騰訊 Hy4 Preview 於 2026 年 8 月 28 日發布,總參數達 770B,每個 Token 啟用 49B,支援超過 100 萬 Token 上下文。 相比 Hy3,Hy4 由 295B 升至 770B 總參數、由 21B 升至 49B 啟用參數,Context Window 亦由 262K 擴大至超過 1M Token。
發布者使用 GPT-5.6 Luna 編輯圖片由 GPT Image 1.5 生成
研究答案

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is Tencent’s Hy4 Preview open-source AI model, released in August 2026, and how does it compare with its predecessor Hy3 and competing. Article summary: Tencent’s Hy4 Preview is a permissively licensed, open-weight flagship language model aimed at agentic productivity work—especially software engineering, office analysis, research, and finance. Released on August 28, 202. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts wi
騰訊嘅 Hy4 Preview 係公司至今最大型嘅開放權重語言模型,亦係騰訊將前沿級模型直接接駁到辦公室同 Coding 產品嘅一次重要嘗試。模型喺 2026 年 8 月 28 日推出,主要針對軟件工程、研究、金融分析,以及需要 AI Agent 自主處理嘅生產力工作。 1
12
最吸睛嘅規格包括:總共 770B 參數、每個 Token 約啟用 49B 參數,以及超過 100 萬 Token 嘅 Context Window。不過,較穩妥嘅結論係:Hy4 目前睇落係中國開放權重模型之中,Coding 同生產力表現較強嘅一員;至於係咪全面勝過其他對手,現階段仍然主要靠騰訊自家評測,仲未有足夠廣泛嘅獨立測試支持。 1
8
Hy4 Preview 採用 Mixture-of-Experts(MoE,專家混合) 架構。簡單講,模型唔會為每一個 Token 動用全部參數,而係由路由系統揀出部分網絡處理當前要求。咁樣可以令模型擁有更大嘅總容量,同時避免每個 Token 都承受完整 770B 參數嘅理論運算成本。
騰訊將 Hy4 定位成支援「Agentic Work」嘅模型,而唔只係一般聊天機械人。目標用途包括 Coding、辦公室生產力、研究同金融分析,並會直接整合到軟件開發及日常工作流程之中。 1
8
呢度所講嘅「開源」,較準確理解應該係 開放權重(open weights),而唔係所有訓練數據、完整訓練流程同底層資源全部公開。騰訊以 Apache 2.0 授權發佈模型,並提供 Serving、Fine-tuning 同 Quantization 相關指引。 8
12
Hy4 Preview 嘅核心規格如下:
模型骨幹共有 78 層。騰訊表示,第一層採用密集式 Feed-Forward Network,其餘 77 層就使用 MoE 路由,每層有 256 個 Routed Experts 加一個 Shared Expert。每個 Token 會揀選 8 個 Routed Experts,再加上 Shared Expert 一齊處理。Hy4 亦加入原生 Multi-Token Prediction Layer,目標係支援 Speculative Decoding,從而改善推理速度。 8
Attention 部分就採用 Gated DeepSeek Sparse Attention,配合 IndexCache,重用唔同層之間嘅稀疏 Attention Index。騰訊指相關設計部分受到 DeepSeek 同 GLM 嘅方法啟發。 8
