2026年8月,16個歐洲市場共登記202,833部純電動車(BEV),按年升54.2%,佔新車登記30.5%。 今年1月至8月,這個市場組合的BEV累計登記量逾167萬部,較2025年同期增加33.1%。 德國和法國提供最大登記量;挪威、丹麥、芬蘭、荷蘭、比利時及葡萄牙的BEV佔比尤其高。
發布者使用 GPT-5.6 Terra 編輯圖片由 GPT Image 2 生成
研究答案

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did the August 2026 data from E-Mobility Europe, New Automotive, and Fier Automotive reveal about the rise of battery-electric vehicles. Article summary: The August data showed that battery-electric vehicles (BEVs) had moved decisively into the European new-car mainstream: 202,833 BEVs were registered across 16 tracked markets, up 54.2% year on year, for a record 30.5% of. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
歐洲純電動車市場喺2026年8月交出一份相當搶眼嘅成績表。16個受追蹤市場合共登記 202,833部純電動車(battery-electric vehicle,BEV),按年增長 54.2%,令BEV佔所有新車登記 30.5%。換句話講,呢個市場組合入面,差唔多每3部新登記汽車就有1部係純電動車。1
不過,解讀呢個30.5%時要留意範圍:呢個係16個市場組成嘅追蹤面板數據,並唔等於全歐洲每個國家、歐盟整體嘅官方市佔率。呢批市場約佔歐盟加歐洲自由貿易聯盟(EFTA)新車市場九成。20
單月表現未必代表全年走勢,但數據反映純電動車已經唔再只係少數早期用家嘅選擇,而係喺多個受追蹤歐洲市場成為新車需求嘅重要部分。
路透社引述嘅預測顯示,Transport & Environment估計2026年BEV會佔歐盟新車市場23%;Rho Motion則預測歐洲約21%。8月嘅30.5%,明顯高過呢兩個全年參考水平。1
當然,不能將單月數字直接當成全年結果,而且16市場組合亦不完全等同歐盟或整個歐洲市場。但以當時進度計,純電動車需求確實比預期更快升溫。路透社亦報道,單計BEV嘅表現已高過部分連插電式混能車一併計算嘅插電車市場預測。1
兩個歐洲最大汽車市場係8月升勢嘅關鍵:
較細市場錄得高電動車佔比,能反映轉型速度;而德國、法國嘅意義在於,佢哋證明大規模汽車市場都可以帶來可觀嘅純電動車需求。
| 市場 | BEV佔新車登記比例 |
|---|---|
| 挪威 | 98.7% |
| 丹麥 | 85.9% |
| 芬蘭 | 52.3% |
| 荷蘭 | 48.9% |
| 比利時 | 46.2% |
| 葡萄牙 | 36.1% |
資料來源:路透社報道的2026年8月數據。1
挪威同丹麥最突出:買新車時,純電動車已幾乎係預設選擇。芬蘭、荷蘭同比利時亦突破四成;葡萄牙則高過16市場組合嘅30.5%平均水平。各地差距亦說明,歐洲嘅電動化轉型並非齊頭並進,而係以不同速度推進。
統計涵蓋:比利時、捷克、丹麥、芬蘭、法國、德國、意大利、愛爾蘭、盧森堡、荷蘭、挪威、波蘭、葡萄牙、西班牙、瑞典及瑞士。E-Mobility Europe同New Automotive指出,呢批市場約代表歐盟及EFTA合計新車市場嘅90%。20
覆蓋範圍夠廣,令數據成為觀察區內方向嘅有用指標;但標題中嘅30.5%,唔應該被理解為所有歐洲國家、歐盟單獨計算,或者涵蓋全歐洲每個市場嘅市佔率。
8月數據最直接嘅訊息係:歐洲純電動車市場加速得比預期快。長遠考驗則在於能否持續。
E-Mobility Europe強調,政府同車廠要合作落實相關措施,維持需求與部署進度,從而鞏固歐洲喺電動出行領域嘅領先位置。1 數字顯示市場動力強勁,但要令興趣真正轉化成大規模普及,整個配套系統能否持續支持仍然係關鍵。
Studio Global AI
此頁麵包含一個有來源支援的答案,您可以在 Studio Global 內繼續。
2026年8月,16個歐洲市場共登記202,833部純電動車(BEV),按年升54.2%,佔新車登記30.5%。
2026年8月,16個歐洲市場共登記202,833部純電動車(BEV),按年升54.2%,佔新車登記30.5%。 今年1月至8月,這個市場組合的BEV累計登記量逾167萬部,較2025年同期增加33.1%。
德國和法國提供最大登記量;挪威、丹麥、芬蘭、荷蘭、比利時及葡萄牙的BEV佔比尤其高。
