Xiaomi’nin 2026 ikinci çeyrek geliri yıllık bazda %6,1 düşerek 108,9 milyar RMB’ye, düzeltilmiş net kârı ise %42,6 gerileyerek 6,2 milyar RMB’ye indi. Şirketin akıllı telefon ortalama satış fiyatı rekor kırarken Xiaomi, küresel pazar payında üst üçteki konumunu üst üste 24.
YayımlayanGPT-5.6 Luna ile düzenlendiGörseller GPT Image 1.5 ile oluşturuldu
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the main positive and negative developments in Xiaomi Corp. (XIACF)’s Q2 2026 earnings, including its record smartphone average se. Article summary: Xiaomi’s Q2 2026 showed strong strategic progress in premium smartphones, AI, overseas retail and EV scale, but component inflation and weaker demand compressed profitability. Revenue was RMB108.9 billion, down 6.1% year. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Xiaomi’nin 2026’nın ikinci çeyrek sonuçları, şirketin dönüşümündeki temel gerilimi net biçimde ortaya koydu: Xiaomi daha yüksek değerli akıllı telefonlara, yapay zekâya ve elektrikli araçlara ilerlerken bu genişleme kısa vadede kârlılığı zorluyor. Şirketin geliri yıllık bazda %6,1 düşerek 108,9 milyar RMB’ye, düzeltilmiş net kârı %42,6 gerileyerek 6,2 milyar RMB’ye indi. Grup brüt kâr marjı da %22,5’ten %19,8’e düştü. Gelir ve düzeltilmiş kâr, analist beklentilerinin altında kaldı. 1
4
Xiaomi, ürün karmasını üst segmente taşıması ve fiyat artışları sayesinde akıllı telefonlarda rekor ortalama satış fiyatına (ASP) ulaştı. Bu hamle, yükselen bellek maliyetlerinin etkisini kısmen hafifletti; ancak telefon brüt kâr marjının bir yıl önceki %11,5 seviyesinden %8,5’e gerilemesini engelleyemedi. 1
5
Böylece şirket, telefon satış adedini ne pahasına olursa olsun artırmak yerine cihaz başına kârlılığı korumayı tercih etti. Zorlu talep koşulları ve yoğun rekabet ortamında akıllı telefon sevkiyatları ve geliri yıllık bazda düştü. 1
10
Yatırımcılar açısından kısa vadede en kritik gösterge akıllı telefon operasyonu olmaya devam ediyor. Rekor ASP, premiumlaşma stratejisinin işe yaradığını gösteriyor; marj daralması ise parça maliyetleri yüksek kaldığı sürece Xiaomi’nin fiyatlama gücünün henüz yeterli olmadığını ortaya koyuyor.
Rekor ASP, Xiaomi’nin ürün portföyünde daha pahalı modellere yöneldiğine işaret ediyor. Fiyat artışları da bellek maliyetlerindeki yükselişe karşı ek bir tampon oluşturdu. Şirket, küresel akıllı telefon pazarındaki üst üç konumunu üst üste 24. çeyrekte korudu; ayrıca 53 ülke ve bölgede ilk üç içinde yer aldı. 5
6
Bu tablo, sevkiyatlar düşse bile ürün kalitesi ve pazar konumunun geliştiğini düşündürüyor. Ancak önemli bir uyarı var: Daha yüksek ASP, bu çeyrekte telefon kârlılığını artırmadı; çünkü maliyet enflasyonu kazanımın büyük bölümünü emdi.
Xiaomi’nin MiMo-V2.5 büyük dil modeli, OpenRouter platformunda ağustos ayında haftalık token kullanımında küresel olarak ilk sıraya yerleşti. Bildirilen kullanım iki ay içinde altı kattan fazla arttı; model ayrıca API çağrıları ve token paketleri üzerinden gelir üretmeye başladı. 5
6
17
Bu gelişme stratejik açıdan önemli. Xiaomi, yapay zekâyı yalnızca bağımsız bir araştırma projesi olarak değil, cihaz ekosisteminin tamamına bağlanabilecek bir iş alanı olarak konumlandırmaya çalışıyor. Bununla birlikte yapay zekâ gelirleri hâlâ şirketin çok daha büyük donanım operasyonları yanında erken aşamada. Bu nedenle yüksek kullanım rakamları henüz bilançoya önemli ölçüde yansıyan bir kârlılık kanıtı olarak görülmemeli.
