本機跑 LLM,首要未必係 NPU TOPS,而係模型權重可唔可以放得入記憶體:ThinkCentre X Ultra 最高 128GB,F9A 則高達 192GB 統一記憶體。 想要 Windows/Linux 支援、10GbE 網絡及最多四機叢集的企業部署路線,ThinkCentre X Ultra 較合適;想一部細機裝得落盡可能大嘅模型,F9A 較有優勢。
研究答案

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A mini workstations, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 processor to. Article summary: Lenovo and Acemagic are using AMD’s Ryzen AI Max+ PRO 495 as an unusually memory-rich APU: its CPU, Radeon integrated GPU, and NPU share one high-bandwidth LPDDR5X memory pool. That makes compact systems practical for lo. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
本機 AI 迷你桌面電腦而家鬥嘅,已經唔止係有冇一粒細細嘅 NPU;更實際嘅問題係:部機夠唔夠高速記憶體,將一個有用嘅模型完整留喺本機運行。
Lenovo ThinkCentre X Ultra 同 Acemagic F9A 都採用 AMD Ryzen AI Max+ PRO 495。呢個平台將 CPU、Radeon 內置顯示核心同 NPU 放喺同一個 LPDDR5X 統一記憶體池之上。AMD 標示其整體 AI 運算效能最高 131 TOPS,當中 NPU 最高為 55 TOPS,並支援最高 192GB 記憶體。 23
呢類系統入面,CPU、內置 Radeon GPU 同 NPU 共享同一池記憶體,唔需要好似獨立顯示卡咁,受限於一組固定 VRAM。對想以 GPU 為主做 AI 推論嘅工作而言,呢種設計令細型電腦都可以畀出遠高於一般內顯機嘅可用記憶體。
尤其跑本機大型語言模型(LLM)時,模型權重能否裝得落往往係第一道門檻。記憶體容量當然唔等於回應速度:模型架構、量化方式、上下文長度、推論執行環境,以及長時間負載下嘅散熱表現,都會影響實際體驗。不過,模型如果根本放唔入機,就無從談起本機運行。
ThinkCentre X Ultra 將 Ryzen AI Max+ PRO 495 放入一個 1.6 公升機身。最高配置配備 Radeon 8065S 內置顯示核心及最多 128GB 統一 LPDDR5X 記憶體;Lenovo 指最多可設定 96GB 作專用圖像記憶體。 1
平台本身採用 16 核 Zen 5 CPU、32 線程,Radeon 8065S 則有 40 個運算單元。 3 Lenovo 將它定位為處理本地化、多代理企業 AI 工作負載,而唔係一般面向消費者嘅迷你電腦。
2
X Ultra 最突出的地方,係 Lenovo 提供最多四部機組成叢集嘅方案。每部滿配 128GB 時,合計可達 512GB 統一記憶體,亦有更高總運算資源可供分散式 AI 工作負載使用。 3
但要留意,呢個唔代表每個程式都會見到一個實體上完全共享嘅 512GB 記憶體位址空間。AI 工作負載能否用到多部電腦,取決於軟件有冇支援分散式推論或模型並行。價值在於廠方提供一條可擴展路線,唔係保證所有本機模型都能夠當自己裝喺一部 512GB 電腦上運行。
ThinkCentre X Ultra 支援 Windows 11 同 Linux,Lenovo 亦會提供 AMD Ryzen AI Developer Center,包括 AI 工具、模型同工作流程。 8 已報道的連接包括雙 Thunderbolt 4、10GbE 有線網絡、DisplayPort 2.1 及 HDMI 2.1。
2 儲存方面,有報道指配置最高可用兩條 M.2 2280 PCIe Gen5 SSD,每條容量最高 4TB。
20
Lenovo 表示產品將由 2026 年 11 月起推出,歐洲起售價為 3,100 歐元;美國報道的起售價則為 3,699 美元。 1
3
Acemagic 對同一平台採取另一條路:盡量將最多記憶體塞入單一部迷你工作站。F9A 最高支援 192GB LPDDR5X-8533 統一記憶體,其中最多 160GB 可分配予圖像工作負載。 15
42