2026年8月,16個歐洲市場共登記202,833部純電動車(BEV),按年升54.2%,佔新車登記30.5%。 今年1月至8月,這個市場組合的BEV累計登記量逾167萬部,較2025年同期增加33.1%。 德國和法國提供最大登記量;挪威、丹麥、芬蘭、荷蘭、比利時及葡萄牙的BEV佔比尤其高。
發布者使用 GPT-5.6 Terra 編輯圖片由 GPT Image 2 生成
研究答案

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did the August 2026 data from E-Mobility Europe, New Automotive, and Fier Automotive reveal about the rise of battery-electric vehicles. Article summary: The August data showed that battery-electric vehicles (BEVs) had moved decisively into the European new-car mainstream: 202,833 BEVs were registered across 16 tracked markets, up 54.2% year on year, for a record 30.5% of. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
歐洲純電動車市場喺2026年8月交出一份相當搶眼嘅成績表。16個受追蹤市場合共登記 202,833部純電動車(battery-electric vehicle,BEV),按年增長 54.2%,令BEV佔所有新車登記 30.5%。換句話講,呢個市場組合入面,差唔多每3部新登記汽車就有1部係純電動車。1
不過,解讀呢個30.5%時要留意範圍:呢個係16個市場組成嘅追蹤面板數據,並唔等於全歐洲每個國家、歐盟整體嘅官方市佔率。呢批市場約佔歐盟加歐洲自由貿易聯盟(EFTA)新車市場九成。20
單月表現未必代表全年走勢,但數據反映純電動車已經唔再只係少數早期用家嘅選擇,而係喺多個受追蹤歐洲市場成為新車需求嘅重要部分。
路透社引述嘅預測顯示,Transport & Environment估計2026年BEV會佔歐盟新車市場23%;Rho Motion則預測歐洲約21%。8月嘅30.5%,明顯高過呢兩個全年參考水平。1
當然,不能將單月數字直接當成全年結果,而且16市場組合亦不完全等同歐盟或整個歐洲市場。但以當時進度計,純電動車需求確實比預期更快升溫。路透社亦報道,單計BEV嘅表現已高過部分連插電式混能車一併計算嘅插電車市場預測。1
兩個歐洲最大汽車市場係8月升勢嘅關鍵:
較細市場錄得高電動車佔比,能反映轉型速度;而德國、法國嘅意義在於,佢哋證明大規模汽車市場都可以帶來可觀嘅純電動車需求。
| 市場 | BEV佔新車登記比例 |
|---|---|
| 挪威 | 98.7% |
| 丹麥 | 85.9% |
| 芬蘭 | 52.3% |
| 荷蘭 | 48.9% |
| 比利時 | 46.2% |
| 葡萄牙 | 36.1% |
資料來源:路透社報道的2026年8月數據。1
挪威同丹麥最突出:買新車時,純電動車已幾乎係預設選擇。芬蘭、荷蘭同比利時亦突破四成;葡萄牙則高過16市場組合嘅30.5%平均水平。各地差距亦說明,歐洲嘅電動化轉型並非齊頭並進,而係以不同速度推進。
統計涵蓋:比利時、捷克、丹麥、芬蘭、法國、德國、意大利、愛爾蘭、盧森堡、荷蘭、挪威、波蘭、葡萄牙、西班牙、瑞典及瑞士。E-Mobility Europe同New Automotive指出,呢批市場約代表歐盟及EFTA合計新車市場嘅90%。20
覆蓋範圍夠廣,令數據成為觀察區內方向嘅有用指標;但標題中嘅30.5%,唔應該被理解為所有歐洲國家、歐盟單獨計算,或者涵蓋全歐洲每個市場嘅市佔率。
8月數據最直接嘅訊息係:歐洲純電動車市場加速得比預期快。長遠考驗則在於能否持續。
E-Mobility Europe強調,政府同車廠要合作落實相關措施,維持需求與部署進度,從而鞏固歐洲喺電動出行領域嘅領先位置。1 數字顯示市場動力強勁,但要令興趣真正轉化成大規模普及,整個配套系統能否持續支持仍然係關鍵。
Studio Global AI
此頁麵包含一個有來源支援的答案,您可以在 Studio Global 內繼續。
2026年8月,16個歐洲市場共登記202,833部純電動車(BEV),按年升54.2%,佔新車登記30.5%。
2026年8月,16個歐洲市場共登記202,833部純電動車(BEV),按年升54.2%,佔新車登記30.5%。 今年1月至8月,這個市場組合的BEV累計登記量逾167萬部,較2025年同期增加33.1%。
德國和法國提供最大登記量;挪威、丹麥、芬蘭、荷蘭、比利時及葡萄牙的BEV佔比尤其高。