Det viktigste med ThinkCentre X Ultra på 1,6 liter og F9A Pro på rundt 2 liter er ikke bare opptil 131 TOPS, men den store felles minnepoolen: Lenovo tilbyr opptil 128 GB, mens Acemagic oppgir opptil 192 GB. Velg Lenovo for en mer bedriftsrettet løsning med opptil fire maskiner i klynge og samlet 512 GB minne.
Publisert avRedigert med GPT-5.6 TerraBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A Mini Workstation, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 processor to. Article summary: Lenovo and Acemagic are putting workstation-class local-AI capacity into 1.6–2 L desktops by pairing the Ryzen AI Max+ PRO 495’s 16-core Zen 5 CPU, Radeon 8065S integrated GPU, and 55-TOPS NPU with unusually large shared. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, click
IFA 2026 gjorde én utvikling tydelig: Små stasjonære PC-er er i ferd med å bli reelle maskiner for lokal KI, så lenge de får nok delt minne. Lenovo ThinkCentre X Ultra og Acemagic F9A Pro bruker begge AMD Ryzen AI Max+ PRO 495, med 16-kjerners CPU, integrert Radeon 8065S-grafikk og en NPU på 55 TOPS. AMD oppgir opptil 131 TOPS samlet KI-ytelse for plattformen. 3
5
Den vesentlige forskjellen ligger i minnet. I stedet for en integrert GPU med en liten, fast reservert grafikkminneandel, deler CPU, GPU og NPU en stor LPDDR5X-minnepool. Det kan gjøre maskinene nyttige for større språkmodeller lokalt, lengre kontekst og utviklingsarbeid – uten at skrivebordet fylles av en tradisjonell workstation.
| Egenskap | Lenovo ThinkCentre X Ultra | Acemagic F9A Pro 495 |
|---|---|---|
| Format | 1,6 liters stasjonær PC |
Omtrent 2 liter; 158,5 × 158,5 × 81,5 mm |
| Prosessor | Opptil Ryzen AI Max+ PRO 495 |
Ryzen AI Max+ PRO 495 |
| KI-ytelse på plattformnivå | Opptil 131 TOPS; NPU på 55 TOPS |
Opptil 131 TOPS; NPU på 55 TOPS |
| Felles minne | Opptil 128 GB |
Opptil 192 GB LPDDR5X-8533 |
| Minne til grafikk | Opptil 96 GB grafikkminne |
Opptil 160 GB kan tildeles grafikken, ifølge omtale av Acemagics lansering |
| Skalering | Opptil fire systemer i klynge |
Ingen tilsvarende klyngefunksjon er annonsert |
| Tilgjengelighet | Forventet i november 2026 |
Ikke annonsert |
| Startpris | Forventet fra 3 699 dollar |
Ikke annonsert |
En lokal språkmodell trenger plass ikke bare til modellvektene, men også til kontekstbuffer og overhead under kjøring. Her kan den integrerte Radeon-grafikken bruke samme store LPDDR5X-pool som CPU-en, i stedet for å være bundet av den faste VRAM-kapasiteten på et vanlig, separat skjermkort.
Derfor er F9A Pro med maksimalt 192 GB den mest iøynefallende spesifikasjonen. Acemagic sier systemet har demonstrert lokal kjøring av DeepSeek V4 Flash med 284 milliarder parametere, og andre rapporter oppgir at opptil 160 GB kan settes av til grafikk. Dette er kapasitetsopplysninger – ikke en garanti for bestemt responshastighet, rammeverksstøtte eller ytelse ved finjustering av modeller. 3
5
I praksis avhenger nytten av en modell fortsatt av kvantisering, minnebåndbredde, modellarkitektur, kontekstlengde, batchstørrelse, kjøling og programvarestøtte. En maskin kan klare å laste inn en stor modell, men likevel være mindre egnet til interaktiv bruk enn et system med raskere akselerator.
Lenovos grense på 128 GB er lavere, men fortsatt svært høy i en PC på 1,6 liter. Den oppgitte tildelingen på opptil 96 GB til grafikk etterlater dessuten plass til operativsystem og applikasjoner, samtidig som systemet retter seg mot lokal KI og workstation-arbeid. 18
32
ThinkCentre X Ultra er tydeligst rettet mot bedrifter. Lenovo oppgir at opptil fire systemer kan kobles i en klynge, slik at regnekraft og minne kan utvides for større modeller, lengre kontekstvinduer, fleragent-arbeidsflyter og flere samtidige forespørsler. En fullt utbygd gruppe kan nå opptil 512 GB samlet felles minne. 32
36
Det er likevel et viktig forbehold: Fire maskiner oppfører seg ikke automatisk som én GPU med én felles minnepool på 512 GB. Arbeidslasten må være laget for distribuert kjøring, og ytelsen vil avhenge av programvarestakken og forbindelsen mellom nodene. Verdien ligger først og fremst i mer kapasitet og parallellitet på liten plass – ikke i en sømløs sammenslåing av fire grafikkminneallokeringer.
