比較穩陣嘅讀法係按用途睇:抽象推理方面,GPT-5.5 喺已列出嘅 ARC-AGI 分數領先 Claude Opus 4.7;工具調度方面,Claude Opus 4.7 喺 MCP-Atlas 領先;coding agentic 方面,GPT-5.5 有最清楚嘅公開數字;至於 DeepSeek V4 同 Kimi K2.6,現有來源未足以喺同一批測試入面分出高下 。
| 範疇 / benchmark | GPT-5.5 | Claude Opus 4.7 | DeepSeek V4 | Kimi K2.6 | 小心解讀 |
|---|---|---|---|---|---|
| ARC-AGI-1 Verified | 95.0% | 93.5% | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | 喺 OpenAI 表內,GPT-5.5 高 Claude Opus 4.7 1.5 個百分點 。 |
| ARC-AGI-2 Verified | 85.0% | 75.8% | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | GPT-5.5 優勢更明顯,但要記住呢組係 OpenAI 發佈頁列出嘅測試設定 。 |
| MCP-Atlas | 75.3% | 79.1% | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | Claude Opus 4.7 喺呢個工具調度 benchmark 領先 GPT-5.5 。 |
| Terminal-Bench 2.0 / coding agentic | 82.7% 報告值 | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | 對 GPT-5.5 係強訊號,但唔係四個模型嘅完整同場排名 。 |
| Open-weights / Artificial Analysis | 呢度唔作同類比較 | 呢度唔作同類比較 | DeepSeek V4 Pro (Max) 喺 Artificial Analysis Intelligence Index 報 52,V3.2 係 42 | Artificial Analysis 有 Kimi K2.6: The new leading open weights model 一文,但提供資料未有可用分數 | Open-weights 訊號重要,但唔可以代替共同 benchmark 。 |
| 安全 / cyber | CoT-Control 包括超過 13,000 個任務;另有二手來源指 93% cyber range 通過率,亦指紅隊六小時內找到通用 jailbreak | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | 呢啲資料唔構成四模型安全排名 。 |
表入面有空格,唔代表 DeepSeek V4 或 Kimi K2.6 弱。只係喺目前提供嘅來源入面,未見到同一套 benchmark、同一設定、同一披露程度嘅可比數字 。
OpenAI 發佈頁列出,GPT-5.5 喺 ARC-AGI-1 Verified 取得 95.0%,Claude Opus 4.7 係 93.5%;喺 ARC-AGI-2 Verified,GPT-5.5 係 85.0%,Claude Opus 4.7 係 75.8% 。如果只睇呢兩項抽象推理分數,GPT-5.5 係領先。
但呢個結論有邊界。OpenAI 同時註明,GPT 相關評估係用 xhigh reasoning effort,而且喺研究環境執行,結果可能同正式 ChatGPT 產品環境有少少不同 。所以,合理講法係:GPT-5.5 喺 OpenAI 列出嘅 ARC-AGI 測試中勝出;唔係話佢喺所有真實任務都必然贏。
如果你做嘅唔係單一問答,而係多工具、多步驟嘅 AI agent,MCP-Atlas 可能比純推理分更貼近你嘅痛點。二手分析報告指,Claude Opus 4.7 喺 MCP-Atlas 得 79.1%,高過 GPT-5.5 嘅 75.3%;該分析亦將呢個優勢連繫到 Model Context Protocol 場景下較複雜、鏈式工具呼叫嘅可靠性 。
換句話講,如果你個產品重點係外部工具、MCP orchestration、連鎖 workflow,而唔只係答題,Claude Opus 4.7 喺呢項 benchmark 上嘅訊號更靚 。
GPT-5.5 被報告喺 Terminal-Bench 2.0 取得 82.7%,呢個 benchmark 關乎 terminal 任務同 coding agentic 能力 。喺目前來源入面,呢個係最清楚、最可用嘅 coding 相關數字。
限制同樣明顯:來源未提供 Claude Opus 4.7、DeepSeek V4、Kimi K2.6 喺 Terminal-Bench 2.0 嘅完整同場分數。因此,較準確嘅講法係 GPT-5.5 喺 coding agentic 有最明確嘅文件化強訊號,而唔係已經證明佢喺所有 coding agent 場景都打贏另外三個模型 。
DeepSeek V4 同 Kimi K2.6 應該被認真看待,尤其係你重視 open-weights、部署控制,或者成本與性能取捨。不過,呢批來源未提供足夠資料,去將佢哋同 GPT-5.5、Claude Opus 4.7 喺 ARC-AGI、MCP-Atlas 或 Terminal-Bench 2.0 上做嚴格對照 。
DeepSeek 方面,Artificial Analysis 指 DeepSeek V4 發佈令 DeepSeek 重新回到領先 open-weights 模型之列 。目前最具體嘅數字係 DeepSeek V4 Pro (Max) 喺 Artificial Analysis Intelligence Index 得 52,高過 DeepSeek V3.2 嘅 42 。
