İlk plan oldukça iddialıydı: 2027'de piyasaya çıkması beklenen Rubin Ultra, tek bir gelişmiş paket içinde 4 hesaplama kalıbı ve 16 HBM4E bellek yığını barındıracaktı . SemiAnalysis'e göre revize edilen sürüm yaklaşık yarı boyuta indirildi ve gerçek dünya performansı da önceki hedefin yaklaşık yarısına düştü .
Burada önemli bir belirsizlik var: Nvidia, iptali resmen doğrulamadı. Ayrıca bazı piyasa katılımcıları, SemiAnalysis'in 30 Haziran'da yeni bir gelişme açıklamak yerine Nisan 2026'da Tayvan medyasında yer alan tedarik zinciri haberlerini yeniden gündeme getirmiş olabileceğini savundu . Tasarım değişikliğine ilişkin haberler, Ctee ve Commercial Times tarafından Nisan ayının başında da yayımlanmıştı .
Standart Rubin GPU'nun iki hesaplama kalıbı ve 8 HBM4 modülünden oluşan bir paket kullanması planlanıyor . İlk Rubin Ultra tasarımı ise bunu iki katına çıkararak iki Rubin sınıfı yonganın tek pakette birleştirilmesini hedefliyordu: 4 kalıp ve 16 HBM4E yığını .
Revize edilen model, temel Rubin'e benzer şekilde 2 kalıp + 8 HBM düzenine dönüyor .
| Özellik | Orijinal 4 kalıplı Rubin Ultra | Revize 2 kalıplı Rubin Ultra |
|---|---|---|
| Hesaplama kalıbı | 4 | 2 |
| Bellek | 16 HBM4E yığını | 8 HBM4E yığını |
| Paket ölçeği | Reticle sınırının yaklaşık 7,5–8 katı | Yaklaşık 1–2 katı |
| Göreli hesaplama gücü | Orijinal hedefin %100'ü | Orijinal hedefin yaklaşık %50'si |
| Nvidia'nın performans iddiası | GTC 2026'da dört kalıplı ölçeklemeyle “benzeri görülmemiş” yapay zekâ performansı | Önceki nesle kıyasla çıkarımda 3,5 kat iyileşme |
Bazı Tayvanlı sektör kaynaklarının daha Nisan ayında üretim planlamasının zaten iki kalıplı tasarıma odaklandığını bildirmesi, dört kalıplı planın üretime hazır bir üründen çok hedef niteliğinde kalmış olabileceğini düşündürüyor .
İddialara göre tasarım değişikliğinin temelinde TSMC'nin gelişmiş paketleme süreçlerindeki fiziksel ve ekonomik sınırlar bulunuyor.
Bir sektör analistinin LinkedIn paylaşımındaki tahminlere göre dört kalıplı yaklaşımın paket seviyesindeki üretim verimi yaklaşık %60 olabilir. İki kalıba geçişin bu oranı yaklaşık %85'e çıkarması ve kart başına maliyeti yaklaşık %30 azaltması bekleniyor . Bu rakamlar bağımsız bir analist tahmini; Nvidia veya TSMC tarafından doğrulanmış resmi veriler değil.
TSMC'nin CoWoS-L'nin ölçek sınırlarını aşmak için CoPoS (Chip-on-Panel-on-Substrate) adlı yeni bir paketleme yaklaşımını araştırdığı bildiriliyor. Bu yöntemde yaklaşık 300 milimetrelik silikon interposer yerine daha büyük kare veya dikdörtgen paneller kullanılması hedefleniyor .
Erken tasarımlarda yaklaşık 310 × 310 milimetrelik panellerden söz edilirken, sonraki aşamalarda ölçünün 515 × 510 milimetreye, hatta 750 × 620 milimetreye çıkarılabileceği belirtiliyor . Daha büyük paneller, tek bir pakete daha fazla yonga ve HBM belleği sığdırma potansiyeli taşıyor.
Ancak zamanlama kritik. CoPoS'un seri üretime ancak 2028'in sonlarında veya 2029'un başlarında ulaşması bekleniyor . Bu takvim, 2027 için planlanan Rubin Ultra penceresine yetişmiyor. Nvidia'nın bu nedenle dört kalıbı tek bir paket içinde zorlamak yerine performansı kart veya sistem seviyesinde birleştirmesi bekleniyor: iki ayrı 2 kalıplı paket aynı sunucu kartı ya da modül üzerinde 2+2 düzeninde çalışabilir .
