Японський стартап Rapidus кидає виклик TSMC: ціна на 2-нм пластини буде на 23–33% нижчою
Японський стартап Rapidus встановив агресивну цільову ціну на 2 нм пластини: ¥3–3,5 млн (близько $20 000–$23 000), що на 23–33% нижче за ціну TSMC у $30 000. Компанія, заснована у 2022 році, отримала понад $18 млрд фінансування від уряду Японії та приватних інвесторів, включаючи Toyota, Sony, SoftBank.
ОпублікувавВідредаговано за допомогою DeepSeek-V4-FlashЗображення створено за допомогою GPT Image 1.5
Японський стартап Rapidus встановив агресивну цільову ціну на 2 нм пластини: ¥3–3,5 млн (близько $20 000–$23 000), що на 23–33% нижче за ціну TSMC у $30 000.
Компанія, заснована у 2022 році, отримала понад $18 млрд фінансування від уряду Японії та приватних інвесторів, включаючи Toyota, Sony, SoftBank.
Rapidus планує розпочати тестове виробництво чипів для клієнтів наприкінці 2026 року, а масове — у 2027 році, використовуючи технологію 2 нм транзисторів GAA.
Search & fact-check with cited sources for What is Rapidus's pricing strategy for its 2nm chips, how does it compare to TSMC's pricing, whatConcept image of a 2nm wafer. Rapidus aims to mass-produce 2nm chips by 2027, targeting AI and HPC applications.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is Rapidus's pricing strategy for its 2nm chips, how does it compare to TSMC's pricing, what. Article summary: Here is a comprehensive, sourced briefing on Rapidus.. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
У липні 2026 року генеральний директор Rapidus Ацуші Койке зробив різку заяву щодо цінової стратегії компанії: у ціноутворенні на пластини вона «не може програти TSMC» . Ця заява кристалізує амбіції Японії відновити власне виробництво найсучасніших напівпровідників, націлившись на 2-нм техпроцес із моделлю ціноутворення, покликаною значно перевершити лідера галузі.
Rapidus встановив цільову ціну на 2-нм пластини на рівні ¥3–3,5 млн — приблизно $20 000–$23 000 за поточним курсом . Для порівняння, пластини TSMC N2 коштують близько $30 000 за штуку, що на 10–20% дорожче власних 3-нм пластин компанії . Різниця означає потенційну перевагу Rapidus у 23–33% — значний розрив на ринку, де кожен долар за пластину має значення.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Японський стартап Rapidus кидає виклик TSMC: ціна на 2-нм пластини буде на 23–33% нижчою"?
Японський стартап Rapidus встановив агресивну цільову ціну на 2 нм пластини: ¥3–3,5 млн (близько $20 000–$23 000), що на 23–33% нижче за ціну TSMC у $30 000.
What are the key points to validate first?
Японський стартап Rapidus встановив агресивну цільову ціну на 2 нм пластини: ¥3–3,5 млн (близько $20 000–$23 000), що на 23–33% нижче за ціну TSMC у $30 000. Компанія, заснована у 2022 році, отримала понад $18 млрд фінансування від уряду Японії та приватних інвесторів, включаючи Toyota, Sony, SoftBank.
What should I do next in practice?
Rapidus планує розпочати тестове виробництво чипів для клієнтів наприкінці 2026 року, а масове — у 2027 році, використовуючи технологію 2 нм транзисторів GAA.
Японський стартап Rapidus кидає виклик TSMC: ціна на 2-нм пластини буде на 23–33% нижчою
Японський стартап Rapidus встановив агресивну цільову ціну на 2 нм пластини: ¥3–3,5 млн (близько $20 000–$23 000), що на 23–33% нижче за ціну TSMC у $30 000. Компанія, заснована у 2022 році, отримала понад $18 млрд фінансування від уряду Японії та приватних інвесторів, включаючи Toyota, Sony, SoftBank.
ОпублікувавВідредаговано за допомогою DeepSeek-V4-FlashЗображення створено за допомогою GPT Image 1.5
Японський стартап Rapidus встановив агресивну цільову ціну на 2 нм пластини: ¥3–3,5 млн (близько $20 000–$23 000), що на 23–33% нижче за ціну TSMC у $30 000.
Компанія, заснована у 2022 році, отримала понад $18 млрд фінансування від уряду Японії та приватних інвесторів, включаючи Toyota, Sony, SoftBank.
Rapidus планує розпочати тестове виробництво чипів для клієнтів наприкінці 2026 року, а масове — у 2027 році, використовуючи технологію 2 нм транзисторів GAA.