Kimi 方面,Artificial Analysis 有一篇題為 Kimi K2.6: The new leading open weights model 嘅分析 。呢個標題係強烈定位訊號,但目前提供資料未有足夠分數,去將 Kimi K2.6 同 DeepSeek V4、GPT-5.5、Claude Opus 4.7 喺同一套 benchmark 上排位 。
GPT-5.5 system card 描述 CoT-Control 為一套超過 13,000 個任務嘅評估,任務建基於 GPQA、MMLU-Pro、HLE、BFCL、SWE-Bench Verified 等既有 benchmark 。呢件事有助理解 GPT-5.5 點樣評估推理可控性,但佢唔係 GPT-5.5、Claude Opus 4.7、DeepSeek V4、Kimi K2.6 之間嘅安全排名 。
另一個來源指 GPT-5.5 喺 cyber range 有 93% 通過率,同時亦指出紅隊測試六小時內找到通用 jailbreak 。兩件事要一齊睇:cyber 任務做得好,唔代表整體安全就可以放心蓋章 。
外部批評亦提醒,GPT-5.5 安全評估好大程度仍依賴 OpenAI 自身披露,令外界單靠供應商資料可以下嘅結論有限 。
第一,唔好因為 GPT-5.5 喺 ARC-AGI 領先,就話佢係所有用途嘅宇宙第一 。第二,亦唔好因為 Claude Opus 4.7 喺 MCP-Atlas 贏,就推論佢整體一定更強 。每個 benchmark 測嘅能力唔同,放錯場景就會讀錯結果。
第三,唔好喺缺少共同 benchmark 之下,硬將 DeepSeek V4、Kimi K2.6 同 GPT-5.5、Claude Opus 4.7 排一張總表。Artificial Analysis 嘅訊號顯示 DeepSeek V4 同 Kimi K2.6 喺 open-weights 生態有份量,但未足以建立跨四模型嘅完整排名 。
最後,唔好將能力分數當安全保證。GPT-5.5 相關資料本身已經顯示,高 cyber 表現可以同 jailbreak 風險、評估獨立性問題同時存在 。
最老實嘅排名唔係一個冠軍,而係分場景:GPT-5.5 喺目前可見 ARC-AGI 分數中領先 Claude Opus 4.7,亦有最清楚嘅 coding agentic 數字;Claude Opus 4.7 喺 MCP-Atlas 領先;DeepSeek V4 同 Kimi K2.6 則係重要 open-weights 候選,但目前資料唔足以同兩個封閉模型做嚴格同場總排名 。
真正落地時,最實際唔係追一個萬能第一,而係用你自己嘅任務集測:推理、工具呼叫、代碼修改、成本、延遲、部署限制,以及你可以接受嘅安全風險。
比較穩陣嘅讀法係按用途睇:抽象推理方面,GPT-5.5 喺已列出嘅 ARC-AGI 分數領先 Claude Opus 4.7;工具調度方面,Claude Opus 4.7 喺 MCP-Atlas 領先;coding agentic 方面,GPT-5.5 有最清楚嘅公開數字;至於 DeepSeek V4 同 Kimi K2.6,現有來源未足以喺同一批測試入面分出高下 。
| 範疇 / benchmark | GPT-5.5 | Claude Opus 4.7 | DeepSeek V4 | Kimi K2.6 | 小心解讀 |
|---|---|---|---|---|---|
| ARC-AGI-1 Verified | 95.0% | 93.5% | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | 喺 OpenAI 表內,GPT-5.5 高 Claude Opus 4.7 1.5 個百分點 。 |
| ARC-AGI-2 Verified | 85.0% | 75.8% | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | GPT-5.5 優勢更明顯,但要記住呢組係 OpenAI 發佈頁列出嘅測試設定 。 |
| MCP-Atlas | 75.3% | 79.1% | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | Claude Opus 4.7 喺呢個工具調度 benchmark 領先 GPT-5.5 。 |
| Terminal-Bench 2.0 / coding agentic | 82.7% 報告值 | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | 對 GPT-5.5 係強訊號,但唔係四個模型嘅完整同場排名 。 |
| Open-weights / Artificial Analysis | 呢度唔作同類比較 | 呢度唔作同類比較 | DeepSeek V4 Pro (Max) 喺 Artificial Analysis Intelligence Index 報 52,V3.2 係 42 | Artificial Analysis 有 Kimi K2.6: The new leading open weights model 一文,但提供資料未有可用分數 | Open-weights 訊號重要,但唔可以代替共同 benchmark 。 |
| 安全 / cyber | CoT-Control 包括超過 13,000 個任務;另有二手來源指 93% cyber range 通過率,亦指紅隊六小時內找到通用 jailbreak | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | 來源未有同場可比數字 | 呢啲資料唔構成四模型安全排名 。 |