SemiAnalysis, Rubin Ultra tartışmasını yalnızca bir üretim sorunu olarak değil, Nvidia'nın veri merkezi işindeki daha geniş rekabet tablosunun parçası olarak ele aldı .
Google'ın TPU'su, Amazon'un Trainium'u ve Microsoft'un Maia ASIC programı, bu şirketlerin kendi bulutlarındaki büyük yapay zekâ iş yüklerinde daha fazla kullanılmaya başlıyor. Bu çipler, özellikle şirketlerin kendi hizmetleri için Nvidia GPU'larına olan ihtiyacı azaltma potansiyeline sahip .
SemiAnalysis'in aktardığı TrendForce verilerine göre özel yapay zekâ ASIC sevkiyatlarının 2026'da %44,6, genel amaçlı ticari GPU sevkiyatlarının ise %16,1 büyümesi bekleniyor. Bu, yapay zekâ döneminde özel çip büyümesinin ticari GPU büyümesini ilk kez geride bırakacağı yıl olabilir .
Uzun süreli çıkarım kullanımlarında ASIC'lerin toplam sahip olma maliyeti (TCO) açısından %40–65 avantaj sağlayabildiği de belirtiliyor . Bu nedenle veri merkezi müşterileri için yalnızca en yüksek teorik performans değil, token başına maliyet, enerji tüketimi ve kullanım oranı da giderek daha önemli hale geliyor.
Nvidia'nın en güçlü savunma hatlarından biri olan CUDA ekosistemi de baskı altında. Hyperscale şirketler kendi yazılım yığınlarını geliştirirken Triton, ONNX Runtime ve OpenXLA gibi donanımdan bağımsız araçlar, geliştiricilerin CUDA'ya bağlı kalmadan farklı hızlandırıcılara geçmesini kolaylaştırıyor .
Bu, CUDA'nın avantajının bir gecede ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Ancak yazılım bağımlılığının kademeli olarak azalması, Nvidia'nın donanım değiştirmenin maliyetini yükselten geleneksel “hendek” avantajını zayıflatabilir.
Groq, Cerebras ve Etched gibi bağımsız şirketler de veri merkezi çıkarımı için özel ASIC'ler geliştiriyor. Bu ürünler, belirli iş yüklerinde Nvidia'nın genel amaçlı GPU'larının maliyet ve verimlilik avantajını sorguluyor .
Rubin Ultra'daki tasarım geri adımı, Nvidia'nın kısa vadeli gelir görünümünün mutlaka zayıf olduğu anlamına gelmiyor. SemiAnalysis aynı gün, HBM4 tedarik darboğazının büyük ölçüde çözüldüğünü belirterek Nvidia'nın 2026'nın ikinci yarısındaki veri merkezi bilgi işlem gelirinin Wall Street beklentilerinin %20 üzerinde olabileceğini öngördü .
Böylece iki zıt eğilim aynı anda ortaya çıkıyor: kısa vadede güçlü talep ve gelir ivmesi, uzun vadede ise amiral gemisi ürün yol haritasında daha temkinli bir yaklaşım. SemiAnalysis bu durumu “buz ve ateş” dinamiği olarak çerçeveliyor.
Bu gelişmenin başlıca sonuçları şöyle:
SemiAnalysis'in 30 Haziran 2026 tarihli değerlendirmesi, Nvidia için tek yönlü bir kriz hikâyesi sunmuyor. İddialar doğruysa şirket, üretilebilmesi zor bir dört kalıplı tasarımdan daha gerçekçi iki kalıplı bir pakete geri adım attı. Bunun bedeli, orijinal hedefe kıyasla yaklaşık yarı performans olabilir; karşılığında ise daha yüksek üretim verimi, daha düşük maliyet ve daha uygulanabilir bir ürün elde edilebilir .
Asıl stratejik soru, bu değişikliğin tek seferlik bir paketleme sorunu mu yoksa Nvidia'nın rekabet üstünlüğünde daha kalıcı bir kırılmanın işareti mi olduğu. Yanıt büyük ölçüde TSMC'nin CoPoS gibi yeni nesil paketleme teknolojilerini ne zaman ve hangi verimle seri üretime taşıyabileceğine bağlı olacak. Nvidia'nın mevcut CUDA ekosistemi ve güçlü veri merkezi talebi kısa vadede önemli avantajlar sağlamaya devam ediyor; ancak hyperscaler çipleri, özel ASIC'ler ve donanımdan bağımsız yazılım araçları bu avantajı uzun vadede daha fazla test edecek.
