gpt-5.5 同 gpt-5.5-2026-04-23,亦標示 long context;OpenAI 發布頁指 2026 年 4 月 24 日更新後 GPT-5.5 同 GPT-5.5 Pro 已可經 API 使用 。| 模型 | 較有力證據 | 主要保留 |
|---|---|---|
| Claude Opus 4.7 | Anthropic 稱其為面向 coding 同 AI agents 嘅 hybrid reasoning model,具 1M context;文件指 1M context 以標準 API 收費提供,無長上下文 premium 。 | 可見 Vellum 片段列出多個 benchmark 類別,但未見足夠分數作直接排名;128K output 同每百萬 token $5/$25 等資料主要來自第三方 。 |
| GPT-5.5 | OpenAI API 文件列出 gpt-5.5、gpt-5.5-2026-04-23,標示 long context 並展示 rate-limit tiers;發布頁指 GPT-5.5 / GPT-5.5 Pro 已在 API 可用 。 | 可見官方片段未列出精確 context size、output limit、定價、模態細節或 benchmark 數字;第三方資料只可作採購核實線索 。 |
| DeepSeek V4 | DeepSeek 價格頁列出 1M context、384K 最大輸出、JSON output、tool calls、beta chat-prefix completion、beta FIM completion 同明確 token 價格 。Hugging Face 指 V4 Pro / Flash checkpoint 均有 1M-token context 。 | V4 Flash / Pro 命名同架構細節,有部分係第三方整理較清楚;Hugging Face 亦指 benchmark 具競爭力但非 SOTA 。 |
| Kimi K2.6 | Moonshot 指 K2.6 原生多模態,主打 coding 同 agent performance;Kimi blog 建議以官方 API 重現 Kimi-K2.6 benchmark 。 | 精確 context、output、價格同 open-weight 狀態,多數仍由第三方或用戶生成頁面支持,置信度較低 。 |
Claude Opus 4.7 喺呢四個模型入面,第一手證據最齊。Anthropic 形容佢係一個 hybrid reasoning model,主打 coding 同 AI agents,並具備 1M context window 。Anthropic 產品頁亦指 Opus 4.7 喺 coding、vision、複雜多步任務同專業知識工作方面有更強表現 。
最有實際採購價值嘅位係長上下文。Anthropic 文件寫明 Claude Opus 4.7 提供 1M context window,而且用標準 API pricing,無 long-context premium 。同一份文件亦指模型喺知識工作任務有明顯進步,特別係需要視覺檢查自己輸出嘅場景,例如 .docx redlining、.pptx editing、圖表同 figure analysis 。
不過,benchmark 仍要小心。Vellum 文章片段列出 coding、agentic capabilities、finance、reasoning、multimodal / vision、search、安全等類別,但可見片段未提供足夠分數,不能直接話 Claude 一定贏 GPT-5.5、DeepSeek V4 或 Kimi K2.6 。
GPT-5.5 係可以放入候選清單嘅模型。OpenAI API 文件列出 gpt-5.5 同日期版本 gpt-5.5-2026-04-23,標示 long context,並顯示分級 rate limit 資料 。OpenAI 發布頁日期為 2026 年 4 月 23 日,並指 4 月 24 日更新後 GPT-5.5 同 GPT-5.5 Pro 已可經 API 使用 。
問題係:呢啲資料只足以確認「有呢個模型」同「API 路徑存在」,未足以完整比較。可見官方片段未列明精確 context size、output limit、價格、benchmark 分數、模態能力、coding 表現或 latency 。
第三方資料有補充,但唔應該當成 OpenAI 官方規格。DesignForOnline 報稱 GPT-5.5 價格為每百萬 input token $5、output token $30 ;LLM Stats 報稱 API context 為 1M input / 128K output,並支援 text + image input、text output 。呢啲可作供應商查證清單,但唔應該單靠佢哋落採購結論。
DeepSeek 最大優勢係價目表夠具體。DeepSeek API 價格頁列出 1M context length、384K maximum output、JSON output、tool calls、beta chat-prefix completion 同 beta FIM completion 。同頁亦列出 cache-hit input、cache-miss input 同 output token 價格,包括 cache-hit input $0.028 / $0.03625、cache-miss input $0.14 / $0.435、output $0.28 / $0.87;片段亦見 limited-time discount 同劃線原價 。
