TSMC, 2. çeyrek bilançosunu 16 Temmuz 2026'da açıklayacak.
Şirket, 2026 yılı için 52 56 milyar dolar sermaye harcaması öngörüyor. Barclays ve Bank of America gibi büyük yatırım bankaları, 2027 yılı için bu rakamın 74 75 milyar dolara yükselebileceğini tahmin ediyor.
Yapay zeka çip talebinin itici gücüyle TSMC, tarihinin en büyük kapasite genişlemesini gerçekleştiriyor: 2026'da beş adet 2nm fabrikası aynı anda devreye alınıyor.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) merakla beklenen 2026 yılının ikinci çeyrek bilançosunu 16 Temmuz 2026'da Tayvan saatiyle 14:00'te açıklayacak. Şirket, 6-15 Temmuz tarihleri arasında sessiz döneme girdi . Bu bilanço, TSMC'nin tarihinin en agresif kapasite artışını gerçekleştirdiği ve yapay zeka çiplerine olan doyumsuz talebin zirve yaptığı kritik bir dönemde geliyor. İşte yatırımcıların ve analistlerin odaklandığı, kaynaklarla desteklenmiş ön izleme.
2. Çeyrek 2026 Finansal Beklentileri
Analist konsensüsü ve şirketin kendi rehberliği, rekor seviyelere yakın bir başka çeyreğe işaret ediyor.
Hisse Başına Kâr (ADR): 5 analistin tahminine göre konsensüs hisse başına kâr seviyesinde. Tahmin aralığı 3,67 dolar ile 4,20 dolar arasında değişiyor . Başka bir takip verisi ise konsensüsün 3,78 dolar/ADR olduğunu gösteriyor . Hatırlanacağı gibi TSMC, 2026 ilk çeyrekte GAAP bazında hisse başına 3,49 dolar kâr açıklamıştı .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC 2. Çeyrek 2026 Bilançosu: Yapay Zeka Çipi Talebi ve Rekor Yatırım Beklentileri"?
TSMC, 2. çeyrek bilançosunu 16 Temmuz 2026'da açıklayacak.
What are the key points to validate first?
TSMC, 2. çeyrek bilançosunu 16 Temmuz 2026'da açıklayacak. Şirket, 2026 yılı için 52 56 milyar dolar sermaye harcaması öngörüyor. Barclays ve Bank of America gibi büyük yatırım bankaları, 2027 yılı için bu rakamın 74 75 milyar dolara yükselebileceğini tahmin ediyor.
What should I do next in practice?
Yapay zeka çip talebinin itici gücüyle TSMC, tarihinin en büyük kapasite genişlemesini gerçekleştiriyor: 2026'da beş adet 2nm fabrikası aynı anda devreye alınıyor.
TSMC, 2. çeyrek bilançosunu 16 Temmuz 2026'da açıklayacak.
Şirket, 2026 yılı için 52 56 milyar dolar sermaye harcaması öngörüyor. Barclays ve Bank of America gibi büyük yatırım bankaları, 2027 yılı için bu rakamın 74 75 milyar dolara yükselebileceğini tahmin ediyor.
Yapay zeka çip talebinin itici gücüyle TSMC, tarihinin en büyük kapasite genişlemesini gerçekleştiriyor: 2026'da beş adet 2nm fabrikası aynı anda devreye alınıyor.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) merakla beklenen 2026 yılının ikinci çeyrek bilançosunu 16 Temmuz 2026'da Tayvan saatiyle 14:00'te açıklayacak. Şirket, 6-15 Temmuz tarihleri arasında sessiz döneme girdi . Bu bilanço, TSMC'nin tarihinin en agresif kapasite artışını gerçekleştirdiği ve yapay zeka çiplerine olan doyumsuz talebin zirve yaptığı kritik bir dönemde geliyor. İşte yatırımcıların ve analistlerin odaklandığı, kaynaklarla desteklenmiş ön izleme.
