Qwen 3.7 Max, DeepSeek V4 ve Kimi K2.6: 2026'nın En İddialı Üç Yapay Zeka Modeli Kapışıyor
Üç model de SWE Bench Verified kodlama testinde %80.2 %80.6 bandında birbirine çok yakın sonuçlar veriyor [2][4][5]. DeepSeek V4 Pro Max, LiveCodeBench (%93.5) ve Codeforces (3206 puan) ile salt kod yazma becerisinde zirvede yer alırken [3][5], fiyatıyla da ezici bir üstünlük kuruyor.
YayımlayanDeepSeek-V4-Pro ile düzenlendiGörseller GPT Image 1.5 ile oluşturuldu
Üç model de SWE Bench Verified kodlama testinde %80.2 %80.6 bandında birbirine çok yakın sonuçlar veriyor [2][4][5].
DeepSeek V4 Pro Max, LiveCodeBench (%93.5) ve Codeforces (3206 puan) ile salt kod yazma becerisinde zirvede yer alırken [3][5], fiyatıyla da ezici bir üstünlük kuruyor.
Qwen 3.7 Max; GPQA Diamond (%92,4) ve HMMT 2026 (%97,1) gibi akıl yürütme ve matematik testlerinde en yüksek puanlara sahip [7].
Kimi K2.6, özellikle harici arama araçlarıyla kullanıldığında HLE (%54,0) ve DeepSearchQA'de (92,5 F1 skoru) liderliği elinde tutuyor [4][5].
Research for benchmarks of Qwen3.7-Max, DeepSeek V4, Kimi K2.6A data-driven comparison of benchmarks and pricing for the three leading Chinese AI models in mid-2026.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Research for benchmarks of Qwen3.7-Max, DeepSeek V4, Kimi K2.6. Compare them as comprehensively as possible on both benchmarks & pricing in. Article summary: Here is the comprehensive comparison of Qwen3.7-Max, DeepSeek V4, and Kimi K2.6 across benchmarks and pricing — all data sourced from public results released between April–June 2026.. Topic tags: deepresearch, government, general web, user generated, documentation. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# DeepSeek V4 vs Qwen, GPT, Claude, Kimi and MiniMax: Which Model Wins in 2026. DeepSeek V4 is out — Pro and Flash tiers, MIT license, 1M context, and pricing that undercuts the fr" source context "DeepSeek V4 vs Qwen, GPT-5.5, Claude 4.7, Kimi K2.6 (2026)" Reference image 2: visual subject "# Kimi K2.6 vs Qwen3.7-Max v
openai.com
2026 ortasında yapay zeka dünyasında rekabet kızışmış durumda. Çin merkezli teknoloji devlerinin peş peşe çıkardığı üç model, performans ve fiyatlarıyla sınırları zorluyor: Alibaba'nın Qwen 3.7 Max'i, DeepSeek'in V4 Pro Max'i ve Moonshot AI'ın Kimi K2.6 Thinking modeli. Peki bu üç dev arasında seçim yaparken nelere dikkat etmelisiniz? İster bir yazılım geliştirici olun, ister bir işletme sahibi, bu karşılaştırma size net bir yol haritası sunacak.
Önemli Not: ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü'nün (NIST) CAISI birimi tarafından Mayıs 2026'da yayınlanan bağımsız bir değerlendirme, DeepSeek V4 Pro'nun kendi açıkladığı kıyaslama sonuçlarının, bağımsız testlere göre biraz daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Rapora göre, modelin gerçek performansı Mart 2026 modelleri yerine Ağustos 2025'te çıkan modellere daha yakın olabilir . Bu durum diğer iki model için geçerli değil.
İşte tüm veriler ışığında, Nisan–Haziran 2026 arasında yayınlanan halka açık sonuçlara dayanan kapsamlı karşılaştırmamız.
