Koneiden keskeinen vahvuus ei ole vain 131 TOPS:n tekoälylukema, vaan suuri CPU:n, integroidun GPU:n ja NPU:n jakama yhtenäinen muisti: Lenovossa enintään 128 Gt, Acemagicissa enintään 192 Gt. Lenovo sopii paremmin yritykselle, joka tarvitsee selkeän julkaisuaikataulun, Windows ja Linux tuen sekä mahdollisuuden yhdi...
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A Mini Workstation, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 processor to. Article summary: Lenovo and Acemagic are putting workstation-class local-AI capacity into 1.6–2 L desktops by pairing the Ryzen AI Max+ PRO 495’s 16-core Zen 5 CPU, Radeon 8065S integrated GPU, and 55-TOPS NPU with unusually large shared. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, click
IFA 2026:ssa yksi suuntaus nousi selvästi esiin: pienikokoisista pöytäkoneista on tulossa varteenotettavia koneita paikalliseen tekoälyyn, jos niiden yhteiskäyttöinen muisti on riittävän suuri. Lenovon ThinkCentre X Ultra ja Acemagic F9A Pro perustuvat kumpikin AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 -alustaan. Siinä on 16-ytiminen suoritin, integroitu Radeon 8065S -grafiikka ja 55 TOPS:n NPU-tekoälykiihdytin. AMD ilmoittaa alustan kokonaistehoiksi jopa 131 TOPS:ia. 3
5
Käytännössä olennaisin ero on muistissa. Perinteisessä pöytäkoneessa näytönohjaimella on oma, määrältään rajattu VRAM-muistinsa. Näissä koneissa CPU, integroitu GPU ja NPU käyttävät samaa suurta LPDDR5X-muistialuetta. Tämä voi tehdä niistä käyttökelpoisia suurten kielimallien paikalliseen ajamiseen, pitkille konteksteille ja kehitystyöhön, vaikka kotelo mahtuu työpöydälle.
| Ominaisuus | Lenovo ThinkCentre X Ultra | Acemagic F9A Pro 495 |
|---|---|---|
| Koko | 1,6 litraa |
Noin 2 litraa; 158,5 × 158,5 × 81,5 mm |
| Suoritin | Enintään Ryzen AI Max+ PRO 495 |
Ryzen AI Max+ PRO 495 |
| Tekoälysuorituskyky | Jopa 131 TOPS, NPU 55 TOPS |
Jopa 131 TOPS, NPU 55 TOPS |
| Yhtenäinen muisti | Enintään 128 Gt |
Enintään 192 Gt LPDDR5X-8533 |
| GPU:lle varattava muisti | Enintään 96 Gt grafiikkamuistia |
Raporttien mukaan GPU:lle voidaan varata enintään 160 Gt |
| Skaalaus | Klusteri, jossa enintään neljä konetta |
Vastaavaa klusterointia ei ole ilmoitettu |
| Saatavuus | Odotetaan marraskuussa 2026 |
Ei ilmoitettu |
| Alkaen-hinta | Odotettu lähtöhinta 3 699 dollaria |
Ei ilmoitettu |
Paikallisesti ajettava kielimalli tarvitsee muistia paitsi mallin painoille myös kontekstivälimuistille ja ohjelmiston käyttämälle työtilalle. Näissä ratkaisuissa Radeon-integroitu grafiikka voi käyttää samaa suurta LPDDR5X-muistialuetta kuin suoritin sen sijaan, että se olisi sidottu erillisen näytönohjaimen kiinteään VRAM-määrään.
