De doorslaggevende specificatie is het unified memory: Lenovo gaat tot 128 GB, Acemagic tot 192 GB. Kies Lenovo voor een aangekondigde zakelijke uitrol met Windows 11, Linux en clustering van maximaal vier systemen; levering staat gepland voor november 2026 vanaf 3.699 dollar.
Gepubliceerd doorBewerkt met GPT-5.6 TerraAfbeeldingen gegenereerd met GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A Mini Workstation, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 processor to. Article summary: Lenovo and Acemagic are putting workstation-class local-AI capacity into 1.6–2 L desktops by pairing the Ryzen AI Max+ PRO 495’s 16-core Zen 5 CPU, Radeon 8065S integrated GPU, and 55-TOPS NPU with unusually large shared. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, click
IFA 2026 maakte één ontwikkeling duidelijk: een mini-pc kan inmiddels een serieuze machine voor lokale AI zijn — mits hij voldoende gedeeld geheugen heeft. Lenovo’s ThinkCentre X Ultra en Acemagic’ F9A Pro gebruiken allebei AMD’s Ryzen AI Max+ PRO 495, met een 16-core CPU, geïntegreerde Radeon 8065S-graphics en een NPU van 55 TOPS. AMD noemt voor het complete platform maximaal 131 AI-TOPS. 3
5
Het grote verschil zit niet primair in die TOPS-score, maar in het geheugen. In plaats van een geïntegreerde GPU met een kleine, vaste hoeveelheid videogeheugen gebruiken deze systemen een grote LPDDR5X-geheugenpool die CPU, GPU en NPU delen. Dat maakt ze interessant voor grotere lokale taalmodellen, langere contexten en ontwikkelwerk op een bureauformaat pc.
| Kenmerk | Lenovo ThinkCentre X Ultra | Acemagic F9A Pro 495 |
|---|---|---|
| Behuizing | 1,6 liter |
Ongeveer 2 liter; 158,5 × 158,5 × 81,5 mm |
| Processor | Tot Ryzen AI Max+ PRO 495 |
Ryzen AI Max+ PRO 495 |
| AI-prestatie platform | Tot 131 TOPS; NPU van 55 TOPS |
Tot 131 TOPS; NPU van 55 TOPS |
| Unified memory | Tot 128 GB |
Tot 192 GB LPDDR5X-8533 |
| Toewijsbaar GPU-geheugen | Tot 96 GB grafisch geheugen |
Volgens berichtgeving kan maximaal 160 GB aan de GPU worden toegewezen |
| Schalen met meerdere systemen | Cluster met maximaal vier systemen |
Geen vergelijkbare clusterfunctie aangekondigd |
| Beschikbaarheid | Verwacht in november 2026 |
Nog niet aangekondigd |
| Vanafprijs | Verwacht vanaf 3.699 dollar |
Nog niet aangekondigd |
Een lokaal taalmodel heeft niet alleen ruimte nodig voor de modelgewichten, maar ook voor de contextcache en runtime-overhead. Bij deze ontwerpen kan de geïntegreerde Radeon-GPU putten uit dezelfde grote LPDDR5X-pool als de CPU. Daarmee is hij niet beperkt tot de vaste VRAM-capaciteit van een traditionele losse grafische kaart.
Daarom is de limiet van 192 GB van de F9A Pro de opvallendste specificatie. Acemagic zegt dat het systeem lokaal DeepSeek V4 Flash met 284 miljard parameters heeft gedraaid; andere berichten melden dat tot 160 GB als grafisch geheugen kan worden toegewezen. Dit zijn claims over capaciteit, geen garantie voor een bepaalde reactiesnelheid, frameworkcompatibiliteit of prestaties bij fine-tuning. 3
5
In de praktijk hangt bruikbaarheid ook af van quantisatie, geheugenbandbreedte, modelarchitectuur, contextlengte, batchgrootte, koeling en softwareondersteuning. Een pc kan een groot model misschien laden, maar alsnog minder geschikt zijn voor interactief gebruik dan een systeem met snellere acceleratorhardware.
