Kedua dua mini workstation menggunakan AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 dengan memori LPDDR5X bersatu, membolehkan model tempatan menggunakan kapasiti memori yang jauh lebih besar berbanding VRAM GPU diskret kecil. Acemagic F9A menawarkan sehingga 192GB memori bersatu dan dilaporkan boleh memperuntukkan sehingga 160GB kepa...
Diterbitkan olehDisunting dengan GPT-5.6 TerraImej dijana dengan GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A mini workstations, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 “Gorgon Halo. Article summary: Both machines use AMD’s Ryzen AI Max+ PRO 495 “Gorgon Halo” APU to avoid the usual split between system RAM and GPU VRAM: CPU, Radeon 8065S iGPU, and AI resources share one fast LPDDR5X pool. That makes high-quantization. Topic tags: general, general web, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 memberi dua mini workstation ini kelebihan yang agak luar biasa untuk AI tempatan. CPU, grafik terbina dalam Radeon 8065S dan sumber pemprosesan AI berkongsi satu kolam memori LPDDR5X yang sama. Jadi, perisian untuk menjalankan model secara setempat tidak terhad kepada jumlah VRAM tetap pada GPU diskret; ia boleh mengakses belanjawan memori berkongsi yang lebih besar. 4
42
Itulah daya tarikan utama Lenovo ThinkCentre X Ultra dan Acemagic F9A bagi pembangun, pencipta atau organisasi yang mahu menjalankan LLM tanpa menghantar data ke awan. Namun, kedua-duanya bukan produk yang sama pendekatannya: Lenovo menampilkan sistem 1.6 liter sebagai workstation perniagaan terurus dengan pilihan skala keluar, sementara Acemagic mengejar konfigurasi memori satu mesin paling besar yang diumumkan.
| Lenovo ThinkCentre X Ultra | Acemagic F9A PRO 495 | |
|---|---|---|
| Pemproses | Sehingga Ryzen AI Max+ PRO 495 dengan grafik Radeon 8065S |
Ryzen AI Max+ PRO 495 dengan grafik Radeon 8065S |
| Memori bersatu maksimum | 128GB LPDDR5X |
192GB LPDDR5X-8533 |
| Peruntukan memori grafik maksimum | Sehingga 96GB daripada memori bersatu |
Sehingga 160GB untuk grafik, menurut spesifikasi yang dilaporkan |
| Faktor bentuk | 1.6 liter |
Kira-kira 2 liter; 158.5 × 158.5 × 81.5 mm |
| Storan | Sehingga dua SSD M.2 2280 PCIe Gen5 4TB, atau 8TB keseluruhan |
Satu slot M.2 2280 PCIe 4.0 x4 dengan sokongan sehingga 4TB telah dilaporkan |
| Rangkaian dan pengembangan | Konfigurasi berorientasikan perusahaan dengan AMD PRO serta ciri keselamatan dan kebolehurusan Lenovo; I/O terperinci bergantung pada konfigurasi |
Dua 2.5GbE, Wi‑Fi 7, dua USB4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 dan OCuLink |
| Kedudukan perisian | Serasi dengan Windows 11 dan Linux, bersama AI Developer Center Lenovo serta timbunan pengurusan perniagaan |
Pengumuman perkakasan yang berfokus pada AI tempatan; komitmen pengurusan armada perusahaan yang setara tidak diperincikan dalam bahan pelancaran |
| Ketersediaan dan harga | Dijangka mulai November 2026, bermula pada €3,100 |
Harga, wilayah dan tarikh jualan belum diumumkan semasa pameran IFA |
Dalam komputer desktop biasa yang menggunakan GPU diskret, memori sistem dan VRAM GPU terpisah. Bagi inferens tempatan, berat model serta KV cache — memori kerja yang membesar apabila perbualan atau konteks menjadi panjang — perlu muat dalam memori yang boleh diakses oleh pemecut yang menjalankan model. Sebab itu kapasiti VRAM sering menjadi had utama.
