Тож Aave не довелося створювати ринок токенізованого золота з нуля. Він отримав доступ до вже сформованої ліквідності V3, її користувачів і кредитної інфраструктури. Додавання XAUT після управлінських ініціатив середини 2025 року також дало змогу охопити користувачів із різними уподобаннями щодо емітента токена.
На Aave V3 і Morpho як застава було розміщено приблизно $63 млн у PAXG і XAUT. Для порівняння, сукупна капіталізація цих двох активів становила близько $4,2 млрд. Отже, у DeFi-кредитуванні працювало лише приблизно 1,5% ринку.
Цей розрив показує, що ринкова капіталізація сама по собі не свідчить про економічну активність активу в DeFi. Токенізоване золото можна просто зберігати або торгувати ним, не використовуючи його для залучення позикового капіталу.
Навіть помірне зростання використання могло б суттєво змінити масштаб ринку. Якщо як заставу задіяти 5% від сукупної капіталізації у $4,2 млрд, це становитиме близько $210 млн. Це лише сценарний розрахунок, а не прогноз, але він добре ілюструє невикористаний потенціал категорії.
Aave вже отримала практичну перевірку своєї заставної інфраструктури. 23 березня, після різкого падіння ціни золота, протокол обробив найбільшу групу ліквідацій XAUT без повідомлень про технічні збої. Це не скасовує ризиків, пов’язаних з емітентом, оракулами, ліквідністю чи механізмом ліквідацій, але свідчить, що токенізоване золото може функціонувати як застава навіть у період ринкового стресу.
Aave V4 почала роботу в основній мережі Ethereum 30 березня 2026 року, а активацію через Aave DAO було схвалено 4 травня. Після запуску депозити швидко зростали: у липні вони перевищили $300 млн, 3 серпня — $350 млн, а в середині серпня — $400 млн.
Важливий тут не лише сам обсяг. Ці показники демонструють, що постачальники ліквідності та користувачі готові переходити на нову версію, хоча V3 залишається основою протоколу. Отже, V4 наразі доповнює V3, а не замінює її.
Ключова зміна V4 — архітектура «хаб і спиці» (Hub and Spoke). Спільний Liquidity Hub централізовано зберігає активи, а окремі Spokes підключаються до цієї ліквідності та мають власні типи застави, параметри ризику й правила ліквідації. Коли позичальник отримує кошти, вони надходять зі спільного хаба.
Така конструкція в теорії дає змогу запускати спеціалізовані ринки без створення повністю ізольованого пулу для кожного активу. Для токенізованих активів реального світу це може бути особливо корисно: кожен вид застави отримує індивідуальні обмеження ризику, а доступ до ліквідності залишається спільним.
Різниця між понад $400 млн валових депозитів V4 і нижчим чистим TVL переважно пояснюється методикою вимірювання. Валові депозити показують активи, внесені до протоколу. TVL зазвичай описує вартість активів, що залишаються в протоколі після врахування зобов’язань або інших коригувань — залежно від визначення конкретного аналітичного сервісу.
Тому протокол може одночасно повідомляти про понад $400 млн сукупних або валових депозитів і показувати чистий TVL на рівні близько $217–225 млн. На співвідношення впливають позичені активи, повторно внесена застава, зміни цін і час зняття показника.
Інакше кажучи, валові депозити відображають пропускну здатність і приплив активів на стороні постачання, тоді як чистий TVL має показувати вартість капіталу після відповідних відрахувань. Це різні індикатори, а не суперечливі дані про одну й ту саму суму.
Лідерство в токенізованому золоті спирається на значно ширшу позицію Aave в DeFi-кредитуванні. У своєму огляді за 2025 рік протокол повідомив про 61,5% частки активних DeFi-позик, 52,4% частки загальної заблокованої вартості та 43,2% доходу сектору кредитування на кінець року.
Оцінки TVL Aave V3 водночас помітно різняться. В одному звіті, що використовував дані середини квітня 2026 року, наводилося $19,4 млрд, тоді як інші трекери показували нижчі або вищі значення залежно від дати, кількості мереж і методики підрахунку.
Ця розбіжність нагадує: один знімок TVL не є постійним рейтингом протоколів. Але загальна картина залишається зрозумілою — V3 має значну мультичейн-ліквідність і залучає не лише пасивні депозити, а й великий обсяг реального кредитного попиту.
Саме ця комбінація створює для Aave перевагу під час додавання нових категорій застави. Меншим конкурентам складніше одразу повторити її ліквідність, вибір активів і мережу позичальників.
Лідерство Aave не гарантує, що токенізоване золото або інші активи реального світу стануть масово використовуватися як застава. Подальше зростання залежатиме від кількох чинників: чи матимуть власники таких активів причину брати під них позики, чи будуть стимули достатньо привабливими та чи зможуть протоколи контролювати ризики емітентів, погашення токенів, цінових оракулів, ринкової ліквідності й правового статусу активів.
Токенізоване золото тому є одночасно доказом і попередженням. Aave уже захопила понад половину застави в цій категорії, а її інфраструктура витримала епізод ринкової напруги. Проте лише 1,5% сукупного ринку PAXG і XAUT фактично задіяно в кредитуванні.
Найсильніша перевага Aave полягає в тому, що V3 уже поєднує ліквідність і попит на позики, а V4 пропонує гнучкішу основу для підключення нових активів до ончейн-кредитування. Відкрите питання тепер не в тому, чи створила Aave провідний майданчик. Питання в тому, чи зможуть токенізовані активи сформувати достатній попит на позики, щоб використати створені ним можливості.