V4 具體版本方面,EvoLink 指截至 2026 年 4 月 24 日,DeepSeek 官方 API docs 已列 deepseek-v4-flash 同 deepseek-v4-pro,並發布官方價格、1M context 同 384K max output 。Hugging Face 則指 DeepSeek 發布 V4,包含兩個 MoE checkpoints:DeepSeek-V4-Pro 為 1.6T total parameters、49B active;DeepSeek-V4-Flash 為 284B total、13B active;兩者均有 1M-token context window 。但同一段亦講明 benchmark 係 competitive,但唔係 state of the art 。
實務上,如果你第一關係成本、長上下文、大輸出、JSON output 或 tool-call support,DeepSeek V4 應該早測。不過,平同長 context 唔等於自動最穩;質素、可靠度、安全、latency、tool-use 成功率,仍然要用自己 workload 測。
Kimi K2.6 嘅方向同市場定位幾清楚,但可核實規格相對薄弱。Moonshot 網站指 K2.6 係 natively multimodal model,並突出 coding capabilities 同 Agent performance 。Kimi 技術 blog 片段亦指,如要重現官方 Kimi-K2.6 benchmark results,建議使用官方 API,第三方 provider 則參考 Kimi Vendor Verifier 。
較精確嘅 Kimi 數字多數來自第三方。LLM Stats 指 Kimi K2.6 input context 為 262,144 tokens,並可輸出最多 262,144 tokens 。DesignForOnline 指 Kimi K2.6 有 262K context、vision、tool use、function calling,價格由每百萬 token $0.7500 起 。Atlas Cloud 則列 Kimi K2.6 API pricing 由每百萬 token $0.95 起 。另有 LinkedIn 文章稱 Kimi K2.6 為 open-weight model,但呢類用戶生成證據置信度較低,最好等 Moonshot 直接確認 license terms 。
所以,Kimi K2.6 值得用於多模態 coding 同 agent workflow 測試;但如要上 production,應先向 Moonshot 或官方 API 來源核實 license、context length、output limits、pricing、benchmark methodology 同 provider compatibility 。
因為資料唔係同一把尺。Claude Opus 4.7 可見第三方摘要列出好多 benchmark 類別,但無足夠分數 。OpenAI GPT-5.5 發布頁有 evaluations 區段,但片段未顯示數字 。Hugging Face 指 DeepSeek V4 benchmark competitive,但非 SOTA 。Kimi 官方 blog 只提到可用官方 API 重現 Kimi-K2.6 benchmark,片段未直接列出結果 。
而模型排名好視乎工作類型:coding、長上下文檢索、多模態文件分析、工具調用可靠度、agent planning、latency、cache hit / cache miss 後嘅實際成本,全部都係唔同考試。無同一套 benchmark、同一組 prompt、同一成本假設,就話某一個「全面最好」,更似 marketing 多過工程判斷。
gpt-5.5 API 路徑同現有系統整合 。唔好淨係睇 leaderboard。最好用你自己嘅任務做 bake-off:同一批 prompts、同一批工具、同一個 context size、同一批文件輸入、同一套評分 rubrics。至少記錄五件事:任務成功率、tool-call 可靠度、長上下文準確度、latency、以及連 cache hit / cache miss 一齊計嘅完整 token 成本。
對 DeepSeek,要分開 cache-hit 同 cache-miss 成本,因為官方價格頁清楚拆開呢幾行 。對 GPT-5.5,要分清 OpenAI 已確認資料同第三方 context / pricing claims,等官方文件補齊先作最終比較 。對 Kimi K2.6,就要將 provider listing 同用戶生成 open-weight 講法當成線索,而唔係採購結論 。
按「證據」而唔係「聲量」計,Claude Opus 4.7 係今次最清楚有官方文件支持嘅旗艦模型,尤其係 1M context、coding、AI agents 同知識工作相關主張 。DeepSeek V4 有最強價格證據,長上下文同大輸出資料亦具體,但部分 V4 Flash / Pro 架構同命名細節仍較依賴第三方整理 。GPT-5.5 已由 OpenAI API 文件同發布頁確認,但可見官方片段不足以支持完整 performance 排名 。Kimi K2.6 喺多模態、coding 同 agent 用例上定位可信,但精確技術同商業條款仍需要更強第一手確認 。
