Suurin muutos on muistikapasiteetti: ACEMAGIC ja BOSGAME valmistelevat Ryzen AI Max+ PRO 495 laitteita, joissa on enintään 192 Gt yhteistä LPDDR5X muistia. ACEMAGIC F9A Pro on yksityiskohtaisimmin esitelty minityöasema: siinä on 131 TOPS:n alustan tekoälysuorituskyky, enintään 160 Gt grafiikalle varattavaa muistia,...
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How are ACEMAGIC, Acer, and BOSGAME using AMD Ryzen AI Max+ processors and large unified-memory configurations—up to 192GB—to bring large lo. Article summary: These products turn AMD’s large shared LPDDR5X pool into “VRAM-like” capacity for the integrated Radeon GPU, allowing compact PCs to keep much larger quantized language models resident locally than conventional iGPU syst. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Paikallisesti ajettavissa suurissa tekoälymalleissa vastaan tulee usein muistiraja ennen kuin laskentateho loppuu. IFA 2026 -messujen alla ACEMAGIC, Acer ja BOSGAME pyrkivät ratkaisemaan tätä AMD Ryzen AI Max+ -alustalla ja poikkeuksellisen suurilla yhteisillä LPDDR5X-muistipoolilla: Acerin kannettavassa muistia on enintään 128 Gt, ja kahteen suunnitteilla olevaan minityöasemaan on tulossa jopa 192 Gt.
Yhteismuisti tarkoittaa, että suoritin, integroitu Radeon-grafiikka ja NPU-tekoälykiihdytin käyttävät samaa muistialuetta. Siksi grafiikkakuormille voidaan varata huomattavasti muistia ilman erillisen näytönohjaimen rajallista VRAM-muistia. 2
7
26
35
Paikallisessa päättelyssä mallin painot, konteksti-ikkuna ja ajoaikainen lisäkuorma tarvitsevat kaikki muistia. Suuri yhteinen muistipooli ei tee integroidusta grafiikasta datakeskustason kiihdytintä, mutta se voi mahdollistaa sellaisten mallien lataamisen, jotka eivät mahtuisi monen tavallisen pöytäkoneen näytönohjaimen videomuistiin.
Selkein esimerkki on ACEMAGIC F9A Pro: sen 192 Gt:n LPDDR5X-8533-kokoonpanossa grafiikalle voidaan tietojen mukaan varata enintään 160 Gt. Paikallisia malleja käyttävälle tämä on laitteen varsinainen vetonaula – ei pelkkä ilmoitettu 131 TOPS:n tekoälysuorituskyky. 2
4
ACEMAGIC F9A Pro perustuu AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 -piiriin. Siinä on 16 ydintä, 32 säiettä ja enintään 5,2 GHz:n boost-taajuus. Integroitu Radeon 8065S -grafiikka sisältää 40 RDNA 3.5 -laskentayksikköä 3 GHz:n taajuudella. Alustalle ilmoitetaan enintään 55 NPU-TOPS:ia ja 131 TOPS:n kokonaistekoälysuorituskyky sekä tuki enintään 192 Gt:n LPDDR5X-8533-yhteismuistille. 2
4
Noin kaksilitrainen laite on kooltaan 158,5 × 158,5 × 81,5 mm. Ilmoitettuihin liitäntöihin kuuluvat kaksi USB4-porttia, kaksi 2,5 GbE Ethernet -porttia, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 sekä PCIe 4.0 x4 -pohjainen OCuLink-laajennusliitäntä. Sisäisten tallennuspaikkojen tiedot vaihtelevat lähteestä toiseen, joten lopullinen myyntiversio kannattaa tarkistaa ennen ostoa. 4
6
12
ACEMAGICin mukaan laitteella on demonstroitu 284 miljardin parametrin DeepSeek V4 Flash -mallin paikallista käyttöä. Kyse on kuitenkin valmistajan omasta mallin lataamista ja toimintaa esittelevästä demosta, ei riippumattomasta mittauksesta, joka kertoisi esimerkiksi nopeuden, viiveen, kontekstikapasiteetin, lämmöntuoton tai ohjelmistoyhteensopivuuden. 4