Lenovo’s maximum van 128 GB is lager, maar nog steeds uitzonderlijk voor een desktop van 1,6 liter. De genoemde toewijzing van maximaal 96 GB aan grafisch geheugen laat daarnaast ruimte over voor het besturingssysteem en andere toepassingen. 18
32
De ThinkCentre X Ultra is duidelijk sterker gericht op zakelijke inzet. Lenovo zegt dat maximaal vier systemen in een cluster kunnen worden gekoppeld. Zo nemen de beschikbare rekenkracht en geheugencapaciteit toe voor grotere modellen, langere contextvensters, multi-agentworkflows en gelijktijdige aanvragen. Volledig uitgerust komt zo’n groep uit op maximaal 512 GB gezamenlijk unified memory. 32
36
Daarbij is een belangrijke kanttekening nodig: vier pc’s gedragen zich niet automatisch als één GPU met één naadloze geheugenpool van 512 GB. De workload moet geschikt zijn voor gedistribueerde uitvoering, terwijl de prestaties afhangen van de softwarestack en de verbinding tussen de systemen. De praktische winst zit dus vooral in capaciteit en parallelle verwerking op weinig vloeroppervlak — niet in het simpel samenvoegen van vier GPU-geheugenreserves tot één accelerator.
Lenovo verwacht de X Ultra in november 2026 te leveren, met een verwachte vanafprijs van 3.699 dollar. Volgens de aankondiging werkt de machine met Windows 11 en Linux. Berichtgeving wijst ook op maximaal twee M.2-2280-SSD’s, met configuraties tot twee schijven van 4 TB. 37
38
44
De F9A Pro is bedoeld voor ontwikkelaars die vooral de grootste aangekondigde geheugenconfiguratie per apparaat zoeken. De uitvoering met Ryzen AI Max+ PRO 495 ondersteunt maximaal 192 GB LPDDR5X-8533 in een behuizing van circa twee liter. 2
5
Ook de aansluitingen zijn opvallend uitgebreid voor een miniworkstation: twee USB4-poorten, twee 2,5GbE-netwerkpoorten, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 en OCuLink voor uitbreiding. OCuLink biedt een op PCIe gebaseerde route voor externe hardware, waaronder een externe GPU. Het verandert het gedeelde LPDDR5X-geheugen van het systeem echter niet in het afzonderlijke VRAM van die externe videokaart. 4
5
Voor opslag is voorzichtigheid geboden. Productpagina’s van Acemagic voor de eerdere F9A met Ryzen AI Max+ 395 vermelden twee PCIe 4.0 x4 M.2 NVMe-slots, maar berichtgeving over de PRO 495-variant noemt wisselend één of twee M.2-slots. Wie dit systeem wil kopen, doet er goed aan de definitieve regionale specificaties te controleren voordat hij van een specifieke opslagindeling uitgaat. 9
12
15
Acemagic had tijdens de IFA-presentatie nog geen definitieve SKU’s, verkoopregio’s, prijzen of retaildatum bekendgemaakt. De configuratie met 192 GB is daardoor aantrekkelijk op papier, maar nog geen rechtstreeks leverbaar alternatief voor Lenovo’s product met een aangekondigde novemberlancering. 2
Dit zijn geen klassieke high-end GPU-workstations die in een kleinere kast zijn gepropt. Het zijn x86-desktops met veel unified memory, ontworpen om meer AI-werk lokaal te houden. Hun aantrekkingskracht ligt bij modelcapaciteit, compacte afmetingen en de flexibiliteit van een reguliere desktop — niet noodzakelijk bij de hoogste ruwe prestaties tegenover systemen die op Nvidia’s CUDA-ecosysteem leunen.
