2026'nın ilk çeyreğinde giyilebilir teknoloji yarışını Huawei kazandı
Küresel bilekten takılan cihaz sevkiyatları, 2026'nın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,2 artarak 47,05 milyon adede ulaştı. Huawei, 9,50 milyon sevkiyat ve yüzde 20,2 pazar payıyla liderliğini korudu.
YayımlayanDeepSeek-V4-Pro ile düzenlendiGörseller GPT Image 1.5 ile oluşturuldu
Küresel bilekten takılan cihaz sevkiyatları, 2026'nın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,2 artarak 47,05 milyon adede ulaştı.
Huawei, 9,50 milyon sevkiyat ve yüzde 20,2 pazar payıyla liderliğini korudu. Apple, Çin'deki kampanyaların desteğiyle yüzde 13,2 büyürken Samsung'ın sevkiyatları ürün lansmanı takvimi nedeniyle yüzde 20,7 düştü.
Pazar, yeni kullanıcı kazanımından çok mevcut kullanıcıları elde tutma ve belirli kullanım alanlarında uzmanlaşma dönemine giriyor.
What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the perThe contrasting design philosophies between endurance and raw performance are reshaping the smartwatch market.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the per. Article summary: Here are the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market, based on the IDC report published June 11, 2026, and supporting analysis from TechInsights and other sources.. Topic tags: general, general web, user generated, government. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026, Huawei to Lead Volume, Apple to Lead Value. Basic band and watch, another subset of wrist wearable grew 7% YoY in 20" source context "SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026 ..." Reference image 2: visual subject "#### Huawei and Apple continue to rule
openai.com
Küresel bilekten takılan cihaz pazarı artık hızlı büyüme dönemiyle tanımlanmıyor. International Data Corporation'ın (IDC) Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker verilerine göre, 2026'nın ilk çeyreğinde dünya genelinde 47,05 milyon cihaz sevk edildi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yalnızca yüzde 2,2'lik artış anlamına geliyor .
IDC'nin 11 Haziran 2026'da yayımladığı veriler, toplam rakamın arkasında daha önemli bir değişim olduğunu gösteriyor: Pazar olgunlaştıkça markalar artık yalnızca daha fazla cihaz satmaya değil, daha değerli ve sadık kullanıcılar kazanmaya odaklanıyor .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "2026'nın ilk çeyreğinde giyilebilir teknoloji yarışını Huawei kazandı"?
Küresel bilekten takılan cihaz sevkiyatları, 2026'nın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,2 artarak 47,05 milyon adede ulaştı.
What are the key points to validate first?
Küresel bilekten takılan cihaz sevkiyatları, 2026'nın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,2 artarak 47,05 milyon adede ulaştı. Huawei, 9,50 milyon sevkiyat ve yüzde 20,2 pazar payıyla liderliğini korudu. Apple, Çin'deki kampanyaların desteğiyle yüzde 13,2 büyürken Samsung'ın sevkiyatları ürün lansmanı takvimi nedeniyle yüzde 20,7 düştü.
What should I do next in practice?
Pazar, yeni kullanıcı kazanımından çok mevcut kullanıcıları elde tutma ve belirli kullanım alanlarında uzmanlaşma dönemine giriyor.
2026'nın ilk çeyreğinde giyilebilir teknoloji yarışını Huawei kazandı
Küresel bilekten takılan cihaz sevkiyatları, 2026'nın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,2 artarak 47,05 milyon adede ulaştı. Huawei, 9,50 milyon sevkiyat ve yüzde 20,2 pazar payıyla liderliğini korudu.
YayımlayanDeepSeek-V4-Pro ile düzenlendiGörseller GPT Image 1.5 ile oluşturuldu
Küresel bilekten takılan cihaz sevkiyatları, 2026'nın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,2 artarak 47,05 milyon adede ulaştı.
Huawei, 9,50 milyon sevkiyat ve yüzde 20,2 pazar payıyla liderliğini korudu. Apple, Çin'deki kampanyaların desteğiyle yüzde 13,2 büyürken Samsung'ın sevkiyatları ürün lansmanı takvimi nedeniyle yüzde 20,7 düştü.
Pazar, yeni kullanıcı kazanımından çok mevcut kullanıcıları elde tutma ve belirli kullanım alanlarında uzmanlaşma dönemine giriyor.
