Aave V4'te 200 Milyon Dolarlık Dev Sıçrama: Yeni Mimarisi, Büyüme Hikayesi ve DeFi'deki Liderlik
Aave V4'ün Ethereum’daki mevduatları, 30 Mart 2026'daki lansmanından sadece üç ay sonra, Haziran sonunda 200 milyon dolara fırladı; aktif krediler ise 60 milyon dolar seviyesinde. Yükseltmenin kalbinde yer alan 'Hub and Spoke' mimarisi, tüm likiditeyi tek bir merkezde toplarken, her bir borç verme pazarının (Spoke)...
YayımlayanDeepSeek-V4-Flash ile düzenlendiGörseller GPT Image 1.5 ile oluşturuldu
Aave V4'ün Ethereum’daki mevduatları, 30 Mart 2026'daki lansmanından sadece üç ay sonra, Haziran sonunda 200 milyon dolara fırladı; aktif krediler ise 60 milyon dolar seviyesinde.
Yükseltmenin kalbinde yer alan 'Hub and Spoke' mimarisi, tüm likiditeyi tek bir merkezde toplarken, her bir borç verme pazarının (Spoke) kendi risk parametrelerini belirlemesine olanak tanıyor.
Aave, 42 milyar doları aşan toplam mevduatıyla DeFi borç verme pazarının %51'inden fazlasını kontrol ediyor; V4 ise bu dev pastanın küçük ama hızla büyüyen bir dilimi.
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Aave'nin beş yıl arayla gelen en büyük protokol yükseltmesi V4, rekor bir hızla büyüyor. 30 Mart 2026'da Ethereum ana ağında (mainnet) hayata geçen V4'teki mevduatlar, Haziran sonu itibarıyla yaklaşık 200 milyon dolara ulaşarak bir önceki aya göre ikiye katlandı . Aktif kredilerin büyüklüğü ise 60 milyon dolar civarında . Lansmandaki 25 milyon dolardan üç aydan kısa sürede 200 milyon dolara varan bu ivme, V4'ün yeniden tasarlanan mimarisine olan güçlü talebi gösteriyor .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4'te 200 Milyon Dolarlık Dev Sıçrama: Yeni Mimarisi, Büyüme Hikayesi ve DeFi'deki Liderlik"?
Aave V4'ün Ethereum’daki mevduatları, 30 Mart 2026'daki lansmanından sadece üç ay sonra, Haziran sonunda 200 milyon dolara fırladı; aktif krediler ise 60 milyon dolar seviyesinde.
What are the key points to validate first?
Aave V4'ün Ethereum’daki mevduatları, 30 Mart 2026'daki lansmanından sadece üç ay sonra, Haziran sonunda 200 milyon dolara fırladı; aktif krediler ise 60 milyon dolar seviyesinde. Yükseltmenin kalbinde yer alan 'Hub and Spoke' mimarisi, tüm likiditeyi tek bir merkezde toplarken, her bir borç verme pazarının (Spoke) kendi risk parametrelerini belirlemesine olanak tanıyor.
What should I do next in practice?
Aave, 42 milyar doları aşan toplam mevduatıyla DeFi borç verme pazarının %51'inden fazlasını kontrol ediyor; V4 ise bu dev pastanın küçük ama hızla büyüyen bir dilimi.
Aave V4'te 200 Milyon Dolarlık Dev Sıçrama: Yeni Mimarisi, Büyüme Hikayesi ve DeFi'deki Liderlik
Aave V4'ün Ethereum’daki mevduatları, 30 Mart 2026'daki lansmanından sadece üç ay sonra, Haziran sonunda 200 milyon dolara fırladı; aktif krediler ise 60 milyon dolar seviyesinde. Yükseltmenin kalbinde yer alan 'Hub and Spoke' mimarisi, tüm likiditeyi tek bir merkezde toplarken, her bir borç verme pazarının (Spoke)...
YayımlayanDeepSeek-V4-Flash ile düzenlendiGörseller GPT Image 1.5 ile oluşturuldu
Aave V4'ün Ethereum’daki mevduatları, 30 Mart 2026'daki lansmanından sadece üç ay sonra, Haziran sonunda 200 milyon dolara fırladı; aktif krediler ise 60 milyon dolar seviyesinde.