Reka bentuk PRO 495 menggantikan pemisahan tegas itu dengan memori berkongsi. Acemagic menyatakan CPU, grafik Radeon terbina dalam dan sumber AI berkongsi kolam yang sama, yang diposisikannya untuk inferens AI tempatan, pemprosesan data serta beban kerja berat memori. 4 Lenovo pula menyenaraikan sehingga 128GB memori bersatu, dengan sehingga 96GB diperuntukkan sebagai memori grafik.
42
Ini bukan bermaksud LPDDR5X berkongsi setanding dengan memori GPU diskret kelas tinggi. Nilai utamanya ialah kapasiti dan fleksibiliti: ia boleh membolehkan model terkuantisasi lebih besar, konteks lebih panjang atau ruang KV cache yang lebih luas berbanding konfigurasi VRAM diskret kecil. Kelajuan penjanaan sebenar tetap bergantung pada format model, enjin inferens, saiz arahan dan konteks, lebar jalur memori serta prestasi kuasa berterusan.
Kedua-dua mesin memasangkan PRO 495 dengan grafik terbina dalam Radeon 8065S. Acemagic menyenaraikan konfigurasi teratasnya dengan 16 teras CPU, 32 thread, kelajuan rangsangan sehingga 5.2GHz dan NPU 55 TOPS; angka keseluruhan platform AMD ialah sehingga 131 TOPS. 4
7 Sistem Lenovo yang diumumkan juga mencapai NPU 55 TOPS dan menggunakan grafik Radeon 8065S yang sama.
33
42
Maknanya, perbezaan paling besar bukan pada cip, tetapi pada jumlah memori yang disediakan oleh setiap pengeluar.
Konfigurasi maksimum 192GB LPDDR5X-8533 F9A ialah ciri penentunya. Spesifikasi yang dilaporkan menyatakan sehingga 160GB boleh ditugaskan kepada GPU terbina dalam. 2
3 Tambahan 64GB berbanding memori sistem maksimum Lenovo boleh memberi kesan besar apabila model, tetingkap konteks dan KV cache bersaing dalam kolam yang sama.
Acemagic mempromosikan sistem ini untuk model sehingga 120B dalam kuantisasi Q4 serta model mixture-of-experts 300B. 2 Dakwaan ini wajar dibaca sebagai tuntutan kesesuaian daripada pengeluar, bukannya bukti bebas bahawa prestasinya akan pantas atau interaktif. Model yang berjaya dimuatkan masih mungkin menjana respons terlalu perlahan untuk kegunaan tertentu, khususnya dengan konteks panjang atau persekitaran masa jalan yang berat.
F9A turut menawarkan pengembangan yang mesra pengguna teknikal: dua port USB4, dua 2.5GbE, Wi‑Fi 7, output paparan dan OCuLink. 4 OCuLink menonjol kerana ia menyediakan laluan untuk pengembangan PCIe luaran, termasuk GPU luaran, walaupun kegunaan sebenar konfigurasi tersebut bergantung pada perisian dan perkakasan yang disambungkan.
ThinkCentre X Ultra Lenovo dihadkan kepada 128GB memori bersatu dan sehingga 96GB memori grafik diperuntukkan. 42 Ruang ini memang lebih kecil daripada konfigurasi maksimum Acemagic, tetapi masih besar untuk desktop bersaiz sedemikian.
Pembeza Lenovo ialah pilihan kluster yang dinyatakan: syarikat itu berkata satu X Ultra boleh disambungkan kepada sehingga tiga unit tambahan untuk model lebih besar dan beban kerja berbilang ejen. 44 Empat sistem dengan konfigurasi penuh boleh menyediakan sehingga 512GB memori bersatu secara agregat.
