Axera’nın M9 ailesi, 5 nm otomotiv sınıfı M97 ve M95 SoC’lerinden oluşuyor: M97 720 TOPS ile üst seviye şehir içi NOA ve büyük sürüş modellerini, M95 ise 360 TOPS ile tek aşamalı uçtan uca sistemleri hedefliyor. M97’de 16 Cortex A78AE çekirdeği, 460 GB/sn eşdeğer bellek bant genişliği ve 16 kameraya kadar destek bul...
YayımlayanGPT-5.6 Terra ile düzenlendiGörseller GPT Image 2 ile oluşturuldu
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Axera announce on September 15, 2026 about its 5nm automotive-grade M9 ADAS SoC series—specifically the flagship M97’s approximatel. Article summary: Axera’s September 15 coverage described the M9 as a two-chip, 5nm automotive ADAS platform: the flagship M97 at about 720 TOPS for high-end urban NOA, VLA/world-model and cockpit-plus-driving use, and the M95 at about 36. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Axera, M9 serisini iki kademeli, 5 nm üretim sürecine sahip otomotiv sınıfı bir gelişmiş sürüş destek sistemi (ADAS) çip ailesi olarak tanıttı: amiral gemisi M97 (M9x-720T), 720 TOPS eşdeğer yapay zekâ işlem gücü sunuyor; ana akım segmente yönelik M95 (M9x-360T) ise 360 TOPS seviyesinde. Resmî lansman 8 Eylül’de yapıldı; 15 Eylül tarihli haberler duyuruyu ve ürünlerin konumlandırmasını özetledi. 11
21
Buradaki temel iddia taşınabilirlik. Axera’ya göre iki çip aynı mimariyi, geliştirme araç zincirini ve yeniden kullanılabilir yazılım varlıklarını paylaşıyor. Böylece otomobil üreticileri ve Tier-1 tedarikçileri — araca entegre sistem sağlayıcıları — bir destekli sürüş uygulamasını baştan yazmadan farklı performans sınıflarına ölçekleyebilecek. 11
| Özellik | M97 | M95 |
|---|---|---|
| Üretim süreci | 5 nm, otomotiv sınıfı | 5 nm, otomotiv sınıfı |
| Açıklanan eşdeğer yapay zekâ işlem gücü | 720 TOPS | 360 TOPS |
| CPU | 16 Arm Cortex-A78AE çekirdeği | 10 Arm Cortex-A78AE çekirdeği |
| Eşdeğer bellek bant genişliği | 460 GB/sn | 260 GB/sn |
| Bellek seçenekleri | 36 / 48 / 64 / 96 GB | 12 / 18 / 24 GB |
| ISP kamera girişi | 16 kameraya kadar; 4,5 gigapiksel/sn | 14 kameraya kadar; 2,6 gigapiksel/sn |
M97, amiral gemisi araç platformları için konumlandırılıyor. Buna şehir içi NOA (navigasyon destekli sürüş), VLA ve dünya modeli benzeri iş yükleri ile kokpit ve sürüş algısının birlikte çalıştığı sistemler dâhil. M95 ise maliyet hassasiyeti daha yüksek ana akım pazarda, tek aşamalı uçtan uca sürüş sistemlerine odaklanıyor. 7
21
Her iki çipin de AEC-Q100 otomotiv gerekliliklerini karşıladığı, çip üzerinde ASIL-D kilit adımlı bir güvenlik adası taşıdığı ve çip genelinde ASIL-B derecesine ulaştığı belirtiliyor. Ayrıca çift çipli yedekli kurulumlar destekleniyor. 4
7
M9 tasarımları Axera’nın geliştirdiği üç işlem bloğunu bir araya getiriyor: yapay zekâ çıkarımı için NPU, kamera görüntüsü işleme için ISP ve ön işleme ile sensör görevleri için bilgisayarlı görü hızlandırıcısı (CVA).
Axera, NPU’nun işlevsel güvenlik gözetilerek tasarlanmış çok çekirdekli ve çok kümeli bir mimariye sahip olduğunu söylüyor. FP4, INT8, FP8 ve BF16 hassasiyet biçimlerini desteklediği; CPU ile NPU arasında donanım düzeyinde sıfır kopya veri aktarımı sayesinde veri taşınmasının azaltıldığı ifade ediliyor. Şirket ayrıca araç zincirinin algoritma uyarlama süresini aylardan haftalara indirebileceğini belirtiyor. 21
22
Bunlar standartlaştırılmış bağımsız test sonuçları değil, ürün üreticisinin iddiaları. Yine de büyük algılama ve planlama modellerinde darboğaz yalnızca TOPS değeri olmayabilir; bellek trafiği ve yazılım entegrasyonu da belirleyici olabilir.
