AMD зробила найпомітніший за останній час крок уперед у суперництві з Intel. За оцінкою Mercury Research, у другому кварталі 2026 року AMD припадало 30,7% поставок стандартних x86-процесорів для ПК і серверів — на 6,5 відсоткового пункта більше, ніж роком раніше. Intel отримала 69,3%, уперше з 1995 року опустившись нижче 70%.
2
8
Це не означає, що AMD обійшла Intel: за кількістю відвантажених процесорів Intel і далі залишається беззаперечним лідером. Однак тепер перевага AMD помітна не в одному вузькому сегменті — компанія зміцнила позиції одночасно в настільних ПК, ноутбуках і серверах.
Частки ринку x86 у Q2 2026
| Сегмент |
AMD |
Intel |
| Увесь x86: ПК і сервери |
30,7% |
69,3% |
| Клієнтські x86: настільні ПК і ноутбуки |
30,3% |
69,7% |
| Настільні x86-процесори |
34,9% |
65,1% |
| Мобільні x86-процесори |
28,9% |
71,1% |
| Серверні процесори, заявлене порівняння |
34,5% |
65,5% |
Важливе уточнення: це частки поставок у штуках, а не частка комп’ютерів, які вже використовуються у світі. Стандартний підрахунок загального ринку x86 також не враховує напівзамовні, вбудовані та IoT-продукти. Якщо додати ці категорії, частка AMD зростає до 34,1%, а Intel знижується до 65,9%.
2
5
7
AMD уперше подолала 30% у клієнтському сегменті
Найважливіший для споживчого ринку результат — у сукупному сегменті настільних ПК і ноутбуків. AMD отримала 30,3% поставок клієнтських x86-процесорів, тоді як на Intel припало 69,7%. Це перший випадок, коли AMD перевищила 30% у цій категорії.
2
4
Зростання забезпечили обидва основні сегменти, але сильнішим драйвером стали ноутбуки. Частка AMD у поставках мобільних x86-процесорів досягла 28,9%, збільшившись на 8,4 відсоткового пункта за рік. Intel зберегла 71,1%, а обсяги мобільних поставок AMD також зросли порівняно з попереднім кварталом.
2
У настільних процесорах AMD посіла 34,9%, залишивши Intel 65,1%. Водночас цей показник припав на складний для ринку період: загальні поставки настільних CPU скоротилися більш ніж на 20% у річному вимірі. На попит тиснули подорожчання ПК і дефіцит відеокарт, пов’язаний зі зростанням потреб AI-інфраструктури.
5
21
Тому зростання частки не обов’язково означає, що AMD продала більше настільних процесорів у абсолютних цифрах. Компанія могла збільшити відсоток просто тому, що її поставки скоротилися менше, ніж поставки Intel, на ринку, який загалом стискався.
Сервери: AMD скорочує розрив, але методика має значення
У серверному сегменті на AMD припало 34,5% поставок, а на Intel — 65,5%. Роком раніше частка AMD становила 27,3%, тоді як загальні поставки серверних процесорів зросли майже на 20%.
18
29
Однак це порівняння не цілком симетричне. Показники підрозділу Intel Data Center Group включають процесори для мережевого та сховищного обладнання, тоді як аналогічні продукти не враховуються у відповідних даних AMD. Якщо порівнювати лише Intel Xeon SP і AMD EPYC, скоригована оцінка Mercury Research дає AMD 46,4%, а Intel — 53,6%.
2
32
Отже, за заявленою кількістю поставлених серверних процесорів AMD ще помітно поступається Intel. Але скоригований підрахунок свідчить, що в основному серверному CPU-ринку боротьба набагато напруженіша. Це також пояснює, чому показники виручки та частки поставок можуть демонструвати різну картину.
Попри посилення AMD, виручка Intel у напрямі Data Center Group зросла на 59% у річному вимірі. Це означає, що серверний бізнес Intel розвивався навіть на тлі втрати частки поставок.
23 Компанія також заявила про намір наростити виробничі потужності та збільшити випуск продукції, щоб задовольнити попит.
2
AMD скорочує відрив Intel, але x86 має ще одного конкурента
Результати другого кварталу показують, що AMD покращила позиції в усіх основних сегментах x86, охоплених оцінкою. Найважливішим є не окрема квартальна цифра, а сукупність досягнень: AMD уперше перетнула 30% у клієнтських процесорах, наблизилася до паритету в скоригованому серверному порівнянні та підняла загальну частку стандартного ринку x86 до рекордних 30,7%.
2
4
32
Водночас говорити про «захоплення ринку» зарано. Intel і далі випереджає AMD приблизно вдвічі за загальною кількістю поставлених x86-процесорів. Наразі ці дані радше свідчать про суттєве скорочення переваги Intel, а не про зміну лідера.
До того ж AMD та Intel дедалі сильніше конкурують не лише одна з одною. Процесори на архітектурі Arm у другому кварталі забезпечили рекордні 15,3% клієнтського ринку CPU для ПК, за оцінкою Mercury Research. Присутність Arm розширюють платформи Apple, Qualcomm, Nvidia та власні процесори великих хмарних провайдерів.
12
31
Окрема оцінка вказує на 13,6% Arm у серверному сегменті, але в наданих матеріалах ця цифра підтверджена менш послідовно, ніж показник для ПК.
29 Загальний висновок, однак, очевидний: AMD відвойовує частку в Intel, а Arm-процесори паралельно формують додатковий фронт конкуренції для всього x86-ринку.