Tästä syystä F9A Pron 192 Gt:n enimmäismuisti on sen kiinnostavin tekninen lupaus. Acemagic kertoo demonneensa 284 miljardin parametrin DeepSeek V4 Flash -mallin paikallista käyttöä. Toisten raporttien mukaan grafiikalle voi varata enintään 160 Gt muistia. Nämä ovat ennen kaikkea kapasiteettiväitteitä, eivät lupauksia tietystä vastausnopeudesta, ohjelmistokehysten yhteensopivuudesta tai hienosäädön suorituskyvystä. 3
5
Todellisessa käytössä mallin toimivuuteen vaikuttavat silti kvantisointi, muistiväylän kaistanleveys, mallin rakenne, kontekstin pituus, eräkoko, jäähdytys ja ohjelmistotuki. Kone voi pystyä lataamaan suuren mallin, mutta olla vuorovaikutteisessa käytössä hitaampi kuin järjestelmä, jossa on tehokkaampi erillinen kiihdytin.
Lenovon 128 Gt:n raja on pienempi, mutta poikkeuksellisen suuri 1,6 litran pöytäkoneelle. Raportoitu enintään 96 Gt:n grafiikkamuistivaraus jättää tilaa käyttöjärjestelmälle ja muille sovelluksille samalla, kun kone tähtää paikalliseen tekoälyyn ja työasemakäyttöön. 18
32
ThinkCentre X Ultra on selvästi yrityskäyttöön painottuva ratkaisu. Lenovon mukaan enintään neljä järjestelmää voidaan yhdistää klusteriksi, joka kasvattaa käytettävissä olevia laskenta- ja muistiresursseja suurempia malleja, pidempiä konteksti-ikkunoita, moniagenttityönkulkuja ja samanaikaisia pyyntöjä varten. Täyteen rakennettu ryhmä yltää enintään 512 Gt:n yhteenlaskettuun yhtenäiseen muistiin. 32
36
Tähän liittyy tärkeä varaus: neljä konetta ei muutu automaattisesti yhdeksi näytönohjaimeksi, jolla olisi yksi saumaton 512 Gt:n muistialue. Työkuorman on tuettava hajautettua ajoa, ja suorituskyky riippuu ohjelmistopinosta sekä koneiden välisestä yhteydestä. Käytännön hyöty on pienessä tilassa saatava kapasiteetti ja rinnakkaisuus, ei suoraviivainen tapa yhdistää neljän koneen grafiikkamuistivarauksia yhdeksi kiihdyttimeksi.
Lenovo odottaa X Ultran toimitusten alkavan marraskuussa 2026, ja lähtöhinnaksi on ilmoitettu 3 699 dollaria. Yhtiön ilmoitus vahvistaa Windows 11- ja Linux-yhteensopivuuden. Raporttien mukaan tallennustilaa voi olla enintään kaksi M.2-2280-SSD-asemaa, enintään kaksi 4 Tt:n asemaa. 37
38
44
Acemagic F9A Pro on suunnattu käyttäjille, joille tärkeintä on mahdollisimman suuri ilmoitettu yhtenäinen muisti yhdessä kompaktissa koneessa. Ryzen AI Max+ PRO 495 -kokoonpano tukee enintään 192 Gt LPDDR5X-8533-muistia noin kaksilitraisessa kotelossa. 2
5
Liitäntävalikoima on minityöasemalle poikkeuksellisen laaja: kaksi USB4-porttia, kaksi 2,5 GbE -Ethernet-porttia, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 ja OCuLink-laajennus. OCuLink tarjoaa PCIe-pohjaisen väylän ulkoisille laajennuksille, kuten ulkoiselle näytönohjaimelle. Se ei kuitenkaan muuta koneen yhtenäistä LPDDR5X-muistia erillisen näytönohjaimen VRAM-muistiksi. 4
5
Tallennustilan yksityiskohdissa on syytä olla tarkkana. Acemagicin aiemman Ryzen AI Max+ 395 -pohjaisen F9A-mallin tuotesivuilla mainitaan kaksi PCIe 4.0 x4 M.2 NVMe -paikkaa, mutta PRO 495 -mallia koskevissa raporteissa M.2-paikkojen lukumäärä vaihtelee yhdestä kahteen. Ostajan kannattaa varmistaa lopullinen alueellinen kokoonpano ennen tietyn tallennusratkaisun olettamista. 9
12
15
Acemagic ei ollut IFA-esittelyn aikaan ilmoittanut F9A Pro 495:n lopullisia malliversioita, myyntialueita, hintaa tai jälleenmyyntipäivää. Siksi 192 Gt:n kokoonpano on erittäin kiinnostava paperilla, mutta se ei ole vielä suoraan verrattavissa Lenovon marraskuulle ilmoittamaan tuotteeseen. 2
Kyse ei ole perinteisistä huipputason GPU-työasemista, jotka olisi vain pakattu pienempään koteloon. Nämä ovat suuren yhtenäisen muistin x86-pöytäkoneita, joiden tavoitteena on pitää suurempi osa tekoälytyöstä paikallisesti omalla laitteella. Niiden vetovoima perustuu mallikapasiteettiin, pieneen kokoon ja tavallisen pöytäkoneen joustavuuteen – ei välttämättä raakasuorituskyvyn johtoasemaan Nvidian CUDA-ekosysteemillä varustettuihin koneisiin nähden.