2. Çeyrek 2026 Finansal Beklentileri
Analist konsensüsü ve şirketin kendi rehberliği, rekor seviyelere yakın bir başka çeyreğe işaret ediyor.
Hisse Başına Kâr (ADR): 5 analistin tahminine göre konsensüs hisse başına kâr seviyesinde. Tahmin aralığı 3,67 dolar ile 4,20 dolar arasında değişiyor . Başka bir takip verisi ise konsensüsün 3,78 dolar/ADR olduğunu gösteriyor . Hatırlanacağı gibi TSMC, 2026 ilk çeyrekte GAAP bazında hisse başına 3,49 dolar kâr açıklamıştı .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC 2. Çeyrek 2026 Bilançosu: Yapay Zeka Çipi Talebi ve Rekor Yatırım Beklentileri"?
TSMC, 2. çeyrek bilançosunu 16 Temmuz 2026'da açıklayacak.
What are the key points to validate first?
TSMC, 2. çeyrek bilançosunu 16 Temmuz 2026'da açıklayacak. Şirket, 2026 yılı için 52 56 milyar dolar sermaye harcaması öngörüyor. Barclays ve Bank of America gibi büyük yatırım bankaları, 2027 yılı için bu rakamın 74 75 milyar dolara yükselebileceğini tahmin ediyor.
What should I do next in practice?
Yapay zeka çip talebinin itici gücüyle TSMC, tarihinin en büyük kapasite genişlemesini gerçekleştiriyor: 2026'da beş adet 2nm fabrikası aynı anda devreye alınıyor.
Gelir: TSMC'nin kendi rehberliği, ikinci çeyrek gelirinin 39,0 milyar dolar ile 40,2 milyar dolar arasında olmasını öngörüyor. Bu, orta noktada yıllık bazda yaklaşık %32 ve çeyreklik bazda %10 büyüme anlamına geliyor . Konsensüs ise 40,1 milyar dolar civarında toplanmış durumda .
Brüt Kâr Marjı: Yönetim, ikinci çeyrek brüt kâr marjını %65,5 ile %67,5 aralığında öngörüyor . Bu, 2026 ilk çeyrekteki rekor %66,2'lik marjın ardından geliyor . Bazı satış tarafı analistleri marjın %68'e yaklaşabileceğini veya aşabileceğini modellemiş olsa da, "%70'e yaklaşıyor" iddiası mevcut resmi rehberlik veya yayınlanmış konsensüs tarafından doğrulanmıyor. Yönetimin tavanı %67,5 olduğu için %70 marj, konsensüsün üzerinde bir boğa senaryosu olarak kalıyor .
Faaliyet Kâr Marjı: Yönetim, bu oranı %56,5 ile %58,5 aralığında öngörüyor .
Yıl Sonu Gelir ve Sermaye Harcaması (Capex) Görünümü
Yatırımcılar, TSMC yönetiminin halihazırda yükseltilmiş olan 2026 yıl sonu görünümünü daraltıp daraltmayacağına veya tekrar yükseltip yükseltmeyeceğine odaklanacak.
2026 Yılı Gelir Artışı: TSMC, Nisan ayındaki ilk çeyrek bilanço görüşmesinde 2026 yılı gelir beklentisini ABD doları bazında "%30'un üzerinde büyüme" olarak yukarı yönlü revize etmişti. Önceki beklenti "yaklaşık %30" idi . Analistler, 16 Temmuz'daki görüşmenin bu gidişatın yükseltilmiş rehberliğin üzerinde seyredip seyretmediğine veya başka bir yukarı yönlü revizyon olasılığına dair ipuçları vermesini bekliyor .
2026 Sermaye Harcaması (Capex): TSMC, 2026 yılı sermaye harcamalarını 52 milyar dolar ile 56 milyar dolar arasında belirledi. Bu, yarı iletken tarihindeki en büyük tek yıllık sermaye taahhüdü . CFO Wendell Huang, Nisan ayında harcamaların bu aralığın üst sınırına yakın olacağını doğruladı . En sık anılan üst sınır 56 milyar dolar .