ISP, çift işlem hattı yaklaşımıyla tasarlanmış: makine görüşü hattı yapay zekâ algılaması için, insan görüşü hattı ise ekranda görünen görüntünün kalitesi için optimize ediliyor. Axera, M97 için 10 milisaniyenin altında ISP gecikmesi, 16 kameraya kadar giriş ve saniyede 4,5 gigapiksele kadar işleme kapasitesi iddia ediyor. 21
22
CVA’nın görüntü ön işleme, bilgisayarlı görü operatörleri, LiDAR nokta bulutu işleme ve çoklu sensör zaman eşitlemesi gibi işleri üstlenmesi amaçlanıyor. Axera’nın hedefi, bu görevlerin CPU ve NPU kaynaklarını tüketmesini önlemek; dolayısıyla NPU’nun daha büyük bölümünü çıkarım işlemleri için kullanılabilir bırakmak. 11
Axera, M9’u hem çift çipli yedeklilik hem de kokpit ve sürüş işlevlerini aynı kartta birleştiren yapılandırmalar için konumlandırıyor. Şirkete göre iki M97’den oluşan bir tasarım yaklaşık 1.440 TOPS’a, çift M95 kurulumu ise 720 TOPS’a ulaşabiliyor. 11
Şirket ayrıca M9 sistemlerinin “sektör seviyesinin” 1,5 katından fazla kare hızına ulaştığını ileri sürüyor. M95’in uçtan uca performansının sektör ortalamasını iki kattan fazla aştığı, M97’nin VLA performansının 1,5 kattan fazla yüksek olduğu ve ISP hattındaki gecikmenin yaklaşık %70 azaldığı da şirketin açıklamaları arasında. 18
19
Bu karşılaştırmalar temkinli okunmalı. Mevcut haberler bunları Axera’nın kurum içi testlerine dayandırıyor; aynı model, sensör, yazılım yığını ve çalışma koşullarında sonuçları doğrulayan bağımsız üçüncü taraf ADAS kıyaslamaları belirtilmiyor.
Axera, otomobil üreticileri ve Tier-1 tedarikçileriyle rekabet edecek üst katman akıllı sürüş algoritmaları geliştirmek yerine, işlem altyapısı sağlayıcısı olarak kalacağını söylüyor. İlke olarak bu yaklaşım, müşterilere M9 donanımında kullanacakları algoritmalar ve sürüş yazılım yığını üzerinde kontrol sağlıyor. 8
Şirket, Ağustos 2026 itibarıyla küresel akıllı sürüş çipi sevkiyatlarının kümülatif olarak 1,6 milyon adedi aştığını; önceki M5 ailesinin de araçlarda hacimli üretime girdiğini bildirdi. 8
M97, plaka üretiminden dönüşün ardından Şubat 2026’da çalıştırıldı ve mühendislik örnekleri yılın ilk yarısında teslim edildi. Axera’nın Hong Kong borsasına yaptığı açıklamaya göre birkaç önde gelen otomobil üreticisi resmen çözüm değerlendirme ve seçim sürecini başlattı. M95 ise Temmuz 2026’da çalıştırıldı. 5
Bu, ürün geliştirme açısından kayda değer bir aşama; ancak M97’nin araçlarda yaygın biçimde kullanıldığını kanıtlamıyor. Alıcılar ve yatırımcılar açısından izlenmesi gereken sonraki göstergeler; adı açıklanmış tasarım kazanımları, üretim takvimleri ve bağımsız biçimde karşılaştırılabilir gerçek dünya performansı olacak. Yalnızca azami işlem gücü ve şirket içi kare hızı iddiaları yeterli değil.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Axera’nın M9 ailesi, 5 nm otomotiv sınıfı M97 ve M95 SoC’lerinden oluşuyor: M97 720 TOPS ile üst seviye şehir içi NOA ve büyük sürüş modellerini, M95 ise 360 TOPS ile tek aşamalı uçtan uca sistemleri hedefliyor.
Axera’nın M9 ailesi, 5 nm otomotiv sınıfı M97 ve M95 SoC’lerinden oluşuyor: M97 720 TOPS ile üst seviye şehir içi NOA ve büyük sürüş modellerini, M95 ise 360 TOPS ile tek aşamalı uçtan uca sistemleri hedefliyor. M97’de 16 Cortex A78AE çekirdeği, 460 GB/sn eşdeğer bellek bant genişliği ve 16 kameraya kadar destek bulunuyor.
M97 mühendislik örnekleri 2026’nın ilk yarısında müşterilere ulaştı; bazı otomobil üreticileri değerlendirme ve seçim sürecine başladı.
