多個媒體獨立實測,Arc G3 Extreme 嘅 3DMark Time Spy 分數落在 6,500–6,700 範圍,比 AMD Ryzen Z2 Extreme 大約高 60–67% 。以下係公開數據:
| 裝置 / 晶片 | 3DMark Time Spy 分數 |
|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+(Arc G3 Extreme) | 6,726 / 6,534 |
| ASUS ROG Ally X(Ryzen Z2 Extreme) | 4,029 / 4,033 |
| Lenovo Legion Go 2(Ryzen Z2 Extreme) | 3,795 |
| MSI Claw 8 AI+(Core Ultra 7 258V) | 3,882 |
3DMark Fire Strike 嘅優勢同樣明顯:12,358 對比 9,141 。光線追踪差距更大:Port Royal 分數 3,544 vs 1,999 。
《電馭叛客 2077》 係 Arc G3 Extreme 嘅招牌大作。Tom's Hardware 指出喺 35W、Steam Deck 畫質預設下,佢比所有競爭對手領先 20–30+ FPS 。Engadget 睇到喺 1080p、35W 下,相比 ROG Ally X 同 Legion Go 2,幀率提升 50–75% 。MSI 官方數字話開啟 XeSS 3 + MFG 後,《電馭叛客 2077》喺 1200p/Medium 下比上代 Claw 8 AI+ 快 54% 。
其他遊戲喺 35W、1200p High 預設、原生解像度(唔開放大)嘅測試:
Tom's Guide 提到,開啟 XeSS 3(Super Resolution + Frame Generation)之後,對比 Z2 Extreme 嘅優勢遠超原生光柵化嘅 ~43% 差距 。
Intel 聲稱——而且多個評測確認——Arc G3 Extreme 喺 17W 功耗下已經追到 Ryzen Z2 Extreme 喺 35W 嘅表現,即係用一半電就畀到同樣幀率 。相同 35W 下,領先幅度達 42–44% 更高幀率 。Tom's Hardware 形容係「所有遊戲中都領先對手 20 到 30+ FPS」。早期 PassMark 洩漏顯示多核 CPU 效能 +25%,DX12 3D 效能 +14.6% 。
| 裝置 | 價格範圍 | 屏幕 | 主要特色 |
|---|---|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ | US$1,699–1,799 | 8 吋 120Hz IPS LCD | 32GB RAM、1TB SSD、霍爾效應搖桿、Thunderbolt 4、零售渠道 |
| OneXPlayer 3 | 約 US$1,399–1,438(Indiegogo 早鳥) | 8.8 吋 144Hz AMOLED,支援 VRR、HDR | 85Wh 電池、三合一設計(掌機/平板/筆電)、眾籌模式 |
呢個定價創造咗一個奇怪嘅性價比矛盾:MSI Claw 8 EX AI+ 貴約 US$400 但冇 OLED,而 OneXPlayer 3 反而平一截仲有高刷 OLED 。MSI 嘅理由係佢哋嘅機身做工更好、有霍爾搖桿、更強嘅震動回饋、Thunderbolt 4,同埋係正式零售渠道,唔係眾籌。
Arc G3 Extreme 係 Intel 首粒 專為掌機打造嘅 SoC,用 3D Foveros 封裝將運算晶粒(Intel 18A)、GPU 晶粒(Xe3 Battlemage)同 I/O 晶粒整合埋一齊,針對散熱同功耗限制做最佳化 。呢係直接同 AMD Ryzen Z2 Extreme 打對台,後者透過 ASUS ROG Ally X、Lenovo Legion Go 2 等裝置主導咗掌機市場。Intel 嘅賭注係:更好嘅 XeSS 3 AI 放大、硬件光線追踪效能,同埋喺低 TDP(15–35W)下嘅功耗效率,可以吸引 Acer、MSI 同 OneXPlayer 等廠商採用 。160 TOPS 嘅總 AI 算力亦為下一代 AI 遊戲功能做好準備 。
