У результаті оптика поступово перетворюється зі спеціалізованого мережевого компонента на одну з базових частин ШІ-інфраструктури. У міру збільшення кластерів операторам потрібні канали, здатні передавати більше даних без надмірного зростання споживання енергії, тепловиділення та фізичної щільності обладнання.
Цей тиск уже стимулює галузь до створення відкритих стандартів. Групу Optical Compute Interconnect Multi-Source Agreement (OCI MSA) сформували AMD, Broadcom, Meta, Microsoft, Nvidia та OpenAI, щоб визначити сумісний підхід до оптичного масштабування великих ШІ-систем.
Це не означає, що мідні з’єднання зникнуть негайно. Проте оптичні канали дедалі частіше розглядають для ділянок системи, де електричні з’єднання стикаються з обмеженнями дальності, пропускної здатності або енергоспоживання.
За даними, наведеними в прогнозі CIC, частка кремнієвої фотоніки може зрости з 16,6% ринку у 2020 році до 63,7% у 2030-му. Таким чином, на технологію припадатиме майже дві третини майбутньої виручки галузі. У запиті до звіту також наводиться оцінка зростання її доходів на 68,5% щороку, однак ці деталізовані припущення не мають незалежного підтвердження в доступних матеріалах.
Кремнієва фотоніка поєднує оптичні функції з підходами до виробництва на основі кремнію. Її привабливість для ШІ-інфраструктури пов’язана з можливістю масштабувати щільні оптичні з’єднання, але точність усіх припущень CIC щодо майбутньої структури ринку окремо не перевірена.
Довгостроковий напрям розвитку — co-packaged optics (CPO), або оптика спільного пакування. У такій архітектурі оптичні рушії розміщують ближче до комутаційного чи обчислювального пакета або інтегрують безпосередньо з ним, замість використання лише традиційних знімних трансиверних модулів.
Наближення оптики до джерела обчислень може допомогти подолати проблеми відстані, енергоспоживання та щільності з’єднань. Водночас CPO ускладнює виробництво, охолодження, тестування та обслуговування обладнання. Робота OCI MSA над відкритою специфікацією є частиною ширшої спроби створити сумісну екосистему оптичної інфраструктури.
У прогнозі CIC, як його переказують джерела, з’єднання 1,6T можуть стати найбільшим сегментом із виручкою $65,6 млрд у 2030 році, а технологія 3,2T — досягти $44,5 млрд. Це саме прогнозні показники, а не підтверджені результати ринку, і доступні матеріали не дають змоги незалежно перевірити їх.
Загальний напрям розвитку зрозуміліший за конкретні обсяги сегментів: у міру масштабування ШІ-кластерів оптична інфраструктура переходить до більшої пропускної здатності на одне з’єднання. Галузеві дорожні карти вже передбачають оптичні канали на рівні до 1,6 Тбіт/с на волокно.
Водночас терміни впровадження, темпи поширення та майбутній розподіл доходів між конфігураціями 1,6T, 3,2T та іншими варіантами залишаються залежними від прогнозів.
Сума $13,7 млрд у 2024 році та $144,4 млрд у 2030-му стосується саме світового ринку оптичних з’єднань для дата-центрів у прогнозі CIC, про який повідомив Tom’s Hardware.
Водночас інші дослідження використовують ширше визначення оптичних з’єднань, включаючи телекомунікаційні застосування. За однією з таких оцінок, загальний ринок становив $17,9 млрд у 2024 році і може зрости до $151,4 млрд у 2030-му, демонструючи CAGR 42,8%.
Ці цифри не обов’язково суперечать одна одній: вони охоплюють різні сегменти та спираються на різні методології. Тому порівнювати їх напряму некоректно — одна оцінка стосується лише дата-центрів, а інша включає також телекомунікації.
Обережності потребує і твердження про понад $15 млрд недавніх інвестицій у галузь. У наданих матеріалах ця сума не має незалежного підтвердження, тому її краще вважати неперевіреною деталлю, а не встановленим показником.
Розвиток ШІ збільшує попит не лише на передові прискорювачі. Для супутніх систем потрібні мікросхеми, виготовлені за зрілими техпроцесами, зокрема логічні, силові та оптичні компоненти.
Китайська Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) заявила, що ШІ й надалі підтримуватиме високий попит на контрактне виробництво чипів. Компанія коригує наявні потужності та прискорює запуск нових виробничих ліній, щоб послабити загальні обмеження пропозиції.
У другому кварталі 2026 року завантаження потужностей SMIC становило 93,7%, порівняно з 93,1% у першому кварталі. Місячна виробнича потужність зросла до еквівалента приблизно 1,1 млн восьмидюймових пластин, але навіть після цього рівень завантаження підвищився.