Search & fact-check with cited sources for What is Rapidus's pricing strategy for its 2nm chips, how does it compare to TSMC's pricing, whatConcept image of a 2nm wafer. Rapidus aims to mass-produce 2nm chips by 2027, targeting AI and HPC applications.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is Rapidus's pricing strategy for its 2nm chips, how does it compare to TSMC's pricing, what. Article summary: Here is a comprehensive, sourced briefing on Rapidus.. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
У липні 2026 року генеральний директор Rapidus Ацуші Койке зробив різку заяву щодо цінової стратегії компанії: у ціноутворенні на пластини вона «не може програти TSMC» . Ця заява кристалізує амбіції Японії відновити власне виробництво найсучасніших напівпровідників, націлившись на 2-нм техпроцес із моделлю ціноутворення, покликаною значно перевершити лідера галузі.
Rapidus встановив цільову ціну на 2-нм пластини на рівні ¥3–3,5 млн — приблизно $20 000–$23 000 за поточним курсом . Для порівняння, пластини TSMC N2 коштують близько $30 000 за штуку, що на 10–20% дорожче власних 3-нм пластин компанії . Різниця означає потенційну перевагу Rapidus у 23–33% — значний розрив на ринку, де кожен долар за пластину має значення.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Японський стартап Rapidus кидає виклик TSMC: ціна на 2-нм пластини буде на 23–33% нижчою"?
Японський стартап Rapidus встановив агресивну цільову ціну на 2 нм пластини: ¥3–3,5 млн (близько $20 000–$23 000), що на 23–33% нижче за ціну TSMC у $30 000.
What are the key points to validate first?
Японський стартап Rapidus встановив агресивну цільову ціну на 2 нм пластини: ¥3–3,5 млн (близько $20 000–$23 000), що на 23–33% нижче за ціну TSMC у $30 000. Компанія, заснована у 2022 році, отримала понад $18 млрд фінансування від уряду Японії та приватних інвесторів, включаючи Toyota, Sony, SoftBank.
What should I do next in practice?
Rapidus планує розпочати тестове виробництво чипів для клієнтів наприкінці 2026 року, а масове — у 2027 році, використовуючи технологію 2 нм транзисторів GAA.
Стратегія «не можна програти TSMC»; агресивне зниження ціни
TSMC
~$30 000
На 10–20% вище за 3 нм; заплановане багаторічне підвищення цін щонайменше до 2029 року
Samsung
~$20 000
Знижка 33% порівняно з TSMC, але залишаються питання щодо якості
Цінова стратегія TSMC додає ще один рівень складності. Тайванський виробник, за повідомленнями, сповістив клієнтів про плани щорічного підвищення цін на 3–10% на передові техпроцеси, починаючи з 2026 року і щонайменше до 2029 року . Це означає, що навіть коли Rapidus намагатиметься закріпитися, базовий рівень цін зростатиме.
Історія компанії: Державний «місячний проєкт» на 2 нм
Rapidus Corporation була заснована 10 серпня 2022 року як консорціум провідних японських промислових гігантів з єдиною місією: відродити в Японії виробництво передової логіки . Компанія була створена в момент, коли історичне домінування Японії в напівпровідниках уже давно згасло — і уряд був сповнений рішучості змінити цю ситуацію.
Ключові спонсори:
Уряд Японії (METI / IPA): Основний фінансист через Міністерство економіки, торгівлі та промисловості та Агентство зі сприяння інформаційним технологіям .
Вісім компаній-засновниць: Toyota, Sony Group, NTT, SoftBank, Fujitsu, NEC, Canon та Банк розвитку Японії . До лютого 2026 року їхня кількість зросла до 32 приватних компаній.
Технологічні партнери: IBM (ліцензування 2-нм технології GAA), imec (R&D процесів), ASML (High-NA EUV літографія) та Cadence (інструменти EDA для AI/HPC) .
Загальне фінансування (станом на середину 2026 року):
Сукупна державна підтримка НДДКР: ¥2,35 трлн (~$16,3 млрд) до березня 2027 року .
Додаткові раунди фінансування акціонерного капіталу у 2026 році: ¥267,6 млрд ($1,7 млрд) у лютому та ¥150 млрд ($943 млн) у червні .
Загальний обсяг накопиченого фінансування значно перевищує $18 млрд, що робить Rapidus одним із найбільш капіталізованих напівпровідникових стартапів в історії .
Виробничі віхи: Від пілотної лінії до цілі 2027 року
Rapidus досяг кількох критично важливих технічних віх на шляху до масового виробництва:
Квітень 2025 року: Запуск пілотної лінії 2-нм на заводі IIM-1 у Чітосе, Хоккайдо .
Липень 2025 року: Успішне виготовлення та демонстрація робочих 2-нм транзисторів Gate-All-Around (GAA) з використанням EUV літографії ASML NXE:3800E .