Nvidia RTX Spark-systemen verschijnen volgens de beschikbare informatie vanaf oktober 2026 in mini-pc’s en laptops. Nvidia beschrijft varianten met een Grace-CPU en Blackwell-GPU. Daarmee ontstaat een directe strijd om de markt voor AI-ontwikkeling naast het bureau, vooral bij teams die prioriteit geven aan Nvidia’s GPU-softwarestack. 24
25
Ook aan AMD-zijde groeit het aanbod. GMKtec heeft een EVO-X5 Pro op basis van dezelfde Ryzen AI Max+ PRO 495 aangekondigd, maar zonder prijs bij de onthulling. 17 Daarmee groeit de keuze aan mini-systemen die geheugenrijke lokale inference voorrang geven boven de gebruikelijke combinatie van een kleine desktop met beperkt grafisch geheugen.
ThinkCentre X Ultra is de duidelijkere keuze voor organisaties die waarde hechten aan een vastgestelde uitrolplanning, ondersteuning voor Windows en Linux, compacte plaatsing en de optie om een cluster van vier nodes te bouwen. Het maximum van 128 GB is nog altijd zeer ruim, en het platform is expliciet ontworpen voor lokale AI over meerdere systemen. 32
44
Acemagic F9A Pro is interessanter voor ontwikkelaars voor wie de hoogst aangekondigde geheugencapaciteit per machine de eerste eis is. De beoogde 192 GB unified memory en OCuLink-uitbreiding onderscheiden hem, maar voor een aankoopbeslissing zijn de definitieve details over opslag, besturingssysteem, regionale beschikbaarheid en prijs nog nodig. 2
4
5
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
De doorslaggevende specificatie is het unified memory: Lenovo gaat tot 128 GB, Acemagic tot 192 GB.
De doorslaggevende specificatie is het unified memory: Lenovo gaat tot 128 GB, Acemagic tot 192 GB. Kies Lenovo voor een aangekondigde zakelijke uitrol met Windows 11, Linux en clustering van maximaal vier systemen; levering staat gepland voor november 2026 vanaf 3.699 dollar.
De Acemagic F9A Pro is op papier interessanter voor wie per kastje zo veel mogelijk geheugen wil, maar prijs, verkoopdatum, regio’s en definitieve configuraties zijn nog niet bekend.
De doorslaggevende specificatie is het unified memory: Lenovo gaat tot 128 GB, Acemagic tot 192 GB. Kies Lenovo voor een aangekondigde zakelijke uitrol met Windows 11, Linux en clustering van maximaal vier systemen; levering staat gepland voor november 2026 vanaf 3.699 dollar.
Gepubliceerd doorBewerkt met GPT-5.6 TerraAfbeeldingen gegenereerd met GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A Mini Workstation, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 processor to. Article summary: Lenovo and Acemagic are putting workstation-class local-AI capacity into 1.6–2 L desktops by pairing the Ryzen AI Max+ PRO 495’s 16-core Zen 5 CPU, Radeon 8065S integrated GPU, and 55-TOPS NPU with unusually large shared. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, click
IFA 2026 maakte één ontwikkeling duidelijk: een mini-pc kan inmiddels een serieuze machine voor lokale AI zijn — mits hij voldoende gedeeld geheugen heeft. Lenovo’s ThinkCentre X Ultra en Acemagic’ F9A Pro gebruiken allebei AMD’s Ryzen AI Max+ PRO 495, met een 16-core CPU, geïntegreerde Radeon 8065S-graphics en een NPU van 55 TOPS. AMD noemt voor het complete platform maximaal 131 AI-TOPS. 3
5
Het grote verschil zit niet primair in die TOPS-score, maar in het geheugen. In plaats van een geïntegreerde GPU met een kleine, vaste hoeveelheid videogeheugen gebruiken deze systemen een grote LPDDR5X-geheugenpool die CPU, GPU en NPU delen. Dat maakt ze interessant voor grotere lokale taalmodellen, langere contexten en ontwikkelwerk op een bureauformaat pc.