What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the perThe contrasting design philosophies between endurance and raw performance are reshaping the smartwatch market.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the per. Article summary: Here are the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market, based on the IDC report published June 11, 2026, and supporting analysis from TechInsights and other sources.. Topic tags: general, general web, user generated, government. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026, Huawei to Lead Volume, Apple to Lead Value. Basic band and watch, another subset of wrist wearable grew 7% YoY in 20" source context "SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026 ..." Reference image 2: visual subject "#### Huawei and Apple continue to rule
openai.com
Küresel bilekten takılan cihaz pazarı artık hızlı büyüme dönemiyle tanımlanmıyor. International Data Corporation'ın (IDC) Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker verilerine göre, 2026'nın ilk çeyreğinde dünya genelinde 47,05 milyon cihaz sevk edildi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yalnızca yüzde 2,2'lik artış anlamına geliyor .
IDC'nin 11 Haziran 2026'da yayımladığı veriler, toplam rakamın arkasında daha önemli bir değişim olduğunu gösteriyor: Pazar olgunlaştıkça markalar artık yalnızca daha fazla cihaz satmaya değil, daha değerli ve sadık kullanıcılar kazanmaya odaklanıyor .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "2026'nın ilk çeyreğinde giyilebilir teknoloji yarışını Huawei kazandı"?
Küresel bilekten takılan cihaz sevkiyatları, 2026'nın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,2 artarak 47,05 milyon adede ulaştı.
What are the key points to validate first?
Küresel bilekten takılan cihaz sevkiyatları, 2026'nın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,2 artarak 47,05 milyon adede ulaştı. Huawei, 9,50 milyon sevkiyat ve yüzde 20,2 pazar payıyla liderliğini korudu. Apple, Çin'deki kampanyaların desteğiyle yüzde 13,2 büyürken Samsung'ın sevkiyatları ürün lansmanı takvimi nedeniyle yüzde 20,7 düştü.
What should I do next in practice?
Pazar, yeni kullanıcı kazanımından çok mevcut kullanıcıları elde tutma ve belirli kullanım alanlarında uzmanlaşma dönemine giriyor.
Toplam büyüme sınırlı görünse de ürün kategorileri birbirinden belirgin biçimde ayrışıyor. Akıllı saat sevkiyatları 37,03 milyon adede ulaşarak yıllık bazda yüzde 4,8 arttı . Bir zamanlar pazarın temel büyüme motoru olan temel fitness bileklikleri ise 10,02 milyon adette kaldı ve yüzde 6,1 geriledi .
IDC, bilekliklerdeki zayıflığı önceki çeyreklere çekilen talep, yükselen bileşen ve bellek maliyetleri ve 100 doların altında daha fazla özellik sunan akıllı saatlerin rekabetiyle açıklıyor .
Bu tablo, pazarda iki uçlu bir fiyat yapısı oluşturuyor. 100 doların altındaki giriş seviyesi ürünler temel ihtiyaç sayesinde satışlarını korurken, 300 doların üzerindeki premium modeller gelişmiş sağlık takibi ve cihaz üzerinde çalışan yapay zekâ özellikleriyle payını artırıyor . Orta segment ise bu iki uç arasında sıkışıyor.
Markalar arasındaki yarışta dikkat çeken sonuçlar
2026'nın ilk çeyreğinde önde gelen üreticilerin performansı şöyle gerçekleşti :
Huawei: 9,50 milyon adet, yüzde 20,2 pay, yıllık yüzde 4,6 düşüş. Çinli teknoloji şirketi küresel liderliğini korudu ancak güçlü geçen 2025'in ilk çeyreğine kıyasla sevkiyatları bir miktar geriledi. Huawei'nin avantajı, geniş ürün portföyü ve Çin'deki güçlü konumundan geliyor.
Apple: 8,00 milyon adet, yüzde 17,0 pay, yıllık yüzde 13,2 artış. Apple, özellikle Çin'deki promosyonlar ve eski cihazı yenisiyle değiştirmeye yönelik takas programlarının desteğiyle önemli bir toparlanma kaydetti . Premium fiyatlandırma gücü, artan bileşen maliyetlerini karşılamasına da yardımcı oldu .
Xiaomi: 8,00 milyon adet, yüzde 16,9 pay, yıllık yüzde 6,9 düşüş. Apple'ın hemen arkasında yer alan Xiaomi, büyük ölçüde uygun fiyatlı bilekliklere dayanan hacim stratejisinin dezavantajını gördü. Akıllı saat performansı daha güçlü olsa da bilekliklerdeki düşüşü telafi etmeye yetmedi .