所以,Hy4 嘅賣點唔只係參數數目大。佢將超大型模型容量、稀疏路由、超長上下文處理,同降低推理負擔嘅機制放埋一齊,目的係喺能力同實際運算成本之間取得平衡。
Hy4 係上一代 Hy3 嘅大幅升級版:
| 規格 | Hy3 | Hy4 Preview | 變化 |
|---|---|---|---|
| 總參數 | 295B | 770B | 約 2.6 倍 |
| 每個 Token 啟用參數 | 21B | 49B | 約 2.3 倍 |
| Context Window | 262K Token | 超過 1M Token | 約 4 倍 |
| 模型設計 | MoE | 擴充版 MoE,加上稀疏 Attention 改動 | 容量更大、上下文更長 |
換句話講,Hy4 不但提高總模型容量,亦增加每個 Token 實際動用嘅計算量。騰訊同時表示,訓練數據規模有所擴大,Pre-training 同 Post-training 都作出大幅調整。 8
14
對實際用家嚟講,Context Window 由 262K 去到超過 100 萬 Token 可能尤其重要。理論上,模型可以一次過處理大型 Codebase、長篇研究資料庫,或者步驟繁複嘅工作任務。不過,長上下文實際有幾好用,仍然要睇 Retrieval 質素、Latency,以及模型處理超長輸入時能否保持準確。
騰訊目前最清楚公開嘅比較,係一項公司內部進行嘅盲測。測試由 163 名騰訊內部專家,評估 203 個工程任務嘅輸出。Hy4 Preview 平均得分為 2.99/4,略高於智譜 GLM-5.3 嘅 2.92,以及月之暗面 Kimi K3 嘅 2.94。 8
呢個結果顯示 Hy4 喺騰訊自家測試入面稍勝一籌,但唔應該直接當成中立而全面嘅模型排名。評審係騰訊內部專家,測試範圍亦集中喺工程任務;其他報道所整理嘅 benchmark 結果,顯示 Hy4 對阿里巴巴 Qwen 系列、DeepSeek 等國內模型嘅相對表現,會因應測試項目而變化。 1
13
部分二手報道亦提到,Hy4 相比 Hy3 喺 Terminal-Bench 2.1 同 DeepSWE 等 Coding benchmark 有大幅進步。呢啲數字可以反映騰訊聲稱嘅代際提升,但由於目前未有足夠獨立重現,解讀時應該留返少少餘地。 17
18
現階段最穩陣嘅講法係:Hy4 已經可以放入中國開放權重模型中 Coding 同生產力工作嘅第一梯隊,但現有證據未足以證明佢喺所有任務、所有 benchmark 都決定性擊敗競爭對手。
騰訊同時提供可下載權重同雲端產品入口。
模型以及 FP8 版本,已經上載到 Hugging Face、ModelScope、GitCode 同 CNB。騰訊亦提供 vLLM、SGLang 部署配方、OpenAI-compatible 本地 API 路徑、Fine-tuning 指引同 Quantization 工具。 8
12
對開發者嚟講,呢種安排方便大家下載權重、測試模型,或者自行砌一套客製化 Serving Stack。不過,「開放權重」唔代表模型輕巧。騰訊嘅參考 FP8 配置需要八路 Tensor Parallelism,而自行運行 770B 模型仍然係一項對記憶體、網絡同多 GPU 資源要求極高嘅工程。 8
用家可以經 WorkBuddy、CodeBuddy、Yuanbao 同 ima 使用 Hy4,亦可以透過 Tencent Cloud TokenHub 同 OpenRouter 接入。推出初期,騰訊提供 WorkBuddy 同 CodeBuddy 兩星期免費使用;上一代 Hy3 嘅免費使用期就延長至 9 月 30 日。 12
第三方報道列出 OpenRouter 輸入價格約為每 100 萬 Token 0.834 美元。呢個數字應該視為特定渠道當時嘅參考價,而唔係騰訊永久固定嘅官方統一定價,因為價格同供應情況可能受平台及地區影響。 3
Hy4 同騰訊嘅產品策略關係密切。騰訊表示,Hy4 係同 WorkBuddy、CodeBuddy 一齊共同設計,訓練及調整過程吸收咗公司內部工程師、遊戲開發者、金融分析師同保安專家嘅任務數據及意見。 8
呢種做法帶來嘅優勢,唔只係模型架構本身。騰訊可以將模型放入真實 Coding 同辦公室流程,觀察使用情況,再將產品反饋帶返去下一輪模型改進。同一時間,龐大嘅產品網絡亦令用家唔需要自行部署 770B 系統,都可以直接接觸 Hy4。