| Kenmerk | Lenovo ThinkCentre X Ultra | Acemagic F9A Pro 495 |
|---|---|---|
| Behuizing | 1,6 liter |
Ongeveer 2 liter; 158,5 × 158,5 × 81,5 mm |
| Processor | Tot Ryzen AI Max+ PRO 495 |
Ryzen AI Max+ PRO 495 |
| AI-prestatie platform | Tot 131 TOPS; NPU van 55 TOPS |
Tot 131 TOPS; NPU van 55 TOPS |
| Unified memory | Tot 128 GB |
Tot 192 GB LPDDR5X-8533 |
| Toewijsbaar GPU-geheugen | Tot 96 GB grafisch geheugen |
Volgens berichtgeving kan maximaal 160 GB aan de GPU worden toegewezen |
| Schalen met meerdere systemen | Cluster met maximaal vier systemen |
Geen vergelijkbare clusterfunctie aangekondigd |
| Beschikbaarheid | Verwacht in november 2026 |
Nog niet aangekondigd |
| Vanafprijs | Verwacht vanaf 3.699 dollar |
Nog niet aangekondigd |
Een lokaal taalmodel heeft niet alleen ruimte nodig voor de modelgewichten, maar ook voor de contextcache en runtime-overhead. Bij deze ontwerpen kan de geïntegreerde Radeon-GPU putten uit dezelfde grote LPDDR5X-pool als de CPU. Daarmee is hij niet beperkt tot de vaste VRAM-capaciteit van een traditionele losse grafische kaart.
Daarom is de limiet van 192 GB van de F9A Pro de opvallendste specificatie. Acemagic zegt dat het systeem lokaal DeepSeek V4 Flash met 284 miljard parameters heeft gedraaid; andere berichten melden dat tot 160 GB als grafisch geheugen kan worden toegewezen. Dit zijn claims over capaciteit, geen garantie voor een bepaalde reactiesnelheid, frameworkcompatibiliteit of prestaties bij fine-tuning. 3
5
In de praktijk hangt bruikbaarheid ook af van quantisatie, geheugenbandbreedte, modelarchitectuur, contextlengte, batchgrootte, koeling en softwareondersteuning. Een pc kan een groot model misschien laden, maar alsnog minder geschikt zijn voor interactief gebruik dan een systeem met snellere acceleratorhardware.
Lenovo’s maximum van 128 GB is lager, maar nog steeds uitzonderlijk voor een desktop van 1,6 liter. De genoemde toewijzing van maximaal 96 GB aan grafisch geheugen laat daarnaast ruimte over voor het besturingssysteem en andere toepassingen. 18
32
De ThinkCentre X Ultra is duidelijk sterker gericht op zakelijke inzet. Lenovo zegt dat maximaal vier systemen in een cluster kunnen worden gekoppeld. Zo nemen de beschikbare rekenkracht en geheugencapaciteit toe voor grotere modellen, langere contextvensters, multi-agentworkflows en gelijktijdige aanvragen. Volledig uitgerust komt zo’n groep uit op maximaal 512 GB gezamenlijk unified memory. 32
36
Daarbij is een belangrijke kanttekening nodig: vier pc’s gedragen zich niet automatisch als één GPU met één naadloze geheugenpool van 512 GB. De workload moet geschikt zijn voor gedistribueerde uitvoering, terwijl de prestaties afhangen van de softwarestack en de verbinding tussen de systemen. De praktische winst zit dus vooral in capaciteit en parallelle verwerking op weinig vloeroppervlak — niet in het simpel samenvoegen van vier GPU-geheugenreserves tot één accelerator.