Тож Aave не довелося створювати ринок токенізованого золота з нуля. Він отримав доступ до вже сформованої ліквідності V3, її користувачів і кредитної інфраструктури. Додавання XAUT після управлінських ініціатив середини 2025 року також дало змогу охопити користувачів із різними уподобаннями щодо емітента токена.
На Aave V3 і Morpho як застава було розміщено приблизно $63 млн у PAXG і XAUT. Для порівняння, сукупна капіталізація цих двох активів становила близько $4,2 млрд. Отже, у DeFi-кредитуванні працювало лише приблизно 1,5% ринку.
Цей розрив показує, що ринкова капіталізація сама по собі не свідчить про економічну активність активу в DeFi. Токенізоване золото можна просто зберігати або торгувати ним, не використовуючи його для залучення позикового капіталу.
Навіть помірне зростання використання могло б суттєво змінити масштаб ринку. Якщо як заставу задіяти 5% від сукупної капіталізації у $4,2 млрд, це становитиме близько $210 млн. Це лише сценарний розрахунок, а не прогноз, але він добре ілюструє невикористаний потенціал категорії.
Aave вже отримала практичну перевірку своєї заставної інфраструктури. 23 березня, після різкого падіння ціни золота, протокол обробив найбільшу групу ліквідацій XAUT без повідомлень про технічні збої. Це не скасовує ризиків, пов’язаних з емітентом, оракулами, ліквідністю чи механізмом ліквідацій, але свідчить, що токенізоване золото може функціонувати як застава навіть у період ринкового стресу.
Aave V4 почала роботу в основній мережі Ethereum 30 березня 2026 року, а активацію через Aave DAO було схвалено 4 травня. Після запуску депозити швидко зростали: у липні вони перевищили $300 млн, 3 серпня — $350 млн, а в середині серпня — $400 млн.
Важливий тут не лише сам обсяг. Ці показники демонструють, що постачальники ліквідності та користувачі готові переходити на нову версію, хоча V3 залишається основою протоколу. Отже, V4 наразі доповнює V3, а не замінює її.
Ключова зміна V4 — архітектура «хаб і спиці» (Hub and Spoke). Спільний Liquidity Hub централізовано зберігає активи, а окремі Spokes підключаються до цієї ліквідності та мають власні типи застави, параметри ризику й правила ліквідації. Коли позичальник отримує кошти, вони надходять зі спільного хаба.
Така конструкція в теорії дає змогу запускати спеціалізовані ринки без створення повністю ізольованого пулу для кожного активу. Для токенізованих активів реального світу це може бути особливо корисно: кожен вид застави отримує індивідуальні обмеження ризику, а доступ до ліквідності залишається спільним.
Різниця між понад $400 млн валових депозитів V4 і нижчим чистим TVL переважно пояснюється методикою вимірювання. Валові депозити показують активи, внесені до протоколу. TVL зазвичай описує вартість активів, що залишаються в протоколі після врахування зобов’язань або інших коригувань — залежно від визначення конкретного аналітичного сервісу.
Тому протокол може одночасно повідомляти про понад $400 млн сукупних або валових депозитів і показувати чистий TVL на рівні близько $217–225 млн. На співвідношення впливають позичені активи, повторно внесена застава, зміни цін і час зняття показника.
Інакше кажучи, валові депозити відображають пропускну здатність і приплив активів на стороні постачання, тоді як чистий TVL має показувати вартість капіталу після відповідних відрахувань. Це різні індикатори, а не суперечливі дані про одну й ту саму суму.
Лідерство в токенізованому золоті спирається на значно ширшу позицію Aave в DeFi-кредитуванні. У своєму огляді за 2025 рік протокол повідомив про 61,5% частки активних DeFi-позик, 52,4% частки загальної заблокованої вартості та 43,2% доходу сектору кредитування на кінець року.
Оцінки TVL Aave V3 водночас помітно різняться. В одному звіті, що використовував дані середини квітня 2026 року, наводилося $19,4 млрд, тоді як інші трекери показували нижчі або вищі значення залежно від дати, кількості мереж і методики підрахунку.
Ця розбіжність нагадує: один знімок TVL не є постійним рейтингом протоколів. Але загальна картина залишається зрозумілою — V3 має значну мультичейн-ліквідність і залучає не лише пасивні депозити, а й великий обсяг реального кредитного попиту.
Саме ця комбінація створює для Aave перевагу під час додавання нових категорій застави. Меншим конкурентам складніше одразу повторити її ліквідність, вибір активів і мережу позичальників.
Лідерство Aave не гарантує, що токенізоване золото або інші активи реального світу стануть масово використовуватися як застава. Подальше зростання залежатиме від кількох чинників: чи матимуть власники таких активів причину брати під них позики, чи будуть стимули достатньо привабливими та чи зможуть протоколи контролювати ризики емітентів, погашення токенів, цінових оракулів, ринкової ліквідності й правового статусу активів.
Токенізоване золото тому є одночасно доказом і попередженням. Aave уже захопила понад половину застави в цій категорії, а її інфраструктура витримала епізод ринкової напруги. Проте лише 1,5% сукупного ринку PAXG і XAUT фактично задіяно в кредитуванні.
Найсильніша перевага Aave полягає в тому, що V3 уже поєднує ліквідність і попит на позики, а V4 пропонує гнучкішу основу для підключення нових активів до ончейн-кредитування. Відкрите питання тепер не в тому, чи створила Aave провідний майданчик. Питання в тому, чи зможуть токенізовані активи сформувати достатній попит на позики, щоб використати створені ним можливості.