Kıyaslama (Benchmark) Karşılaştırma Tablosu
Yazılım Mühendisliği ve Kodlama
Kıyaslama Testi
Qwen 3.7 Max
DeepSeek V4 Pro Max
Kimi K2.6 Thinking
SWE-Bench Verified (Gerçek dünya yazılım hatalarını çözme)
80.4
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Qwen 3.7 Max, DeepSeek V4 ve Kimi K2.6: 2026'nın En İddialı Üç Yapay Zeka Modeli Kapışıyor"?
Üç model de SWE Bench Verified kodlama testinde %80.2 %80.6 bandında birbirine çok yakın sonuçlar veriyor [2][4][5].
What are the key points to validate first?
Üç model de SWE Bench Verified kodlama testinde %80.2 %80.6 bandında birbirine çok yakın sonuçlar veriyor [2][4][5]. DeepSeek V4 Pro Max, LiveCodeBench (%93.5) ve Codeforces (3206 puan) ile salt kod yazma becerisinde zirvede yer alırken [3][5], fiyatıyla da ezici bir üstünlük kuruyor.
What should I do next in practice?
Qwen 3.7 Max; GPQA Diamond (%92,4) ve HMMT 2026 (%97,1) gibi akıl yürütme ve matematik testlerinde en yüksek puanlara sahip [7].
Qwen 3.7 Max, DeepSeek V4 ve Kimi K2.6: 2026'nın En İddialı Üç Yapay Zeka Modeli Kapışıyor
Üç model de SWE Bench Verified kodlama testinde %80.2 %80.6 bandında birbirine çok yakın sonuçlar veriyor [2][4][5]. DeepSeek V4 Pro Max, LiveCodeBench (%93.5) ve Codeforces (3206 puan) ile salt kod yazma becerisinde zirvede yer alırken [3][5], fiyatıyla da ezici bir üstünlük kuruyor.
YayımlayanDeepSeek-V4-Pro ile düzenlendiGörseller GPT Image 1.5 ile oluşturuldu
Üç model de SWE Bench Verified kodlama testinde %80.2 %80.6 bandında birbirine çok yakın sonuçlar veriyor [2][4][5].
DeepSeek V4 Pro Max, LiveCodeBench (%93.5) ve Codeforces (3206 puan) ile salt kod yazma becerisinde zirvede yer alırken [3][5], fiyatıyla da ezici bir üstünlük kuruyor.
Qwen 3.7 Max; GPQA Diamond (%92,4) ve HMMT 2026 (%97,1) gibi akıl yürütme ve matematik testlerinde en yüksek puanlara sahip [7].
Kimi K2.6, özellikle harici arama araçlarıyla kullanıldığında HLE (%54,0) ve DeepSearchQA'de (92,5 F1 skoru) liderliği elinde tutuyor [4][5].
Research for benchmarks of Qwen3.7-Max, DeepSeek V4, Kimi K2.6A data-driven comparison of benchmarks and pricing for the three leading Chinese AI models in mid-2026.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Research for benchmarks of Qwen3.7-Max, DeepSeek V4, Kimi K2.6. Compare them as comprehensively as possible on both benchmarks & pricing in. Article summary: Here is the comprehensive comparison of Qwen3.7-Max, DeepSeek V4, and Kimi K2.6 across benchmarks and pricing — all data sourced from public results released between April–June 2026.. Topic tags: deepresearch, government, general web, user generated, documentation. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# DeepSeek V4 vs Qwen, GPT, Claude, Kimi and MiniMax: Which Model Wins in 2026. DeepSeek V4 is out — Pro and Flash tiers, MIT license, 1M context, and pricing that undercuts the fr" source context "DeepSeek V4 vs Qwen, GPT-5.5, Claude 4.7, Kimi K2.6 (2026)" Reference image 2: visual subject "# Kimi K2.6 vs Qwen3.7-Max v
openai.com
2026 ortasında yapay zeka dünyasında rekabet kızışmış durumda. Çin merkezli teknoloji devlerinin peş peşe çıkardığı üç model, performans ve fiyatlarıyla sınırları zorluyor: Alibaba'nın Qwen 3.7 Max'i, DeepSeek'in V4 Pro Max'i ve Moonshot AI'ın Kimi K2.6 Thinking modeli. Peki bu üç dev arasında seçim yaparken nelere dikkat etmelisiniz? İster bir yazılım geliştirici olun, ister bir işletme sahibi, bu karşılaştırma size net bir yol haritası sunacak.
