| 指標 | TSMC 指引 | 共識預期 |
|---|---|---|
| 收入 | 390億 – 402億美元 | ~401億美元 |
| 毛利率 | 65.5% – 67.5% | ~66.5% |
| 營業利潤率 | 56.5% – 58.5% | ~57.5% |
| 每股ADR盈利 | — | 3.78 – 3.81美元 |
| 按季收入增長 | 中位數計~10% | — |
| 按年收入增長 | 中位數計~32% | — |
資料來源:TSMC SEC文件、TrendForce、Belcourt業績預覽、TickerLeague。
投資者會關注TSMC管理層會唔會收緊或者進一步上調已更新嘅2026年全年展望。
TSMC所有財務同營運決策背後嘅主題推動力仍然係AI。
分析師普遍睇好Q2業績公布。多間大行近幾個月都上調咗TSMC股票(NYSE: TSM)嘅目標價。
除咗 headline 數字,投資者會仔細聆聽三個戰略主題嘅最新情況。
TSMC轉向首個環繞閘極(GAA)納米片電晶體架構,係自FinFET以來最重要嘅技術轉折點。
HPC已經係主導收入來源,會議將會揭示需求走勢係咪正在加速。
TSMC喺2026年第一季錄得破紀錄嘅66.2%毛利率。毛利率嘅關鍵問題包括:
| 聲明 | 驗證狀態 | 來源 |
|---|---|---|
| 每股ADR盈利共識3.81美元 | 已確認 | |
| 收入約400億美元 | 已確認(指引390–402億美元) | |
| 毛利率接近70% | 未確認 — 管理層指引區間頂部為67.5% | |
| 2026年收入增長上調至>30% | 已確認 | |
| 2026年資本開支約560億美元 | 已確認(520–560億美元範圍,傾向高端) | |
| 2027年資本開支730億美元 | 部分確認 — 美銀公布750億美元,巴克萊740億美元 | |
| 巴克萊目標價625美元 | 已確認 | |
| 花旗目標價2,800新台幣 | 已確認 | |
| 花旗目標價3,800新台幣 | 未喺來源資料中找到 | — |
| 廣發證券目標價2,808新台幣 | 已確認 | |
| N2量產2025年下半年 | 已確認 | |
| 2026年同步擴充五間2nm晶圓廠 | 已確認 | |
| HPC佔年度收入58% | 已確認 |
| 指標 | TSMC 指引 | 共識預期 |
|---|---|---|
| 收入 | 390億 – 402億美元 | ~401億美元 |
| 毛利率 | 65.5% – 67.5% | ~66.5% |
| 營業利潤率 | 56.5% – 58.5% | ~57.5% |
| 每股ADR盈利 | — | 3.78 – 3.81美元 |
| 按季收入增長 | 中位數計~10% | — |
| 按年收入增長 | 中位數計~32% | — |
資料來源:TSMC SEC文件、TrendForce、Belcourt業績預覽、TickerLeague。
投資者會關注TSMC管理層會唔會收緊或者進一步上調已更新嘅2026年全年展望。
TSMC所有財務同營運決策背後嘅主題推動力仍然係AI。
分析師普遍睇好Q2業績公布。多間大行近幾個月都上調咗TSMC股票(NYSE: TSM)嘅目標價。
除咗 headline 數字,投資者會仔細聆聽三個戰略主題嘅最新情況。
TSMC轉向首個環繞閘極(GAA)納米片電晶體架構,係自FinFET以來最重要嘅技術轉折點。
HPC已經係主導收入來源,會議將會揭示需求走勢係咪正在加速。
TSMC喺2026年第一季錄得破紀錄嘅66.2%毛利率。毛利率嘅關鍵問題包括:
| 聲明 | 驗證狀態 | 來源 |
|---|---|---|
| 每股ADR盈利共識3.81美元 | 已確認 | |
| 收入約400億美元 | 已確認(指引390–402億美元) | |
| 毛利率接近70% | 未確認 — 管理層指引區間頂部為67.5% | |
| 2026年收入增長上調至>30% | 已確認 | |
| 2026年資本開支約560億美元 | 已確認(520–560億美元範圍,傾向高端) | |
| 2027年資本開支730億美元 | 部分確認 — 美銀公布750億美元,巴克萊740億美元 | |
| 巴克萊目標價625美元 | 已確認 | |
| 花旗目標價2,800新台幣 | 已確認 | |
| 花旗目標價3,800新台幣 | 未喺來源資料中找到 | — |
| 廣發證券目標價2,808新台幣 | 已確認 | |
| N2量產2025年下半年 | 已確認 | |
| 2026年同步擴充五間2nm晶圓廠 | 已確認 | |
| HPC佔年度收入58% | 已確認 |