騰訊曾表示,將 Hunyuan 3 推向正式生產環境後,平均每日 Token 使用量較 Preview 階段增加約 6 倍。呢個數字反映應用程式分發可以帶來快速使用增長,但唔等於已經獨立證明用家滿意度或者長期留存。
為支撐呢套策略,騰訊亦大幅增加基礎設施投入。2026 年第二季,設施及設備資本開支達人民幣 527.84 億元,約為去年同期 2.8 倍;管理層表示,資源會優先投向 AI 基礎設施及 WorkBuddy 相關投資。
騰訊形容 WorkBuddy 係中國最廣泛使用嘅生產力 AI Agent 服務,但呢個屬於公司方面嘅說法,並非經獨立審計嘅市場份額數據。 4
Hy4 Preview 並唔係以完成版模型姿態推出。騰訊承認,模型面對困難任務時,有時會推理得耐過實際需要,亦可能反覆驗證自己嘅答案,結果係增加延遲同推理成本。 8
模型規模亦帶來實際部署門檻。雖然 MoE 路由令單一 Token 只啟用 49B 參數,但完整模型仍然需要儲存同提供服務。想自建服務嘅機構,需要準備大量記憶體、網絡頻寬同多 GPU 運算資源;騰訊嘅參考 FP8 Serving 配置就使用八路 Tensor Parallelism。 8
Benchmark 證據同樣有局限。騰訊內部評測顯示 Hy4 喺工程任務中只係稍微領先 GLM-5.3 同 Kimi K3,而更廣泛嘅比較結果亦會隨 benchmark 改變。因此,現階段嘅排名應該視為方向性訊號,而唔係最終定論。 8
另外,超過 100 萬 Token 嘅 Context Window,唔代表模型一定能夠可靠地進行超長文本推理。實際表現仍會受到任務類型、Prompt 結構、Retrieval 策略同 Serving 配置影響。
騰訊目前講得較清楚嘅係發展方向,而唔係一份正式發布時間表。公司提到會繼續進行 Pre-training 同 Post-training,令推理更快、減少重複思考,亦會透過 WorkBuddy 同 CodeBuddy 持續收集產品反饋,並研究壓縮及 Quantization,降低部署成本。 8
如果呢啲方向落實,將直接針對 Hy4 最核心嘅取捨:模型容量同上下文長度比 Hy3 大得多,但 Preview 呢個名稱亦代表速度、效率同生產環境可靠性仍然需要繼續打磨。
Hy4 Preview 相比 Hy3 係一次明顯升級:總參數由 295B 增至 770B,每個 Token 啟用參數由 21B 增至 49B,而 Context Window 就由 262K 擴大至超過 100 萬 Token。佢亦同騰訊嘅 Coding、辦公室、雲端及消費者產品生態連結得相當緊密。 8
12
對開發者嚟講,Apache 2.0 開放權重同部署工具令 Hy4 值得納入測試名單;對企業或團隊嚟講,經騰訊產品及 API 使用,可能比自行部署更加實際。不過,現階段最合理嘅判斷仍然係保持審慎:Hy4 睇落係一個具備頂級競爭力、主打 Coding 同 Agentic Productivity 嘅中國開放權重模型,但佢能否由「有潛力」變成長期領先,仍要睇獨立 benchmark 同持續生產環境使用結果。
Studio Global AI
此頁麵包含一個有來源支援的答案,您可以在 Studio Global 內繼續。
騰訊 Hy4 Preview 於 2026 年 8 月 28 日發布,總參數達 770B,每個 Token 啟用 49B,支援超過 100 萬 Token 上下文。
騰訊 Hy4 Preview 於 2026 年 8 月 28 日發布,總參數達 770B,每個 Token 啟用 49B,支援超過 100 萬 Token 上下文。 相比 Hy3,Hy4 由 295B 升至 770B 總參數、由 21B 升至 49B 啟用參數,Context Window 亦由 262K 擴大至超過 1M Token。
模型以 Apache 2.0 開放權重形式,經 Hugging Face、ModelScope、GitCode、CNB、騰訊產品、TokenHub 同 OpenRouter 提供;但自行部署 770B 模型仍需要相當龐大嘅多 GPU 基礎設施。