Lenovo verwacht de X Ultra in november 2026 te leveren, met een verwachte vanafprijs van 3.699 dollar. Volgens de aankondiging werkt de machine met Windows 11 en Linux. Berichtgeving wijst ook op maximaal twee M.2-2280-SSD’s, met configuraties tot twee schijven van 4 TB. 37
38
44
De F9A Pro is bedoeld voor ontwikkelaars die vooral de grootste aangekondigde geheugenconfiguratie per apparaat zoeken. De uitvoering met Ryzen AI Max+ PRO 495 ondersteunt maximaal 192 GB LPDDR5X-8533 in een behuizing van circa twee liter. 2
5
Ook de aansluitingen zijn opvallend uitgebreid voor een miniworkstation: twee USB4-poorten, twee 2,5GbE-netwerkpoorten, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 en OCuLink voor uitbreiding. OCuLink biedt een op PCIe gebaseerde route voor externe hardware, waaronder een externe GPU. Het verandert het gedeelde LPDDR5X-geheugen van het systeem echter niet in het afzonderlijke VRAM van die externe videokaart. 4
5
Voor opslag is voorzichtigheid geboden. Productpagina’s van Acemagic voor de eerdere F9A met Ryzen AI Max+ 395 vermelden twee PCIe 4.0 x4 M.2 NVMe-slots, maar berichtgeving over de PRO 495-variant noemt wisselend één of twee M.2-slots. Wie dit systeem wil kopen, doet er goed aan de definitieve regionale specificaties te controleren voordat hij van een specifieke opslagindeling uitgaat. 9
12
15
Acemagic had tijdens de IFA-presentatie nog geen definitieve SKU’s, verkoopregio’s, prijzen of retaildatum bekendgemaakt. De configuratie met 192 GB is daardoor aantrekkelijk op papier, maar nog geen rechtstreeks leverbaar alternatief voor Lenovo’s product met een aangekondigde novemberlancering. 2
Dit zijn geen klassieke high-end GPU-workstations die in een kleinere kast zijn gepropt. Het zijn x86-desktops met veel unified memory, ontworpen om meer AI-werk lokaal te houden. Hun aantrekkingskracht ligt bij modelcapaciteit, compacte afmetingen en de flexibiliteit van een reguliere desktop — niet noodzakelijk bij de hoogste ruwe prestaties tegenover systemen die op Nvidia’s CUDA-ecosysteem leunen.
Nvidia RTX Spark-systemen verschijnen volgens de beschikbare informatie vanaf oktober 2026 in mini-pc’s en laptops. Nvidia beschrijft varianten met een Grace-CPU en Blackwell-GPU. Daarmee ontstaat een directe strijd om de markt voor AI-ontwikkeling naast het bureau, vooral bij teams die prioriteit geven aan Nvidia’s GPU-softwarestack. 24
25
Ook aan AMD-zijde groeit het aanbod. GMKtec heeft een EVO-X5 Pro op basis van dezelfde Ryzen AI Max+ PRO 495 aangekondigd, maar zonder prijs bij de onthulling. 17 Daarmee groeit de keuze aan mini-systemen die geheugenrijke lokale inference voorrang geven boven de gebruikelijke combinatie van een kleine desktop met beperkt grafisch geheugen.
ThinkCentre X Ultra is de duidelijkere keuze voor organisaties die waarde hechten aan een vastgestelde uitrolplanning, ondersteuning voor Windows en Linux, compacte plaatsing en de optie om een cluster van vier nodes te bouwen. Het maximum van 128 GB is nog altijd zeer ruim, en het platform is expliciet ontworpen voor lokale AI over meerdere systemen. 32
44
Acemagic F9A Pro is interessanter voor ontwikkelaars voor wie de hoogst aangekondigde geheugencapaciteit per machine de eerste eis is. De beoogde 192 GB unified memory en OCuLink-uitbreiding onderscheiden hem, maar voor een aankoopbeslissing zijn de definitieve details over opslag, besturingssysteem, regionale beschikbaarheid en prijs nog nodig. 2
4
5
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
De doorslaggevende specificatie is het unified memory: Lenovo gaat tot 128 GB, Acemagic tot 192 GB.
De doorslaggevende specificatie is het unified memory: Lenovo gaat tot 128 GB, Acemagic tot 192 GB. Kies Lenovo voor een aangekondigde zakelijke uitrol met Windows 11, Linux en clustering van maximaal vier systemen; levering staat gepland voor november 2026 vanaf 3.699 dollar.
De Acemagic F9A Pro is op papier interessanter voor wie per kastje zo veel mogelijk geheugen wil, maar prijs, verkoopdatum, regio’s en definitieve configuraties zijn nog niet bekend.