Xiaomi, uluslararası ekosistemini büyütmeye devam etti ve dönem içinde 640’tan fazla yeni mağaza açtı. 7
8
23 Genişleyen perakende ağı, telefon dağıtımını desteklerken şirketin yurt dışında akıllı ev ve diğer IoT ürünlerini satabileceği kanalları da artırıyor.
Ancak IoT tarafındaki manşet rakamlar daha zayıftı. IoT geliri, Çin’deki tüketici sübvansiyonlarının desteklediği olağanüstü güçlü geçen yılki bazın ardından geriledi. Bu nedenle düşüşü tek başına yorumlamak kolay değil: Yurt dışı genişleme sürerken, daha zorlu karşılaştırma etkisi toplam IoT performansını aşağı çekti. 4
Xiaomi, 2026’nın ikinci çeyreğinde 104.199 elektrikli araç teslim etti. Bu rakam yıllık %28,2 artışa ve yıllık bazda büyümenin üst üste altıncı çeyreğine işaret ediyor. SU7 serisinin kümülatif teslimatları da 500.000 adedi aştı. 3
7
13
14
Akıllı elektrikli araçlar, yapay zekâ ve diğer yeni girişimler segmenti 24,9 milyar RMB gelir elde etti; bu, yıllık %17,1 artış anlamına geliyor. Gelirin 23,9 milyar RMB’lik bölümü akıllı elektrikli araçlardan, 1,0 milyar RMB’lik bölümü ise MiMo model serisinden elde edilen yapay zekâ geliri dâhil diğer bağlantılı faaliyetlerden geldi. 17
SkyNomad genişletilmiş menzilli SUV’un piyasaya sürülmesi de Xiaomi’nin araç portföyünü büyüttü. 6
14
İnternet Hizmetleri segmentinde aylık aktif kullanıcı sayısı yaklaşık 770 milyonla rekor kırdı. Segment 9,0 milyar RMB gelir ve %76,8 brüt kâr marjı üretti. Bu sonuç, Xiaomi için düzenli ve yüksek marjlı gelirin önemini bir kez daha gösterdi. 6
12
13
Bu iş kolu, daha düşük marjlı donanım kategorilerine karşı önemli bir denge sağlıyor. Aynı zamanda Xiaomi’nin ekosistem stratejisinin finansal mantığını da ortaya koyuyor: Geniş bir cihaz kullanıcı tabanı, telefon, araç veya bağlantılı cihazın ilk satışından sonra da gelir yaratma fırsatı sunuyor.
İkinci çeyrekteki en doğrudan kâr sorunu, bellek ve diğer bileşenlerin maliyetiydi. Rekor ASP’ye ve fiyat artışlarına rağmen akıllı telefon brüt kâr marjı %8,5’e geriledi. Grup brüt kâr marjı da karşılaştırılabilir dönemdeki %22,5 seviyesinden %19,8’e düştü. 1
4
6
Xiaomi açısından risk yalnızca bileşenlerin pahalanması değil. Şirket fiyatları fazla artırırsa talebi daha da zayıflatabilir veya pazar payı kaybedebilir; maliyet artışını kendisi üstlenirse bu kez marjlar zarar görür. İkinci çeyrek, ürün karması ve fiyat artışlarının baskıyı hafifletebildiğini ancak ortadan kaldıramadığını gösterdi.
Akıllı telefon geliri yıllık %7,5 düşerek 42,1 milyar RMB’ye indi; sevkiyatlar da geriledi. 10 Yönetimin hacim yerine kârlılığa odaklanması, zararına indirim yarışından kaçınarak iş modelini koruyabilir. Ancak premium talep hızlı toparlanmazsa Xiaomi’nin büyüme ivmesi baskı altında kalabilir.
Bu nedenle çeyrek sonuçları iki farklı şekilde okunabilir. Xiaomi ürün ekonomisinde daha disiplinli davrandığını gösteriyor; diğer yandan talebin hâlâ yeterince zayıf olduğunu ve şirketin satış adedi ile marj arasında seçim yapmak zorunda kaldığını da doğruluyor.