Angka agregat itu tidak patut dianggap sebagai satu ruang memori GPU 512GB yang padu. Inferens berbilang nod memerlukan perisian yang boleh membahagikan kerja atau lapisan model antara sistem, manakala komunikasi rangkaian membawa overhed. Kluster boleh meluaskan jenis beban kerja yang boleh dijalankan secara tempatan, tetapi tidak menjamin kependaman atau kemudahan yang sama seperti satu pemecut dengan jumlah memori terpasang yang setara.
Lenovo juga menyediakan platform perniagaan yang lebih jelas di sekeliling perkakasan itu, termasuk sokongan AMD PRO, keselamatan ThinkShield dan kebolehurusan DASH. 36 Ia menyenaraikan keserasian Windows 11 dan Linux, sementara jadual pelancaran November 2026 serta harga permulaan €3,100 memberi sasaran perolehan yang lebih konkrit kepada bakal pembeli.
42
45
Penarafan NPU 55 TOPS dan angka sehingga 131 TOPS untuk keseluruhan platform berguna sebagai petunjuk keupayaan AI teori yang disokong, tetapi ia bukan penanda aras untuk kelajuan respons chatbot atau mutu model. Kedua-dua pengumuman tidak membekalkan hasil token sesaat yang bebas dan boleh dibandingkan merentas LLM lazim.
Untuk membuat keputusan pembelian, asingkan tiga soalan berikut:
Untuk satu model terkuantisasi besar dalam kotak kompak, spesifikasi maksimum 192GB F9A lebih berani. Bagi organisasi yang mengutamakan jadual pelancaran diketahui, pilihan Linux dan Windows, ciri pengurusan serta persediaan kluster yang dihuraikan vendor, ThinkCentre X Ultra ialah pilihan yang lebih tersusun.
Dua sistem AMD ini muncul ketika Nvidia memperluaskan RTX Spark ke komputer riba Windows dan desktop kompak. Nvidia menyatakan sistem RTX Spark daripada ASUS, Dell, HP, Lenovo, Microsoft Surface dan MSI akan tersedia pada musim luruh 2026, diikuti model daripada Acer dan Gigabyte. 32 Reuters juga melaporkan platform itu akan muncul dalam komputer riba serta desktop kompak daripada OEM utama termasuk Dell, HP dan Lenovo.
17
Justeru, RTX Spark ialah arah persaingan yang penting, khususnya bagi pembeli yang mengutamakan ekosistem perisian GPU Nvidia. Namun, ia belum menjadi pengganti terus yang boleh dibandingkan satu lawan satu dengan kedua-dua mesin ini: konfigurasi OEM akhir, harga dan data prestasi bebas berbeza mengikut peranti dan masih perlu disahkan. 23
Kesimpulan lebih luasnya: workstation AI kompak kini mula bersaing pada kapasiti memori sama kuat dengan daya pemprosesan pemecut. Dalam segmen ini, keupayaan untuk mengekalkan model secara tempatan — sambil masih mempunyai memori mencukupi untuk konteks yang berguna — boleh menjadi lebih penting daripada angka pengiraan utama.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Kedua dua mini workstation menggunakan AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 dengan memori LPDDR5X bersatu, membolehkan model tempatan menggunakan kapasiti memori yang jauh lebih besar berbanding VRAM GPU diskret kecil.
Kedua dua mini workstation menggunakan AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 dengan memori LPDDR5X bersatu, membolehkan model tempatan menggunakan kapasiti memori yang jauh lebih besar berbanding VRAM GPU diskret kecil. Acemagic F9A menawarkan sehingga 192GB memori bersatu dan dilaporkan boleh memperuntukkan sehingga 160GB kepada grafik, berbanding had 128GB memori dan 96GB untuk grafik pada Lenovo.
Angka sehingga 131 TOPS bukan ukuran terus kelajuan LLM. Kelajuan token sesaat masih bergantung pada model, kuantisasi, panjang konteks, perisian inferens dan tingkah laku haba.