Samsung: 2,70 milyon adet, yaklaşık yüzde 5,7 pay, yıllık yüzde 20,7 düşüş. Samsung'daki sert gerilemede ürün takvimi belirleyici oldu. Şirketin yıllık stratejisinde önemli yer tutan Galaxy Watch8 serisi ilk çeyrekte satışları destekleyecek yeni amiral gemisi olarak devreye girmedi .
Garmin: 2,40 milyon adet, yaklaşık yüzde 5,1 pay, yıllık yüzde 12,7 artış. Garmin, profesyonel sporculara ve açık hava tutkunlarına odaklanan uzmanlaşmış yaklaşımı sayesinde genel pazar eğiliminin tersine büyüdü. Bu sonuç, belirli bir kullanım alanında derinleşmenin değerini ortaya koyuyor .
Huawei'nin avantajı: Her fiyat seviyesine ürün
Huawei'nin liderliği tek bir popüler modele bağlı değil. Şirket, farklı bütçelere ve kullanım senaryolarına hitap eden geniş bir ürün merdiveni kuruyor .
WATCH GT Runner 2, beş yıllık aranın ardından profesyonel koşu saati segmentine dönüşü temsil ediyor .
Ultimate 2 Golf Edition, yüksek gelirli ve belirli bir spor alanına odaklanan kullanıcıları hedefliyor .
Band 11 serisi, ilk kez giyilebilir cihaz alacak kullanıcılar için giriş seviyesindeki boşluğu dolduruyor .
Fit 5 ve Fit 5 Pro orta segmenti, Watch Ultimate Design premium seviyeyi tamamlıyor. WatchBuds 2 gibi ürünler ise daha niş kullanım senaryolarını deniyor .
Huawei'nin stratejisinin merkezinde akıllı saatler bulunuyor. Şirketin bilekten takılan cihaz sevkiyatlarının yaklaşık yüzde 53'ü gerçek akıllı saatlerden oluşuyor. Bu oran, Huawei'yi ilk beş üretici içinde gelişmiş akıllı saatlerin temel bilekliklerden daha fazla sevk edildiği tek marka konumuna getiriyor . Çin'deki güçlü ivme ve yurt dışındaki genişleme de bu liderliği destekliyor .
Donanım yaklaşımı: Huawei verimliliği, Samsung sensörleri öne çıkarıyor
TechInsights'ın Xiaomi, Samsung ve Huawei akıllı saatlerini inceleyen söküm analizi, markaların mühendislik tercihleri arasındaki farkı ortaya koyuyor . İncelenen modellerin tamamında ekran sistemi, toplam parça maliyetinin yüzde 22,6 ila yüzde 32,3'ünü oluşturarak en büyük maliyet kalemi oldu .
Markalar özellikle işlemci ve ürün tasarımında ayrışıyor:
Huawei, verimlilik ve pil ömrünü önceliklendiriyor. Güç tüketimi düşük bileşenler ve optimize yazılım sayesinde Watch GT 4 gibi modeller 7 ila 14 gün arasında pil ömrü sunabiliyor . Bu yaklaşımda uzun kullanım süresi, doğrudan bir kullanıcı avantajı olarak öne çıkıyor.
Samsung ise yüksek performanslı donanım, gelişmiş sağlık sensörleri ve Galaxy ekosistemiyle bütünleşmeye odaklanıyor. Galaxy Watch8 LTE'de kullanılan 3 nanometrelik Exynos W1000 işlemci, cihaz maliyetinin yaklaşık yüzde 22'sini oluşturuyor. İşlemci; daha zengin uygulama deneyimleri, daha hızlı sensör işleme ve daha karmaşık sağlık ölçümleri için kullanılıyor . Bunun karşılığında maliyet yapısında ekran ve işlem gücünün payı artarken pil ömrü daha kısa kalıyor .
Dolayısıyla burada basit bir “iyi-kötü” karşılaştırması yok. Huawei uzun pil ömrü ve verimliliğe, Samsung ise ham işlem gücü, gelişmiş sağlık özellikleri ve ekosistem deneyimine yatırım yapıyor.