gpt-5.5 同 gpt-5.5-2026-04-23,亦標示 long context;OpenAI 發布頁指 2026 年 4 月 24 日更新後 GPT-5.5 同 GPT-5.5 Pro 已可經 API 使用 。| 模型 | 較有力證據 | 主要保留 |
|---|---|---|
| Claude Opus 4.7 | Anthropic 稱其為面向 coding 同 AI agents 嘅 hybrid reasoning model,具 1M context;文件指 1M context 以標準 API 收費提供,無長上下文 premium 。 | 可見 Vellum 片段列出多個 benchmark 類別,但未見足夠分數作直接排名;128K output 同每百萬 token $5/$25 等資料主要來自第三方 。 |
| GPT-5.5 | OpenAI API 文件列出 gpt-5.5、gpt-5.5-2026-04-23,標示 long context 並展示 rate-limit tiers;發布頁指 GPT-5.5 / GPT-5.5 Pro 已在 API 可用 。 | 可見官方片段未列出精確 context size、output limit、定價、模態細節或 benchmark 數字;第三方資料只可作採購核實線索 。 |
| DeepSeek V4 | DeepSeek 價格頁列出 1M context、384K 最大輸出、JSON output、tool calls、beta chat-prefix completion、beta FIM completion 同明確 token 價格 。Hugging Face 指 V4 Pro / Flash checkpoint 均有 1M-token context 。 | V4 Flash / Pro 命名同架構細節,有部分係第三方整理較清楚;Hugging Face 亦指 benchmark 具競爭力但非 SOTA 。 |
| Kimi K2.6 | Moonshot 指 K2.6 原生多模態,主打 coding 同 agent performance;Kimi blog 建議以官方 API 重現 Kimi-K2.6 benchmark 。 | 精確 context、output、價格同 open-weight 狀態,多數仍由第三方或用戶生成頁面支持,置信度較低 。 |
Claude Opus 4.7 喺呢四個模型入面,第一手證據最齊。Anthropic 形容佢係一個 hybrid reasoning model,主打 coding 同 AI agents,並具備 1M context window 。Anthropic 產品頁亦指 Opus 4.7 喺 coding、vision、複雜多步任務同專業知識工作方面有更強表現 。
最有實際採購價值嘅位係長上下文。Anthropic 文件寫明 Claude Opus 4.7 提供 1M context window,而且用標準 API pricing,無 long-context premium 。同一份文件亦指模型喺知識工作任務有明顯進步,特別係需要視覺檢查自己輸出嘅場景,例如 .docx redlining、.pptx editing、圖表同 figure analysis 。
不過,benchmark 仍要小心。Vellum 文章片段列出 coding、agentic capabilities、finance、reasoning、multimodal / vision、search、安全等類別,但可見片段未提供足夠分數,不能直接話 Claude 一定贏 GPT-5.5、DeepSeek V4 或 Kimi K2.6 。
GPT-5.5 係可以放入候選清單嘅模型。OpenAI API 文件列出 gpt-5.5 同日期版本 gpt-5.5-2026-04-23,標示 long context,並顯示分級 rate limit 資料 。OpenAI 發布頁日期為 2026 年 4 月 23 日,並指 4 月 24 日更新後 GPT-5.5 同 GPT-5.5 Pro 已可經 API 使用 。
問題係:呢啲資料只足以確認「有呢個模型」同「API 路徑存在」,未足以完整比較。可見官方片段未列明精確 context size、output limit、價格、benchmark 分數、模態能力、coding 表現或 latency 。
第三方資料有補充,但唔應該當成 OpenAI 官方規格。DesignForOnline 報稱 GPT-5.5 價格為每百萬 input token $5、output token $30 ;LLM Stats 報稱 API context 為 1M input / 128K output,並支援 text + image input、text output 。呢啲可作供應商查證清單,但唔應該單靠佢哋落採購結論。
DeepSeek 最大優勢係價目表夠具體。DeepSeek API 價格頁列出 1M context length、384K maximum output、JSON output、tool calls、beta chat-prefix completion 同 beta FIM completion 。同頁亦列出 cache-hit input、cache-miss input 同 output token 價格,包括 cache-hit input $0.028 / $0.03625、cache-miss input $0.14 / $0.435、output $0.28 / $0.87;片段亦見 limited-time discount 同劃線原價 。