Kedua dua mini workstation menggunakan AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 dengan memori LPDDR5X bersatu, membolehkan model tempatan menggunakan kapasiti memori yang jauh lebih besar berbanding VRAM GPU diskret kecil. Acemagic F9A menawarkan sehingga 192GB memori bersatu dan dilaporkan boleh memperuntukkan sehingga 160GB kepa...
Diterbitkan olehDisunting dengan GPT-5.6 TerraImej dijana dengan GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A mini workstations, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 “Gorgon Halo. Article summary: Both machines use AMD’s Ryzen AI Max+ PRO 495 “Gorgon Halo” APU to avoid the usual split between system RAM and GPU VRAM: CPU, Radeon 8065S iGPU, and AI resources share one fast LPDDR5X pool. That makes high-quantization. Topic tags: general, general web, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 memberi dua mini workstation ini kelebihan yang agak luar biasa untuk AI tempatan. CPU, grafik terbina dalam Radeon 8065S dan sumber pemprosesan AI berkongsi satu kolam memori LPDDR5X yang sama. Jadi, perisian untuk menjalankan model secara setempat tidak terhad kepada jumlah VRAM tetap pada GPU diskret; ia boleh mengakses belanjawan memori berkongsi yang lebih besar. 4
42
Itulah daya tarikan utama Lenovo ThinkCentre X Ultra dan Acemagic F9A bagi pembangun, pencipta atau organisasi yang mahu menjalankan LLM tanpa menghantar data ke awan. Namun, kedua-duanya bukan produk yang sama pendekatannya: Lenovo menampilkan sistem 1.6 liter sebagai workstation perniagaan terurus dengan pilihan skala keluar, sementara Acemagic mengejar konfigurasi memori satu mesin paling besar yang diumumkan.
| Lenovo ThinkCentre X Ultra | Acemagic F9A PRO 495 | |
|---|---|---|
| Pemproses | Sehingga Ryzen AI Max+ PRO 495 dengan grafik Radeon 8065S |
Ryzen AI Max+ PRO 495 dengan grafik Radeon 8065S |
| Memori bersatu maksimum | 128GB LPDDR5X |
192GB LPDDR5X-8533 |
| Peruntukan memori grafik maksimum | Sehingga 96GB daripada memori bersatu |
Sehingga 160GB untuk grafik, menurut spesifikasi yang dilaporkan |
| Faktor bentuk | 1.6 liter |
Kira-kira 2 liter; 158.5 × 158.5 × 81.5 mm |
| Storan | Sehingga dua SSD M.2 2280 PCIe Gen5 4TB, atau 8TB keseluruhan |
Satu slot M.2 2280 PCIe 4.0 x4 dengan sokongan sehingga 4TB telah dilaporkan |
| Rangkaian dan pengembangan | Konfigurasi berorientasikan perusahaan dengan AMD PRO serta ciri keselamatan dan kebolehurusan Lenovo; I/O terperinci bergantung pada konfigurasi |
Dua 2.5GbE, Wi‑Fi 7, dua USB4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 dan OCuLink |
| Kedudukan perisian | Serasi dengan Windows 11 dan Linux, bersama AI Developer Center Lenovo serta timbunan pengurusan perniagaan |
Pengumuman perkakasan yang berfokus pada AI tempatan; komitmen pengurusan armada perusahaan yang setara tidak diperincikan dalam bahan pelancaran |
| Ketersediaan dan harga | Dijangka mulai November 2026, bermula pada €3,100 |
Harga, wilayah dan tarikh jualan belum diumumkan semasa pameran IFA |
Dalam komputer desktop biasa yang menggunakan GPU diskret, memori sistem dan VRAM GPU terpisah. Bagi inferens tempatan, berat model serta KV cache — memori kerja yang membesar apabila perbualan atau konteks menjadi panjang — perlu muat dalam memori yang boleh diakses oleh pemecut yang menjalankan model. Sebab itu kapasiti VRAM sering menjadi had utama.