Çin büyümenin ana motoru oldu
Çin, 2026'nın ilk çeyreğinde küresel bilekten takılan cihaz pazarının başlıca büyüme kaynağıydı. Ülkenin iç pazarında 18,14 milyon cihaz sevk edildi; bu rakam yıllık bazda yüzde 3,5 artış gösterdi . Çin'deki kategori dağılımı, büyümenin hangi ürünlerden geldiğini de açıkça ortaya koyuyor:
Yetişkin akıllı saatleri: 8,88 milyon adet, yıllık yüzde 15,3 artış .
Çocuk akıllı saatleri: 4,42 milyon adet, yıllık yüzde 22,4 artış .
Temel bileklikler: 4,83 milyon adet, yıllık yüzde 22,2 düşüş .
Çin pazarının önemli bir özelliği, ulusal sübvansiyon ve teşvik politikalarına yüksek duyarlılığı. Bu nedenle kampanya dönemleri, fiyat indirimleri ve devlet destekleri markaların satış performansında kritik rol oynuyor. Bu politika odaklı dinamiğin 2026 boyunca etkisini sürdürmesi bekleniyor .
Mevcut kaynaklarda ABD pazarı için 2026'nın ilk çeyreğine özel ayrıntılı sevkiyat verisi paylaşılmıyor. IDC, Amerika kıtasında ve Latin Amerika'da hafif bir toparlanma görüldüğünü, diğer bölgelerde ise talebin genel olarak zayıf kaldığını belirtiyor .
IDC'nin öngörüsü: “Stok yenileme” döneminde rekabet
IDC, sektörün artık “stok yenileme” ya da mevcut kullanıcı tabanını daha ayrıntılı biçimde geliştirme rekabetine girdiğini söylüyor . İlk kez cihaz satın alan kullanıcıların yarattığı kolay hacim artışı dönemi sona eriyor. Bundan sonraki yarış; daha gelişmiş özellikler, güçlü ekosistem bağları ve yeni sağlık hizmetleriyle mevcut kullanıcıların değerini artırmak üzerine kurulacak.
IDC, toplam giyilebilir cihaz sevkiyatlarının 2026'nın tamamında yalnızca yüzde 2,2 büyümesini bekliyor. Bellek tedarikindeki kısıtlamalar ortalama satış fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor . Tedarik koşullarının iyileşmesiyle 2027'de büyümenin yüzde 2,8'e hafifçe hızlanacağı tahmin ediliyor .
Bu yeni dönemde kazananlar, belirli bir kullanım alanını sahiplenen markalar olacak :
Garmin profesyonel spor ve açık hava kullanımında,
Huawei uzun pil ömrü ve dayanıklılık odaklı cihazlarda,
Apple ise premium ekosistem bağlılığında öne çıkıyor.
Buna karşılık, yalnızca genel özellikleri çoğaltan ve kullanıcıya net bir değer önerisi sunamayan markalar zorlanacak. IDC'nin değerlendirmesine göre, satış hacmini artırmak için teknik özellikleri üst üste ekleme dönemi geride kaldı; yeni rekabet sağlık algoritmaları, ekosistem bağlılığı ve profesyonel sporculardan kronik hastalık yönetimine kadar uzanan özel kullanım alanları üzerinden şekillenecek .
accio.com
Huawei Watch Fit 3 trends: What's driving 2025 demand?
Toplam büyüme sınırlı görünse de ürün kategorileri birbirinden belirgin biçimde ayrışıyor. Akıllı saat sevkiyatları 37,03 milyon adede ulaşarak yıllık bazda yüzde 4,8 arttı . Bir zamanlar pazarın temel büyüme motoru olan temel fitness bileklikleri ise 10,02 milyon adette kaldı ve yüzde 6,1 geriledi .
IDC, bilekliklerdeki zayıflığı önceki çeyreklere çekilen talep, yükselen bileşen ve bellek maliyetleri ve 100 doların altında daha fazla özellik sunan akıllı saatlerin rekabetiyle açıklıyor .
Bu tablo, pazarda iki uçlu bir fiyat yapısı oluşturuyor. 100 doların altındaki giriş seviyesi ürünler temel ihtiyaç sayesinde satışlarını korurken, 300 doların üzerindeki premium modeller gelişmiş sağlık takibi ve cihaz üzerinde çalışan yapay zekâ özellikleriyle payını artırıyor . Orta segment ise bu iki uç arasında sıkışıyor.