騰訊 Hy4 Preview 於 2026 年 8 月 28 日發布,總參數達 770B,每個 Token 啟用 49B,支援超過 100 萬 Token 上下文。 相比 Hy3,Hy4 由 295B 升至 770B 總參數、由 21B 升至 49B 啟用參數,Context Window 亦由 262K 擴大至超過 1M Token。
發布者使用 GPT-5.6 Luna 編輯圖片由 GPT Image 1.5 生成
研究答案

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is Tencent’s Hy4 Preview open-source AI model, released in August 2026, and how does it compare with its predecessor Hy3 and competing. Article summary: Tencent’s Hy4 Preview is a permissively licensed, open-weight flagship language model aimed at agentic productivity work—especially software engineering, office analysis, research, and finance. Released on August 28, 202. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts wi
騰訊嘅 Hy4 Preview 係公司至今最大型嘅開放權重語言模型,亦係騰訊將前沿級模型直接接駁到辦公室同 Coding 產品嘅一次重要嘗試。模型喺 2026 年 8 月 28 日推出,主要針對軟件工程、研究、金融分析,以及需要 AI Agent 自主處理嘅生產力工作。 1
12
最吸睛嘅規格包括:總共 770B 參數、每個 Token 約啟用 49B 參數,以及超過 100 萬 Token 嘅 Context Window。不過,較穩妥嘅結論係:Hy4 目前睇落係中國開放權重模型之中,Coding 同生產力表現較強嘅一員;至於係咪全面勝過其他對手,現階段仍然主要靠騰訊自家評測,仲未有足夠廣泛嘅獨立測試支持。 1
8
Hy4 Preview 採用 Mixture-of-Experts(MoE,專家混合) 架構。簡單講,模型唔會為每一個 Token 動用全部參數,而係由路由系統揀出部分網絡處理當前要求。咁樣可以令模型擁有更大嘅總容量,同時避免每個 Token 都承受完整 770B 參數嘅理論運算成本。
騰訊將 Hy4 定位成支援「Agentic Work」嘅模型,而唔只係一般聊天機械人。目標用途包括 Coding、辦公室生產力、研究同金融分析,並會直接整合到軟件開發及日常工作流程之中。 1
8
呢度所講嘅「開源」,較準確理解應該係 開放權重(open weights),而唔係所有訓練數據、完整訓練流程同底層資源全部公開。騰訊以 Apache 2.0 授權發佈模型,並提供 Serving、Fine-tuning 同 Quantization 相關指引。 8
12
Hy4 Preview 嘅核心規格如下:
模型骨幹共有 78 層。騰訊表示,第一層採用密集式 Feed-Forward Network,其餘 77 層就使用 MoE 路由,每層有 256 個 Routed Experts 加一個 Shared Expert。每個 Token 會揀選 8 個 Routed Experts,再加上 Shared Expert 一齊處理。Hy4 亦加入原生 Multi-Token Prediction Layer,目標係支援 Speculative Decoding,從而改善推理速度。 8
Attention 部分就採用 Gated DeepSeek Sparse Attention,配合 IndexCache,重用唔同層之間嘅稀疏 Attention Index。騰訊指相關設計部分受到 DeepSeek 同 GLM 嘅方法啟發。 8