Akıllı elektrikli araçlar, yapay zekâ ve diğer yeni girişimler segmenti, 24,9 milyar RMB gelire ve %19,2 brüt kâr marjına rağmen yaklaşık 2,6 milyar RMB faaliyet zararı açıkladı. 4
7
11
17
Bu yatırım, araç ölçeği ve yapay zekâ yetenekleri oluşturmak için gerekli olabilir. Ancak şu aşamada konsolide kârlılık üzerinde baskı yaratıyor. Temel soru, artan elektrikli araç hacminin genişleme, araştırma-geliştirme ve yeni ürün lansmanları için yüksek harcama gerektirmeden kalıcı faaliyet kaldıracı sağlayıp sağlayamayacağı.
Teslimatlar güçlü büyüse de kârlılık daha istikrarsız kaldı. Segmentin brüt kâr marjı %19,2 olarak bildirildi ve çeyrekte daha düşük fiyatlı SU7 teslimatlarının payının artması ile ürün karması ve fiyatlama baskı yarattı. 7
15
17
SkyNomad’ın piyasaya çıkışı Xiaomi’nin ulaşabileceği araç pazarını genişletiyor; ancak modelin marjlara katkısı fiyatlandırma, donanım seçenekleri ve üretim ekonomisine bağlı olacak. Dolayısıyla ikinci çeyrek, güçlü talep ve ölçeklenme gösteriyor; henüz istikrarlı bir elektrikli araç kâr profili sunmuyor.
Yönetim, zayıf tüketici talebi toparlanması, artan rekabet ve bileşen maliyetlerinin 2026’nın üçüncü çeyreğinde kısa vadeli operasyonel baskı yaratmaya devam edebileceğine işaret etti. Reuters ayrıca gelir ve düzeltilmiş kârın konsensüs beklentilerini karşılamadığını bildirdi. 1
Bu görünüm, yatırımcıların çeyrekteki olumlu stratejik göstergeleri ileriye dönük olarak sınırsız biçimde kullanmasını zorlaştırıyor. Yapay zekâ kullanımı, elektrikli araç teslimatları ve yüksek telefon ASP’si cesaret verici; ancak yakın vadeli sonuçlar hâlâ maliyet eğilimlerine ve talep koşullarına bağlı.
Xiaomi’nin 2026’nın ikinci çeyreği ne yalnızca bir büyüme çeyreğiydi ne de basit bir kâr uyarısıydı. Sonuçlar, şirketin premium akıllı telefonlar, yapay zekâ, yurt dışı dağıtım, elektrikli araçlar ve internet hizmetlerinde somut ilerleme kaydettiğini; aynı zamanda geleneksel donanım ekonomisinin baskı altında olduğunu gösterdi.
En güçlü olumlu göstergeler rekor akıllı telefon ASP’si, küresel akıllı telefon pazarında üst üste 24. çeyrekte ilk üçte kalınması, 104.199 elektrikli araç teslimatı, MiMo-V2.5’in erken dönem gelir üretmeye başlaması ve internet hizmetlerindeki rekor kullanıcı etkileşimiydi. En önemli olumsuzluklar ise %8,5’lik telefon brüt kâr marjı, gerileyen cihaz hacmi, yeni iş kollarındaki 2,6 milyar RMB faaliyet zararı ve elektrikli araç kârlılığına ilişkin belirsizlik oldu.
Pratik sonuç şu: Xiaomi’nin uzun vadeli çeşitlenme hikâyesi daha inandırıcı hâle geliyor; ancak ikinci çeyrek, çeşitlenmenin döngüsel riskleri ortadan kaldırmadığını hatırlattı. Önümüzdeki çeyrekte yatırımcıların odağında bellek maliyetlerinin gevşeyip gevşemeyeceği, akıllı telefon talebinin istikrar kazanıp kazanmayacağı ve elektrikli araç büyümesinin daha düzenli faaliyet kârına dönüşüp dönüşmeyeceği olacak. 1
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Xiaomi’nin 2026 ikinci çeyrek geliri yıllık bazda %6,1 düşerek 108,9 milyar RMB’ye, düzeltilmiş net kârı ise %42,6 gerileyerek 6,2 milyar RMB’ye indi.
Xiaomi’nin 2026 ikinci çeyrek geliri yıllık bazda %6,1 düşerek 108,9 milyar RMB’ye, düzeltilmiş net kârı ise %42,6 gerileyerek 6,2 milyar RMB’ye indi. Şirketin akıllı telefon ortalama satış fiyatı rekor kırarken Xiaomi, küresel pazar payında üst üçteki konumunu üst üste 24.
Yakın vadeli temel soru, fiyat artışları ve daha pahalı ürün karmasının yüksek bellek maliyetlerini ne ölçüde telafi edebileceği.