Markalar arasındaki yarışta dikkat çeken sonuçlar
2026'nın ilk çeyreğinde önde gelen üreticilerin performansı şöyle gerçekleşti :
Huawei: 9,50 milyon adet, yüzde 20,2 pay, yıllık yüzde 4,6 düşüş. Çinli teknoloji şirketi küresel liderliğini korudu ancak güçlü geçen 2025'in ilk çeyreğine kıyasla sevkiyatları bir miktar geriledi. Huawei'nin avantajı, geniş ürün portföyü ve Çin'deki güçlü konumundan geliyor.
Apple: 8,00 milyon adet, yüzde 17,0 pay, yıllık yüzde 13,2 artış. Apple, özellikle Çin'deki promosyonlar ve eski cihazı yenisiyle değiştirmeye yönelik takas programlarının desteğiyle önemli bir toparlanma kaydetti . Premium fiyatlandırma gücü, artan bileşen maliyetlerini karşılamasına da yardımcı oldu .
Xiaomi: 8,00 milyon adet, yüzde 16,9 pay, yıllık yüzde 6,9 düşüş. Apple'ın hemen arkasında yer alan Xiaomi, büyük ölçüde uygun fiyatlı bilekliklere dayanan hacim stratejisinin dezavantajını gördü. Akıllı saat performansı daha güçlü olsa da bilekliklerdeki düşüşü telafi etmeye yetmedi .
Samsung: 2,70 milyon adet, yaklaşık yüzde 5,7 pay, yıllık yüzde 20,7 düşüş. Samsung'daki sert gerilemede ürün takvimi belirleyici oldu. Şirketin yıllık stratejisinde önemli yer tutan Galaxy Watch8 serisi ilk çeyrekte satışları destekleyecek yeni amiral gemisi olarak devreye girmedi .
Garmin: 2,40 milyon adet, yaklaşık yüzde 5,1 pay, yıllık yüzde 12,7 artış. Garmin, profesyonel sporculara ve açık hava tutkunlarına odaklanan uzmanlaşmış yaklaşımı sayesinde genel pazar eğiliminin tersine büyüdü. Bu sonuç, belirli bir kullanım alanında derinleşmenin değerini ortaya koyuyor .
Huawei'nin avantajı: Her fiyat seviyesine ürün
Huawei'nin liderliği tek bir popüler modele bağlı değil. Şirket, farklı bütçelere ve kullanım senaryolarına hitap eden geniş bir ürün merdiveni kuruyor .
WATCH GT Runner 2, beş yıllık aranın ardından profesyonel koşu saati segmentine dönüşü temsil ediyor .
Ultimate 2 Golf Edition, yüksek gelirli ve belirli bir spor alanına odaklanan kullanıcıları hedefliyor .
Band 11 serisi, ilk kez giyilebilir cihaz alacak kullanıcılar için giriş seviyesindeki boşluğu dolduruyor .
Fit 5 ve Fit 5 Pro orta segmenti, Watch Ultimate Design premium seviyeyi tamamlıyor. WatchBuds 2 gibi ürünler ise daha niş kullanım senaryolarını deniyor .
Huawei'nin stratejisinin merkezinde akıllı saatler bulunuyor. Şirketin bilekten takılan cihaz sevkiyatlarının yaklaşık yüzde 53'ü gerçek akıllı saatlerden oluşuyor. Bu oran, Huawei'yi ilk beş üretici içinde gelişmiş akıllı saatlerin temel bilekliklerden daha fazla sevk edildiği tek marka konumuna getiriyor . Çin'deki güçlü ivme ve yurt dışındaki genişleme de bu liderliği destekliyor .
Donanım yaklaşımı: Huawei verimliliği, Samsung sensörleri öne çıkarıyor
TechInsights'ın Xiaomi, Samsung ve Huawei akıllı saatlerini inceleyen söküm analizi, markaların mühendislik tercihleri arasındaki farkı ortaya koyuyor . İncelenen modellerin tamamında ekran sistemi, toplam parça maliyetinin yüzde 22,6 ila yüzde 32,3'ünü oluşturarak en büyük maliyet kalemi oldu .
Markalar özellikle işlemci ve ürün tasarımında ayrışıyor:
Huawei, verimlilik ve pil ömrünü önceliklendiriyor. Güç tüketimi düşük bileşenler ve optimize yazılım sayesinde Watch GT 4 gibi modeller 7 ila 14 gün arasında pil ömrü sunabiliyor . Bu yaklaşımda uzun kullanım süresi, doğrudan bir kullanıcı avantajı olarak öne çıkıyor.