İlk plan oldukça iddialıydı: 2027'de piyasaya çıkması beklenen Rubin Ultra, tek bir gelişmiş paket içinde 4 hesaplama kalıbı ve 16 HBM4E bellek yığını barındıracaktı . SemiAnalysis'e göre revize edilen sürüm yaklaşık yarı boyuta indirildi ve gerçek dünya performansı da önceki hedefin yaklaşık yarısına düştü .
Burada önemli bir belirsizlik var: Nvidia, iptali resmen doğrulamadı. Ayrıca bazı piyasa katılımcıları, SemiAnalysis'in 30 Haziran'da yeni bir gelişme açıklamak yerine Nisan 2026'da Tayvan medyasında yer alan tedarik zinciri haberlerini yeniden gündeme getirmiş olabileceğini savundu . Tasarım değişikliğine ilişkin haberler, Ctee ve Commercial Times tarafından Nisan ayının başında da yayımlanmıştı .
Standart Rubin GPU'nun iki hesaplama kalıbı ve 8 HBM4 modülünden oluşan bir paket kullanması planlanıyor . İlk Rubin Ultra tasarımı ise bunu iki katına çıkararak iki Rubin sınıfı yonganın tek pakette birleştirilmesini hedefliyordu: 4 kalıp ve 16 HBM4E yığını .
Revize edilen model, temel Rubin'e benzer şekilde 2 kalıp + 8 HBM düzenine dönüyor .
| Özellik | Orijinal 4 kalıplı Rubin Ultra | Revize 2 kalıplı Rubin Ultra |
|---|---|---|
| Hesaplama kalıbı | 4 | 2 |
| Bellek | 16 HBM4E yığını | 8 HBM4E yığını |
| Paket ölçeği | Reticle sınırının yaklaşık 7,5–8 katı | Yaklaşık 1–2 katı |
| Göreli hesaplama gücü | Orijinal hedefin %100'ü | Orijinal hedefin yaklaşık %50'si |
| Nvidia'nın performans iddiası | GTC 2026'da dört kalıplı ölçeklemeyle “benzeri görülmemiş” yapay zekâ performansı | Önceki nesle kıyasla çıkarımda 3,5 kat iyileşme |
Bazı Tayvanlı sektör kaynaklarının daha Nisan ayında üretim planlamasının zaten iki kalıplı tasarıma odaklandığını bildirmesi, dört kalıplı planın üretime hazır bir üründen çok hedef niteliğinde kalmış olabileceğini düşündürüyor .
İddialara göre tasarım değişikliğinin temelinde TSMC'nin gelişmiş paketleme süreçlerindeki fiziksel ve ekonomik sınırlar bulunuyor.
Bir sektör analistinin LinkedIn paylaşımındaki tahminlere göre dört kalıplı yaklaşımın paket seviyesindeki üretim verimi yaklaşık %60 olabilir. İki kalıba geçişin bu oranı yaklaşık %85'e çıkarması ve kart başına maliyeti yaklaşık %30 azaltması bekleniyor . Bu rakamlar bağımsız bir analist tahmini; Nvidia veya TSMC tarafından doğrulanmış resmi veriler değil.
TSMC'nin CoWoS-L'nin ölçek sınırlarını aşmak için CoPoS (Chip-on-Panel-on-Substrate) adlı yeni bir paketleme yaklaşımını araştırdığı bildiriliyor. Bu yöntemde yaklaşık 300 milimetrelik silikon interposer yerine daha büyük kare veya dikdörtgen paneller kullanılması hedefleniyor .
Erken tasarımlarda yaklaşık 310 × 310 milimetrelik panellerden söz edilirken, sonraki aşamalarda ölçünün 515 × 510 milimetreye, hatta 750 × 620 milimetreye çıkarılabileceği belirtiliyor . Daha büyük paneller, tek bir pakete daha fazla yonga ve HBM belleği sığdırma potansiyeli taşıyor.
Ancak zamanlama kritik. CoPoS'un seri üretime ancak 2028'in sonlarında veya 2029'un başlarında ulaşması bekleniyor . Bu takvim, 2027 için planlanan Rubin Ultra penceresine yetişmiyor. Nvidia'nın bu nedenle dört kalıbı tek bir paket içinde zorlamak yerine performansı kart veya sistem seviyesinde birleştirmesi bekleniyor: iki ayrı 2 kalıplı paket aynı sunucu kartı ya da modül üzerinde 2+2 düzeninde çalışabilir .