V4 具體版本方面,EvoLink 指截至 2026 年 4 月 24 日,DeepSeek 官方 API docs 已列 deepseek-v4-flash 同 deepseek-v4-pro,並發布官方價格、1M context 同 384K max output 。Hugging Face 則指 DeepSeek 發布 V4,包含兩個 MoE checkpoints:DeepSeek-V4-Pro 為 1.6T total parameters、49B active;DeepSeek-V4-Flash 為 284B total、13B active;兩者均有 1M-token context window 。但同一段亦講明 benchmark 係 competitive,但唔係 state of the art 。
實務上,如果你第一關係成本、長上下文、大輸出、JSON output 或 tool-call support,DeepSeek V4 應該早測。不過,平同長 context 唔等於自動最穩;質素、可靠度、安全、latency、tool-use 成功率,仍然要用自己 workload 測。
Kimi K2.6 嘅方向同市場定位幾清楚,但可核實規格相對薄弱。Moonshot 網站指 K2.6 係 natively multimodal model,並突出 coding capabilities 同 Agent performance 。Kimi 技術 blog 片段亦指,如要重現官方 Kimi-K2.6 benchmark results,建議使用官方 API,第三方 provider 則參考 Kimi Vendor Verifier 。
較精確嘅 Kimi 數字多數來自第三方。LLM Stats 指 Kimi K2.6 input context 為 262,144 tokens,並可輸出最多 262,144 tokens 。DesignForOnline 指 Kimi K2.6 有 262K context、vision、tool use、function calling,價格由每百萬 token $0.7500 起 。Atlas Cloud 則列 Kimi K2.6 API pricing 由每百萬 token $0.95 起 。另有 LinkedIn 文章稱 Kimi K2.6 為 open-weight model,但呢類用戶生成證據置信度較低,最好等 Moonshot 直接確認 license terms 。
所以,Kimi K2.6 值得用於多模態 coding 同 agent workflow 測試;但如要上 production,應先向 Moonshot 或官方 API 來源核實 license、context length、output limits、pricing、benchmark methodology 同 provider compatibility 。
因為資料唔係同一把尺。Claude Opus 4.7 可見第三方摘要列出好多 benchmark 類別,但無足夠分數 。OpenAI GPT-5.5 發布頁有 evaluations 區段,但片段未顯示數字 。Hugging Face 指 DeepSeek V4 benchmark competitive,但非 SOTA 。Kimi 官方 blog 只提到可用官方 API 重現 Kimi-K2.6 benchmark,片段未直接列出結果 。
而模型排名好視乎工作類型:coding、長上下文檢索、多模態文件分析、工具調用可靠度、agent planning、latency、cache hit / cache miss 後嘅實際成本,全部都係唔同考試。無同一套 benchmark、同一組 prompt、同一成本假設,就話某一個「全面最好」,更似 marketing 多過工程判斷。
gpt-5.5 API 路徑同現有系統整合 。唔好淨係睇 leaderboard。最好用你自己嘅任務做 bake-off:同一批 prompts、同一批工具、同一個 context size、同一批文件輸入、同一套評分 rubrics。至少記錄五件事:任務成功率、tool-call 可靠度、長上下文準確度、latency、以及連 cache hit / cache miss 一齊計嘅完整 token 成本。
對 DeepSeek,要分開 cache-hit 同 cache-miss 成本,因為官方價格頁清楚拆開呢幾行 。對 GPT-5.5,要分清 OpenAI 已確認資料同第三方 context / pricing claims,等官方文件補齊先作最終比較 。對 Kimi K2.6,就要將 provider listing 同用戶生成 open-weight 講法當成線索,而唔係採購結論 。
按「證據」而唔係「聲量」計,Claude Opus 4.7 係今次最清楚有官方文件支持嘅旗艦模型,尤其係 1M context、coding、AI agents 同知識工作相關主張 。DeepSeek V4 有最強價格證據,長上下文同大輸出資料亦具體,但部分 V4 Flash / Pro 架構同命名細節仍較依賴第三方整理 。GPT-5.5 已由 OpenAI API 文件同發布頁確認,但可見官方片段不足以支持完整 performance 排名 。Kimi K2.6 喺多模態、coding 同 agent 用例上定位可信,但精確技術同商業條款仍需要更強第一手確認 。