CoinGecko'nun hazine takipçisine göre, 22 Haziran 2026 itibarıyla izlenen 20 şirket toplam 18.483.376 SOL tokenına (yaklaşık 1,36 milyar dolar) sahip. Bu miktar, Solana'nın toplam arzının yaklaşık %2,94'ünü oluşturuyor . Bu değerin büyük kısmı ise sadece beş şirkete ait .
| Metrik | Detay |
|---|---|
| Mevcut varlık | ~7.013.536 SOL (22 Haziran itibarıyla) |
| Piyasa değeri | ~73,60 dolar/SOL'dan ~516 milyon dolar |
| Ortalama maliyet bazı | Token başına ~232,08 dolar |
| Toplam maliyet | ~1,59 milyar dolar |
| Strateji: Forward Industries, tüm Solana varlığını stake etmiş durumda. Başlangıçtan bu yana brüt stake APY'si %6,5 ile %7,2 arasında değişiyor. Kümülatif stake ödülleri 112.171 SOL'u aştı . Şirketin hiçbir kurumsal borcu bulunmuyor ve yönetim bunu stratejik bir avantaj olarak görüyor . |
| Gerçekleşmemiş zararlar: Mayıs 2026 ortasında SOL 91 dolar civarındayken Forward Industries'in gerçekleşmemiş zararı yaklaşık 983 milyon ila 1 milyar dolar arasındaydı . 20 Haziran'da SOL ~71,75 dolara gerileyince kağıt üstü zarar daha da arttı . Şirket, 2026 mali ilk çeyreğinde 585,65 milyon dolar net zarar bildirdi; bunun 560,2 milyon doları dijital varlık değer düşüklüğünden kaynaklandı . Stake faaliyetleri sayesinde gelir ise dört kattan fazla artarak 13,0 milyon dolara yükseldi (önceki yıl 3,1 milyon dolar) . Şirketin Dijital Varlık Hazinesi (DAT) artık dolaşımdaki SOL arzının yaklaşık %3'ünü oluşturuyor .
| Gerçekleşmemiş zararlar: Mayıs 2026 ortasında SOL 91 dolar civarındayken Forward Industries'in gerçekleşmemiş zararı yaklaşık 983 milyon ila 1 milyar dolar arasındaydı . 20 Haziran'da SOL ~71,75 dolara gerileyince kağıt üstü zarar daha da arttı . Şirket, 2026 mali ilk çeyreğinde 585,65 milyon dolar net zarar bildirdi; bunun 560,2 milyon doları dijital varlık değer düşüklüğünden kaynaklandı . Stake faaliyetleri sayesinde gelir ise dört kattan fazla artarak 13,0 milyon dolara yükseldi (önceki yıl 3,1 milyon dolar) . Şirketin Dijital Varlık Hazinesi (DAT) artık dolaşımdaki SOL arzının yaklaşık %3'ünü oluşturuyor .
| Metrik | Detay |
|---|---|
| Mevcut varlık | 2.223.074 SOL (22 Haziran itibarıyla) |
| Piyasa değeri | ~163,6 milyon dolar |
| Hisse Başına SOL (SPS) | 13 Mayıs 2026 itibarıyla 0,0670 — yıllık bazda %108 artış |
| Toplam dönüştürülmüş varlık | 13 Mayıs itibarıyla ~2.294.576 SOL ve SOL eşdeğeri |
| Strateji: DeFi Development Corp., hazine stratejisini doğrudan Solana biriktirme ve bileşik getiri elde etme üzerine kuran ilk ABD halka açık şirketi. Temel performans metriği olarak Hisse Başına SOL (SPS) değerini takip ediyor ve Aralık 2028'e kadar 1,0 SPS hedefine ulaşmayı planlıyor . SOL varlıklarının %15'inden fazlası zincir üstünde getiri elde etmek için kullanılıyor ve şirket SPS'yi artırmak için hisse geri alımı yapıyor . Ayrıca, hazine pozisyonunun tokenize edilmiş bir versiyonu olan 656.000'den fazla dfdvSOL tokenına sahip . |
| Finansallar: 2026 ilk çeyrek geliri 4,49 milyon dolar ile analist beklentilerini (3,50 milyon dolar) aşarken, GAAP hisse başına karı (EPS) -8,47 dolar ile beklentilerin (-0,25 dolar) oldukça altında kaldı. Bu durum, SOL fiyatındaki düşüşün etkisini gösteriyor . Şirket, Haziran 2026 SPS hedefi olan 0,075'i yineledi ve piyasadaki düşüşe rağmen SPS'de yıllık %108'lik bir artış kaydettiğini belirtti .