F9A Pron vahvistettua vähittäishintaa tai toimitusaikaa ei ollut saatavilla tarkastelluissa julkistustiedoissa. 10
Acer vie saman perusarkkitehtuurin kannettavaan. 16-tuumaisessa Aspire G 3D 16:ssa on Ryzen AI Max+ 395 -prosessori ja integroitu Radeon 8060S -grafiikka, enintään 128 Gt LPDDR5X-8000-muistia sekä enintään 2 Tt:n M.2 SSD -tallennustila. Acer ilmoittaa järjestelmälle enintään 126 TOPS:n kokonaistekoälysuorituskyvyn. 26
Laitteen erottuva ominaisuus ei ole minikotelointi vaan SpatialLabsin silmälasiton 3D IPS -näyttö. Paneelin tarkkuus on 2D-tilassa 3 840 × 2 400 ja 3D-tilassa 1 920 × 2 400, virkistystaajuus 120 Hz ja DCI-P3-väriavaruuden kattavuus 100 %. Acer ilmoittaa myös Wi‑Fi 7:n, Bluetooth 5.4:n ja kaksi USB4 Type-C -porttia. 19
23
26
Acerin ja muiden julkistusta käsitelleiden lähteiden mukaan kone on suunnattu suuriin paikallisiin tekoälykuormiin. Julkistustiedoissa ei kuitenkaan kerrota tiettyä mallikokorajaa eikä riippumattomasti mitattua tokenia sekunnissa -tulosta. Paikallisia kielimalleja harkitsevalle olennaisin tieto on siten 128 Gt:n muistivaihtoehto. 19
26
Acer ei ollut ilmoittanut Aspire G 3D 16:n saatavuutta tai hintaa tarkastelluissa materiaaleissa. 24
BOSGAMEn tuleva M5 MAX on niin ikään Ryzen AI Max+ PRO 495 -pohjainen minityöasema. Yhtiön mukaan tarjolle tulee 128 ja 192 Gt:n yhteismuistiversiot. Prosessorissa on 16 ydintä ja 32 säiettä, ja Radeon 8065S -grafiikan taajuus yltää 3 GHz:iin. 35
Ensimmäisessä ilmoitetussa kokoonpanossa on 128 Gt LPDDR5X-yhteismuistia ja 2 Tt:n PCIe 4.0 SSD. BOSGAME kertoo 128 Gt:n mallin olevan aikataulutettu lokakuun puoliväliin 2026, kun taas 192 Gt:n version on määrä seurata vuoden 2027 alkupuolella. 34
35
M5 MAXiin on ilmoitettu kaksi 10 GbE -verkkoliitäntää, mikä erottaa sen edukseen tekoälykehittäjille, sisällöntuottajille ja ohjelmistoammattilaisille tarkoitetussa laiteluokassa. Yhtiö ei ole julkaissut täydellistä lopullista liitäntävalikoimaa tai hintaa eikä riippumattomasti varmennettuja tietoja mallikokorajoista tai päättelynopeudesta. 35
Laitteet viittaavat kasvavaan tuoteluokkaan, joka sijoittuu tavallisen PC:n ja räkkiasennettavan tekoälypalvelimen väliin: pöydälle mahtuvaan työasemaan, jossa muistimäärä on yhtä keskeinen ominaisuus kuin suorittimen, grafiikan tai NPU:n laskentateho.
Tämän laiteluokan käytännön kilpailu ratkeaa sillä, pystyvätkö valmistajat tarjoamaan luotettavan, hyvin tuetun ja järkevän hintaisen paikallisen päättelykokemuksen – eivätkä pelkästään suurimmilla ilmoitetuilla parametrimäärillä.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Suurin muutos on muistikapasiteetti: ACEMAGIC ja BOSGAME valmistelevat Ryzen AI Max+ PRO 495 laitteita, joissa on enintään 192 Gt yhteistä LPDDR5X muistia.
Suurin muutos on muistikapasiteetti: ACEMAGIC ja BOSGAME valmistelevat Ryzen AI Max+ PRO 495 laitteita, joissa on enintään 192 Gt yhteistä LPDDR5X muistia. ACEMAGIC F9A Pro on yksityiskohtaisimmin esitelty minityöasema: siinä on 131 TOPS:n alustan tekoälysuorituskyky, enintään 160 Gt grafiikalle varattavaa muistia, USB4, kaksi 2,5 GbE porttia, Wi‑Fi 7 ja OCuLink.
BOSGAME aikoo julkaista 128 Gt:n M5 MAXin lokakuun puolivälissä 2026 ja 192 Gt:n version vuoden 2027 alkupuolella.