Лютий 2026 року: Випуск першого 2-нм Process Design Kit (PDK) для клієнтів раннього доступу .
Кінець 2026 року (планово): Початок тестового виробництва чипів для клієнтів на заводі в Чітосе .
2027 рік (ціль):Масове виробництво 2-нм чипів .
Наращування потужностей: Початкова щомісячна потужність 6000 пластин на старті, з цільовим показником ~25 000 пластин на місяць до 2028 року .
Rapidus використовує диференційовану виробничу модель під назвою «Rapid and Unified Manufacturing Service» (RUMS) — 100% обробка окремих пластин з глибокою інтеграцією штучного інтелекту, що має значно скоротити цикли розробки порівняно з підходом TSMC, орієнтованим на великі обсяги .
Цільові застосування: AI, HPC та інше
Rapidus націлюється на високовартісні, чутливі до продуктивності ринки, де продуктивність чипа важливіша за чистий обсяг :
AI-акселератори — чипи для навчання та інференції ШІ в дата-центрах.
Високопродуктивні обчислення (HPC) — суперкомп'ютери та дизайни суверенних CPU/GPU.
AI ПК — процесори для інференції ШІ на пристрої з інтегрованими NPU .
Передові IoT/edge AI — енергоефективні 2-нм чипи GAA, які забезпечують на 45% кращу продуктивність або на 75% менше енергоспоживання порівняно з 7 нм .
Стратегія полягає у фокусуванні на нішевих, високомаржинальних кастомних робочих навантаженнях (AI/HPC), а не намаганні конкурувати з величезними товарними обсягами TSMC, принаймні на початку .
Ключові ризики: Шість викликів попереду
Незважаючи на агресивне ціноутворення та вражаючі технічні досягнення, Rapidus стикається з серйозними труднощами:
Надзвичайна капіталомісткість: Японія вже виділила понад $16 млрд, а загальна вартість досягнення прибутковості може перевищити $30–40 млрд без гарантії достатньої кількості замовлень .
Проблема залучення клієнтів: TSMC домінує завдяки десятиліттям довіри, величезній екосистемі дизайнерських IP та EDA, а також постійним клієнтам, таким як Apple, NVIDIA, AMD та Qualcomm. Відвоювати ключових клієнтів у перевіреного N2 TSMC — надзвичайно складне завдання .
Крива навчання виробництва та вихід придатних: Rapidus не має історії високооб'ємного виробництва. Перехід від успіху на пілотній лінії до комерційно прийнятного виходу придатних (>80%) на передовому GAA-вузлі надзвичайно складний .
Недолік масштабу: Потужності TSMC з виробництва 2 нм прогнозуються на рівні ~60 000 пластин на місяць лише у 2026 році . Початкові 6000 пластин Rapidus — це на порядок менше, що обмежує ефект масштабу та можливості розподілу замовлень .
Геополітична залежність: Проєкт значною мірою залежить від доброї волі японського уряду. Зміна політичних пріоритетів або фіскальна криза можуть порушити фінансування .
Ризик технологічного відставання: Конкуренти не стоять на місці. N2 від TSMC вже у серійному виробництві , а Intel 18A та Samsung SF2 також є конкурентами. Rapidus має правильно виконати свій перший в історії запуск масового виробництва на найсучаснішому з можливих вузлів.
semiwiki.comTSMC to raise foundry prices by 5-10% across advanced nodes in ...
Стратегія «не можна програти TSMC»; агресивне зниження ціни
TSMC
~$30 000
На 10–20% вище за 3 нм; заплановане багаторічне підвищення цін щонайменше до 2029 року
Samsung
~$20 000
Знижка 33% порівняно з TSMC, але залишаються питання щодо якості
Цінова стратегія TSMC додає ще один рівень складності. Тайванський виробник, за повідомленнями, сповістив клієнтів про плани щорічного підвищення цін на 3–10% на передові техпроцеси, починаючи з 2026 року і щонайменше до 2029 року . Це означає, що навіть коли Rapidus намагатиметься закріпитися, базовий рівень цін зростатиме.
Історія компанії: Державний «місячний проєкт» на 2 нм
Rapidus Corporation була заснована 10 серпня 2022 року як консорціум провідних японських промислових гігантів з єдиною місією: відродити в Японії виробництво передової логіки . Компанія була створена в момент, коли історичне домінування Японії в напівпровідниках уже давно згасло — і уряд був сповнений рішучості змінити цю ситуацію.
Ключові спонсори:
Уряд Японії (METI / IPA): Основний фінансист через Міністерство економіки, торгівлі та промисловості та Агентство зі сприяння інформаційним технологіям .