Xiaomi’nin 2026 ikinci çeyrek geliri yıllık bazda %6,1 düşerek 108,9 milyar RMB’ye, düzeltilmiş net kârı ise %42,6 gerileyerek 6,2 milyar RMB’ye indi. Şirketin akıllı telefon ortalama satış fiyatı rekor kırarken Xiaomi, küresel pazar payında üst üçteki konumunu üst üste 24.
YayımlayanGPT-5.6 Luna ile düzenlendiGörseller GPT Image 1.5 ile oluşturuldu
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the main positive and negative developments in Xiaomi Corp. (XIACF)’s Q2 2026 earnings, including its record smartphone average se. Article summary: Xiaomi’s Q2 2026 showed strong strategic progress in premium smartphones, AI, overseas retail and EV scale, but component inflation and weaker demand compressed profitability. Revenue was RMB108.9 billion, down 6.1% year. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Xiaomi’nin 2026’nın ikinci çeyrek sonuçları, şirketin dönüşümündeki temel gerilimi net biçimde ortaya koydu: Xiaomi daha yüksek değerli akıllı telefonlara, yapay zekâya ve elektrikli araçlara ilerlerken bu genişleme kısa vadede kârlılığı zorluyor. Şirketin geliri yıllık bazda %6,1 düşerek 108,9 milyar RMB’ye, düzeltilmiş net kârı %42,6 gerileyerek 6,2 milyar RMB’ye indi. Grup brüt kâr marjı da %22,5’ten %19,8’e düştü. Gelir ve düzeltilmiş kâr, analist beklentilerinin altında kaldı. 1
4
Xiaomi, ürün karmasını üst segmente taşıması ve fiyat artışları sayesinde akıllı telefonlarda rekor ortalama satış fiyatına (ASP) ulaştı. Bu hamle, yükselen bellek maliyetlerinin etkisini kısmen hafifletti; ancak telefon brüt kâr marjının bir yıl önceki %11,5 seviyesinden %8,5’e gerilemesini engelleyemedi. 1
5
Böylece şirket, telefon satış adedini ne pahasına olursa olsun artırmak yerine cihaz başına kârlılığı korumayı tercih etti. Zorlu talep koşulları ve yoğun rekabet ortamında akıllı telefon sevkiyatları ve geliri yıllık bazda düştü. 1
10
Yatırımcılar açısından kısa vadede en kritik gösterge akıllı telefon operasyonu olmaya devam ediyor. Rekor ASP, premiumlaşma stratejisinin işe yaradığını gösteriyor; marj daralması ise parça maliyetleri yüksek kaldığı sürece Xiaomi’nin fiyatlama gücünün henüz yeterli olmadığını ortaya koyuyor.
Rekor ASP, Xiaomi’nin ürün portföyünde daha pahalı modellere yöneldiğine işaret ediyor. Fiyat artışları da bellek maliyetlerindeki yükselişe karşı ek bir tampon oluşturdu. Şirket, küresel akıllı telefon pazarındaki üst üç konumunu üst üste 24. çeyrekte korudu; ayrıca 53 ülke ve bölgede ilk üç içinde yer aldı. 5
6
Bu tablo, sevkiyatlar düşse bile ürün kalitesi ve pazar konumunun geliştiğini düşündürüyor. Ancak önemli bir uyarı var: Daha yüksek ASP, bu çeyrekte telefon kârlılığını artırmadı; çünkü maliyet enflasyonu kazanımın büyük bölümünü emdi.
Xiaomi’nin MiMo-V2.5 büyük dil modeli, OpenRouter platformunda ağustos ayında haftalık token kullanımında küresel olarak ilk sıraya yerleşti. Bildirilen kullanım iki ay içinde altı kattan fazla arttı; model ayrıca API çağrıları ve token paketleri üzerinden gelir üretmeye başladı. 5
6
17
Bu gelişme stratejik açıdan önemli. Xiaomi, yapay zekâyı yalnızca bağımsız bir araştırma projesi olarak değil, cihaz ekosisteminin tamamına bağlanabilecek bir iş alanı olarak konumlandırmaya çalışıyor. Bununla birlikte yapay zekâ gelirleri hâlâ şirketin çok daha büyük donanım operasyonları yanında erken aşamada. Bu nedenle yüksek kullanım rakamları henüz bilançoya önemli ölçüde yansıyan bir kârlılık kanıtı olarak görülmemeli.