多個媒體獨立實測,Arc G3 Extreme 嘅 3DMark Time Spy 分數落在 6,500–6,700 範圍,比 AMD Ryzen Z2 Extreme 大約高 60–67% 。以下係公開數據:
| 裝置 / 晶片 | 3DMark Time Spy 分數 |
|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+(Arc G3 Extreme) | 6,726 / 6,534 |
| ASUS ROG Ally X(Ryzen Z2 Extreme) | 4,029 / 4,033 |
| Lenovo Legion Go 2(Ryzen Z2 Extreme) | 3,795 |
| MSI Claw 8 AI+(Core Ultra 7 258V) | 3,882 |
3DMark Fire Strike 嘅優勢同樣明顯:12,358 對比 9,141 。光線追踪差距更大:Port Royal 分數 3,544 vs 1,999 。
《電馭叛客 2077》 係 Arc G3 Extreme 嘅招牌大作。Tom's Hardware 指出喺 35W、Steam Deck 畫質預設下,佢比所有競爭對手領先 20–30+ FPS 。Engadget 睇到喺 1080p、35W 下,相比 ROG Ally X 同 Legion Go 2,幀率提升 50–75% 。MSI 官方數字話開啟 XeSS 3 + MFG 後,《電馭叛客 2077》喺 1200p/Medium 下比上代 Claw 8 AI+ 快 54% 。
其他遊戲喺 35W、1200p High 預設、原生解像度(唔開放大)嘅測試:
Tom's Guide 提到,開啟 XeSS 3(Super Resolution + Frame Generation)之後,對比 Z2 Extreme 嘅優勢遠超原生光柵化嘅 ~43% 差距 。
Intel 聲稱——而且多個評測確認——Arc G3 Extreme 喺 17W 功耗下已經追到 Ryzen Z2 Extreme 喺 35W 嘅表現,即係用一半電就畀到同樣幀率 。相同 35W 下,領先幅度達 42–44% 更高幀率 。Tom's Hardware 形容係「所有遊戲中都領先對手 20 到 30+ FPS」。早期 PassMark 洩漏顯示多核 CPU 效能 +25%,DX12 3D 效能 +14.6% 。
| 裝置 | 價格範圍 | 屏幕 | 主要特色 |
|---|---|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ | US$1,699–1,799 | 8 吋 120Hz IPS LCD | 32GB RAM、1TB SSD、霍爾效應搖桿、Thunderbolt 4、零售渠道 |
| OneXPlayer 3 | 約 US$1,399–1,438(Indiegogo 早鳥) | 8.8 吋 144Hz AMOLED,支援 VRR、HDR | 85Wh 電池、三合一設計(掌機/平板/筆電)、眾籌模式 |
呢個定價創造咗一個奇怪嘅性價比矛盾:MSI Claw 8 EX AI+ 貴約 US$400 但冇 OLED,而 OneXPlayer 3 反而平一截仲有高刷 OLED 。MSI 嘅理由係佢哋嘅機身做工更好、有霍爾搖桿、更強嘅震動回饋、Thunderbolt 4,同埋係正式零售渠道,唔係眾籌。
Arc G3 Extreme 係 Intel 首粒 專為掌機打造嘅 SoC,用 3D Foveros 封裝將運算晶粒(Intel 18A)、GPU 晶粒(Xe3 Battlemage)同 I/O 晶粒整合埋一齊,針對散熱同功耗限制做最佳化 。呢係直接同 AMD Ryzen Z2 Extreme 打對台,後者透過 ASUS ROG Ally X、Lenovo Legion Go 2 等裝置主導咗掌機市場。Intel 嘅賭注係:更好嘅 XeSS 3 AI 放大、硬件光線追踪效能,同埋喺低 TDP(15–35W)下嘅功耗效率,可以吸引 Acer、MSI 同 OneXPlayer 等廠商採用 。160 TOPS 嘅總 AI 算力亦為下一代 AI 遊戲功能做好準備 。