Однак за цими загальними показниками приховується глибока зміна: китайські виробники акумуляторів розширили свою домінантну позицію до безпрецедентного рівня, тоді як їхні корейські та японські конкуренти відступають.
Згідно з даними SNE Research, сім китайських компаній серед світової десятки забезпечили 72,2% світових установок акумуляторів для електромобілів у січні-квітні 2026 року, що на 2,1 відсоткового пункту більше, ніж торік . До них належать: CATL (40,1%), BYD (14,2%), CALB (5,1%), Gotion High-tech (4,4%), Eve Energy (3,3%), Svolt (2,6%) та Sunwoda (2,1%) .
Разом CATL і BYD утримують 54,3% світового ринку , що дещо менше за 59,0% у січні, оскільки китайські компанії другого ешелону нарощують частку .
| Компанія | Частка | Установки (ГВт-год) | Зміна порівняно з минулим роком |
|---|---|---|---|
| CATL | 40,1% | 141,4 ГВт-год | +19,8% |
| BYD | 14,2% | 50,0 ГВт-год | -2,4% (частка знизилася з ~16,2%) |
| LG Energy Solution | 9,1% | 32,0 ГВт-год | +8,3%, але частка знижується |
| SK On | 3,5% | 12,3 ГВт-год | Частка знижується |
| Panasonic | 3,4% | 12,0 ГВт-год | Стагнація/зниження |
Вирішальним фактором, який змінює ринок, є величезний розрив у витратах. Китайські призматичні LFP-комірки у 2025 році продавалися приблизно за $52,1/кВт-год, тоді як південнокорейські NCM-комірки коштували близько $90/кВт-год, що дає китайським виробникам перевагу у 80–90% у витратах на LFP-хімію .
Ця цінова перевага дозволяє китайським компаніям демпінгувати ціни по всьому світу. Китайські гравці другого ешелону, такі як CALB, показали тризначні темпи зростання на ринках за межами Китаю . Навіть за межами Китаю установки CATL зросли на 36,0% порівняно з минулим роком до 54,9 ГВт-год, піднявши його частку на ринку за межами Китаю до 33,8% .
Тарифи США на китайські акумулятори для систем накопичення енергії (ESS) у 2026 році досягли 78%, що дало виробництву корейських акумуляторів у США 17% перевагу у витратах у сегменті стаціонарного зберігання енергії . Однак цей тарифний захист обмежений. Корейські компанії переобладнали деякі лінії з виробництва акумуляторів для електромобілів на виробництво ESS (наприклад, завод LGES у Голландії, штат Мічиган), але їм важко змагатися з китайськими масштабами в цьому сегменті .
Сукупна частка трьох корейських виробників акумуляторів — LG Energy Solution, SK On та Samsung SDI — на світовому ринку впала з приблизно 30,4% у 2021 році до приблизно 12% у першому кварталі 2026 року . На початку 2026 року всі три корейські гіганти повідомили про падіння обсягів виробництва порівняно з минулим роком через слабкий попит на електромобілі в США та інтенсивний ціновий тиск з боку Китаю .
Ситуація настільки критична, що міністр торгівлі, промисловості та енергетики Кореї Кім Чон-гван зустрівся з керівниками трьох компаній і закликав їх серйозно розглянути, чи є нинішня структура галузі з трьома компаніями стійкою . Корейські компанії скорочують персонал через програми добровільного звільнення, продають активи на трильйони вон і випускають масштабні корпоративні облігації для забезпечення фінансової стабільності .
Частка Panasonic становила 3,4% у січні-квітні 2026 року (12,0 ГВт-год) — це майже статична позиція . Жодна японська компанія не входить до десятки лідерів зростання, і Panasonic продовжує втрачати позиції, оскільки китайські та корейські конкуренти випереджають її .
CATL отримала найбільше у світі замовлення на натрій-іонні акумулятори обсягом 60 ГВт-год, а повномасштабне виробництво заплановане на четвертий квартал 2026 року . Натрій-іонна хімія коштує на 35–40% менше, ніж LFP, що потенційно ще більше розширить цінову перевагу Китаю.
Світовий ринок акумуляторів для електромобілів дедалі більше стає дворівневою системою: китайські компанії прискорюються завдяки низькій вартості та масштабу, тоді як корейські та японські виробники борються з ціновими розривами, політичними перешкодами та стратегічною невизначеністю.