它同樣配備 16 核、32 線程 Zen 5 CPU 及 Radeon 8065S;平台 NPU 最高 55 TOPS,AMD 標示整體 AI 效能最高 131 TOPS。 15
23
Acemagic 聲稱,F9A 的記憶體容量足以支援本機推論 120B 參數 Q4 模型及 300B mixture-of-experts(MoE)模型。呢啲屬廠方就模型能否放得落及潛在用途作出嘅說法,並唔係任何模型都會有相同性能表現嘅保證;模型架構同軟件設定影響極大。 40
F9A 尺寸為 158.5 × 158.5 × 81.5 mm,機身約兩公升。 11 已公開的 I/O 包括兩個 USB4、雙 2.5GbE 網絡、Wi‑Fi 7、Bluetooth 5.4、HDMI 2.1、DisplayPort 2.1,以及透過 PCIe 4.0 x4 的 OCuLink 外接擴充介面。
41
至於儲存規格,現時公開報道並不一致:部分資料指有兩個 M.2 PCIe 4.0 NVMe 插槽,亦有資料指只有一個 M.2 2280 PCIe 4.0 x4 插槽。有意買家最好向 Acemagic 確認所在地區的最終零售配置。 43
44
在 IFA 發表時,Acemagic 未有公布 PRO 495/192GB 配置的正式售價或上市日期。早前 Ryzen AI Max+ 395 版本所見的價格,唔應視作呢個新規格嘅售價。 11
47
| 你最重視嘅項目 | 較適合選擇 | 原因 |
|---|---|---|
| 企業部署及橫向擴展 AI | ThinkCentre X Ultra | 有 Windows/Linux 定位、開發工具、10GbE 網絡,以及清楚列明嘅四節點叢集路線。 |
| 單一細機可容納最大本機模型 | Acemagic F9A | 最高 192GB 統一記憶體,較 Lenovo 的 128GB 上限更高。 |
| 外接擴充 | Acemagic F9A | 公開規格明確列出 OCuLink PCIe 4.0 x4。 |
| 機身最細 | ThinkCentre X Ultra | 1.6 公升,較 F9A 約兩公升更細。 |
所以,兩者嘅分野唔在於處理器——畢竟同樣係 PRO 495——而在於圍繞平台嘅系統設計。Lenovo 提供較清晰、較企業化嘅多機擴充方案;Acemagic 則主打單機最大記憶體池。若模型一定要完整留喺一部機入面,後者通常係更直接嘅做法。
呢兩部新機反映,本機 AI PC 市場正由「NPU 有幾多 TOPS」走向更實際嘅衡量方式。對 LLM 工作而言,模型能否放得落、記憶體頻寬、網絡、外接擴充能力,以至推論 runtime 的相容性,都可以同 TOPS 一樣重要。
NVIDIA RTX Spark 系統亦正成為另一個方向。NVIDIA 指採用 Grace CPU 與 Blackwell RTX GPU 的 RTX Spark Windows PC,將於 2026 年 10 月起由超過六個 OEM 夥伴推出;該平台標示最高可有 128GB 統一記憶體,以及最高一 petaflop 的 AI 運算效能。 24 ASUS 已公布採用 RTX Spark 的細型 ProArt GR1X mini PC;Acer 亦展示了 RTX Spark 小型桌面設計,但表示供貨時間將於日後公布。
34
39
AMD 這兩部系統與即將到來的 RTX Spark 機種,都在回應同一個需求:將足夠嘅運算力與記憶體擺到枱面,認真地喺本機跑 AI 工作負載。最後應點揀,取決於你要裝得落幾大模型、依賴邊一種推論軟件、有冇 CUDA 專屬工具需求,以及一部高記憶體機還是多部連網節點,哪種才符合實際運作方式。
Studio Global AI
此頁麵包含一個有來源支援的答案,您可以在 Studio Global 內繼續。
本機跑 LLM,首要未必係 NPU TOPS,而係模型權重可唔可以放得入記憶體:ThinkCentre X Ultra 最高 128GB,F9A 則高達 192GB 統一記憶體。
本機跑 LLM,首要未必係 NPU TOPS,而係模型權重可唔可以放得入記憶體:ThinkCentre X Ultra 最高 128GB,F9A 則高達 192GB 統一記憶體。 想要 Windows/Linux 支援、10GbE 網絡及最多四機叢集的企業部署路線,ThinkCentre X Ultra 較合適;想一部細機裝得落盡可能大嘅模型,F9A 較有優勢。
Lenovo 表示 X Ultra 會於 2026 年 11 月推出,美國起售價為 3,699 美元;Acemagic 在 IFA 展出時仍未確認 PRO 495/192GB 版本的售價與零售日期。