| Metrik | Detay |
|---|---|
| Satış öncesi toplam hazine SOL | ~530.251 SOL (3 Şubat 2026 itibarıyla) |
| Kompozisyon | 402.004 raw SOL + 37.043 jitoSOL + 81.149 STKESOL |
| Son satış | 9 Haziran 2026'da token başına |
| Elde edilen gelir | ~CAD 5,7 milyon ile borç ve kaldıraç azaltıldı |
| Satış sonrası varlık | ~456.173 SOL kaldı |
| Strateji: SOL Strategies, Solana doğrulayıcıları ve altyapısı işletiyor. 1 Haziran 2026'da HoudiniSwap LLC'yi 18 milyon dolara satın aldı; bu satın alma, hazinedeki SOL'u satmadan DeFi protokolleri aracılığıyla finanse edildi . Şirket, daha önce Bitcoin odaklı bir holding şirketiyken, Eylül 2025'te görevinden ayrılan CEO Leah Wald liderliğinde Solana'ya odaklanmıştı . |
CoinGecko verilerine göre, Upexi 22 Haziran 2026 itibarıyla yaklaşık 2.173.204 SOL (yaklaşık 159,9 milyon dolar) ile üçüncü büyük halka açık Solana sahibi konumunda . Eylül 2025 raporları, Upexi'nin yaklaşık 2 milyon SOL tuttuğunu gösteriyordu . Mevcut Haziran 2026 arama sonuçlarında, planlanan hazine genişlemesine dair spesifik bir bilgiye rastlanmamıştır.
CoinGecko'nun takipçisi, ilk beşte ayrıca Sharps Technology (STSS.US) (2.077.799 SOL, ~152,9 milyon dolar) ve Solana Company (HSDT.US) (2.064.717 SOL, ~152,0 milyon dolar) şirketlerini de listeliyor . Bu şirketler ve diğerleriyle birlikte, izlenen 20 kuruluşun toplam SOL varlığı 1,36 milyar dolara ulaşıyor .
Sadece Forward Industries'in gerçekleşmemiş zararı ~1 milyar dolar civarında . DeFi Development Corp ve diğer şirketlerin piyasa değeri kayıplarıyla birleştiğinde, Solana hazine şirketlerinin toplam kağıt üstü zararının Haziran 2026 itibarıyla 1,5 milyar doları aştığı tahmin ediliyor .
Halka açık hazine şirketleri, stratejilerini açıkça MicroStrategy'nin Bitcoin biriktirme modelinin Solana'ya uyarlanmış hali olarak tanımlıyor . Temel fark şu: MicroStrategy, BTC'yi getiri elde etmeden tutarken; Solana hazineleri varlıklarının tamamını stake ederek yıllık %6,5-7,2 brüt APY elde ediyor . Bu getiri, kağıt üstü zararları kısmen telafi ediyor ve düzenli bir gelir akışı yaratıyor. Ancak bir analizin belirttiği gibi, 17,4 milyon dolarlık stake geliri, 560,2 milyon dolarlık gerçekleşmemiş dijital varlık zararının yanında oldukça küçük kalıyor . Forward Industries gibi şirketler, SOL başına büyümeyi (MicroStrategy'nin BTC başına metriğine benzer şekilde) vurguluyor ve satış planlarının olmadığını belirtiyor .
SOL, 20 Haziran 2026 itibarıyla 73 dolar civarında işlem görüyordu. Bu fiyat, tüm zamanların en yüksek seviyesinin oldukça altında ve Forward Industries'in ortalama maliyetinin (~232 dolar) çok gerisinde . Tüm hazine sahiplerindeki kağıt üstü zararların büyük kısmı bu fiyat düşüşünden kaynaklanıyor.