Однак за цими загальними показниками приховується глибока зміна: китайські виробники акумуляторів розширили свою домінантну позицію до безпрецедентного рівня, тоді як їхні корейські та японські конкуренти відступають.
Згідно з даними SNE Research, сім китайських компаній серед світової десятки забезпечили 72,2% світових установок акумуляторів для електромобілів у січні-квітні 2026 року, що на 2,1 відсоткового пункту більше, ніж торік . До них належать: CATL (40,1%), BYD (14,2%), CALB (5,1%), Gotion High-tech (4,4%), Eve Energy (3,3%), Svolt (2,6%) та Sunwoda (2,1%) .
Разом CATL і BYD утримують 54,3% світового ринку , що дещо менше за 59,0% у січні, оскільки китайські компанії другого ешелону нарощують частку .
| Компанія | Частка | Установки (ГВт-год) | Зміна порівняно з минулим роком |
|---|---|---|---|
| CATL | 40,1% | 141,4 ГВт-год | +19,8% |
| BYD | 14,2% | 50,0 ГВт-год | -2,4% (частка знизилася з ~16,2%) |
| LG Energy Solution | 9,1% | 32,0 ГВт-год | +8,3%, але частка знижується |
| SK On | 3,5% | 12,3 ГВт-год | Частка знижується |
| Panasonic | 3,4% | 12,0 ГВт-год | Стагнація/зниження |
Вирішальним фактором, який змінює ринок, є величезний розрив у витратах. Китайські призматичні LFP-комірки у 2025 році продавалися приблизно за $52,1/кВт-год, тоді як південнокорейські NCM-комірки коштували близько $90/кВт-год, що дає китайським виробникам перевагу у 80–90% у витратах на LFP-хімію .
Ця цінова перевага дозволяє китайським компаніям демпінгувати ціни по всьому світу. Китайські гравці другого ешелону, такі як CALB, показали тризначні темпи зростання на ринках за межами Китаю . Навіть за межами Китаю установки CATL зросли на 36,0% порівняно з минулим роком до 54,9 ГВт-год, піднявши його частку на ринку за межами Китаю до 33,8% .
Тарифи США на китайські акумулятори для систем накопичення енергії (ESS) у 2026 році досягли 78%, що дало виробництву корейських акумуляторів у США 17% перевагу у витратах у сегменті стаціонарного зберігання енергії . Однак цей тарифний захист обмежений. Корейські компанії переобладнали деякі лінії з виробництва акумуляторів для електромобілів на виробництво ESS (наприклад, завод LGES у Голландії, штат Мічиган), але їм важко змагатися з китайськими масштабами в цьому сегменті .
Сукупна частка трьох корейських виробників акумуляторів — LG Energy Solution, SK On та Samsung SDI — на світовому ринку впала з приблизно 30,4% у 2021 році до приблизно 12% у першому кварталі 2026 року . На початку 2026 року всі три корейські гіганти повідомили про падіння обсягів виробництва порівняно з минулим роком через слабкий попит на електромобілі в США та інтенсивний ціновий тиск з боку Китаю .
Ситуація настільки критична, що міністр торгівлі, промисловості та енергетики Кореї Кім Чон-гван зустрівся з керівниками трьох компаній і закликав їх серйозно розглянути, чи є нинішня структура галузі з трьома компаніями стійкою . Корейські компанії скорочують персонал через програми добровільного звільнення, продають активи на трильйони вон і випускають масштабні корпоративні облігації для забезпечення фінансової стабільності .
Частка Panasonic становила 3,4% у січні-квітні 2026 року (12,0 ГВт-год) — це майже статична позиція . Жодна японська компанія не входить до десятки лідерів зростання, і Panasonic продовжує втрачати позиції, оскільки китайські та корейські конкуренти випереджають її .
CATL отримала найбільше у світі замовлення на натрій-іонні акумулятори обсягом 60 ГВт-год, а повномасштабне виробництво заплановане на четвертий квартал 2026 року . Натрій-іонна хімія коштує на 35–40% менше, ніж LFP, що потенційно ще більше розширить цінову перевагу Китаю.
Світовий ринок акумуляторів для електромобілів дедалі більше стає дворівневою системою: китайські компанії прискорюються завдяки низькій вартості та масштабу, тоді як корейські та японські виробники борються з ціновими розривами, політичними перешкодами та стратегічною невизначеністю.