Nvidian RTX Spark -järjestelmiä on tulossa minitietokoneisiin ja kannettaviin lokakuusta 2026 alkaen. Nvidia kuvaa niissä käytettävän Grace-suoritinta ja Blackwell-grafiikkaa. Tämä tekee niistä suoran kilpailijan työpöydän viereen sijoitettaville tekoälykehityskoneille, etenkin tiimeille, joille Nvidian GPU-ohjelmistopino on ensisijainen. 24
25
Myös AMD-pohjaisten vaihtoehtojen määrä kasvaa. GMKtec on ilmoittanut samalle Ryzen AI Max+ PRO 495 -suorittimelle perustuvasta EVO-X5 Prosta, mutta sen hintaa ei ollut ilmoitettu julkistuksen yhteydessä. 17 Markkinoille on siis syntymässä useampia minijärjestelmiä, joissa priorisoidaan muistirikas paikallinen inferenssi perinteisen pienen pöytäkoneen ja rajallisen grafiikkamuistin yhdistelmän sijaan.
ThinkCentre X Ultra on selkeämpi valinta organisaatiolle, joka arvostaa määriteltyä käyttöönottorytmiä, Windows- ja Linux-tukea, kompaktia sijoitettavuutta sekä mahdollisuutta rakentaa neljän solmun klusteri. Sen 128 Gt:n enimmäismuisti on edelleen huomattava, ja alusta on suunniteltu usean järjestelmän paikalliseen tekoälykäyttöön. 32
44
Acemagic F9A Pro on kiinnostavampi kehittäjälle, jonka ensisijainen vaatimus on suurin ilmoitettu muistikapasiteetti yhdessä koneessa. Sen 192 Gt:n yhtenäinen muisti ja OCuLink-laajennus ovat erottuvia ominaisuuksia, mutta ostopäätöstä kannattaa lykätä, kunnes tallennustila-, käyttöjärjestelmä-, saatavuus- ja hintatiedot ovat lopullisia. 2
4
5
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Koneiden keskeinen vahvuus ei ole vain 131 TOPS:n tekoälylukema, vaan suuri CPU:n, integroidun GPU:n ja NPU:n jakama yhtenäinen muisti: Lenovossa enintään 128 Gt, Acemagicissa enintään 192 Gt.
Koneiden keskeinen vahvuus ei ole vain 131 TOPS:n tekoälylukema, vaan suuri CPU:n, integroidun GPU:n ja NPU:n jakama yhtenäinen muisti: Lenovossa enintään 128 Gt, Acemagicissa enintään 192 Gt. Lenovo sopii paremmin yritykselle, joka tarvitsee selkeän julkaisuaikataulun, Windows ja Linux tuen sekä mahdollisuuden yhdistää enintään neljä konetta klusteriksi.
Acemagic F9A Pro tarjoaa paperilla enemmän muistia yhtä konetta kohden ja OCuLink laajennuksen, mutta sen lopullista hintaa, myyntialueita ja saatavuutta ei ollut vielä ilmoitettu.