Japon oyun geliştiricisi Enish (TSE: 3667), 9 Haziran 2026'da tüm Bitcoin varlıklarını satarak stake ve doğrulayıcı operasyonlarını içeren Solana odaklı bir DAT 2.0 aktif hazine stratejisine geçti . Bu durum, pasif Bitcoin hazinelerinden getiri getiren Solana hazinelerine geçiş trendinin büyüdüğünü gösteriyor.
| Şirket | Sembol | SOL Varlığı (Haziran 2026) | Yaklaşık Değer | Strateji Vurgusu |
|---|---|---|---|---|
| Forward Industries | FWDI | ~7.013.536 | 516 milyon dolar | %100 stake edilmiş, %6,5-7,2 APY, ~1 milyar dolar kağıt üstü zarar |
| DeFi Development Corp | DFDV | ~2.223.074 | 164 milyon dolar | Bileşik SPS (yıllık %108 büyüme), zincir üstü getiri |
| Upexi | UPXI | ~2.173.204 | 160 milyon dolar | En büyük üçüncü sahip; ileriye dönük planlar doğrulanamadı |
| Sharps Technology | STSS | ~2.077.799 | 153 milyon dolar | — |
| Solana Company | HSDT | ~2.064.717 | 152 milyon dolar | Ekosistem katılımına odaklanmış |
| SOL Strategies | HODL | ~456.173 (9 Haziran satışı sonrası) | ~33 milyon dolar | Borç ödemek için %12,4 satıldı; doğrulayıcı operasyonları |
Piyasa yorumlarında bahsi geçen bazı rakamlar (234.900 SOL için 16,5 milyon dolarlık balina alımı, Solana DEX hacminin NYSE'yi geçmesi, Solana ETF'lerinden 5,5 milyon dolar çıkışı ve Circle'ın Solana'da 250 milyon USDC basması gibi) mevcut arama sonuçlarında bulunamamıştır ve kaynaklı verilerle doğrulanamamaktadır. Ayrıca, Upexi'nin CoinGecko anlık görüntüsünün ötesindeki güncel varlıkları Haziran 2026 açıklamalarından teyit edilememiştir.
Halka açık Solana hazine modeli henüz emekleme aşamasındadır. İzlenen toplam varlıklar, SOL'un dolaşımdaki arzının %3'ünden daha azını temsil etmektedir . Stake getirilerinin uzun süreli bir ayı piyasasında düşüşü anlamlı bir şekilde dengeleyip dengeleyemeyeceği, yalnızca SOL'un fiyat yolculuğuyla cevaplanacak açık bir sorudur.
CoinGecko'nun hazine takipçisine göre, 22 Haziran 2026 itibarıyla izlenen 20 şirket toplam 18.483.376 SOL tokenına (yaklaşık 1,36 milyar dolar) sahip. Bu miktar, Solana'nın toplam arzının yaklaşık %2,94'ünü oluşturuyor . Bu değerin büyük kısmı ise sadece beş şirkete ait .
| Metrik | Detay |
|---|---|
| Mevcut varlık | ~7.013.536 SOL (22 Haziran itibarıyla) |
| Piyasa değeri | ~73,60 dolar/SOL'dan ~516 milyon dolar |
| Ortalama maliyet bazı | Token başına ~232,08 dolar |
| Toplam maliyet | ~1,59 milyar dolar |
| Strateji: Forward Industries, tüm Solana varlığını stake etmiş durumda. Başlangıçtan bu yana brüt stake APY'si %6,5 ile %7,2 arasında değişiyor. Kümülatif stake ödülleri 112.171 SOL'u aştı . Şirketin hiçbir kurumsal borcu bulunmuyor ve yönetim bunu stratejik bir avantaj olarak görüyor . |
| Gerçekleşmemiş zararlar: Mayıs 2026 ortasında SOL 91 dolar civarındayken Forward Industries'in gerçekleşmemiş zararı yaklaşık 983 milyon ila 1 milyar dolar arasındaydı . 20 Haziran'da SOL ~71,75 dolara gerileyince kağıt üstü zarar daha da arttı . Şirket, 2026 mali ilk çeyreğinde 585,65 milyon dolar net zarar bildirdi; bunun 560,2 milyon doları dijital varlık değer düşüklüğünden kaynaklandı . Stake faaliyetleri sayesinde gelir ise dört kattan fazla artarak 13,0 milyon dolara yükseldi (önceki yıl 3,1 milyon dolar) . Şirketin Dijital Varlık Hazinesi (DAT) artık dolaşımdaki SOL arzının yaklaşık %3'ünü oluşturuyor .