Önemli Not: ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü'nün (NIST) CAISI birimi tarafından Mayıs 2026'da yayınlanan bağımsız bir değerlendirme, DeepSeek V4 Pro'nun kendi açıkladığı kıyaslama sonuçlarının, bağımsız testlere göre biraz daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Rapora göre, modelin gerçek performansı Mart 2026 modelleri yerine Ağustos 2025'te çıkan modellere daha yakın olabilir . Bu durum diğer iki model için geçerli değil.
İşte tüm veriler ışığında, Nisan–Haziran 2026 arasında yayınlanan halka açık sonuçlara dayanan kapsamlı karşılaştırmamız.
Kıyaslama (Benchmark) Karşılaştırma Tablosu
Yazılım Mühendisliği ve Kodlama
Kıyaslama Testi
Qwen 3.7 Max
DeepSeek V4 Pro Max
Kimi K2.6 Thinking
SWE-Bench Verified (Gerçek dünya yazılım hatalarını çözme)
80.4
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Qwen 3.7 Max, DeepSeek V4 ve Kimi K2.6: 2026'nın En İddialı Üç Yapay Zeka Modeli Kapışıyor"?
Üç model de SWE Bench Verified kodlama testinde %80.2 %80.6 bandında birbirine çok yakın sonuçlar veriyor [2][4][5].
What are the key points to validate first?
Üç model de SWE Bench Verified kodlama testinde %80.2 %80.6 bandında birbirine çok yakın sonuçlar veriyor [2][4][5]. DeepSeek V4 Pro Max, LiveCodeBench (%93.5) ve Codeforces (3206 puan) ile salt kod yazma becerisinde zirvede yer alırken [3][5], fiyatıyla da ezici bir üstünlük kuruyor.
What should I do next in practice?
Qwen 3.7 Max; GPQA Diamond (%92,4) ve HMMT 2026 (%97,1) gibi akıl yürütme ve matematik testlerinde en yüksek puanlara sahip [7].
Kodlama arenasında üç model de birbirine çok yakın. Ancak DeepSeek V4, salt kod yazma ve rekabetçi programlamada açık ara önde. Qwen ise özellikle çok adımlı, ajan bazlı (agentic) ve uçbirim görevlerinde daha başarılı görünüyor.
Akıl Yürütme ve Genel Bilgi
Kıyaslama Testi
Qwen 3.7 Max
DeepSeek V4 Pro Max
Kimi K2.6 Thinking
AA Zeka Endeksi v4.0 (Genel performans sıralaması)
56.6 (Dünya 5.'si)
52.0
—
GPQA Diamond (Lisansüstü seviye fen bilimleri)
92.4
—
—
HLE (İnsanlığın Son Sınavı, araçsız)
41.4
37.7
—
HLE (İnsanlığın Son Sınavı, araçlarla)
—
—
54.0
HMMT 2026 (Lise matematiği yarışması)
97.1%
95.2%
AIME 2026 (Amerikan Davetli Matematik Sınavı)
—
—
96.4%
DeepSearchQA (F1 Skoru) (Derin arama ve sentez)
—
—
92.5
Akıl yürütme konusunda işler ilginçleşiyor. Qwen 3.7 Max, özellikle saf matematik ve fen bilimlerinde ezici bir üstünlük kuruyor. Buna karşılık Kimi K2.6, harici araçlarla (örneğin internet tarayıcısı) desteklendiğinde "İnsanlığın Son Sınavı" gibi en zorlu testlerde liderliği ele geçiriyor. Bu da onu özellikle araştırma ve çok adımlı iş akışları için ideal kılıyor.