Yükseltmenin kalbinde yer alan 'Hub and Spoke' mimarisi, tüm likiditeyi tek bir merkezde toplarken, her bir borç verme pazarının (Spoke) kendi risk parametrelerini belirlemesine olanak tanıyor.
Aave, 42 milyar doları aşan toplam mevduatıyla DeFi borç verme pazarının %51'inden fazlasını kontrol ediyor; V4 ise bu dev pastanın küçük ama hızla büyüyen bir dilimi.
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Aave'nin beş yıl arayla gelen en büyük protokol yükseltmesi V4, rekor bir hızla büyüyor. 30 Mart 2026'da Ethereum ana ağında (mainnet) hayata geçen V4'teki mevduatlar, Haziran sonu itibarıyla yaklaşık 200 milyon dolara ulaşarak bir önceki aya göre ikiye katlandı . Aktif kredilerin büyüklüğü ise 60 milyon dolar civarında . Lansmandaki 25 milyon dolardan üç aydan kısa sürede 200 milyon dolara varan bu ivme, V4'ün yeniden tasarlanan mimarisine olan güçlü talebi gösteriyor .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4'te 200 Milyon Dolarlık Dev Sıçrama: Yeni Mimarisi, Büyüme Hikayesi ve DeFi'deki Liderlik"?
Aave V4'ün Ethereum’daki mevduatları, 30 Mart 2026'daki lansmanından sadece üç ay sonra, Haziran sonunda 200 milyon dolara fırladı; aktif krediler ise 60 milyon dolar seviyesinde.
What are the key points to validate first?
Aave V4'ün Ethereum’daki mevduatları, 30 Mart 2026'daki lansmanından sadece üç ay sonra, Haziran sonunda 200 milyon dolara fırladı; aktif krediler ise 60 milyon dolar seviyesinde. Yükseltmenin kalbinde yer alan 'Hub and Spoke' mimarisi, tüm likiditeyi tek bir merkezde toplarken, her bir borç verme pazarının (Spoke) kendi risk parametrelerini belirlemesine olanak tanıyor.
What should I do next in practice?
Aave, 42 milyar doları aşan toplam mevduatıyla DeFi borç verme pazarının %51'inden fazlasını kontrol ediyor; V4 ise bu dev pastanın küçük ama hızla büyüyen bir dilimi.
Ancak bu rakamlar hikayenin sadece bir kısmı. Yaklaşık 200 milyon dolarlık mevduat, yalnızca V4'ün yeni Ethereum ağına ait. Aave'nin 14'ten fazla zincirde faaliyet gösteren eski V3 protokolü, Mart 2026 sonu itibarıyla hâlâ 42 milyar doların üzerinde mevduata ev sahipliği yapıyor . V4 gelecek olsa da, V3 şu an için ana nakit akışını sağlayan dev makine olmaya devam ediyor.
Büyüme Rotası: Üç Ayda 25 Milyon Dolardan 200 Milyon Dolara
V4'ün mevduat büyümesi, bir güvenlik olayının ardından hızla toparlanarak dikkat çeken aşamalardan geçti :
Mart 2026 Sonu (Lansman): V4, sınırlı arz ve borç limitleriyle piyasaya sürüldü ve yaklaşık 25 milyon dolarlık bir mevduatla yola çıktı .
Mayıs 2026 Başı: İlk benimseyenlerin talebiyle toplam kilitli değer (TVL) %150 artarak yaklaşık 105 milyon dolara ulaştı .
Mayıs 2026 Sonu (Güvenlik Açığı Sonrası): rsETH teminatını etkileyen bir köprü güvenlik açığı, Aave'nin WETH piyasalarına sıçradı. Kaldıraçlı işlemlerin çözülmesiyle TVL yaklaşık 75 milyon dolara geriledi . Koordineli bir 'DeFi United' kurtarma çalışması istikrarı sağladı .
Mayıs 2026 Sonu (Kilometre Taşı): Tüm aksiliklere rağmen V4, 100 milyon dolarlık ilk büyük mevduat hedefini aştı. DAO, art arda üç kapasite artışını onayladı ve frxUSD ile USDG için ilk teşvik kampanyalarını başlattı .