2027 Capex Tahminleri: Bank of America, yapay zeka çip talebini gerekçe göstererek TSMC'nin 2027 yılı sermaye harcaması tahminini 63 milyar dolardan 75 milyar dolara yükseltti. Bu, piyasa konsensüsü olan 65 milyar doların oldukça üzerinde . Söylentilerde geçen 73 milyar dolarlık spesifik bir rakam üst düzey kaynaklarca doğrulanmamıştır; BofA'nın yayınlanan tahmini 75 milyar dolardır . Barclays de 29 Haziran 2026'daki yükseltmesinde 2027 capex'ini 74 milyar dolar olarak modellemişti .
Yapay Zeka Talebi, Fiyatlama Gücü ve Hisse Performansı
TSMC'nin tüm finansal ve operasyonel kararlarının ardındaki tematik itici güç yapay zeka olmaya devam ediyor.
Yapay Zeka Gelir Motoru: Yapay zeka çip talebinin büyük kısmını kapsayan yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) kategorisi, TSMC'nin yıllık gelirinin %58'ini oluşturuyor . Yapay zeka ile ilgili talep, yöneticiler ve analistler tarafından sık sık "doyumsuz" olarak tanımlanıyor .
Fiyatlama Gücü: Yapay zeka talebindeki patlama, TSMC'ye önemli bir fiyatlama avantajı sağladı. Gelişmiş üretim düğümlerindeki (N3, N2) kapasite sıkışıklığı ve müşterilerin üretim sırası için rekabet etmesi, TSMC'nin primli fiyatlandırma yapmasına olanak tanıyor .
Hisse Senedi Yükselişi: TSMC'nin hissesi 2026'nın başlarında önemli bir ralli yaptı. Goldman Sachs ve Macquarie Group dahil en az altı aracı kurum, hissenin yükselişinin ardından hedef fiyatlarını yukarı çekti . Kaynaklarda %44'lük yıl başından bu yana kazanç rakamına doğrudan rastlanmasa da, bu oran raporlanan rekor ralli ve analist aksiyonlarıyla genel olarak uyumludur .
Wall Street'ten Yükseltilen Hedef Fiyatlar
Analistler, ikinci çeyrek bilançosu öncesinde ezici bir çoğunlukla boğa görüşünde. Birçok büyük firma son aylarda TSMC hissesi (NYSE: TSM) için hedef fiyatlarını yükseltti.
Barclays: 29 Haziran 2026'da TSMC hedef fiyatını 470 dolardan 625 dolara yükseltti ve "Ağırlığını Artır" (Overweight) tavsiyesini korudu. Analist Simon Coles, TSMC'yi "yapay zekaya yatırım yapmanın en iyi yollarından biri" olarak tanımladı ve 2026/2027 capex'ini sırasıyla 56 milyar dolar ve 74 milyar dolar olarak modelledi .
Citigroup (Citi): Mart 2026 sonunda TSMC hedef fiyatını 2.600 NT$'dan 2.800 NT$'a yükseltti ve hızlanan yapay zeka çip talebini gerekçe gösterdi . Daha önce Ocak 2026'da da bir hedefi 3.030 NT$'a yükseltmişti . Forumlarda tartışılan 3.800 T$ rakamına ise kaynaklarda rastlanmamıştır.
Goldman Sachs: Ocak 2026'da TSMC hedef fiyatını %35 artırarak 2.330 NT$'a yükseltti ve bir başka sağlam büyüme yılı beklentisini dile getirdi .
GF Securities: 2026 ilk çeyrek bilançosu öncesinde TSMC hedef fiyatını 2.325 NT$'dan 2.808 NT$'a yükseltti ve "Al" tavsiyesini korudu . Bazı yatırımcı sohbetlerinde geçen 2.900 NT$ rakamı, doğrulanan bu hedefin üzerindedir.