| Gerçekleşmemiş zararlar: Mayıs 2026 ortasında SOL 91 dolar civarındayken Forward Industries'in gerçekleşmemiş zararı yaklaşık 983 milyon ila 1 milyar dolar arasındaydı . 20 Haziran'da SOL ~71,75 dolara gerileyince kağıt üstü zarar daha da arttı . Şirket, 2026 mali ilk çeyreğinde 585,65 milyon dolar net zarar bildirdi; bunun 560,2 milyon doları dijital varlık değer düşüklüğünden kaynaklandı . Stake faaliyetleri sayesinde gelir ise dört kattan fazla artarak 13,0 milyon dolara yükseldi (önceki yıl 3,1 milyon dolar) . Şirketin Dijital Varlık Hazinesi (DAT) artık dolaşımdaki SOL arzının yaklaşık %3'ünü oluşturuyor .
| Metrik | Detay |
|---|---|
| Mevcut varlık | 2.223.074 SOL (22 Haziran itibarıyla) |
| Piyasa değeri | ~163,6 milyon dolar |
| Hisse Başına SOL (SPS) | 13 Mayıs 2026 itibarıyla 0,0670 — yıllık bazda %108 artış |
| Toplam dönüştürülmüş varlık | 13 Mayıs itibarıyla ~2.294.576 SOL ve SOL eşdeğeri |
| Strateji: DeFi Development Corp., hazine stratejisini doğrudan Solana biriktirme ve bileşik getiri elde etme üzerine kuran ilk ABD halka açık şirketi. Temel performans metriği olarak Hisse Başına SOL (SPS) değerini takip ediyor ve Aralık 2028'e kadar 1,0 SPS hedefine ulaşmayı planlıyor . SOL varlıklarının %15'inden fazlası zincir üstünde getiri elde etmek için kullanılıyor ve şirket SPS'yi artırmak için hisse geri alımı yapıyor . Ayrıca, hazine pozisyonunun tokenize edilmiş bir versiyonu olan 656.000'den fazla dfdvSOL tokenına sahip . |
| Finansallar: 2026 ilk çeyrek geliri 4,49 milyon dolar ile analist beklentilerini (3,50 milyon dolar) aşarken, GAAP hisse başına karı (EPS) -8,47 dolar ile beklentilerin (-0,25 dolar) oldukça altında kaldı. Bu durum, SOL fiyatındaki düşüşün etkisini gösteriyor . Şirket, Haziran 2026 SPS hedefi olan 0,075'i yineledi ve piyasadaki düşüşe rağmen SPS'de yıllık %108'lik bir artış kaydettiğini belirtti .
| Metrik | Detay |
|---|---|
| Satış öncesi toplam hazine SOL | ~530.251 SOL (3 Şubat 2026 itibarıyla) |
| Kompozisyon | 402.004 raw SOL + 37.043 jitoSOL + 81.149 STKESOL |
| Son satış | 9 Haziran 2026'da token başına |
| Elde edilen gelir | ~CAD 5,7 milyon ile borç ve kaldıraç azaltıldı |
| Satış sonrası varlık | ~456.173 SOL kaldı |
| Strateji: SOL Strategies, Solana doğrulayıcıları ve altyapısı işletiyor. 1 Haziran 2026'da HoudiniSwap LLC'yi 18 milyon dolara satın aldı; bu satın alma, hazinedeki SOL'u satmadan DeFi protokolleri aracılığıyla finanse edildi . Şirket, daha önce Bitcoin odaklı bir holding şirketiyken, Eylül 2025'te görevinden ayrılan CEO Leah Wald liderliğinde Solana'ya odaklanmıştı . |
CoinGecko verilerine göre, Upexi 22 Haziran 2026 itibarıyla yaklaşık 2.173.204 SOL (yaklaşık 159,9 milyon dolar) ile üçüncü büyük halka açık Solana sahibi konumunda . Eylül 2025 raporları, Upexi'nin yaklaşık 2 milyon SOL tuttuğunu gösteriyordu . Mevcut Haziran 2026 arama sonuçlarında, planlanan hazine genişlemesine dair spesifik bir bilgiye rastlanmamıştır.
CoinGecko'nun takipçisi, ilk beşte ayrıca Sharps Technology (STSS.US) (2.077.799 SOL, ~152,9 milyon dolar) ve Solana Company (HSDT.US) (2.064.717 SOL, ~152,0 milyon dolar) şirketlerini de listeliyor . Bu şirketler ve diğerleriyle birlikte, izlenen 20 kuruluşun toplam SOL varlığı 1,36 milyar dolara ulaşıyor .