Koneiden keskeinen vahvuus ei ole vain 131 TOPS:n tekoälylukema, vaan suuri CPU:n, integroidun GPU:n ja NPU:n jakama yhtenäinen muisti: Lenovossa enintään 128 Gt, Acemagicissa enintään 192 Gt. Lenovo sopii paremmin yritykselle, joka tarvitsee selkeän julkaisuaikataulun, Windows ja Linux tuen sekä mahdollisuuden yhdi...
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A Mini Workstation, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 processor to. Article summary: Lenovo and Acemagic are putting workstation-class local-AI capacity into 1.6–2 L desktops by pairing the Ryzen AI Max+ PRO 495’s 16-core Zen 5 CPU, Radeon 8065S integrated GPU, and 55-TOPS NPU with unusually large shared. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, click
IFA 2026:ssa yksi suuntaus nousi selvästi esiin: pienikokoisista pöytäkoneista on tulossa varteenotettavia koneita paikalliseen tekoälyyn, jos niiden yhteiskäyttöinen muisti on riittävän suuri. Lenovon ThinkCentre X Ultra ja Acemagic F9A Pro perustuvat kumpikin AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 -alustaan. Siinä on 16-ytiminen suoritin, integroitu Radeon 8065S -grafiikka ja 55 TOPS:n NPU-tekoälykiihdytin. AMD ilmoittaa alustan kokonaistehoiksi jopa 131 TOPS:ia. 3
5
Käytännössä olennaisin ero on muistissa. Perinteisessä pöytäkoneessa näytönohjaimella on oma, määrältään rajattu VRAM-muistinsa. Näissä koneissa CPU, integroitu GPU ja NPU käyttävät samaa suurta LPDDR5X-muistialuetta. Tämä voi tehdä niistä käyttökelpoisia suurten kielimallien paikalliseen ajamiseen, pitkille konteksteille ja kehitystyöhön, vaikka kotelo mahtuu työpöydälle.
| Ominaisuus | Lenovo ThinkCentre X Ultra | Acemagic F9A Pro 495 |
|---|---|---|
| Koko | 1,6 litraa |
Noin 2 litraa; 158,5 × 158,5 × 81,5 mm |
| Suoritin | Enintään Ryzen AI Max+ PRO 495 |
Ryzen AI Max+ PRO 495 |
| Tekoälysuorituskyky | Jopa 131 TOPS, NPU 55 TOPS |
Jopa 131 TOPS, NPU 55 TOPS |
| Yhtenäinen muisti | Enintään 128 Gt |
Enintään 192 Gt LPDDR5X-8533 |
| GPU:lle varattava muisti | Enintään 96 Gt grafiikkamuistia |
Raporttien mukaan GPU:lle voidaan varata enintään 160 Gt |
| Skaalaus | Klusteri, jossa enintään neljä konetta |
Vastaavaa klusterointia ei ole ilmoitettu |
| Saatavuus | Odotetaan marraskuussa 2026 |
Ei ilmoitettu |
| Alkaen-hinta | Odotettu lähtöhinta 3 699 dollaria |
Ei ilmoitettu |
Paikallisesti ajettava kielimalli tarvitsee muistia paitsi mallin painoille myös kontekstivälimuistille ja ohjelmiston käyttämälle työtilalle. Näissä ratkaisuissa Radeon-integroitu grafiikka voi käyttää samaa suurta LPDDR5X-muistialuetta kuin suoritin sen sijaan, että se olisi sidottu erillisen näytönohjaimen kiinteään VRAM-määrään.