JPMorgan: Ocak 2026 başında TSMC hedefini %24 artırarak 2.100 NT$'a çıkardı .
16 Temmuz Görüşmesi İçin Kilit Yatırımcı Odak Noktaları
Rakamların ötesinde, yatırımcılar üç stratejik konuda güncellemeleri dikkatle dinleyecek.
1. 2-Nanometre (N2) Üretim Zaman Çizelgesi
TSMC'nin FinFET'ten ilk çevreleyen kapı (GAA) nanosheet transistör mimarisine geçişi, FinFET'ten bu yana en önemli teknolojik kırılma noktası.
Üretim Durumu: TSMC, N2 (2nm sınıfı) için seri üretime 2025'in ikinci yarısında başladı . Yüksek hacimli seri üretim ise Ocak 2026'da Baoshan ve Kaohsiung'daki fabrikalarda başladı . Mart 2026, N2 gelirinin ölçekli olarak görüldüğü ilk ay oldu .
Agresif Fabrika Artışı: Şirket, 2026'da aynı anda beş adet 2nm fabrikasını devreye alıyor. Bu, yapay zeka ve HPC talebiyle tetiklenen, TSMC tarihindeki en agresif kapasite genişlemesi .
Müşteri Talebi: 2nm kapasitesinin tamamen dolduğu bildiriliyor. Apple'ın ilk kapasitenin yarısından fazlasını garantilediği, Qualcomm'un ise bir diğer erken müşteri olduğu belirtiliyor . AMD, Google ve AWS'nin ise 2026 ve 2027 yıllarını kapsayan üretim planları var .
Gelecek Düğümler: Gelişmiş güç dağıtımına sahip N2P ve HPC için optimize edilmiş N2X'in seri üretiminin 2026'nın ikinci yarısında başlaması planlanıyor . 1,6nm'lik A16 düğümünün ise 2026'nın ikinci yarısında seri üretime geçmesi bekleniyor .
2. Yapay Zeka/HPC Sipariş Gidişatı ve Sıkılaşan Arz
HPC zaten baskın gelir kaynağı ve görüşme, talep gidişatının hızlanıp hızlanmadığını ortaya koyacak.
Yatırımcılar, yapay zeka talebinin devasa yeni N2 ve N3 kapasitesini absorbe edip etmediğine ve daha fazla fiyat artışını destekleyebilecek arz-talep sıkılaşması belirtileri olup olmadığına dair yorumları izleyecek .
Sıkışıklık, NVIDIA'nın GPU'ları gibi yapay zeka hızlandırıcıları için kritik öneme sahip gelişmiş paketleme (CoWoS) alanına da yayılıyor.
3. Uzun Vadeli Brüt Kâr Marjı Hedefi ve Sürdürülebilirlik
TSMC, 2026 ilk çeyrekte %66,2 ile rekor brüt kâr marjı elde etti . Görüşmedeki kilit marj soruları şunlar:
N3 Kârlılığı: N3'ün 2026'nın ikinci yarısında şirket ortalaması kârlılık marjını geçmesi bekleniyor; bu da brüt kâr marjlarına yapısal bir destek sağlayacak .
%65'in Üzerinde Sürdürülebilirlik: 2. çeyrek için verilen %65,5-67,5 aralığı, marjların tarihsel ortalamaların oldukça üzerinde tutulacağına dair güveni gösteriyor. Analistler, N2 artış maliyetleri ve amortismanın en yüksek olduğu yılın ikinci yarısında bunun sürdürülebilir olup olmadığını sorgulayacak.
Doğrulanmamış %70 Hedefi: TSMC yönetiminin mevcut rehberliğinde açık bir %70 uzun vadeli brüt kâr marjı hedefi bulunmamaktadır. Bazı analistler %69-70 civarında marj modellemesi yapmış olsa da (örneğin bir notta 3. çeyrek için %69,9 öngörülmüştür ), bunlar konsensüsün üzerindeki tahminlerdir, yönetim rehberliği değildir.