Lenovo forventer levering av X Ultra i november 2026, fra 3 699 dollar. Selskapets lansering bekrefter støtte for Windows 11 og Linux. Omtale peker også på opptil to M.2-2280-SSD-er, med konfigurasjoner på opptil to 4 TB-disker. 37
38
44
Acemagic F9A Pro er innrettet mot brukere som vil ha den største annonserte minnekonfigurasjonen i én kompakt PC. Varianten med Ryzen AI Max+ PRO 495 støtter opptil 192 GB LPDDR5X-8533 i et kabinett på omtrent to liter. 2
5
Tilkoblingene er uvanlig omfattende for en mini-workstation: To USB4-porter, doble 2,5 GbE-nettverksporter, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 og OCuLink-utvidelse. OCuLink gir en PCIe-basert mulighet for ekstern utvidelse, blant annet med eksternt skjermkort. Det gjør imidlertid ikke maskinens delte LPDDR5X-minne om til separat VRAM på det eksterne skjermkortet. 4
5
Lagringsdetaljene bør sjekkes nøye. Acemagics produktsider for den tidligere F9A med Ryzen AI Max+ 395 oppgir to M.2 NVMe-spor med PCIe 4.0 x4, mens omtalen av PRO 495-versjonen varierer mellom ett og to M.2-spor. Kjøpere bør kontrollere den endelige regionale spesifikasjonen før de forutsetter en bestemt lagringsløsning. 9
12
15
Acemagic hadde ikke oppgitt endelig modellutvalg, regioner, pris eller salgsstart for F9A Pro 495 da den ble vist på IFA. Dermed er 192 GB-konfigurasjonen svært interessant på papiret, men foreløpig ikke et direkte tilgjengelig alternativ til Lenovos produkt med planlagt novemberlansering. 2
Dette er ikke vanlige toppklasse-workstationer med kraftig, separat GPU pakket i mindre kabinetter. De er x86-baserte stasjonære PC-er med mye felles minne, laget for å holde mer KI-arbeid lokalt. Styrken er modellkapasitet, kompakt format og fleksibiliteten i en vanlig PC – ikke nødvendigvis topp ytelse mot systemer som bruker Nvidias CUDA-økosystem.
Nvidia RTX Spark-systemer er også ventet i mini-PC-er og bærbare fra oktober 2026. Nvidia beskriver varianter med Grace-CPU og Blackwell-GPU. Det legger opp til konkurranse om skrivebordsnær KI-utvikling, særlig blant team som prioriterer Nvidias programvarestakk for GPU-er. 24
25
AMD-siden vokser også. GMKtec har annonsert EVO-X5 Pro basert på samme Ryzen AI Max+ PRO 495-prosessor, men uten å oppgi pris ved annonseringen. 17 Resultatet er et økende utvalg av små systemer som prioriterer minnerik lokal inferens fremfor den tradisjonelle løsningen med begrenset grafikkminne.
ThinkCentre X Ultra er det tydeligste valget for virksomheter som vil ha en definert lanseringsplan, støtte for Windows og Linux, kompakt utrulling og mulighet for en klynge med opptil fire noder. Maksimalt 128 GB er fortsatt mye, og plattformen er laget med lokal KI på tvers av flere systemer i tankene. 32
44
Acemagic F9A Pro er mer interessant for utviklere som først og fremst trenger størst mulig annonsert minnekapasitet per maskin. Målet på 192 GB felles minne og OCuLink-utvidelse skiller den ut, men kjøpsbeslutninger bør vente til lagringsløsning, operativsystemstøtte, regional tilgjengelighet og pris er bekreftet. 2
4
5
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Det viktigste med ThinkCentre X Ultra på 1,6 liter og F9A Pro på rundt 2 liter er ikke bare opptil 131 TOPS, men den store felles minnepoolen: Lenovo tilbyr opptil 128 GB, mens Acemagic oppgir opptil 192 GB.
Det viktigste med ThinkCentre X Ultra på 1,6 liter og F9A Pro på rundt 2 liter er ikke bare opptil 131 TOPS, men den store felles minnepoolen: Lenovo tilbyr opptil 128 GB, mens Acemagic oppgir opptil 192 GB. Velg Lenovo for en mer bedriftsrettet løsning med opptil fire maskiner i klynge og samlet 512 GB minne.
Acemagic er mest interessant for utviklere som prioriterer maksimal minnekapasitet i én kompakt maskin, men pris, tilgjengelighet og endelige regionale spesifikasjoner er fortsatt ikke oppgitt.