Axera’nın M9 ailesi, 5 nm otomotiv sınıfı M97 ve M95 SoC’lerinden oluşuyor: M97 720 TOPS ile üst seviye şehir içi NOA ve büyük sürüş modellerini, M95 ise 360 TOPS ile tek aşamalı uçtan uca sistemleri hedefliyor. M97’de 16 Cortex A78AE çekirdeği, 460 GB/sn eşdeğer bellek bant genişliği ve 16 kameraya kadar destek bul...
YayımlayanGPT-5.6 Terra ile düzenlendiGörseller GPT Image 2 ile oluşturuldu
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Axera announce on September 15, 2026 about its 5nm automotive-grade M9 ADAS SoC series—specifically the flagship M97’s approximatel. Article summary: Axera’s September 15 coverage described the M9 as a two-chip, 5nm automotive ADAS platform: the flagship M97 at about 720 TOPS for high-end urban NOA, VLA/world-model and cockpit-plus-driving use, and the M95 at about 36. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Axera, M9 serisini iki kademeli, 5 nm üretim sürecine sahip otomotiv sınıfı bir gelişmiş sürüş destek sistemi (ADAS) çip ailesi olarak tanıttı: amiral gemisi M97 (M9x-720T), 720 TOPS eşdeğer yapay zekâ işlem gücü sunuyor; ana akım segmente yönelik M95 (M9x-360T) ise 360 TOPS seviyesinde. Resmî lansman 8 Eylül’de yapıldı; 15 Eylül tarihli haberler duyuruyu ve ürünlerin konumlandırmasını özetledi. 11
21
Buradaki temel iddia taşınabilirlik. Axera’ya göre iki çip aynı mimariyi, geliştirme araç zincirini ve yeniden kullanılabilir yazılım varlıklarını paylaşıyor. Böylece otomobil üreticileri ve Tier-1 tedarikçileri — araca entegre sistem sağlayıcıları — bir destekli sürüş uygulamasını baştan yazmadan farklı performans sınıflarına ölçekleyebilecek. 11
| Özellik | M97 | M95 |
|---|---|---|
| Üretim süreci | 5 nm, otomotiv sınıfı | 5 nm, otomotiv sınıfı |
| Açıklanan eşdeğer yapay zekâ işlem gücü | 720 TOPS | 360 TOPS |
| CPU | 16 Arm Cortex-A78AE çekirdeği | 10 Arm Cortex-A78AE çekirdeği |
| Eşdeğer bellek bant genişliği | 460 GB/sn | 260 GB/sn |
| Bellek seçenekleri | 36 / 48 / 64 / 96 GB | 12 / 18 / 24 GB |
| ISP kamera girişi | 16 kameraya kadar; 4,5 gigapiksel/sn | 14 kameraya kadar; 2,6 gigapiksel/sn |
M97, amiral gemisi araç platformları için konumlandırılıyor. Buna şehir içi NOA (navigasyon destekli sürüş), VLA ve dünya modeli benzeri iş yükleri ile kokpit ve sürüş algısının birlikte çalıştığı sistemler dâhil. M95 ise maliyet hassasiyeti daha yüksek ana akım pazarda, tek aşamalı uçtan uca sürüş sistemlerine odaklanıyor. 7
21
Her iki çipin de AEC-Q100 otomotiv gerekliliklerini karşıladığı, çip üzerinde ASIL-D kilit adımlı bir güvenlik adası taşıdığı ve çip genelinde ASIL-B derecesine ulaştığı belirtiliyor. Ayrıca çift çipli yedekli kurulumlar destekleniyor. 4
7
M9 tasarımları Axera’nın geliştirdiği üç işlem bloğunu bir araya getiriyor: yapay zekâ çıkarımı için NPU, kamera görüntüsü işleme için ISP ve ön işleme ile sensör görevleri için bilgisayarlı görü hızlandırıcısı (CVA).
Axera, NPU’nun işlevsel güvenlik gözetilerek tasarlanmış çok çekirdekli ve çok kümeli bir mimariye sahip olduğunu söylüyor. FP4, INT8, FP8 ve BF16 hassasiyet biçimlerini desteklediği; CPU ile NPU arasında donanım düzeyinde sıfır kopya veri aktarımı sayesinde veri taşınmasının azaltıldığı ifade ediliyor. Şirket ayrıca araç zincirinin algoritma uyarlama süresini aylardan haftalara indirebileceğini belirtiyor. 21
22
Bunlar standartlaştırılmış bağımsız test sonuçları değil, ürün üreticisinin iddiaları. Yine de büyük algılama ve planlama modellerinde darboğaz yalnızca TOPS değeri olmayabilir; bellek trafiği ve yazılım entegrasyonu da belirleyici olabilir.