Вісім компаній-засновниць: Toyota, Sony Group, NTT, SoftBank, Fujitsu, NEC, Canon та Банк розвитку Японії . До лютого 2026 року їхня кількість зросла до 32 приватних компаній.
Технологічні партнери: IBM (ліцензування 2-нм технології GAA), imec (R&D процесів), ASML (High-NA EUV літографія) та Cadence (інструменти EDA для AI/HPC) .
Загальне фінансування (станом на середину 2026 року):
Сукупна державна підтримка НДДКР: ¥2,35 трлн (~$16,3 млрд) до березня 2027 року .
Додаткові раунди фінансування акціонерного капіталу у 2026 році: ¥267,6 млрд ($1,7 млрд) у лютому та ¥150 млрд ($943 млн) у червні .
Загальний обсяг накопиченого фінансування значно перевищує $18 млрд, що робить Rapidus одним із найбільш капіталізованих напівпровідникових стартапів в історії .
Виробничі віхи: Від пілотної лінії до цілі 2027 року
Rapidus досяг кількох критично важливих технічних віх на шляху до масового виробництва:
Квітень 2025 року: Запуск пілотної лінії 2-нм на заводі IIM-1 у Чітосе, Хоккайдо .
Липень 2025 року: Успішне виготовлення та демонстрація робочих 2-нм транзисторів Gate-All-Around (GAA) з використанням EUV літографії ASML NXE:3800E .
Лютий 2026 року: Випуск першого 2-нм Process Design Kit (PDK) для клієнтів раннього доступу .
Кінець 2026 року (планово): Початок тестового виробництва чипів для клієнтів на заводі в Чітосе .
2027 рік (ціль):Масове виробництво 2-нм чипів .
Наращування потужностей: Початкова щомісячна потужність 6000 пластин на старті, з цільовим показником ~25 000 пластин на місяць до 2028 року .
Rapidus використовує диференційовану виробничу модель під назвою «Rapid and Unified Manufacturing Service» (RUMS) — 100% обробка окремих пластин з глибокою інтеграцією штучного інтелекту, що має значно скоротити цикли розробки порівняно з підходом TSMC, орієнтованим на великі обсяги .
Цільові застосування: AI, HPC та інше
Rapidus націлюється на високовартісні, чутливі до продуктивності ринки, де продуктивність чипа важливіша за чистий обсяг :
AI-акселератори — чипи для навчання та інференції ШІ в дата-центрах.
Високопродуктивні обчислення (HPC) — суперкомп'ютери та дизайни суверенних CPU/GPU.
AI ПК — процесори для інференції ШІ на пристрої з інтегрованими NPU .
Передові IoT/edge AI — енергоефективні 2-нм чипи GAA, які забезпечують на 45% кращу продуктивність або на 75% менше енергоспоживання порівняно з 7 нм .
Стратегія полягає у фокусуванні на нішевих, високомаржинальних кастомних робочих навантаженнях (AI/HPC), а не намаганні конкурувати з величезними товарними обсягами TSMC, принаймні на початку .
Ключові ризики: Шість викликів попереду
Незважаючи на агресивне ціноутворення та вражаючі технічні досягнення, Rapidus стикається з серйозними труднощами:
Надзвичайна капіталомісткість: Японія вже виділила понад $16 млрд, а загальна вартість досягнення прибутковості може перевищити $30–40 млрд без гарантії достатньої кількості замовлень .
Проблема залучення клієнтів: TSMC домінує завдяки десятиліттям довіри, величезній екосистемі дизайнерських IP та EDA, а також постійним клієнтам, таким як Apple, NVIDIA, AMD та Qualcomm. Відвоювати ключових клієнтів у перевіреного N2 TSMC — надзвичайно складне завдання .
Крива навчання виробництва та вихід придатних: Rapidus не має історії високооб'ємного виробництва. Перехід від успіху на пілотній лінії до комерційно прийнятного виходу придатних (>80%) на передовому GAA-вузлі надзвичайно складний .
Недолік масштабу: Потужності TSMC з виробництва 2 нм прогнозуються на рівні ~60 000 пластин на місяць лише у 2026 році . Початкові 6000 пластин Rapidus — це на порядок менше, що обмежує ефект масштабу та можливості розподілу замовлень .
Геополітична залежність: Проєкт значною мірою залежить від доброї волі японського уряду. Зміна політичних пріоритетів або фіскальна криза можуть порушити фінансування .
Ризик технологічного відставання: Конкуренти не стоять на місці. N2 від TSMC вже у серійному виробництві , а Intel 18A та Samsung SF2 також є конкурентами. Rapidus має правильно виконати свій перший в історії запуск масового виробництва на найсучаснішому з можливих вузлів.
semiwiki.comTSMC to raise foundry prices by 5-10% across advanced nodes in ...