Temel İddialar Üzerine Doğruluk Notları
İddia
Doğrulama Durumu
Kaynak
Hisse başına kâr konsensüsü 3,81 dolar/ADR
Doğrulandı
Gelir ~40 milyar dolar
Doğrulandı (Rehberlik 39,0-40,2 milyar $)
Brüt kâr marjı %70'e yaklaşıyor
Doğrulanmadı — Yönetim rehberliği tavanı %67,5
2026 gelir artışı >%30'a yükseltildi
Doğrulandı
2026 capex ~56 milyar dolar
Doğrulandı (52-56 milyar $ aralığı, üst sınıra yakın harcama)
2027 capex 73 milyar dolar
Kısmen doğrulandı — BofA 75 milyar $, Barclays 74 milyar $ yayınladı
Gelir: TSMC'nin kendi rehberliği, ikinci çeyrek gelirinin 39,0 milyar dolar ile 40,2 milyar dolar arasında olmasını öngörüyor. Bu, orta noktada yıllık bazda yaklaşık %32 ve çeyreklik bazda %10 büyüme anlamına geliyor . Konsensüs ise 40,1 milyar dolar civarında toplanmış durumda .
Brüt Kâr Marjı: Yönetim, ikinci çeyrek brüt kâr marjını %65,5 ile %67,5 aralığında öngörüyor . Bu, 2026 ilk çeyrekteki rekor %66,2'lik marjın ardından geliyor . Bazı satış tarafı analistleri marjın %68'e yaklaşabileceğini veya aşabileceğini modellemiş olsa da, "%70'e yaklaşıyor" iddiası mevcut resmi rehberlik veya yayınlanmış konsensüs tarafından doğrulanmıyor. Yönetimin tavanı %67,5 olduğu için %70 marj, konsensüsün üzerinde bir boğa senaryosu olarak kalıyor .
Faaliyet Kâr Marjı: Yönetim, bu oranı %56,5 ile %58,5 aralığında öngörüyor .
Yıl Sonu Gelir ve Sermaye Harcaması (Capex) Görünümü
Yatırımcılar, TSMC yönetiminin halihazırda yükseltilmiş olan 2026 yıl sonu görünümünü daraltıp daraltmayacağına veya tekrar yükseltip yükseltmeyeceğine odaklanacak.
2026 Yılı Gelir Artışı: TSMC, Nisan ayındaki ilk çeyrek bilanço görüşmesinde 2026 yılı gelir beklentisini ABD doları bazında "%30'un üzerinde büyüme" olarak yukarı yönlü revize etmişti. Önceki beklenti "yaklaşık %30" idi . Analistler, 16 Temmuz'daki görüşmenin bu gidişatın yükseltilmiş rehberliğin üzerinde seyredip seyretmediğine veya başka bir yukarı yönlü revizyon olasılığına dair ipuçları vermesini bekliyor .
2026 Sermaye Harcaması (Capex): TSMC, 2026 yılı sermaye harcamalarını 52 milyar dolar ile 56 milyar dolar arasında belirledi. Bu, yarı iletken tarihindeki en büyük tek yıllık sermaye taahhüdü . CFO Wendell Huang, Nisan ayında harcamaların bu aralığın üst sınırına yakın olacağını doğruladı . En sık anılan üst sınır 56 milyar dolar .
2027 Capex Tahminleri: Bank of America, yapay zeka çip talebini gerekçe göstererek TSMC'nin 2027 yılı sermaye harcaması tahminini 63 milyar dolardan 75 milyar dolara yükseltti. Bu, piyasa konsensüsü olan 65 milyar doların oldukça üzerinde . Söylentilerde geçen 73 milyar dolarlık spesifik bir rakam üst düzey kaynaklarca doğrulanmamıştır; BofA'nın yayınlanan tahmini 75 milyar dolardır . Barclays de 29 Haziran 2026'daki yükseltmesinde 2027 capex'ini 74 milyar dolar olarak modellemişti .