Haziran 2026 Sonu: Mevduatlar bir ay içinde tekrar ikiye katlanarak 200 milyon dolara, aktif krediler ise 60 milyon dolara yükseldi; bu da aylık yaklaşık %100'lük bir büyüme oranına işaret ediyor .
Önemli Not: 200 milyon dolar bile, Aave'nin toplam protokol çapındaki mevduatının (V3 + V4 ~42 milyar dolar) %0,5'inden azını oluşturuyor. Yükseltme, kontrollü bir erken aşama lansmanı olarak devam ediyor .
Mimari Değişim: Hub-and-Spoke Neden Önemli?
V3'ten V4'e en büyük değişiklik mimari alanında. V3'te her zincirin kendi izole likidite havuzu vardı ve bu da sermayeyi parçalıyordu . V4 ise bunun yerine Hub and Spoke (Merkez ve Kollar) tasarımını getiriyor :
Likidite Merkezi (Hub): Tüm yatırılan varlıkları merkezi bir sözleşmede tutar ve birleşik muhasebe yönetimini sağlar . Herhangi bir Spoke üzerinden yatırılan sermaye Hub'a akar ve bağlı tüm Spoke'lar tarafından kullanılabilir hale gelir .
Kollar (Spokes): Modüler, bağımsız olarak devreye alınabilen borç verme ortamlarıdır. Her Spoke'un kendi teminat türleri, risk parametreleri ve tasfiye kuralları bulunur . Bu sayede yönetişim, yeni bir varlık sınıfı veya kurumsal kullanım senaryosu için yeni bir borç verme pazarı açarken likiditeyi taşımak veya Hub'a dokunmak zorunda kalmaz .
Mevcut Durum: Üç adet Hub (Core, Prime, Plus) ve on bir adet Spoke aktif durumda. Bu yapı, farklı teminat kategorileri arasında izole likidite yönlendirmesine olanak tanıyor .
Gelecek Aşama: Çapraz zincir likidite esnekliği, sonraki aşamalar için planlanmış durumda. Yani farklı zincirlerdeki Spoke'lar, zamanla aynı küresel likidite havuzundan yararlanacak .
Güvenlik Yatırımı: Yükseltme, 1,5 milyon dolarlık bir denetim bütçesiyle 345 gün boyunca sıkı bir güvenlik incelemesinden geçti .
Bu mimari, V3'e göre üç somut avantaj sağlıyor: Spoke başına izole risk yönetimi sayesinde daha esnek risk yönetimi, yeni varlık sınıflarının daha kolay desteklenmesi ve paylaşılan likiditeden kaynaklanan sermaye verimliliği artışları .
Aave, rakipleri büyüyor olsa da, DeFi borç verme alanında açık ara en büyük oyuncu olmaya devam ediyor :
Aave'nin protokol geneli TVL'si 2025'te 75 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve yılı 55 milyar dolar seviyesinde kapattı (yıllık %57 artış) .
2026 başlarında Aave, DeFi borç verme pazarının yaklaşık %51,3'ünü elinde tutuyordu (35,8 milyar dolar TVL) ve Ethereum'daki tüm borçlanmaların tahmini %82'sini tek başına karşılıyordu .
Toplam DeFi borç verme sektörünün büyüklüğü, 2026 ortası itibarıyla 75-80 milyar dolar civarında seyrediyor .
Ana Rakipler: Morpho Blue (~11,8 milyar dolar TVL), Spark (~6,8 milyar dolar), Compound V3 (~2,7 milyar dolar) . Özellikle Morpho, kurumsal benimsemeyle 2 milyar dolardan 10 milyar doların üzerine çıktı .
Aave'nin 14'ten fazla zincire yayılan likidite moat'ı ve en derin denetim geçmişi, yapısal avantajları arasında yer alıyor . Ancak Morpho, Base zincirindeki borç verme pazarında Aave'yi geçti (1 milyar dolara karşı 539 milyon dolar) ve daha fazla zinciri (29'a karşı 19) destekliyor .