Xiaomi, uluslararası ekosistemini büyütmeye devam etti ve dönem içinde 640’tan fazla yeni mağaza açtı. 7
8
23 Genişleyen perakende ağı, telefon dağıtımını desteklerken şirketin yurt dışında akıllı ev ve diğer IoT ürünlerini satabileceği kanalları da artırıyor.
Ancak IoT tarafındaki manşet rakamlar daha zayıftı. IoT geliri, Çin’deki tüketici sübvansiyonlarının desteklediği olağanüstü güçlü geçen yılki bazın ardından geriledi. Bu nedenle düşüşü tek başına yorumlamak kolay değil: Yurt dışı genişleme sürerken, daha zorlu karşılaştırma etkisi toplam IoT performansını aşağı çekti. 4
Xiaomi, 2026’nın ikinci çeyreğinde 104.199 elektrikli araç teslim etti. Bu rakam yıllık %28,2 artışa ve yıllık bazda büyümenin üst üste altıncı çeyreğine işaret ediyor. SU7 serisinin kümülatif teslimatları da 500.000 adedi aştı. 3
7
13
14
Akıllı elektrikli araçlar, yapay zekâ ve diğer yeni girişimler segmenti 24,9 milyar RMB gelir elde etti; bu, yıllık %17,1 artış anlamına geliyor. Gelirin 23,9 milyar RMB’lik bölümü akıllı elektrikli araçlardan, 1,0 milyar RMB’lik bölümü ise MiMo model serisinden elde edilen yapay zekâ geliri dâhil diğer bağlantılı faaliyetlerden geldi. 17
SkyNomad genişletilmiş menzilli SUV’un piyasaya sürülmesi de Xiaomi’nin araç portföyünü büyüttü. 6
14
İnternet Hizmetleri segmentinde aylık aktif kullanıcı sayısı yaklaşık 770 milyonla rekor kırdı. Segment 9,0 milyar RMB gelir ve %76,8 brüt kâr marjı üretti. Bu sonuç, Xiaomi için düzenli ve yüksek marjlı gelirin önemini bir kez daha gösterdi. 6
12
13
Bu iş kolu, daha düşük marjlı donanım kategorilerine karşı önemli bir denge sağlıyor. Aynı zamanda Xiaomi’nin ekosistem stratejisinin finansal mantığını da ortaya koyuyor: Geniş bir cihaz kullanıcı tabanı, telefon, araç veya bağlantılı cihazın ilk satışından sonra da gelir yaratma fırsatı sunuyor.
İkinci çeyrekteki en doğrudan kâr sorunu, bellek ve diğer bileşenlerin maliyetiydi. Rekor ASP’ye ve fiyat artışlarına rağmen akıllı telefon brüt kâr marjı %8,5’e geriledi. Grup brüt kâr marjı da karşılaştırılabilir dönemdeki %22,5 seviyesinden %19,8’e düştü. 1
4
6
Xiaomi açısından risk yalnızca bileşenlerin pahalanması değil. Şirket fiyatları fazla artırırsa talebi daha da zayıflatabilir veya pazar payı kaybedebilir; maliyet artışını kendisi üstlenirse bu kez marjlar zarar görür. İkinci çeyrek, ürün karması ve fiyat artışlarının baskıyı hafifletebildiğini ancak ortadan kaldıramadığını gösterdi.
Akıllı telefon geliri yıllık %7,5 düşerek 42,1 milyar RMB’ye indi; sevkiyatlar da geriledi. 10 Yönetimin hacim yerine kârlılığa odaklanması, zararına indirim yarışından kaçınarak iş modelini koruyabilir. Ancak premium talep hızlı toparlanmazsa Xiaomi’nin büyüme ivmesi baskı altında kalabilir.
Bu nedenle çeyrek sonuçları iki farklı şekilde okunabilir. Xiaomi ürün ekonomisinde daha disiplinli davrandığını gösteriyor; diğer yandan talebin hâlâ yeterince zayıf olduğunu ve şirketin satış adedi ile marj arasında seçim yapmak zorunda kaldığını da doğruluyor.