Hua Hong також працювала під значним тиском. В одному зі звітів для неї наведено завантаження на рівні 102,8%, тоді як для SMIC — 93,7%. Показник понад 100% залежить від методики розрахунку та припущень щодо ефективної потужності, тому його слід сприймати як ознаку надзвичайно напруженої ситуації, а не як безпосередньо зіставний фізичний коефіцієнт.
За доступними повідомленнями, попит на деякі зрілі чипи, які працюють разом із ШІ-процесорами, зокрема продукцію BCD для керування живленням, був видимим до кінця 2027 року. Це твердження походить із вторинних публікацій і не має незалежного підтвердження в наданих первинних матеріалах.
Розширення виробництва також не гарантує швидкого полегшення. SMIC розглядає можливість встановлення додаткового обладнання на наявних фабриках, де є вільне місце, але доступні джерела не встановлюють чітких дат введення нових потужностей в експлуатацію або обсягів, які буде кваліфіковано для конкретних оптичних і силових техпроцесів.
Очікується, що частка китайських виробників у світових потужностях для зрілих техпроцесів 22–40 нм зросте до 41% у 2027 році з 32% у 2025-му. Однак збільшення сукупних потужностей не обов’язково усуває дефіцит конкретної технології, пакувального процесу чи сертифікованої виробничої лінії.
Прогноз CIC підтверджує сильну стратегічну тезу: розширення ШІ, найімовірніше, зробить оптичні з’єднання важливішими на всіх рівнях дата-центру. Кремнієва фотоніка, високошвидкісні канали та co-packaged optics можуть стати відповіддю на зростання вимог до пропускної здатності, енергоефективності та щільності обладнання.
Але точний результат менш визначений, ніж випливає із заголовка. Сума $144,4 млрд — це замовний прогноз. Детальні оцінки частки кремнієвої фотоніки, доходів від 1,6T і 3,2T, обсягу інвестицій та термінів розширення потужностей не мають повного незалежного підтвердження в наданих матеріалах.
Водночас високе завантаження китайських фабрик показує: швидкість розгортання оптичної інфраструктури визначатимуть не лише архітектура мереж і стандарти, а й можливість додати достатньо кваліфікованих виробничих потужностей.
Найобґрунтованіший висновок має дві частини: ШІ створює потужні передумови для зростання ринку оптичних з’єднань у дата-центрах, але перетворення цього попиту на ринок обсягом $144,4 млрд залежатиме від темпів впровадження технологій, стандартизації та здатності галузі наростити кваліфіковане виробництво.
У результаті оптика поступово перетворюється зі спеціалізованого мережевого компонента на одну з базових частин ШІ-інфраструктури. У міру збільшення кластерів операторам потрібні канали, здатні передавати більше даних без надмірного зростання споживання енергії, тепловиділення та фізичної щільності обладнання.
Цей тиск уже стимулює галузь до створення відкритих стандартів. Групу Optical Compute Interconnect Multi-Source Agreement (OCI MSA) сформували AMD, Broadcom, Meta, Microsoft, Nvidia та OpenAI, щоб визначити сумісний підхід до оптичного масштабування великих ШІ-систем.
Це не означає, що мідні з’єднання зникнуть негайно. Проте оптичні канали дедалі частіше розглядають для ділянок системи, де електричні з’єднання стикаються з обмеженнями дальності, пропускної здатності або енергоспоживання.
За даними, наведеними в прогнозі CIC, частка кремнієвої фотоніки може зрости з 16,6% ринку у 2020 році до 63,7% у 2030-му. Таким чином, на технологію припадатиме майже дві третини майбутньої виручки галузі. У запиті до звіту також наводиться оцінка зростання її доходів на 68,5% щороку, однак ці деталізовані припущення не мають незалежного підтвердження в доступних матеріалах.
Кремнієва фотоніка поєднує оптичні функції з підходами до виробництва на основі кремнію. Її привабливість для ШІ-інфраструктури пов’язана з можливістю масштабувати щільні оптичні з’єднання, але точність усіх припущень CIC щодо майбутньої структури ринку окремо не перевірена.
Довгостроковий напрям розвитку — co-packaged optics (CPO), або оптика спільного пакування. У такій архітектурі оптичні рушії розміщують ближче до комутаційного чи обчислювального пакета або інтегрують безпосередньо з ним, замість використання лише традиційних знімних трансиверних модулів.
Наближення оптики до джерела обчислень може допомогти подолати проблеми відстані, енергоспоживання та щільності з’єднань. Водночас CPO ускладнює виробництво, охолодження, тестування та обслуговування обладнання. Робота OCI MSA над відкритою специфікацією є частиною ширшої спроби створити сумісну екосистему оптичної інфраструктури.
У прогнозі CIC, як його переказують джерела, з’єднання 1,6T можуть стати найбільшим сегментом із виручкою $65,6 млрд у 2030 році, а технологія 3,2T — досягти $44,5 млрд. Це саме прогнозні показники, а не підтверджені результати ринку, і доступні матеріали не дають змоги незалежно перевірити їх.