SemiAnalysis, Rubin Ultra tartışmasını yalnızca bir üretim sorunu olarak değil, Nvidia'nın veri merkezi işindeki daha geniş rekabet tablosunun parçası olarak ele aldı .
Google'ın TPU'su, Amazon'un Trainium'u ve Microsoft'un Maia ASIC programı, bu şirketlerin kendi bulutlarındaki büyük yapay zekâ iş yüklerinde daha fazla kullanılmaya başlıyor. Bu çipler, özellikle şirketlerin kendi hizmetleri için Nvidia GPU'larına olan ihtiyacı azaltma potansiyeline sahip .
SemiAnalysis'in aktardığı TrendForce verilerine göre özel yapay zekâ ASIC sevkiyatlarının 2026'da %44,6, genel amaçlı ticari GPU sevkiyatlarının ise %16,1 büyümesi bekleniyor. Bu, yapay zekâ döneminde özel çip büyümesinin ticari GPU büyümesini ilk kez geride bırakacağı yıl olabilir .
Uzun süreli çıkarım kullanımlarında ASIC'lerin toplam sahip olma maliyeti (TCO) açısından %40–65 avantaj sağlayabildiği de belirtiliyor . Bu nedenle veri merkezi müşterileri için yalnızca en yüksek teorik performans değil, token başına maliyet, enerji tüketimi ve kullanım oranı da giderek daha önemli hale geliyor.
Nvidia'nın en güçlü savunma hatlarından biri olan CUDA ekosistemi de baskı altında. Hyperscale şirketler kendi yazılım yığınlarını geliştirirken Triton, ONNX Runtime ve OpenXLA gibi donanımdan bağımsız araçlar, geliştiricilerin CUDA'ya bağlı kalmadan farklı hızlandırıcılara geçmesini kolaylaştırıyor .
Bu, CUDA'nın avantajının bir gecede ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Ancak yazılım bağımlılığının kademeli olarak azalması, Nvidia'nın donanım değiştirmenin maliyetini yükselten geleneksel “hendek” avantajını zayıflatabilir.
Groq, Cerebras ve Etched gibi bağımsız şirketler de veri merkezi çıkarımı için özel ASIC'ler geliştiriyor. Bu ürünler, belirli iş yüklerinde Nvidia'nın genel amaçlı GPU'larının maliyet ve verimlilik avantajını sorguluyor .
Rubin Ultra'daki tasarım geri adımı, Nvidia'nın kısa vadeli gelir görünümünün mutlaka zayıf olduğu anlamına gelmiyor. SemiAnalysis aynı gün, HBM4 tedarik darboğazının büyük ölçüde çözüldüğünü belirterek Nvidia'nın 2026'nın ikinci yarısındaki veri merkezi bilgi işlem gelirinin Wall Street beklentilerinin %20 üzerinde olabileceğini öngördü .
Böylece iki zıt eğilim aynı anda ortaya çıkıyor: kısa vadede güçlü talep ve gelir ivmesi, uzun vadede ise amiral gemisi ürün yol haritasında daha temkinli bir yaklaşım. SemiAnalysis bu durumu “buz ve ateş” dinamiği olarak çerçeveliyor.
Bu gelişmenin başlıca sonuçları şöyle:
SemiAnalysis'in 30 Haziran 2026 tarihli değerlendirmesi, Nvidia için tek yönlü bir kriz hikâyesi sunmuyor. İddialar doğruysa şirket, üretilebilmesi zor bir dört kalıplı tasarımdan daha gerçekçi iki kalıplı bir pakete geri adım attı. Bunun bedeli, orijinal hedefe kıyasla yaklaşık yarı performans olabilir; karşılığında ise daha yüksek üretim verimi, daha düşük maliyet ve daha uygulanabilir bir ürün elde edilebilir .
Asıl stratejik soru, bu değişikliğin tek seferlik bir paketleme sorunu mu yoksa Nvidia'nın rekabet üstünlüğünde daha kalıcı bir kırılmanın işareti mi olduğu. Yanıt büyük ölçüde TSMC'nin CoPoS gibi yeni nesil paketleme teknolojilerini ne zaman ve hangi verimle seri üretime taşıyabileceğine bağlı olacak. Nvidia'nın mevcut CUDA ekosistemi ve güçlü veri merkezi talebi kısa vadede önemli avantajlar sağlamaya devam ediyor; ancak hyperscaler çipleri, özel ASIC'ler ve donanımdan bağımsız yazılım araçları bu avantajı uzun vadede daha fazla test edecek.