所以,Hy4 嘅賣點唔只係參數數目大。佢將超大型模型容量、稀疏路由、超長上下文處理,同降低推理負擔嘅機制放埋一齊,目的係喺能力同實際運算成本之間取得平衡。
Hy4 係上一代 Hy3 嘅大幅升級版:
| 規格 | Hy3 | Hy4 Preview | 變化 |
|---|---|---|---|
| 總參數 | 295B | 770B | 約 2.6 倍 |
| 每個 Token 啟用參數 | 21B | 49B | 約 2.3 倍 |
| Context Window | 262K Token | 超過 1M Token | 約 4 倍 |
| 模型設計 | MoE | 擴充版 MoE,加上稀疏 Attention 改動 | 容量更大、上下文更長 |
換句話講,Hy4 不但提高總模型容量,亦增加每個 Token 實際動用嘅計算量。騰訊同時表示,訓練數據規模有所擴大,Pre-training 同 Post-training 都作出大幅調整。 8
14
對實際用家嚟講,Context Window 由 262K 去到超過 100 萬 Token 可能尤其重要。理論上,模型可以一次過處理大型 Codebase、長篇研究資料庫,或者步驟繁複嘅工作任務。不過,長上下文實際有幾好用,仍然要睇 Retrieval 質素、Latency,以及模型處理超長輸入時能否保持準確。
騰訊目前最清楚公開嘅比較,係一項公司內部進行嘅盲測。測試由 163 名騰訊內部專家,評估 203 個工程任務嘅輸出。Hy4 Preview 平均得分為 2.99/4,略高於智譜 GLM-5.3 嘅 2.92,以及月之暗面 Kimi K3 嘅 2.94。 8
呢個結果顯示 Hy4 喺騰訊自家測試入面稍勝一籌,但唔應該直接當成中立而全面嘅模型排名。評審係騰訊內部專家,測試範圍亦集中喺工程任務;其他報道所整理嘅 benchmark 結果,顯示 Hy4 對阿里巴巴 Qwen 系列、DeepSeek 等國內模型嘅相對表現,會因應測試項目而變化。 1
13
部分二手報道亦提到,Hy4 相比 Hy3 喺 Terminal-Bench 2.1 同 DeepSWE 等 Coding benchmark 有大幅進步。呢啲數字可以反映騰訊聲稱嘅代際提升,但由於目前未有足夠獨立重現,解讀時應該留返少少餘地。 17
18
現階段最穩陣嘅講法係:Hy4 已經可以放入中國開放權重模型中 Coding 同生產力工作嘅第一梯隊,但現有證據未足以證明佢喺所有任務、所有 benchmark 都決定性擊敗競爭對手。
騰訊同時提供可下載權重同雲端產品入口。
模型以及 FP8 版本,已經上載到 Hugging Face、ModelScope、GitCode 同 CNB。騰訊亦提供 vLLM、SGLang 部署配方、OpenAI-compatible 本地 API 路徑、Fine-tuning 指引同 Quantization 工具。 8
12
對開發者嚟講,呢種安排方便大家下載權重、測試模型,或者自行砌一套客製化 Serving Stack。不過,「開放權重」唔代表模型輕巧。騰訊嘅參考 FP8 配置需要八路 Tensor Parallelism,而自行運行 770B 模型仍然係一項對記憶體、網絡同多 GPU 資源要求極高嘅工程。 8
用家可以經 WorkBuddy、CodeBuddy、Yuanbao 同 ima 使用 Hy4,亦可以透過 Tencent Cloud TokenHub 同 OpenRouter 接入。推出初期,騰訊提供 WorkBuddy 同 CodeBuddy 兩星期免費使用;上一代 Hy3 嘅免費使用期就延長至 9 月 30 日。 12
第三方報道列出 OpenRouter 輸入價格約為每 100 萬 Token 0.834 美元。呢個數字應該視為特定渠道當時嘅參考價,而唔係騰訊永久固定嘅官方統一定價,因為價格同供應情況可能受平台及地區影響。 3
Hy4 同騰訊嘅產品策略關係密切。騰訊表示,Hy4 係同 WorkBuddy、CodeBuddy 一齊共同設計,訓練及調整過程吸收咗公司內部工程師、遊戲開發者、金融分析師同保安專家嘅任務數據及意見。 8
呢種做法帶來嘅優勢,唔只係模型架構本身。騰訊可以將模型放入真實 Coding 同辦公室流程,觀察使用情況,再將產品反饋帶返去下一輪模型改進。同一時間,龐大嘅產品網絡亦令用家唔需要自行部署 770B 系統,都可以直接接觸 Hy4。