Det viktigste med ThinkCentre X Ultra på 1,6 liter og F9A Pro på rundt 2 liter er ikke bare opptil 131 TOPS, men den store felles minnepoolen: Lenovo tilbyr opptil 128 GB, mens Acemagic oppgir opptil 192 GB. Velg Lenovo for en mer bedriftsrettet løsning med opptil fire maskiner i klynge og samlet 512 GB minne.
Publisert avRedigert med GPT-5.6 TerraBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A Mini Workstation, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 processor to. Article summary: Lenovo and Acemagic are putting workstation-class local-AI capacity into 1.6–2 L desktops by pairing the Ryzen AI Max+ PRO 495’s 16-core Zen 5 CPU, Radeon 8065S integrated GPU, and 55-TOPS NPU with unusually large shared. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, click
IFA 2026 gjorde én utvikling tydelig: Små stasjonære PC-er er i ferd med å bli reelle maskiner for lokal KI, så lenge de får nok delt minne. Lenovo ThinkCentre X Ultra og Acemagic F9A Pro bruker begge AMD Ryzen AI Max+ PRO 495, med 16-kjerners CPU, integrert Radeon 8065S-grafikk og en NPU på 55 TOPS. AMD oppgir opptil 131 TOPS samlet KI-ytelse for plattformen. 3
5
Den vesentlige forskjellen ligger i minnet. I stedet for en integrert GPU med en liten, fast reservert grafikkminneandel, deler CPU, GPU og NPU en stor LPDDR5X-minnepool. Det kan gjøre maskinene nyttige for større språkmodeller lokalt, lengre kontekst og utviklingsarbeid – uten at skrivebordet fylles av en tradisjonell workstation.
| Egenskap | Lenovo ThinkCentre X Ultra | Acemagic F9A Pro 495 |
|---|---|---|
| Format | 1,6 liters stasjonær PC |
Omtrent 2 liter; 158,5 × 158,5 × 81,5 mm |
| Prosessor | Opptil Ryzen AI Max+ PRO 495 |
Ryzen AI Max+ PRO 495 |
| KI-ytelse på plattformnivå | Opptil 131 TOPS; NPU på 55 TOPS |
Opptil 131 TOPS; NPU på 55 TOPS |
| Felles minne | Opptil 128 GB |
Opptil 192 GB LPDDR5X-8533 |
| Minne til grafikk | Opptil 96 GB grafikkminne |
Opptil 160 GB kan tildeles grafikken, ifølge omtale av Acemagics lansering |
| Skalering | Opptil fire systemer i klynge |
Ingen tilsvarende klyngefunksjon er annonsert |
| Tilgjengelighet | Forventet i november 2026 |
Ikke annonsert |
| Startpris | Forventet fra 3 699 dollar |
Ikke annonsert |
En lokal språkmodell trenger plass ikke bare til modellvektene, men også til kontekstbuffer og overhead under kjøring. Her kan den integrerte Radeon-grafikken bruke samme store LPDDR5X-pool som CPU-en, i stedet for å være bundet av den faste VRAM-kapasiteten på et vanlig, separat skjermkort.
Derfor er F9A Pro med maksimalt 192 GB den mest iøynefallende spesifikasjonen. Acemagic sier systemet har demonstrert lokal kjøring av DeepSeek V4 Flash med 284 milliarder parametere, og andre rapporter oppgir at opptil 160 GB kan settes av til grafikk. Dette er kapasitetsopplysninger – ikke en garanti for bestemt responshastighet, rammeverksstøtte eller ytelse ved finjustering av modeller. 3
5
I praksis avhenger nytten av en modell fortsatt av kvantisering, minnebåndbredde, modellarkitektur, kontekstlengde, batchstørrelse, kjøling og programvarestøtte. En maskin kan klare å laste inn en stor modell, men likevel være mindre egnet til interaktiv bruk enn et system med raskere akselerator.
Lenovos grense på 128 GB er lavere, men fortsatt svært høy i en PC på 1,6 liter. Den oppgitte tildelingen på opptil 96 GB til grafikk etterlater dessuten plass til operativsystem og applikasjoner, samtidig som systemet retter seg mot lokal KI og workstation-arbeid. 18
32
ThinkCentre X Ultra er tydeligst rettet mot bedrifter. Lenovo oppgir at opptil fire systemer kan kobles i en klynge, slik at regnekraft og minne kan utvides for større modeller, lengre kontekstvinduer, fleragent-arbeidsflyter og flere samtidige forespørsler. En fullt utbygd gruppe kan nå opptil 512 GB samlet felles minne. 32
36
Det er likevel et viktig forbehold: Fire maskiner oppfører seg ikke automatisk som én GPU med én felles minnepool på 512 GB. Arbeidslasten må være laget for distribuert kjøring, og ytelsen vil avhenge av programvarestakken og forbindelsen mellom nodene. Verdien ligger først og fremst i mer kapasitet og parallellitet på liten plass – ikke i en sømløs sammenslåing av fire grafikkminneallokeringer.
