ThinkCentre X Ultra має корпус об’ємом 1,6 л і до 128 ГБ уніфікованої пам’яті, тоді як приблизно 2 літровий Acemagic F9A пропонує до 192 ГБ — ключова різниця для запуску великих локальних мовних моделей. Lenovo краще підходить для корпоративних сценаріїв: заявлені Windows 11 і Linux, інструменти для розробки та об’є...
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A mini workstations, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 processor to. Article summary: Lenovo and Acemagic are using AMD’s Ryzen AI Max+ PRO 495 as an unusually memory-rich APU: its CPU, Radeon integrated GPU, and NPU share one high-bandwidth LPDDR5X memory pool. That makes compact systems practical for lo. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Компактні ПК для штучного інтелекту дедалі менше визначаються самою лише продуктивністю NPU. Для локального запуску великих мовних моделей (LLM) часто важливіше інше: чи вистачить швидкої пам’яті, аби модель узагалі помістилася в системі.
Lenovo ThinkCentre X Ultra і Acemagic F9A побудовані на AMD Ryzen AI Max+ PRO 495. У цій платформі процесор, інтегрована графіка Radeon і NPU працюють зі спільним пулом LPDDR5X-пам’яті. AMD заявляє до 131 TOPS сумарної ШІ-продуктивності, зокрема до 55 TOPS для NPU, і підтримку до 192 ГБ пам’яті. 23
На відміну від звичайної системи з дискретною відеокартою та фіксованим обсягом VRAM, тут CPU, вбудована графіка й NPU використовують спільну пам’ять. Завдяки цьому компактний ПК може надати для графічно прискорених ШІ-завдань значно більший обсяг пам’яті, ніж типовий комп’ютер з інтегрованою графікою.
Це не означає, що 192 ГБ автоматично зроблять відповіді моделі швидшими, ніж 128 ГБ. Реальна швидкість залежить від архітектури моделі, квантування, розміру контексту, програмного середовища для інференсу та стабільності частот під тривалим навантаженням. Проте місткість пам’яті — базова умова: якщо модель не вміщується локально, запустити її локально не вийде.
ThinkCentre X Ultra вміщує Ryzen AI Max+ PRO 495 у корпусі об’ємом 1,6 л. У максимальній конфігурації доступні інтегрована Radeon 8065S і до 128 ГБ уніфікованої LPDDR5X-пам’яті; Lenovo зазначає, що до 96 ГБ можна виділити під графічну пам’ять. 1
Платформа використовує 16 ядер Zen 5 і 32 потоки, а Radeon 8065S має 40 обчислювальних блоків. 3 Lenovo позиціонує пристрій не як звичайний домашній міні-ПК, а як систему для локальних корпоративних ШІ-навантажень і мультиагентних сценаріїв.
2
Головна особливість X Ultra — можливість об’єднати в кластер до чотирьох пристроїв. За максимальної конфігурації по 128 ГБ це дає до 512 ГБ сумарної уніфікованої пам’яті та більше загального обчислювального ресурсу для розподілених ШІ-завдань. 3
Однак не варто сприймати це як один комп’ютер із фізично спільним адресним простором на 512 ГБ. Чи зможе конкретне завдання використати кілька машин, залежить від підтримки розподіленого або модельно-паралельного інференсу в програмному забезпеченні. Перевага Lenovo тут — офіційно заявлений шлях масштабування, а не гарантія, що кожна модель працюватиме так, ніби встановлена в одному ПК із 512 ГБ пам’яті.
ThinkCentre X Ultra підтримує Windows 11 і Linux; також Lenovo додає AMD Ryzen AI Developer Center з інструментами, моделями та робочими процесами для ШІ. 8 Серед заявлених інтерфейсів — два Thunderbolt 4, 10-гігабітний Ethernet, DisplayPort 2.1 і HDMI 2.1.
2 У повідомленнях про конфігурації фігурують до двох SSD M.2 2280 PCIe Gen5 місткістю до 4 ТБ кожен.