Aave'nin Gelecek Vizyonu: 2026 İçin Üç Temel Sütun
Kurucu Stani Kulechov'un 2026 ana planı üç temel sütuna dayanıyor :
Aave V4 — Hub-and-Spoke yükseltmesi; bir sonraki aşamada çapraz zincir likiditesi hedefleniyor . V4, ölçeklenmenin temelini oluşturuyor.
Horizon — Gerçek dünya varlıklarına (RWA) yönelik kurumsal sınıf bir borç verme platformu. Tokenize edilmiş varlıklar için şimdiden 550 milyon doların üzerinde mevduat çekmeyi başardı .
Aave Uygulaması (Aave App) — Kripto para kullanıcılarının ötesine geçerek ana akım kullanıcıları hedefleyen, mobil öncelikli bir tüketici uygulaması .
Bu stratejik çerçeve, Aave'yi yalnızca bir DeFi borç verenden daha fazlası olarak konumlandırıyor. Amaç, hem kripto yerlilerine hem de kurumsal piyasalara hizmet eden "zincir üstü temel kredi katmanı" haline gelmek . Protokolün kümülatif borç verme hacmi 1 trilyon doları aşmış durumda ve tarihsel olarak 3,33 trilyon doların üzerinde toplam mevduat işlemiş durumda .
Ancak bu rakamlar hikayenin sadece bir kısmı. Yaklaşık 200 milyon dolarlık mevduat, yalnızca V4'ün yeni Ethereum ağına ait. Aave'nin 14'ten fazla zincirde faaliyet gösteren eski V3 protokolü, Mart 2026 sonu itibarıyla hâlâ 42 milyar doların üzerinde mevduata ev sahipliği yapıyor . V4 gelecek olsa da, V3 şu an için ana nakit akışını sağlayan dev makine olmaya devam ediyor.
Büyüme Rotası: Üç Ayda 25 Milyon Dolardan 200 Milyon Dolara
V4'ün mevduat büyümesi, bir güvenlik olayının ardından hızla toparlanarak dikkat çeken aşamalardan geçti :
Mart 2026 Sonu (Lansman): V4, sınırlı arz ve borç limitleriyle piyasaya sürüldü ve yaklaşık 25 milyon dolarlık bir mevduatla yola çıktı .
Mayıs 2026 Başı: İlk benimseyenlerin talebiyle toplam kilitli değer (TVL) %150 artarak yaklaşık 105 milyon dolara ulaştı .
Mayıs 2026 Sonu (Güvenlik Açığı Sonrası): rsETH teminatını etkileyen bir köprü güvenlik açığı, Aave'nin WETH piyasalarına sıçradı. Kaldıraçlı işlemlerin çözülmesiyle TVL yaklaşık 75 milyon dolara geriledi . Koordineli bir 'DeFi United' kurtarma çalışması istikrarı sağladı .
Mayıs 2026 Sonu (Kilometre Taşı): Tüm aksiliklere rağmen V4, 100 milyon dolarlık ilk büyük mevduat hedefini aştı. DAO, art arda üç kapasite artışını onayladı ve frxUSD ile USDG için ilk teşvik kampanyalarını başlattı .
Haziran 2026 Sonu: Mevduatlar bir ay içinde tekrar ikiye katlanarak 200 milyon dolara, aktif krediler ise 60 milyon dolara yükseldi; bu da aylık yaklaşık %100'lük bir büyüme oranına işaret ediyor .
Önemli Not: 200 milyon dolar bile, Aave'nin toplam protokol çapındaki mevduatının (V3 + V4 ~42 milyar dolar) %0,5'inden azını oluşturuyor. Yükseltme, kontrollü bir erken aşama lansmanı olarak devam ediyor .
Mimari Değişim: Hub-and-Spoke Neden Önemli?
V3'ten V4'e en büyük değişiklik mimari alanında. V3'te her zincirin kendi izole likidite havuzu vardı ve bu da sermayeyi parçalıyordu . V4 ise bunun yerine Hub and Spoke (Merkez ve Kollar) tasarımını getiriyor :
Likidite Merkezi (Hub): Tüm yatırılan varlıkları merkezi bir sözleşmede tutar ve birleşik muhasebe yönetimini sağlar . Herhangi bir Spoke üzerinden yatırılan sermaye Hub'a akar ve bağlı tüm Spoke'lar tarafından kullanılabilir hale gelir .