Lenovo forventer levering av X Ultra i november 2026, fra 3 699 dollar. Selskapets lansering bekrefter støtte for Windows 11 og Linux. Omtale peker også på opptil to M.2-2280-SSD-er, med konfigurasjoner på opptil to 4 TB-disker. 37
38
44
Acemagic F9A Pro er innrettet mot brukere som vil ha den største annonserte minnekonfigurasjonen i én kompakt PC. Varianten med Ryzen AI Max+ PRO 495 støtter opptil 192 GB LPDDR5X-8533 i et kabinett på omtrent to liter. 2
5
Tilkoblingene er uvanlig omfattende for en mini-workstation: To USB4-porter, doble 2,5 GbE-nettverksporter, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 og OCuLink-utvidelse. OCuLink gir en PCIe-basert mulighet for ekstern utvidelse, blant annet med eksternt skjermkort. Det gjør imidlertid ikke maskinens delte LPDDR5X-minne om til separat VRAM på det eksterne skjermkortet. 4
5
Lagringsdetaljene bør sjekkes nøye. Acemagics produktsider for den tidligere F9A med Ryzen AI Max+ 395 oppgir to M.2 NVMe-spor med PCIe 4.0 x4, mens omtalen av PRO 495-versjonen varierer mellom ett og to M.2-spor. Kjøpere bør kontrollere den endelige regionale spesifikasjonen før de forutsetter en bestemt lagringsløsning. 9
12
15
Acemagic hadde ikke oppgitt endelig modellutvalg, regioner, pris eller salgsstart for F9A Pro 495 da den ble vist på IFA. Dermed er 192 GB-konfigurasjonen svært interessant på papiret, men foreløpig ikke et direkte tilgjengelig alternativ til Lenovos produkt med planlagt novemberlansering. 2
Dette er ikke vanlige toppklasse-workstationer med kraftig, separat GPU pakket i mindre kabinetter. De er x86-baserte stasjonære PC-er med mye felles minne, laget for å holde mer KI-arbeid lokalt. Styrken er modellkapasitet, kompakt format og fleksibiliteten i en vanlig PC – ikke nødvendigvis topp ytelse mot systemer som bruker Nvidias CUDA-økosystem.
Nvidia RTX Spark-systemer er også ventet i mini-PC-er og bærbare fra oktober 2026. Nvidia beskriver varianter med Grace-CPU og Blackwell-GPU. Det legger opp til konkurranse om skrivebordsnær KI-utvikling, særlig blant team som prioriterer Nvidias programvarestakk for GPU-er. 24
25
AMD-siden vokser også. GMKtec har annonsert EVO-X5 Pro basert på samme Ryzen AI Max+ PRO 495-prosessor, men uten å oppgi pris ved annonseringen. 17 Resultatet er et økende utvalg av små systemer som prioriterer minnerik lokal inferens fremfor den tradisjonelle løsningen med begrenset grafikkminne.
ThinkCentre X Ultra er det tydeligste valget for virksomheter som vil ha en definert lanseringsplan, støtte for Windows og Linux, kompakt utrulling og mulighet for en klynge med opptil fire noder. Maksimalt 128 GB er fortsatt mye, og plattformen er laget med lokal KI på tvers av flere systemer i tankene. 32
44
Acemagic F9A Pro er mer interessant for utviklere som først og fremst trenger størst mulig annonsert minnekapasitet per maskin. Målet på 192 GB felles minne og OCuLink-utvidelse skiller den ut, men kjøpsbeslutninger bør vente til lagringsløsning, operativsystemstøtte, regional tilgjengelighet og pris er bekreftet. 2
4
5
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Det viktigste med ThinkCentre X Ultra på 1,6 liter og F9A Pro på rundt 2 liter er ikke bare opptil 131 TOPS, men den store felles minnepoolen: Lenovo tilbyr opptil 128 GB, mens Acemagic oppgir opptil 192 GB.
Det viktigste med ThinkCentre X Ultra på 1,6 liter og F9A Pro på rundt 2 liter er ikke bare opptil 131 TOPS, men den store felles minnepoolen: Lenovo tilbyr opptil 128 GB, mens Acemagic oppgir opptil 192 GB. Velg Lenovo for en mer bedriftsrettet løsning med opptil fire maskiner i klynge og samlet 512 GB minne.
Acemagic er mest interessant for utviklere som prioriterer maksimal minnekapasitet i én kompakt maskin, men pris, tilgjengelighet og endelige regionale spesifikasjoner er fortsatt ikke oppgitt.