Sadece Forward Industries'in gerçekleşmemiş zararı ~1 milyar dolar civarında . DeFi Development Corp ve diğer şirketlerin piyasa değeri kayıplarıyla birleştiğinde, Solana hazine şirketlerinin toplam kağıt üstü zararının Haziran 2026 itibarıyla 1,5 milyar doları aştığı tahmin ediliyor .
Halka açık hazine şirketleri, stratejilerini açıkça MicroStrategy'nin Bitcoin biriktirme modelinin Solana'ya uyarlanmış hali olarak tanımlıyor . Temel fark şu: MicroStrategy, BTC'yi getiri elde etmeden tutarken; Solana hazineleri varlıklarının tamamını stake ederek yıllık %6,5-7,2 brüt APY elde ediyor . Bu getiri, kağıt üstü zararları kısmen telafi ediyor ve düzenli bir gelir akışı yaratıyor. Ancak bir analizin belirttiği gibi, 17,4 milyon dolarlık stake geliri, 560,2 milyon dolarlık gerçekleşmemiş dijital varlık zararının yanında oldukça küçük kalıyor . Forward Industries gibi şirketler, SOL başına büyümeyi (MicroStrategy'nin BTC başına metriğine benzer şekilde) vurguluyor ve satış planlarının olmadığını belirtiyor .
SOL, 20 Haziran 2026 itibarıyla 73 dolar civarında işlem görüyordu. Bu fiyat, tüm zamanların en yüksek seviyesinin oldukça altında ve Forward Industries'in ortalama maliyetinin (~232 dolar) çok gerisinde . Tüm hazine sahiplerindeki kağıt üstü zararların büyük kısmı bu fiyat düşüşünden kaynaklanıyor.
Japon oyun geliştiricisi Enish (TSE: 3667), 9 Haziran 2026'da tüm Bitcoin varlıklarını satarak stake ve doğrulayıcı operasyonlarını içeren Solana odaklı bir DAT 2.0 aktif hazine stratejisine geçti . Bu durum, pasif Bitcoin hazinelerinden getiri getiren Solana hazinelerine geçiş trendinin büyüdüğünü gösteriyor.
| Şirket | Sembol | SOL Varlığı (Haziran 2026) | Yaklaşık Değer | Strateji Vurgusu |
|---|---|---|---|---|
| Forward Industries | FWDI | ~7.013.536 | 516 milyon dolar | %100 stake edilmiş, %6,5-7,2 APY, ~1 milyar dolar kağıt üstü zarar |
| DeFi Development Corp | DFDV | ~2.223.074 | 164 milyon dolar | Bileşik SPS (yıllık %108 büyüme), zincir üstü getiri |
| Upexi | UPXI | ~2.173.204 | 160 milyon dolar | En büyük üçüncü sahip; ileriye dönük planlar doğrulanamadı |
| Sharps Technology | STSS | ~2.077.799 | 153 milyon dolar | — |
| Solana Company | HSDT | ~2.064.717 | 152 milyon dolar | Ekosistem katılımına odaklanmış |
| SOL Strategies | HODL | ~456.173 (9 Haziran satışı sonrası) | ~33 milyon dolar | Borç ödemek için %12,4 satıldı; doğrulayıcı operasyonları |
Piyasa yorumlarında bahsi geçen bazı rakamlar (234.900 SOL için 16,5 milyon dolarlık balina alımı, Solana DEX hacminin NYSE'yi geçmesi, Solana ETF'lerinden 5,5 milyon dolar çıkışı ve Circle'ın Solana'da 250 milyon USDC basması gibi) mevcut arama sonuçlarında bulunamamıştır ve kaynaklı verilerle doğrulanamamaktadır. Ayrıca, Upexi'nin CoinGecko anlık görüntüsünün ötesindeki güncel varlıkları Haziran 2026 açıklamalarından teyit edilememiştir.
Halka açık Solana hazine modeli henüz emekleme aşamasındadır. İzlenen toplam varlıklar, SOL'un dolaşımdaki arzının %3'ünden daha azını temsil etmektedir . Stake getirilerinin uzun süreli bir ayı piyasasında düşüşü anlamlı bir şekilde dengeleyip dengeleyemeyeceği, yalnızca SOL'un fiyat yolculuğuyla cevaplanacak açık bir sorudur.