Reka bentuk PRO 495 menggantikan pemisahan tegas itu dengan memori berkongsi. Acemagic menyatakan CPU, grafik Radeon terbina dalam dan sumber AI berkongsi kolam yang sama, yang diposisikannya untuk inferens AI tempatan, pemprosesan data serta beban kerja berat memori. 4 Lenovo pula menyenaraikan sehingga 128GB memori bersatu, dengan sehingga 96GB diperuntukkan sebagai memori grafik.
42
Ini bukan bermaksud LPDDR5X berkongsi setanding dengan memori GPU diskret kelas tinggi. Nilai utamanya ialah kapasiti dan fleksibiliti: ia boleh membolehkan model terkuantisasi lebih besar, konteks lebih panjang atau ruang KV cache yang lebih luas berbanding konfigurasi VRAM diskret kecil. Kelajuan penjanaan sebenar tetap bergantung pada format model, enjin inferens, saiz arahan dan konteks, lebar jalur memori serta prestasi kuasa berterusan.
Kedua-dua mesin memasangkan PRO 495 dengan grafik terbina dalam Radeon 8065S. Acemagic menyenaraikan konfigurasi teratasnya dengan 16 teras CPU, 32 thread, kelajuan rangsangan sehingga 5.2GHz dan NPU 55 TOPS; angka keseluruhan platform AMD ialah sehingga 131 TOPS. 4
7 Sistem Lenovo yang diumumkan juga mencapai NPU 55 TOPS dan menggunakan grafik Radeon 8065S yang sama.
33
42
Maknanya, perbezaan paling besar bukan pada cip, tetapi pada jumlah memori yang disediakan oleh setiap pengeluar.
Konfigurasi maksimum 192GB LPDDR5X-8533 F9A ialah ciri penentunya. Spesifikasi yang dilaporkan menyatakan sehingga 160GB boleh ditugaskan kepada GPU terbina dalam. 2
3 Tambahan 64GB berbanding memori sistem maksimum Lenovo boleh memberi kesan besar apabila model, tetingkap konteks dan KV cache bersaing dalam kolam yang sama.
Acemagic mempromosikan sistem ini untuk model sehingga 120B dalam kuantisasi Q4 serta model mixture-of-experts 300B. 2 Dakwaan ini wajar dibaca sebagai tuntutan kesesuaian daripada pengeluar, bukannya bukti bebas bahawa prestasinya akan pantas atau interaktif. Model yang berjaya dimuatkan masih mungkin menjana respons terlalu perlahan untuk kegunaan tertentu, khususnya dengan konteks panjang atau persekitaran masa jalan yang berat.
F9A turut menawarkan pengembangan yang mesra pengguna teknikal: dua port USB4, dua 2.5GbE, Wi‑Fi 7, output paparan dan OCuLink. 4 OCuLink menonjol kerana ia menyediakan laluan untuk pengembangan PCIe luaran, termasuk GPU luaran, walaupun kegunaan sebenar konfigurasi tersebut bergantung pada perisian dan perkakasan yang disambungkan.
ThinkCentre X Ultra Lenovo dihadkan kepada 128GB memori bersatu dan sehingga 96GB memori grafik diperuntukkan. 42 Ruang ini memang lebih kecil daripada konfigurasi maksimum Acemagic, tetapi masih besar untuk desktop bersaiz sedemikian.
Pembeza Lenovo ialah pilihan kluster yang dinyatakan: syarikat itu berkata satu X Ultra boleh disambungkan kepada sehingga tiga unit tambahan untuk model lebih besar dan beban kerja berbilang ejen. 44 Empat sistem dengan konfigurasi penuh boleh menyediakan sehingga 512GB memori bersatu secara agregat.