Yapay Zeka Talebi, Fiyatlama Gücü ve Hisse Performansı
TSMC'nin tüm finansal ve operasyonel kararlarının ardındaki tematik itici güç yapay zeka olmaya devam ediyor.
Yapay Zeka Gelir Motoru: Yapay zeka çip talebinin büyük kısmını kapsayan yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) kategorisi, TSMC'nin yıllık gelirinin %58'ini oluşturuyor . Yapay zeka ile ilgili talep, yöneticiler ve analistler tarafından sık sık "doyumsuz" olarak tanımlanıyor .
Fiyatlama Gücü: Yapay zeka talebindeki patlama, TSMC'ye önemli bir fiyatlama avantajı sağladı. Gelişmiş üretim düğümlerindeki (N3, N2) kapasite sıkışıklığı ve müşterilerin üretim sırası için rekabet etmesi, TSMC'nin primli fiyatlandırma yapmasına olanak tanıyor .
Hisse Senedi Yükselişi: TSMC'nin hissesi 2026'nın başlarında önemli bir ralli yaptı. Goldman Sachs ve Macquarie Group dahil en az altı aracı kurum, hissenin yükselişinin ardından hedef fiyatlarını yukarı çekti . Kaynaklarda %44'lük yıl başından bu yana kazanç rakamına doğrudan rastlanmasa da, bu oran raporlanan rekor ralli ve analist aksiyonlarıyla genel olarak uyumludur .
Wall Street'ten Yükseltilen Hedef Fiyatlar
Analistler, ikinci çeyrek bilançosu öncesinde ezici bir çoğunlukla boğa görüşünde. Birçok büyük firma son aylarda TSMC hissesi (NYSE: TSM) için hedef fiyatlarını yükseltti.
Barclays: 29 Haziran 2026'da TSMC hedef fiyatını 470 dolardan 625 dolara yükseltti ve "Ağırlığını Artır" (Overweight) tavsiyesini korudu. Analist Simon Coles, TSMC'yi "yapay zekaya yatırım yapmanın en iyi yollarından biri" olarak tanımladı ve 2026/2027 capex'ini sırasıyla 56 milyar dolar ve 74 milyar dolar olarak modelledi .
Citigroup (Citi): Mart 2026 sonunda TSMC hedef fiyatını 2.600 NT$'dan 2.800 NT$'a yükseltti ve hızlanan yapay zeka çip talebini gerekçe gösterdi . Daha önce Ocak 2026'da da bir hedefi 3.030 NT$'a yükseltmişti . Forumlarda tartışılan 3.800 T$ rakamına ise kaynaklarda rastlanmamıştır.
Goldman Sachs: Ocak 2026'da TSMC hedef fiyatını %35 artırarak 2.330 NT$'a yükseltti ve bir başka sağlam büyüme yılı beklentisini dile getirdi .
GF Securities: 2026 ilk çeyrek bilançosu öncesinde TSMC hedef fiyatını 2.325 NT$'dan 2.808 NT$'a yükseltti ve "Al" tavsiyesini korudu . Bazı yatırımcı sohbetlerinde geçen 2.900 NT$ rakamı, doğrulanan bu hedefin üzerindedir.
JPMorgan: Ocak 2026 başında TSMC hedefini %24 artırarak 2.100 NT$'a çıkardı .
16 Temmuz Görüşmesi İçin Kilit Yatırımcı Odak Noktaları
Rakamların ötesinde, yatırımcılar üç stratejik konuda güncellemeleri dikkatle dinleyecek.
1. 2-Nanometre (N2) Üretim Zaman Çizelgesi
TSMC'nin FinFET'ten ilk çevreleyen kapı (GAA) nanosheet transistör mimarisine geçişi, FinFET'ten bu yana en önemli teknolojik kırılma noktası.
Üretim Durumu: TSMC, N2 (2nm sınıfı) için seri üretime 2025'in ikinci yarısında başladı . Yüksek hacimli seri üretim ise Ocak 2026'da Baoshan ve Kaohsiung'daki fabrikalarda başladı . Mart 2026, N2 gelirinin ölçekli olarak görüldüğü ilk ay oldu .