Fiyat Karşılaştırma Tablosu (API — 1 Milyon token başına, ABD Doları)
Yapay zeka modellerini kullanmanın maliyeti, en az performansı kadar önemli. İşte güncel API fiyatları:
Fiyat Bileşeni
Qwen 3.7 Max
DeepSeek V4 Pro Max
Kimi K2.6
Giriş (cache isabetsiz)
$2.50
$1.74 (promosyonla $0.435)
$0.95
Çıkış (Üretilen metin)
$7.50
$3.48 (promosyonla $0.87)
Önbellek İsabeti (Giriş)
$0.25 (-90% indirim)
$0.0145 (promosyonla $0.0036)
$0.16 (-83% indirim)
Bağlam Penceresi
1 Milyon token
1 Milyon token
Maks. Çıkış Tokenı
65,536
384,000
—
Açık Kaynak
Hayır (Sadece API)
Evet (Hugging Face'de)
Evet
DeepSeek fiyatlandırması hakkında not: DeepSeek, 31 Mayıs 2026'ya kadar %75'lik bir lansman indirimi uyguladı ve bu indirimi daha sonra kalıcı hale getirdi. Bu nedenle V4 Pro Max'in kalıcı fiyatı artık giriş için $0.435, çıkış için $0.87 seviyesinde bulunuyor. Tablo, bu kalıcı promosyon fiyatını yansıtmaktadır .
Fiyat/perforans açısından DeepSeek V4, rakiplerine göre çok daha agresif bir konumda. Özellikle ayda milyonlarca token işleyen bir projeniz varsa, maliyet farkı devasa boyutlara ulaşabilir. Ayrıca DeepSeek ve Kimi'nin açık kaynaklı (open-weight) olması, kendi sunucularınızda barındırma imkanı da tanıyor.
Sonuç: Hangi Modeli Ne Zaman Seçmeli?
Bu üç model arasındaki seçim, tamamen sizin önceliklerinize bağlı. Net bir kazanan yok; her birinin parladığı ayrı alanlar var.
En iyi salt kod yazıcısı ve fiyat-performans şampiyonu: DeepSeek V4 Pro Max
Eğer işiniz yoğun olarak kod üretmek, rekabetçi programlama yapmak veya en ekonomik çözümü arıyorsanız, DeepSeek tartışmasız lider. LiveCodeBench (%93.5) ve Codeforces (3206) puanları bu alandaki en iyi sonuçlar . Üstelik $0.87'lik çıkış token fiyatıyla rakipsiz . Ancak, NIST raporundaki bağımsız testlerle kendi testleri arasındaki farkı göz önünde bulundurmakta fayda var .
En iyi akıl yürütme ve matematik dehası: Qwen 3.7 Max
GPQA Diamond (%92.4) ve HMMT (%97.1) gibi testlerdeki liderliği, Qwen'i karmaşık bilimsel akıl yürütme, ileri düzey matematik ve çok adımlı mantık gerektiren işler için en doğru adres yapıyor . Terminal ve çok dilli yazılım testlerindeki başarısı da onu "ajan" olarak kullanmak için ideal kılıyor. Fiyatı en yükseği olsa da, sunduğu derinlik bazı senaryolar için buna değer.
Araştırma ve araç kullanımı şampiyonu: Kimi K2.6 Thinking
Modelin asıl gücü, internete bağlanıp araştırma yapabildiğinde ortaya çıkıyor. "İnsanlığın Son Sınavı"nda araçlarla %54.0 ve DeepSearchQA'de 92.5 F1 skoru alarak, derinlemesine araştırma ve bilgi sentezi gerektiren görevlerde en iyisi olduğunu kanıtlıyor . Ayrıca açık kaynaklı olması, onu özelleştirilebilir kılıyor. Sadece bağlam penceresinin (256K) rakiplerine göre biraz daha kısa olduğunu unutmayın .