Tästä syystä F9A Pron 192 Gt:n enimmäismuisti on sen kiinnostavin tekninen lupaus. Acemagic kertoo demonneensa 284 miljardin parametrin DeepSeek V4 Flash -mallin paikallista käyttöä. Toisten raporttien mukaan grafiikalle voi varata enintään 160 Gt muistia. Nämä ovat ennen kaikkea kapasiteettiväitteitä, eivät lupauksia tietystä vastausnopeudesta, ohjelmistokehysten yhteensopivuudesta tai hienosäädön suorituskyvystä. 3
5
Todellisessa käytössä mallin toimivuuteen vaikuttavat silti kvantisointi, muistiväylän kaistanleveys, mallin rakenne, kontekstin pituus, eräkoko, jäähdytys ja ohjelmistotuki. Kone voi pystyä lataamaan suuren mallin, mutta olla vuorovaikutteisessa käytössä hitaampi kuin järjestelmä, jossa on tehokkaampi erillinen kiihdytin.
Lenovon 128 Gt:n raja on pienempi, mutta poikkeuksellisen suuri 1,6 litran pöytäkoneelle. Raportoitu enintään 96 Gt:n grafiikkamuistivaraus jättää tilaa käyttöjärjestelmälle ja muille sovelluksille samalla, kun kone tähtää paikalliseen tekoälyyn ja työasemakäyttöön. 18
32
ThinkCentre X Ultra on selvästi yrityskäyttöön painottuva ratkaisu. Lenovon mukaan enintään neljä järjestelmää voidaan yhdistää klusteriksi, joka kasvattaa käytettävissä olevia laskenta- ja muistiresursseja suurempia malleja, pidempiä konteksti-ikkunoita, moniagenttityönkulkuja ja samanaikaisia pyyntöjä varten. Täyteen rakennettu ryhmä yltää enintään 512 Gt:n yhteenlaskettuun yhtenäiseen muistiin. 32
36
Tähän liittyy tärkeä varaus: neljä konetta ei muutu automaattisesti yhdeksi näytönohjaimeksi, jolla olisi yksi saumaton 512 Gt:n muistialue. Työkuorman on tuettava hajautettua ajoa, ja suorituskyky riippuu ohjelmistopinosta sekä koneiden välisestä yhteydestä. Käytännön hyöty on pienessä tilassa saatava kapasiteetti ja rinnakkaisuus, ei suoraviivainen tapa yhdistää neljän koneen grafiikkamuistivarauksia yhdeksi kiihdyttimeksi.
Lenovo odottaa X Ultran toimitusten alkavan marraskuussa 2026, ja lähtöhinnaksi on ilmoitettu 3 699 dollaria. Yhtiön ilmoitus vahvistaa Windows 11- ja Linux-yhteensopivuuden. Raporttien mukaan tallennustilaa voi olla enintään kaksi M.2-2280-SSD-asemaa, enintään kaksi 4 Tt:n asemaa. 37
38
44
Acemagic F9A Pro on suunnattu käyttäjille, joille tärkeintä on mahdollisimman suuri ilmoitettu yhtenäinen muisti yhdessä kompaktissa koneessa. Ryzen AI Max+ PRO 495 -kokoonpano tukee enintään 192 Gt LPDDR5X-8533-muistia noin kaksilitraisessa kotelossa. 2
5
Liitäntävalikoima on minityöasemalle poikkeuksellisen laaja: kaksi USB4-porttia, kaksi 2,5 GbE -Ethernet-porttia, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 ja OCuLink-laajennus. OCuLink tarjoaa PCIe-pohjaisen väylän ulkoisille laajennuksille, kuten ulkoiselle näytönohjaimelle. Se ei kuitenkaan muuta koneen yhtenäistä LPDDR5X-muistia erillisen näytönohjaimen VRAM-muistiksi. 4
5
Tallennustilan yksityiskohdissa on syytä olla tarkkana. Acemagicin aiemman Ryzen AI Max+ 395 -pohjaisen F9A-mallin tuotesivuilla mainitaan kaksi PCIe 4.0 x4 M.2 NVMe -paikkaa, mutta PRO 495 -mallia koskevissa raporteissa M.2-paikkojen lukumäärä vaihtelee yhdestä kahteen. Ostajan kannattaa varmistaa lopullinen alueellinen kokoonpano ennen tietyn tallennusratkaisun olettamista. 9
12
15
Acemagic ei ollut IFA-esittelyn aikaan ilmoittanut F9A Pro 495:n lopullisia malliversioita, myyntialueita, hintaa tai jälleenmyyntipäivää. Siksi 192 Gt:n kokoonpano on erittäin kiinnostava paperilla, mutta se ei ole vielä suoraan verrattavissa Lenovon marraskuulle ilmoittamaan tuotteeseen. 2
Kyse ei ole perinteisistä huipputason GPU-työasemista, jotka olisi vain pakattu pienempään koteloon. Nämä ovat suuren yhtenäisen muistin x86-pöytäkoneita, joiden tavoitteena on pitää suurempi osa tekoälytyöstä paikallisesti omalla laitteella. Niiden vetovoima perustuu mallikapasiteettiin, pieneen kokoon ja tavallisen pöytäkoneen joustavuuteen – ei välttämättä raakasuorituskyvyn johtoasemaan Nvidian CUDA-ekosysteemillä varustettuihin koneisiin nähden.