Agresif Fabrika Artışı: Şirket, 2026'da aynı anda beş adet 2nm fabrikasını devreye alıyor. Bu, yapay zeka ve HPC talebiyle tetiklenen, TSMC tarihindeki en agresif kapasite genişlemesi .
Müşteri Talebi: 2nm kapasitesinin tamamen dolduğu bildiriliyor. Apple'ın ilk kapasitenin yarısından fazlasını garantilediği, Qualcomm'un ise bir diğer erken müşteri olduğu belirtiliyor . AMD, Google ve AWS'nin ise 2026 ve 2027 yıllarını kapsayan üretim planları var .
Gelecek Düğümler: Gelişmiş güç dağıtımına sahip N2P ve HPC için optimize edilmiş N2X'in seri üretiminin 2026'nın ikinci yarısında başlaması planlanıyor . 1,6nm'lik A16 düğümünün ise 2026'nın ikinci yarısında seri üretime geçmesi bekleniyor .
2. Yapay Zeka/HPC Sipariş Gidişatı ve Sıkılaşan Arz
HPC zaten baskın gelir kaynağı ve görüşme, talep gidişatının hızlanıp hızlanmadığını ortaya koyacak.
Yatırımcılar, yapay zeka talebinin devasa yeni N2 ve N3 kapasitesini absorbe edip etmediğine ve daha fazla fiyat artışını destekleyebilecek arz-talep sıkılaşması belirtileri olup olmadığına dair yorumları izleyecek .
Sıkışıklık, NVIDIA'nın GPU'ları gibi yapay zeka hızlandırıcıları için kritik öneme sahip gelişmiş paketleme (CoWoS) alanına da yayılıyor.
3. Uzun Vadeli Brüt Kâr Marjı Hedefi ve Sürdürülebilirlik
TSMC, 2026 ilk çeyrekte %66,2 ile rekor brüt kâr marjı elde etti . Görüşmedeki kilit marj soruları şunlar:
N3 Kârlılığı: N3'ün 2026'nın ikinci yarısında şirket ortalaması kârlılık marjını geçmesi bekleniyor; bu da brüt kâr marjlarına yapısal bir destek sağlayacak .
%65'in Üzerinde Sürdürülebilirlik: 2. çeyrek için verilen %65,5-67,5 aralığı, marjların tarihsel ortalamaların oldukça üzerinde tutulacağına dair güveni gösteriyor. Analistler, N2 artış maliyetleri ve amortismanın en yüksek olduğu yılın ikinci yarısında bunun sürdürülebilir olup olmadığını sorgulayacak.
Doğrulanmamış %70 Hedefi: TSMC yönetiminin mevcut rehberliğinde açık bir %70 uzun vadeli brüt kâr marjı hedefi bulunmamaktadır. Bazı analistler %69-70 civarında marj modellemesi yapmış olsa da (örneğin bir notta 3. çeyrek için %69,9 öngörülmüştür ), bunlar konsensüsün üzerindeki tahminlerdir, yönetim rehberliği değildir.
Temel İddialar Üzerine Doğruluk Notları
İddia
Doğrulama Durumu
Kaynak
Hisse başına kâr konsensüsü 3,81 dolar/ADR
Doğrulandı
Gelir ~40 milyar dolar
Doğrulandı (Rehberlik 39,0-40,2 milyar $)
Brüt kâr marjı %70'e yaklaşıyor
Doğrulanmadı — Yönetim rehberliği tavanı %67,5
2026 gelir artışı >%30'a yükseltildi
Doğrulandı
2026 capex ~56 milyar dolar
Doğrulandı (52-56 milyar $ aralığı, üst sınıra yakın harcama)
2027 capex 73 milyar dolar
Kısmen doğrulandı — BofA 75 milyar $, Barclays 74 milyar $ yayınladı