Загальний напрям розвитку зрозуміліший за конкретні обсяги сегментів: у міру масштабування ШІ-кластерів оптична інфраструктура переходить до більшої пропускної здатності на одне з’єднання. Галузеві дорожні карти вже передбачають оптичні канали на рівні до 1,6 Тбіт/с на волокно.
Водночас терміни впровадження, темпи поширення та майбутній розподіл доходів між конфігураціями 1,6T, 3,2T та іншими варіантами залишаються залежними від прогнозів.
Сума $13,7 млрд у 2024 році та $144,4 млрд у 2030-му стосується саме світового ринку оптичних з’єднань для дата-центрів у прогнозі CIC, про який повідомив Tom’s Hardware.
Водночас інші дослідження використовують ширше визначення оптичних з’єднань, включаючи телекомунікаційні застосування. За однією з таких оцінок, загальний ринок становив $17,9 млрд у 2024 році і може зрости до $151,4 млрд у 2030-му, демонструючи CAGR 42,8%.
Ці цифри не обов’язково суперечать одна одній: вони охоплюють різні сегменти та спираються на різні методології. Тому порівнювати їх напряму некоректно — одна оцінка стосується лише дата-центрів, а інша включає також телекомунікації.
Обережності потребує і твердження про понад $15 млрд недавніх інвестицій у галузь. У наданих матеріалах ця сума не має незалежного підтвердження, тому її краще вважати неперевіреною деталлю, а не встановленим показником.
Розвиток ШІ збільшує попит не лише на передові прискорювачі. Для супутніх систем потрібні мікросхеми, виготовлені за зрілими техпроцесами, зокрема логічні, силові та оптичні компоненти.
Китайська Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) заявила, що ШІ й надалі підтримуватиме високий попит на контрактне виробництво чипів. Компанія коригує наявні потужності та прискорює запуск нових виробничих ліній, щоб послабити загальні обмеження пропозиції.
У другому кварталі 2026 року завантаження потужностей SMIC становило 93,7%, порівняно з 93,1% у першому кварталі. Місячна виробнича потужність зросла до еквівалента приблизно 1,1 млн восьмидюймових пластин, але навіть після цього рівень завантаження підвищився.
Hua Hong також працювала під значним тиском. В одному зі звітів для неї наведено завантаження на рівні 102,8%, тоді як для SMIC — 93,7%. Показник понад 100% залежить від методики розрахунку та припущень щодо ефективної потужності, тому його слід сприймати як ознаку надзвичайно напруженої ситуації, а не як безпосередньо зіставний фізичний коефіцієнт.
За доступними повідомленнями, попит на деякі зрілі чипи, які працюють разом із ШІ-процесорами, зокрема продукцію BCD для керування живленням, був видимим до кінця 2027 року. Це твердження походить із вторинних публікацій і не має незалежного підтвердження в наданих первинних матеріалах.
Розширення виробництва також не гарантує швидкого полегшення. SMIC розглядає можливість встановлення додаткового обладнання на наявних фабриках, де є вільне місце, але доступні джерела не встановлюють чітких дат введення нових потужностей в експлуатацію або обсягів, які буде кваліфіковано для конкретних оптичних і силових техпроцесів.
Очікується, що частка китайських виробників у світових потужностях для зрілих техпроцесів 22–40 нм зросте до 41% у 2027 році з 32% у 2025-му. Однак збільшення сукупних потужностей не обов’язково усуває дефіцит конкретної технології, пакувального процесу чи сертифікованої виробничої лінії.
Прогноз CIC підтверджує сильну стратегічну тезу: розширення ШІ, найімовірніше, зробить оптичні з’єднання важливішими на всіх рівнях дата-центру. Кремнієва фотоніка, високошвидкісні канали та co-packaged optics можуть стати відповіддю на зростання вимог до пропускної здатності, енергоефективності та щільності обладнання.
Але точний результат менш визначений, ніж випливає із заголовка. Сума $144,4 млрд — це замовний прогноз. Детальні оцінки частки кремнієвої фотоніки, доходів від 1,6T і 3,2T, обсягу інвестицій та термінів розширення потужностей не мають повного незалежного підтвердження в наданих матеріалах.
Водночас високе завантаження китайських фабрик показує: швидкість розгортання оптичної інфраструктури визначатимуть не лише архітектура мереж і стандарти, а й можливість додати достатньо кваліфікованих виробничих потужностей.
Найобґрунтованіший висновок має дві частини: ШІ створює потужні передумови для зростання ринку оптичних з’єднань у дата-центрах, але перетворення цього попиту на ринок обсягом $144,4 млрд залежатиме від темпів впровадження технологій, стандартизації та здатності галузі наростити кваліфіковане виробництво.