Akıllı elektrikli araçlar, yapay zekâ ve diğer yeni girişimler segmenti, 24,9 milyar RMB gelire ve %19,2 brüt kâr marjına rağmen yaklaşık 2,6 milyar RMB faaliyet zararı açıkladı. 4
7
11
17
Bu yatırım, araç ölçeği ve yapay zekâ yetenekleri oluşturmak için gerekli olabilir. Ancak şu aşamada konsolide kârlılık üzerinde baskı yaratıyor. Temel soru, artan elektrikli araç hacminin genişleme, araştırma-geliştirme ve yeni ürün lansmanları için yüksek harcama gerektirmeden kalıcı faaliyet kaldıracı sağlayıp sağlayamayacağı.
Teslimatlar güçlü büyüse de kârlılık daha istikrarsız kaldı. Segmentin brüt kâr marjı %19,2 olarak bildirildi ve çeyrekte daha düşük fiyatlı SU7 teslimatlarının payının artması ile ürün karması ve fiyatlama baskı yarattı. 7
15
17
SkyNomad’ın piyasaya çıkışı Xiaomi’nin ulaşabileceği araç pazarını genişletiyor; ancak modelin marjlara katkısı fiyatlandırma, donanım seçenekleri ve üretim ekonomisine bağlı olacak. Dolayısıyla ikinci çeyrek, güçlü talep ve ölçeklenme gösteriyor; henüz istikrarlı bir elektrikli araç kâr profili sunmuyor.
Yönetim, zayıf tüketici talebi toparlanması, artan rekabet ve bileşen maliyetlerinin 2026’nın üçüncü çeyreğinde kısa vadeli operasyonel baskı yaratmaya devam edebileceğine işaret etti. Reuters ayrıca gelir ve düzeltilmiş kârın konsensüs beklentilerini karşılamadığını bildirdi. 1
Bu görünüm, yatırımcıların çeyrekteki olumlu stratejik göstergeleri ileriye dönük olarak sınırsız biçimde kullanmasını zorlaştırıyor. Yapay zekâ kullanımı, elektrikli araç teslimatları ve yüksek telefon ASP’si cesaret verici; ancak yakın vadeli sonuçlar hâlâ maliyet eğilimlerine ve talep koşullarına bağlı.
Xiaomi’nin 2026’nın ikinci çeyreği ne yalnızca bir büyüme çeyreğiydi ne de basit bir kâr uyarısıydı. Sonuçlar, şirketin premium akıllı telefonlar, yapay zekâ, yurt dışı dağıtım, elektrikli araçlar ve internet hizmetlerinde somut ilerleme kaydettiğini; aynı zamanda geleneksel donanım ekonomisinin baskı altında olduğunu gösterdi.
En güçlü olumlu göstergeler rekor akıllı telefon ASP’si, küresel akıllı telefon pazarında üst üste 24. çeyrekte ilk üçte kalınması, 104.199 elektrikli araç teslimatı, MiMo-V2.5’in erken dönem gelir üretmeye başlaması ve internet hizmetlerindeki rekor kullanıcı etkileşimiydi. En önemli olumsuzluklar ise %8,5’lik telefon brüt kâr marjı, gerileyen cihaz hacmi, yeni iş kollarındaki 2,6 milyar RMB faaliyet zararı ve elektrikli araç kârlılığına ilişkin belirsizlik oldu.
Pratik sonuç şu: Xiaomi’nin uzun vadeli çeşitlenme hikâyesi daha inandırıcı hâle geliyor; ancak ikinci çeyrek, çeşitlenmenin döngüsel riskleri ortadan kaldırmadığını hatırlattı. Önümüzdeki çeyrekte yatırımcıların odağında bellek maliyetlerinin gevşeyip gevşemeyeceği, akıllı telefon talebinin istikrar kazanıp kazanmayacağı ve elektrikli araç büyümesinin daha düzenli faaliyet kârına dönüşüp dönüşmeyeceği olacak. 1
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Xiaomi’nin 2026 ikinci çeyrek geliri yıllık bazda %6,1 düşerek 108,9 milyar RMB’ye, düzeltilmiş net kârı ise %42,6 gerileyerek 6,2 milyar RMB’ye indi.
Xiaomi’nin 2026 ikinci çeyrek geliri yıllık bazda %6,1 düşerek 108,9 milyar RMB’ye, düzeltilmiş net kârı ise %42,6 gerileyerek 6,2 milyar RMB’ye indi. Şirketin akıllı telefon ortalama satış fiyatı rekor kırarken Xiaomi, küresel pazar payında üst üçteki konumunu üst üste 24.
Yakın vadeli temel soru, fiyat artışları ve daha pahalı ürün karmasının yüksek bellek maliyetlerini ne ölçüde telafi edebileceği.