Suurin muutos on muistikapasiteetti: ACEMAGIC ja BOSGAME valmistelevat Ryzen AI Max+ PRO 495 laitteita, joissa on enintään 192 Gt yhteistä LPDDR5X muistia. ACEMAGIC F9A Pro on yksityiskohtaisimmin esitelty minityöasema: siinä on 131 TOPS:n alustan tekoälysuorituskyky, enintään 160 Gt grafiikalle varattavaa muistia,...
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How are ACEMAGIC, Acer, and BOSGAME using AMD Ryzen AI Max+ processors and large unified-memory configurations—up to 192GB—to bring large lo. Article summary: These products turn AMD’s large shared LPDDR5X pool into “VRAM-like” capacity for the integrated Radeon GPU, allowing compact PCs to keep much larger quantized language models resident locally than conventional iGPU syst. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Paikallisesti ajettavissa suurissa tekoälymalleissa vastaan tulee usein muistiraja ennen kuin laskentateho loppuu. IFA 2026 -messujen alla ACEMAGIC, Acer ja BOSGAME pyrkivät ratkaisemaan tätä AMD Ryzen AI Max+ -alustalla ja poikkeuksellisen suurilla yhteisillä LPDDR5X-muistipoolilla: Acerin kannettavassa muistia on enintään 128 Gt, ja kahteen suunnitteilla olevaan minityöasemaan on tulossa jopa 192 Gt.
Yhteismuisti tarkoittaa, että suoritin, integroitu Radeon-grafiikka ja NPU-tekoälykiihdytin käyttävät samaa muistialuetta. Siksi grafiikkakuormille voidaan varata huomattavasti muistia ilman erillisen näytönohjaimen rajallista VRAM-muistia. 2
7
26
35
Paikallisessa päättelyssä mallin painot, konteksti-ikkuna ja ajoaikainen lisäkuorma tarvitsevat kaikki muistia. Suuri yhteinen muistipooli ei tee integroidusta grafiikasta datakeskustason kiihdytintä, mutta se voi mahdollistaa sellaisten mallien lataamisen, jotka eivät mahtuisi monen tavallisen pöytäkoneen näytönohjaimen videomuistiin.
Selkein esimerkki on ACEMAGIC F9A Pro: sen 192 Gt:n LPDDR5X-8533-kokoonpanossa grafiikalle voidaan tietojen mukaan varata enintään 160 Gt. Paikallisia malleja käyttävälle tämä on laitteen varsinainen vetonaula – ei pelkkä ilmoitettu 131 TOPS:n tekoälysuorituskyky. 2
4
ACEMAGIC F9A Pro perustuu AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 -piiriin. Siinä on 16 ydintä, 32 säiettä ja enintään 5,2 GHz:n boost-taajuus. Integroitu Radeon 8065S -grafiikka sisältää 40 RDNA 3.5 -laskentayksikköä 3 GHz:n taajuudella. Alustalle ilmoitetaan enintään 55 NPU-TOPS:ia ja 131 TOPS:n kokonaistekoälysuorituskyky sekä tuki enintään 192 Gt:n LPDDR5X-8533-yhteismuistille. 2
4
Noin kaksilitrainen laite on kooltaan 158,5 × 158,5 × 81,5 mm. Ilmoitettuihin liitäntöihin kuuluvat kaksi USB4-porttia, kaksi 2,5 GbE Ethernet -porttia, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 sekä PCIe 4.0 x4 -pohjainen OCuLink-laajennusliitäntä. Sisäisten tallennuspaikkojen tiedot vaihtelevat lähteestä toiseen, joten lopullinen myyntiversio kannattaa tarkistaa ennen ostoa. 4
6
12
ACEMAGICin mukaan laitteella on demonstroitu 284 miljardin parametrin DeepSeek V4 Flash -mallin paikallista käyttöä. Kyse on kuitenkin valmistajan omasta mallin lataamista ja toimintaa esittelevästä demosta, ei riippumattomasta mittauksesta, joka kertoisi esimerkiksi nopeuden, viiveen, kontekstikapasiteetin, lämmöntuoton tai ohjelmistoyhteensopivuuden. 4