ISP, çift işlem hattı yaklaşımıyla tasarlanmış: makine görüşü hattı yapay zekâ algılaması için, insan görüşü hattı ise ekranda görünen görüntünün kalitesi için optimize ediliyor. Axera, M97 için 10 milisaniyenin altında ISP gecikmesi, 16 kameraya kadar giriş ve saniyede 4,5 gigapiksele kadar işleme kapasitesi iddia ediyor. 21
22
CVA’nın görüntü ön işleme, bilgisayarlı görü operatörleri, LiDAR nokta bulutu işleme ve çoklu sensör zaman eşitlemesi gibi işleri üstlenmesi amaçlanıyor. Axera’nın hedefi, bu görevlerin CPU ve NPU kaynaklarını tüketmesini önlemek; dolayısıyla NPU’nun daha büyük bölümünü çıkarım işlemleri için kullanılabilir bırakmak. 11
Axera, M9’u hem çift çipli yedeklilik hem de kokpit ve sürüş işlevlerini aynı kartta birleştiren yapılandırmalar için konumlandırıyor. Şirkete göre iki M97’den oluşan bir tasarım yaklaşık 1.440 TOPS’a, çift M95 kurulumu ise 720 TOPS’a ulaşabiliyor. 11
Şirket ayrıca M9 sistemlerinin “sektör seviyesinin” 1,5 katından fazla kare hızına ulaştığını ileri sürüyor. M95’in uçtan uca performansının sektör ortalamasını iki kattan fazla aştığı, M97’nin VLA performansının 1,5 kattan fazla yüksek olduğu ve ISP hattındaki gecikmenin yaklaşık %70 azaldığı da şirketin açıklamaları arasında. 18
19
Bu karşılaştırmalar temkinli okunmalı. Mevcut haberler bunları Axera’nın kurum içi testlerine dayandırıyor; aynı model, sensör, yazılım yığını ve çalışma koşullarında sonuçları doğrulayan bağımsız üçüncü taraf ADAS kıyaslamaları belirtilmiyor.
Axera, otomobil üreticileri ve Tier-1 tedarikçileriyle rekabet edecek üst katman akıllı sürüş algoritmaları geliştirmek yerine, işlem altyapısı sağlayıcısı olarak kalacağını söylüyor. İlke olarak bu yaklaşım, müşterilere M9 donanımında kullanacakları algoritmalar ve sürüş yazılım yığını üzerinde kontrol sağlıyor. 8
Şirket, Ağustos 2026 itibarıyla küresel akıllı sürüş çipi sevkiyatlarının kümülatif olarak 1,6 milyon adedi aştığını; önceki M5 ailesinin de araçlarda hacimli üretime girdiğini bildirdi. 8
M97, plaka üretiminden dönüşün ardından Şubat 2026’da çalıştırıldı ve mühendislik örnekleri yılın ilk yarısında teslim edildi. Axera’nın Hong Kong borsasına yaptığı açıklamaya göre birkaç önde gelen otomobil üreticisi resmen çözüm değerlendirme ve seçim sürecini başlattı. M95 ise Temmuz 2026’da çalıştırıldı. 5
Bu, ürün geliştirme açısından kayda değer bir aşama; ancak M97’nin araçlarda yaygın biçimde kullanıldığını kanıtlamıyor. Alıcılar ve yatırımcılar açısından izlenmesi gereken sonraki göstergeler; adı açıklanmış tasarım kazanımları, üretim takvimleri ve bağımsız biçimde karşılaştırılabilir gerçek dünya performansı olacak. Yalnızca azami işlem gücü ve şirket içi kare hızı iddiaları yeterli değil.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Axera’nın M9 ailesi, 5 nm otomotiv sınıfı M97 ve M95 SoC’lerinden oluşuyor: M97 720 TOPS ile üst seviye şehir içi NOA ve büyük sürüş modellerini, M95 ise 360 TOPS ile tek aşamalı uçtan uca sistemleri hedefliyor.
Axera’nın M9 ailesi, 5 nm otomotiv sınıfı M97 ve M95 SoC’lerinden oluşuyor: M97 720 TOPS ile üst seviye şehir içi NOA ve büyük sürüş modellerini, M95 ise 360 TOPS ile tek aşamalı uçtan uca sistemleri hedefliyor. M97’de 16 Cortex A78AE çekirdeği, 460 GB/sn eşdeğer bellek bant genişliği ve 16 kameraya kadar destek bulunuyor.
M97 mühendislik örnekleri 2026’nın ilk yarısında müşterilere ulaştı; bazı otomobil üreticileri değerlendirme ve seçim sürecine başladı.