20
Lenovo вказує початок доступності у листопаді 2026 року. Орієнтовна стартова ціна в Європі — 3 100 євро, а в американських публікаціях називають старт від 3 699 доларів США. 1
3
Acemagic використовує ту саму платформу інакше: F9A робить акцент на найбільшому можливому обсязі пам’яті в одному міні-ПК. Система підтримує до 192 ГБ LPDDR5X-8533 уніфікованої пам’яті, з яких до 160 ГБ можна призначити для графічних навантажень. 15
42
Як і топова версія Lenovo, F9A має 16-ядерний/32-потоковий Zen 5 і графіку Radeon 8065S. NPU платформи оцінюється до 55 TOPS, а AMD заявляє до 131 TOPS сумарної ШІ-продуктивності. 15
23
Acemagic стверджує, що такий обсяг пам’яті дозволяє локально запускати Q4-моделі на 120 млрд параметрів і моделі типу mixture-of-experts на 300 млрд параметрів. Це заява виробника щодо можливості розміщення й використання моделей, а не універсальна обіцянка швидкодії: архітектура моделі та налаштування ПЗ матимуть вирішальне значення. 40
F9A має розміри 158,5 × 158,5 × 81,5 мм — тобто приблизно дволітровий корпус. 11 Серед заявлених інтерфейсів: два USB4, два 2,5GbE Ethernet, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 та OCuLink на базі PCIe 4.0 x4 для зовнішнього розширення.
41
Інформація про накопичувачі в різних публікаціях не збігається: одні джерела згадують два слоти M.2 PCIe 4.0 NVMe, інші — один M.2 2280 PCIe 4.0 x4. Перед купівлею варто уточнити фінальну конфігурацію для свого регіону безпосередньо у Acemagic. 43
44
На момент анонсу на IFA виробник не оприлюднив підтверджених роздрібних ціни й дати запуску F9A з PRO 495 та 192 ГБ пам’яті. Ціни, які з’являлися для попередніх версій із Ryzen AI Max+ 395, не слід вважати цінами для нової специфікації. 11
47
| Пріоритет | Кращий вибір | Чому |
|---|---|---|
| Корпоративне розгортання та масштабування ШІ | ThinkCentre X Ultra | Позиціонування для Windows/Linux, інструменти для розробки, 10GbE і заявлена кластеризація до чотирьох вузлів. |
| Найбільша модель, що має поміститися в одному міні-ПК | Acemagic F9A | До 192 ГБ уніфікованої пам’яті проти максимуму 128 ГБ у Lenovo. |
| Зовнішнє розширення | Acemagic F9A | У специфікаціях прямо зазначено OCuLink PCIe 4.0 x4. |
| Найкомпактніший корпус | ThinkCentre X Ultra | 1,6 л проти приблизно 2 л у F9A. |
Отже, вибір визначає не стільки спільний процесор, скільки конструкція системи довкола нього. Lenovo пропонує чіткіше оформлений корпоративний варіант для масштабування навантажень на кілька компактних вузлів. Acemagic натомість пропонує найбільший доступний пул пам’яті в одному корпусі — часто це простіший варіант, якщо модель повинна цілком поміститися на одній машині.
Ці анонси показують, як категорія ПК для локального ШІ виходить за межі скромних показників NPU. Для роботи з LLM такими ж важливими, як TOPS, можуть бути місткість моделі в пам’яті, пропускна здатність, мережеві можливості, зовнішнє розширення та сумісність із потрібним середовищем запуску.
Альтернативний напрямок формують системи NVIDIA RTX Spark. NVIDIA повідомила, що Windows-ПК на RTX Spark із процесором Grace і графікою Blackwell RTX мають з’явитися у жовтні 2026 року у понад шести OEM-партнерів. Для платформи заявлено до 128 ГБ уніфікованої пам’яті та до одного петафлопса ШІ-продуктивності. 24 ASUS уже анонсувала компактний міні-ПК ProArt GR1X на RTX Spark, а Acer показала компактний дизайн настільного ПК RTX Spark, але пообіцяла повідомити про доступність пізніше.
34
39
AMD-системи та майбутні ПК RTX Spark відповідають на один запит: розмістити на робочому столі достатньо обчислювальної потужності й пам’яті для серйозних локальних ШІ-завдань. На практиці покупцеві варто відштовхуватися від розміру моделей, які потрібно запускати, використовуваного ПЗ для інференсу, залежності від інструментів CUDA та вибору між однією системою з великою пам’яттю і кількома мережевими вузлами.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
ThinkCentre X Ultra має корпус об’ємом 1,6 л і до 128 ГБ уніфікованої пам’яті, тоді як приблизно 2 літровий Acemagic F9A пропонує до 192 ГБ — ключова різниця для запуску великих локальних мовних моделей.
ThinkCentre X Ultra має корпус об’ємом 1,6 л і до 128 ГБ уніфікованої пам’яті, тоді як приблизно 2 літровий Acemagic F9A пропонує до 192 ГБ — ключова різниця для запуску великих локальних мовних моделей. Lenovo краще підходить для корпоративних сценаріїв: заявлені Windows 11 і Linux, інструменти для розробки та об’єднання до чотирьох систем у кластер.
Lenovo планує почати продажі ThinkCentre X Ultra у листопаді 2026 року — від 3 699 доларів США.