Angka agregat itu tidak patut dianggap sebagai satu ruang memori GPU 512GB yang padu. Inferens berbilang nod memerlukan perisian yang boleh membahagikan kerja atau lapisan model antara sistem, manakala komunikasi rangkaian membawa overhed. Kluster boleh meluaskan jenis beban kerja yang boleh dijalankan secara tempatan, tetapi tidak menjamin kependaman atau kemudahan yang sama seperti satu pemecut dengan jumlah memori terpasang yang setara.
Lenovo juga menyediakan platform perniagaan yang lebih jelas di sekeliling perkakasan itu, termasuk sokongan AMD PRO, keselamatan ThinkShield dan kebolehurusan DASH. 36 Ia menyenaraikan keserasian Windows 11 dan Linux, sementara jadual pelancaran November 2026 serta harga permulaan €3,100 memberi sasaran perolehan yang lebih konkrit kepada bakal pembeli.
42
45
Penarafan NPU 55 TOPS dan angka sehingga 131 TOPS untuk keseluruhan platform berguna sebagai petunjuk keupayaan AI teori yang disokong, tetapi ia bukan penanda aras untuk kelajuan respons chatbot atau mutu model. Kedua-dua pengumuman tidak membekalkan hasil token sesaat yang bebas dan boleh dibandingkan merentas LLM lazim.
Untuk membuat keputusan pembelian, asingkan tiga soalan berikut:
Untuk satu model terkuantisasi besar dalam kotak kompak, spesifikasi maksimum 192GB F9A lebih berani. Bagi organisasi yang mengutamakan jadual pelancaran diketahui, pilihan Linux dan Windows, ciri pengurusan serta persediaan kluster yang dihuraikan vendor, ThinkCentre X Ultra ialah pilihan yang lebih tersusun.
Dua sistem AMD ini muncul ketika Nvidia memperluaskan RTX Spark ke komputer riba Windows dan desktop kompak. Nvidia menyatakan sistem RTX Spark daripada ASUS, Dell, HP, Lenovo, Microsoft Surface dan MSI akan tersedia pada musim luruh 2026, diikuti model daripada Acer dan Gigabyte. 32 Reuters juga melaporkan platform itu akan muncul dalam komputer riba serta desktop kompak daripada OEM utama termasuk Dell, HP dan Lenovo.
17
Justeru, RTX Spark ialah arah persaingan yang penting, khususnya bagi pembeli yang mengutamakan ekosistem perisian GPU Nvidia. Namun, ia belum menjadi pengganti terus yang boleh dibandingkan satu lawan satu dengan kedua-dua mesin ini: konfigurasi OEM akhir, harga dan data prestasi bebas berbeza mengikut peranti dan masih perlu disahkan. 23
Kesimpulan lebih luasnya: workstation AI kompak kini mula bersaing pada kapasiti memori sama kuat dengan daya pemprosesan pemecut. Dalam segmen ini, keupayaan untuk mengekalkan model secara tempatan — sambil masih mempunyai memori mencukupi untuk konteks yang berguna — boleh menjadi lebih penting daripada angka pengiraan utama.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Kedua dua mini workstation menggunakan AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 dengan memori LPDDR5X bersatu, membolehkan model tempatan menggunakan kapasiti memori yang jauh lebih besar berbanding VRAM GPU diskret kecil.
Kedua dua mini workstation menggunakan AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 dengan memori LPDDR5X bersatu, membolehkan model tempatan menggunakan kapasiti memori yang jauh lebih besar berbanding VRAM GPU diskret kecil. Acemagic F9A menawarkan sehingga 192GB memori bersatu dan dilaporkan boleh memperuntukkan sehingga 160GB kepada grafik, berbanding had 128GB memori dan 96GB untuk grafik pada Lenovo.
Angka sehingga 131 TOPS bukan ukuran terus kelajuan LLM. Kelajuan token sesaat masih bergantung pada model, kuantisasi, panjang konteks, perisian inferens dan tingkah laku haba.