表入面有空格,唔代表 DeepSeek V4 或 Kimi K2.6 弱。只係喺目前提供嘅來源入面,未見到同一套 benchmark、同一設定、同一披露程度嘅可比數字 。
OpenAI 發佈頁列出,GPT-5.5 喺 ARC-AGI-1 Verified 取得 95.0%,Claude Opus 4.7 係 93.5%;喺 ARC-AGI-2 Verified,GPT-5.5 係 85.0%,Claude Opus 4.7 係 75.8% 。如果只睇呢兩項抽象推理分數,GPT-5.5 係領先。
但呢個結論有邊界。OpenAI 同時註明,GPT 相關評估係用 xhigh reasoning effort,而且喺研究環境執行,結果可能同正式 ChatGPT 產品環境有少少不同 。所以,合理講法係:GPT-5.5 喺 OpenAI 列出嘅 ARC-AGI 測試中勝出;唔係話佢喺所有真實任務都必然贏。
如果你做嘅唔係單一問答,而係多工具、多步驟嘅 AI agent,MCP-Atlas 可能比純推理分更貼近你嘅痛點。二手分析報告指,Claude Opus 4.7 喺 MCP-Atlas 得 79.1%,高過 GPT-5.5 嘅 75.3%;該分析亦將呢個優勢連繫到 Model Context Protocol 場景下較複雜、鏈式工具呼叫嘅可靠性 。
換句話講,如果你個產品重點係外部工具、MCP orchestration、連鎖 workflow,而唔只係答題,Claude Opus 4.7 喺呢項 benchmark 上嘅訊號更靚 。
GPT-5.5 被報告喺 Terminal-Bench 2.0 取得 82.7%,呢個 benchmark 關乎 terminal 任務同 coding agentic 能力 。喺目前來源入面,呢個係最清楚、最可用嘅 coding 相關數字。
限制同樣明顯:來源未提供 Claude Opus 4.7、DeepSeek V4、Kimi K2.6 喺 Terminal-Bench 2.0 嘅完整同場分數。因此,較準確嘅講法係 GPT-5.5 喺 coding agentic 有最明確嘅文件化強訊號,而唔係已經證明佢喺所有 coding agent 場景都打贏另外三個模型 。
DeepSeek V4 同 Kimi K2.6 應該被認真看待,尤其係你重視 open-weights、部署控制,或者成本與性能取捨。不過,呢批來源未提供足夠資料,去將佢哋同 GPT-5.5、Claude Opus 4.7 喺 ARC-AGI、MCP-Atlas 或 Terminal-Bench 2.0 上做嚴格對照 。
DeepSeek 方面,Artificial Analysis 指 DeepSeek V4 發佈令 DeepSeek 重新回到領先 open-weights 模型之列 。目前最具體嘅數字係 DeepSeek V4 Pro (Max) 喺 Artificial Analysis Intelligence Index 得 52,高過 DeepSeek V3.2 嘅 42 。
Kimi 方面,Artificial Analysis 有一篇題為 Kimi K2.6: The new leading open weights model 嘅分析 。呢個標題係強烈定位訊號,但目前提供資料未有足夠分數,去將 Kimi K2.6 同 DeepSeek V4、GPT-5.5、Claude Opus 4.7 喺同一套 benchmark 上排位 。
GPT-5.5 system card 描述 CoT-Control 為一套超過 13,000 個任務嘅評估,任務建基於 GPQA、MMLU-Pro、HLE、BFCL、SWE-Bench Verified 等既有 benchmark 。呢件事有助理解 GPT-5.5 點樣評估推理可控性,但佢唔係 GPT-5.5、Claude Opus 4.7、DeepSeek V4、Kimi K2.6 之間嘅安全排名 。
另一個來源指 GPT-5.5 喺 cyber range 有 93% 通過率,同時亦指出紅隊測試六小時內找到通用 jailbreak 。兩件事要一齊睇:cyber 任務做得好,唔代表整體安全就可以放心蓋章 。
外部批評亦提醒,GPT-5.5 安全評估好大程度仍依賴 OpenAI 自身披露,令外界單靠供應商資料可以下嘅結論有限 。
第一,唔好因為 GPT-5.5 喺 ARC-AGI 領先,就話佢係所有用途嘅宇宙第一 。第二,亦唔好因為 Claude Opus 4.7 喺 MCP-Atlas 贏,就推論佢整體一定更強 。每個 benchmark 測嘅能力唔同,放錯場景就會讀錯結果。
第三,唔好喺缺少共同 benchmark 之下,硬將 DeepSeek V4、Kimi K2.6 同 GPT-5.5、Claude Opus 4.7 排一張總表。Artificial Analysis 嘅訊號顯示 DeepSeek V4 同 Kimi K2.6 喺 open-weights 生態有份量,但未足以建立跨四模型嘅完整排名 。
最後,唔好將能力分數當安全保證。GPT-5.5 相關資料本身已經顯示,高 cyber 表現可以同 jailbreak 風險、評估獨立性問題同時存在 。
最老實嘅排名唔係一個冠軍,而係分場景:GPT-5.5 喺目前可見 ARC-AGI 分數中領先 Claude Opus 4.7,亦有最清楚嘅 coding agentic 數字;Claude Opus 4.7 喺 MCP-Atlas 領先;DeepSeek V4 同 Kimi K2.6 則係重要 open-weights 候選,但目前資料唔足以同兩個封閉模型做嚴格同場總排名 。
真正落地時,最實際唔係追一個萬能第一,而係用你自己嘅任務集測:推理、工具呼叫、代碼修改、成本、延遲、部署限制,以及你可以接受嘅安全風險。