Samsung ise yüksek performanslı donanım, gelişmiş sağlık sensörleri ve Galaxy ekosistemiyle bütünleşmeye odaklanıyor. Galaxy Watch8 LTE'de kullanılan 3 nanometrelik Exynos W1000 işlemci, cihaz maliyetinin yaklaşık yüzde 22'sini oluşturuyor. İşlemci; daha zengin uygulama deneyimleri, daha hızlı sensör işleme ve daha karmaşık sağlık ölçümleri için kullanılıyor . Bunun karşılığında maliyet yapısında ekran ve işlem gücünün payı artarken pil ömrü daha kısa kalıyor .
Dolayısıyla burada basit bir “iyi-kötü” karşılaştırması yok. Huawei uzun pil ömrü ve verimliliğe, Samsung ise ham işlem gücü, gelişmiş sağlık özellikleri ve ekosistem deneyimine yatırım yapıyor.
Çin büyümenin ana motoru oldu
Çin, 2026'nın ilk çeyreğinde küresel bilekten takılan cihaz pazarının başlıca büyüme kaynağıydı. Ülkenin iç pazarında 18,14 milyon cihaz sevk edildi; bu rakam yıllık bazda yüzde 3,5 artış gösterdi . Çin'deki kategori dağılımı, büyümenin hangi ürünlerden geldiğini de açıkça ortaya koyuyor:
Yetişkin akıllı saatleri: 8,88 milyon adet, yıllık yüzde 15,3 artış .
Çocuk akıllı saatleri: 4,42 milyon adet, yıllık yüzde 22,4 artış .
Temel bileklikler: 4,83 milyon adet, yıllık yüzde 22,2 düşüş .
Çin pazarının önemli bir özelliği, ulusal sübvansiyon ve teşvik politikalarına yüksek duyarlılığı. Bu nedenle kampanya dönemleri, fiyat indirimleri ve devlet destekleri markaların satış performansında kritik rol oynuyor. Bu politika odaklı dinamiğin 2026 boyunca etkisini sürdürmesi bekleniyor .
Mevcut kaynaklarda ABD pazarı için 2026'nın ilk çeyreğine özel ayrıntılı sevkiyat verisi paylaşılmıyor. IDC, Amerika kıtasında ve Latin Amerika'da hafif bir toparlanma görüldüğünü, diğer bölgelerde ise talebin genel olarak zayıf kaldığını belirtiyor .
IDC'nin öngörüsü: “Stok yenileme” döneminde rekabet
IDC, sektörün artık “stok yenileme” ya da mevcut kullanıcı tabanını daha ayrıntılı biçimde geliştirme rekabetine girdiğini söylüyor . İlk kez cihaz satın alan kullanıcıların yarattığı kolay hacim artışı dönemi sona eriyor. Bundan sonraki yarış; daha gelişmiş özellikler, güçlü ekosistem bağları ve yeni sağlık hizmetleriyle mevcut kullanıcıların değerini artırmak üzerine kurulacak.
IDC, toplam giyilebilir cihaz sevkiyatlarının 2026'nın tamamında yalnızca yüzde 2,2 büyümesini bekliyor. Bellek tedarikindeki kısıtlamalar ortalama satış fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor . Tedarik koşullarının iyileşmesiyle 2027'de büyümenin yüzde 2,8'e hafifçe hızlanacağı tahmin ediliyor .
Bu yeni dönemde kazananlar, belirli bir kullanım alanını sahiplenen markalar olacak :
Garmin profesyonel spor ve açık hava kullanımında,
Huawei uzun pil ömrü ve dayanıklılık odaklı cihazlarda,
Apple ise premium ekosistem bağlılığında öne çıkıyor.
Buna karşılık, yalnızca genel özellikleri çoğaltan ve kullanıcıya net bir değer önerisi sunamayan markalar zorlanacak. IDC'nin değerlendirmesine göre, satış hacmini artırmak için teknik özellikleri üst üste ekleme dönemi geride kaldı; yeni rekabet sağlık algoritmaları, ekosistem bağlılığı ve profesyonel sporculardan kronik hastalık yönetimine kadar uzanan özel kullanım alanları üzerinden şekillenecek .
accio.com
Huawei Watch Fit 3 trends: What's driving 2025 demand?