Nvidian RTX Spark -järjestelmiä on tulossa minitietokoneisiin ja kannettaviin lokakuusta 2026 alkaen. Nvidia kuvaa niissä käytettävän Grace-suoritinta ja Blackwell-grafiikkaa. Tämä tekee niistä suoran kilpailijan työpöydän viereen sijoitettaville tekoälykehityskoneille, etenkin tiimeille, joille Nvidian GPU-ohjelmistopino on ensisijainen. 24
25
Myös AMD-pohjaisten vaihtoehtojen määrä kasvaa. GMKtec on ilmoittanut samalle Ryzen AI Max+ PRO 495 -suorittimelle perustuvasta EVO-X5 Prosta, mutta sen hintaa ei ollut ilmoitettu julkistuksen yhteydessä. 17 Markkinoille on siis syntymässä useampia minijärjestelmiä, joissa priorisoidaan muistirikas paikallinen inferenssi perinteisen pienen pöytäkoneen ja rajallisen grafiikkamuistin yhdistelmän sijaan.
ThinkCentre X Ultra on selkeämpi valinta organisaatiolle, joka arvostaa määriteltyä käyttöönottorytmiä, Windows- ja Linux-tukea, kompaktia sijoitettavuutta sekä mahdollisuutta rakentaa neljän solmun klusteri. Sen 128 Gt:n enimmäismuisti on edelleen huomattava, ja alusta on suunniteltu usean järjestelmän paikalliseen tekoälykäyttöön. 32
44
Acemagic F9A Pro on kiinnostavampi kehittäjälle, jonka ensisijainen vaatimus on suurin ilmoitettu muistikapasiteetti yhdessä koneessa. Sen 192 Gt:n yhtenäinen muisti ja OCuLink-laajennus ovat erottuvia ominaisuuksia, mutta ostopäätöstä kannattaa lykätä, kunnes tallennustila-, käyttöjärjestelmä-, saatavuus- ja hintatiedot ovat lopullisia. 2
4
5
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Koneiden keskeinen vahvuus ei ole vain 131 TOPS:n tekoälylukema, vaan suuri CPU:n, integroidun GPU:n ja NPU:n jakama yhtenäinen muisti: Lenovossa enintään 128 Gt, Acemagicissa enintään 192 Gt.
Koneiden keskeinen vahvuus ei ole vain 131 TOPS:n tekoälylukema, vaan suuri CPU:n, integroidun GPU:n ja NPU:n jakama yhtenäinen muisti: Lenovossa enintään 128 Gt, Acemagicissa enintään 192 Gt. Lenovo sopii paremmin yritykselle, joka tarvitsee selkeän julkaisuaikataulun, Windows ja Linux tuen sekä mahdollisuuden yhdistää enintään neljä konetta klusteriksi.
Acemagic F9A Pro tarjoaa paperilla enemmän muistia yhtä konetta kohden ja OCuLink laajennuksen, mutta sen lopullista hintaa, myyntialueita ja saatavuutta ei ollut vielä ilmoitettu.