騰訊曾表示,將 Hunyuan 3 推向正式生產環境後,平均每日 Token 使用量較 Preview 階段增加約 6 倍。呢個數字反映應用程式分發可以帶來快速使用增長,但唔等於已經獨立證明用家滿意度或者長期留存。
為支撐呢套策略,騰訊亦大幅增加基礎設施投入。2026 年第二季,設施及設備資本開支達人民幣 527.84 億元,約為去年同期 2.8 倍;管理層表示,資源會優先投向 AI 基礎設施及 WorkBuddy 相關投資。
騰訊形容 WorkBuddy 係中國最廣泛使用嘅生產力 AI Agent 服務,但呢個屬於公司方面嘅說法,並非經獨立審計嘅市場份額數據。 4
Hy4 Preview 並唔係以完成版模型姿態推出。騰訊承認,模型面對困難任務時,有時會推理得耐過實際需要,亦可能反覆驗證自己嘅答案,結果係增加延遲同推理成本。 8
模型規模亦帶來實際部署門檻。雖然 MoE 路由令單一 Token 只啟用 49B 參數,但完整模型仍然需要儲存同提供服務。想自建服務嘅機構,需要準備大量記憶體、網絡頻寬同多 GPU 運算資源;騰訊嘅參考 FP8 Serving 配置就使用八路 Tensor Parallelism。 8
Benchmark 證據同樣有局限。騰訊內部評測顯示 Hy4 喺工程任務中只係稍微領先 GLM-5.3 同 Kimi K3,而更廣泛嘅比較結果亦會隨 benchmark 改變。因此,現階段嘅排名應該視為方向性訊號,而唔係最終定論。 8
另外,超過 100 萬 Token 嘅 Context Window,唔代表模型一定能夠可靠地進行超長文本推理。實際表現仍會受到任務類型、Prompt 結構、Retrieval 策略同 Serving 配置影響。
騰訊目前講得較清楚嘅係發展方向,而唔係一份正式發布時間表。公司提到會繼續進行 Pre-training 同 Post-training,令推理更快、減少重複思考,亦會透過 WorkBuddy 同 CodeBuddy 持續收集產品反饋,並研究壓縮及 Quantization,降低部署成本。 8
如果呢啲方向落實,將直接針對 Hy4 最核心嘅取捨:模型容量同上下文長度比 Hy3 大得多,但 Preview 呢個名稱亦代表速度、效率同生產環境可靠性仍然需要繼續打磨。
Hy4 Preview 相比 Hy3 係一次明顯升級:總參數由 295B 增至 770B,每個 Token 啟用參數由 21B 增至 49B,而 Context Window 就由 262K 擴大至超過 100 萬 Token。佢亦同騰訊嘅 Coding、辦公室、雲端及消費者產品生態連結得相當緊密。 8
12
對開發者嚟講,Apache 2.0 開放權重同部署工具令 Hy4 值得納入測試名單;對企業或團隊嚟講,經騰訊產品及 API 使用,可能比自行部署更加實際。不過,現階段最合理嘅判斷仍然係保持審慎:Hy4 睇落係一個具備頂級競爭力、主打 Coding 同 Agentic Productivity 嘅中國開放權重模型,但佢能否由「有潛力」變成長期領先,仍要睇獨立 benchmark 同持續生產環境使用結果。
Studio Global AI
此頁麵包含一個有來源支援的答案,您可以在 Studio Global 內繼續。
騰訊 Hy4 Preview 於 2026 年 8 月 28 日發布,總參數達 770B,每個 Token 啟用 49B,支援超過 100 萬 Token 上下文。
騰訊 Hy4 Preview 於 2026 年 8 月 28 日發布,總參數達 770B,每個 Token 啟用 49B,支援超過 100 萬 Token 上下文。 相比 Hy3,Hy4 由 295B 升至 770B 總參數、由 21B 升至 49B 啟用參數,Context Window 亦由 262K 擴大至超過 1M Token。
模型以 Apache 2.0 開放權重形式,經 Hugging Face、ModelScope、GitCode、CNB、騰訊產品、TokenHub 同 OpenRouter 提供;但自行部署 770B 模型仍需要相當龐大嘅多 GPU 基礎設施。