Kollar (Spokes): Modüler, bağımsız olarak devreye alınabilen borç verme ortamlarıdır. Her Spoke'un kendi teminat türleri, risk parametreleri ve tasfiye kuralları bulunur . Bu sayede yönetişim, yeni bir varlık sınıfı veya kurumsal kullanım senaryosu için yeni bir borç verme pazarı açarken likiditeyi taşımak veya Hub'a dokunmak zorunda kalmaz .
Mevcut Durum: Üç adet Hub (Core, Prime, Plus) ve on bir adet Spoke aktif durumda. Bu yapı, farklı teminat kategorileri arasında izole likidite yönlendirmesine olanak tanıyor .
Gelecek Aşama: Çapraz zincir likidite esnekliği, sonraki aşamalar için planlanmış durumda. Yani farklı zincirlerdeki Spoke'lar, zamanla aynı küresel likidite havuzundan yararlanacak .
Güvenlik Yatırımı: Yükseltme, 1,5 milyon dolarlık bir denetim bütçesiyle 345 gün boyunca sıkı bir güvenlik incelemesinden geçti .
Bu mimari, V3'e göre üç somut avantaj sağlıyor: Spoke başına izole risk yönetimi sayesinde daha esnek risk yönetimi, yeni varlık sınıflarının daha kolay desteklenmesi ve paylaşılan likiditeden kaynaklanan sermaye verimliliği artışları .
Aave, rakipleri büyüyor olsa da, DeFi borç verme alanında açık ara en büyük oyuncu olmaya devam ediyor :
Aave'nin protokol geneli TVL'si 2025'te 75 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve yılı 55 milyar dolar seviyesinde kapattı (yıllık %57 artış) .
2026 başlarında Aave, DeFi borç verme pazarının yaklaşık %51,3'ünü elinde tutuyordu (35,8 milyar dolar TVL) ve Ethereum'daki tüm borçlanmaların tahmini %82'sini tek başına karşılıyordu .
Toplam DeFi borç verme sektörünün büyüklüğü, 2026 ortası itibarıyla 75-80 milyar dolar civarında seyrediyor .
Ana Rakipler: Morpho Blue (~11,8 milyar dolar TVL), Spark (~6,8 milyar dolar), Compound V3 (~2,7 milyar dolar) . Özellikle Morpho, kurumsal benimsemeyle 2 milyar dolardan 10 milyar doların üzerine çıktı .
Aave'nin 14'ten fazla zincire yayılan likidite moat'ı ve en derin denetim geçmişi, yapısal avantajları arasında yer alıyor . Ancak Morpho, Base zincirindeki borç verme pazarında Aave'yi geçti (1 milyar dolara karşı 539 milyon dolar) ve daha fazla zinciri (29'a karşı 19) destekliyor .
Aave'nin Gelecek Vizyonu: 2026 İçin Üç Temel Sütun
Kurucu Stani Kulechov'un 2026 ana planı üç temel sütuna dayanıyor :
Aave V4 — Hub-and-Spoke yükseltmesi; bir sonraki aşamada çapraz zincir likiditesi hedefleniyor . V4, ölçeklenmenin temelini oluşturuyor.
Horizon — Gerçek dünya varlıklarına (RWA) yönelik kurumsal sınıf bir borç verme platformu. Tokenize edilmiş varlıklar için şimdiden 550 milyon doların üzerinde mevduat çekmeyi başardı .
Aave Uygulaması (Aave App) — Kripto para kullanıcılarının ötesine geçerek ana akım kullanıcıları hedefleyen, mobil öncelikli bir tüketici uygulaması .
Bu stratejik çerçeve, Aave'yi yalnızca bir DeFi borç verenden daha fazlası olarak konumlandırıyor. Amaç, hem kripto yerlilerine hem de kurumsal piyasalara hizmet eden "zincir üstü temel kredi katmanı" haline gelmek . Protokolün kümülatif borç verme hacmi 1 trilyon doları aşmış durumda ve tarihsel olarak 3,33 trilyon doların üzerinde toplam mevduat işlemiş durumda .