F9A Pron vahvistettua vähittäishintaa tai toimitusaikaa ei ollut saatavilla tarkastelluissa julkistustiedoissa. 10
Acer vie saman perusarkkitehtuurin kannettavaan. 16-tuumaisessa Aspire G 3D 16:ssa on Ryzen AI Max+ 395 -prosessori ja integroitu Radeon 8060S -grafiikka, enintään 128 Gt LPDDR5X-8000-muistia sekä enintään 2 Tt:n M.2 SSD -tallennustila. Acer ilmoittaa järjestelmälle enintään 126 TOPS:n kokonaistekoälysuorituskyvyn. 26
Laitteen erottuva ominaisuus ei ole minikotelointi vaan SpatialLabsin silmälasiton 3D IPS -näyttö. Paneelin tarkkuus on 2D-tilassa 3 840 × 2 400 ja 3D-tilassa 1 920 × 2 400, virkistystaajuus 120 Hz ja DCI-P3-väriavaruuden kattavuus 100 %. Acer ilmoittaa myös Wi‑Fi 7:n, Bluetooth 5.4:n ja kaksi USB4 Type-C -porttia. 19
23
26
Acerin ja muiden julkistusta käsitelleiden lähteiden mukaan kone on suunnattu suuriin paikallisiin tekoälykuormiin. Julkistustiedoissa ei kuitenkaan kerrota tiettyä mallikokorajaa eikä riippumattomasti mitattua tokenia sekunnissa -tulosta. Paikallisia kielimalleja harkitsevalle olennaisin tieto on siten 128 Gt:n muistivaihtoehto. 19
26
Acer ei ollut ilmoittanut Aspire G 3D 16:n saatavuutta tai hintaa tarkastelluissa materiaaleissa. 24
BOSGAMEn tuleva M5 MAX on niin ikään Ryzen AI Max+ PRO 495 -pohjainen minityöasema. Yhtiön mukaan tarjolle tulee 128 ja 192 Gt:n yhteismuistiversiot. Prosessorissa on 16 ydintä ja 32 säiettä, ja Radeon 8065S -grafiikan taajuus yltää 3 GHz:iin. 35
Ensimmäisessä ilmoitetussa kokoonpanossa on 128 Gt LPDDR5X-yhteismuistia ja 2 Tt:n PCIe 4.0 SSD. BOSGAME kertoo 128 Gt:n mallin olevan aikataulutettu lokakuun puoliväliin 2026, kun taas 192 Gt:n version on määrä seurata vuoden 2027 alkupuolella. 34
35
M5 MAXiin on ilmoitettu kaksi 10 GbE -verkkoliitäntää, mikä erottaa sen edukseen tekoälykehittäjille, sisällöntuottajille ja ohjelmistoammattilaisille tarkoitetussa laiteluokassa. Yhtiö ei ole julkaissut täydellistä lopullista liitäntävalikoimaa tai hintaa eikä riippumattomasti varmennettuja tietoja mallikokorajoista tai päättelynopeudesta. 35
Laitteet viittaavat kasvavaan tuoteluokkaan, joka sijoittuu tavallisen PC:n ja räkkiasennettavan tekoälypalvelimen väliin: pöydälle mahtuvaan työasemaan, jossa muistimäärä on yhtä keskeinen ominaisuus kuin suorittimen, grafiikan tai NPU:n laskentateho.
Tämän laiteluokan käytännön kilpailu ratkeaa sillä, pystyvätkö valmistajat tarjoamaan luotettavan, hyvin tuetun ja järkevän hintaisen paikallisen päättelykokemuksen – eivätkä pelkästään suurimmilla ilmoitetuilla parametrimäärillä.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Suurin muutos on muistikapasiteetti: ACEMAGIC ja BOSGAME valmistelevat Ryzen AI Max+ PRO 495 laitteita, joissa on enintään 192 Gt yhteistä LPDDR5X muistia.
Suurin muutos on muistikapasiteetti: ACEMAGIC ja BOSGAME valmistelevat Ryzen AI Max+ PRO 495 laitteita, joissa on enintään 192 Gt yhteistä LPDDR5X muistia. ACEMAGIC F9A Pro on yksityiskohtaisimmin esitelty minityöasema: siinä on 131 TOPS:n alustan tekoälysuorituskyky, enintään 160 Gt grafiikalle varattavaa muistia, USB4, kaksi 2,5 GbE porttia, Wi‑Fi 7 ja OCuLink.
BOSGAME aikoo julkaista 128 Gt:n M5 MAXin lokakuun puolivälissä 2026 ja 192 Gt:n version vuoden 2027 alkupuolella.