Kodlama arenasında üç model de birbirine çok yakın. Ancak DeepSeek V4, salt kod yazma ve rekabetçi programlamada açık ara önde. Qwen ise özellikle çok adımlı, ajan bazlı (agentic) ve uçbirim görevlerinde daha başarılı görünüyor.
Akıl Yürütme ve Genel Bilgi
Kıyaslama Testi
Qwen 3.7 Max
DeepSeek V4 Pro Max
Kimi K2.6 Thinking
AA Zeka Endeksi v4.0 (Genel performans sıralaması)
56.6 (Dünya 5.'si)
52.0
—
GPQA Diamond (Lisansüstü seviye fen bilimleri)
92.4
—
—
HLE (İnsanlığın Son Sınavı, araçsız)
41.4
37.7
—
HLE (İnsanlığın Son Sınavı, araçlarla)
—
—
54.0
HMMT 2026 (Lise matematiği yarışması)
97.1%
95.2%
AIME 2026 (Amerikan Davetli Matematik Sınavı)
—
—
96.4%
DeepSearchQA (F1 Skoru) (Derin arama ve sentez)
—
—
92.5
Akıl yürütme konusunda işler ilginçleşiyor. Qwen 3.7 Max, özellikle saf matematik ve fen bilimlerinde ezici bir üstünlük kuruyor. Buna karşılık Kimi K2.6, harici araçlarla (örneğin internet tarayıcısı) desteklendiğinde "İnsanlığın Son Sınavı" gibi en zorlu testlerde liderliği ele geçiriyor. Bu da onu özellikle araştırma ve çok adımlı iş akışları için ideal kılıyor.
Fiyat Karşılaştırma Tablosu (API — 1 Milyon token başına, ABD Doları)
Yapay zeka modellerini kullanmanın maliyeti, en az performansı kadar önemli. İşte güncel API fiyatları:
Fiyat Bileşeni
Qwen 3.7 Max
DeepSeek V4 Pro Max
Kimi K2.6
Giriş (cache isabetsiz)
$2.50
$1.74 (promosyonla $0.435)
$0.95
Çıkış (Üretilen metin)
$7.50
$3.48 (promosyonla $0.87)
Önbellek İsabeti (Giriş)
$0.25 (-90% indirim)
$0.0145 (promosyonla $0.0036)
$0.16 (-83% indirim)
Bağlam Penceresi
1 Milyon token
1 Milyon token
Maks. Çıkış Tokenı
65,536
384,000
—
Açık Kaynak
Hayır (Sadece API)
Evet (Hugging Face'de)
Evet
DeepSeek fiyatlandırması hakkında not: DeepSeek, 31 Mayıs 2026'ya kadar %75'lik bir lansman indirimi uyguladı ve bu indirimi daha sonra kalıcı hale getirdi. Bu nedenle V4 Pro Max'in kalıcı fiyatı artık giriş için $0.435, çıkış için $0.87 seviyesinde bulunuyor. Tablo, bu kalıcı promosyon fiyatını yansıtmaktadır .
Fiyat/perforans açısından DeepSeek V4, rakiplerine göre çok daha agresif bir konumda. Özellikle ayda milyonlarca token işleyen bir projeniz varsa, maliyet farkı devasa boyutlara ulaşabilir. Ayrıca DeepSeek ve Kimi'nin açık kaynaklı (open-weight) olması, kendi sunucularınızda barındırma imkanı da tanıyor.
Sonuç: Hangi Modeli Ne Zaman Seçmeli?
Bu üç model arasındaki seçim, tamamen sizin önceliklerinize bağlı. Net bir kazanan yok; her birinin parladığı ayrı alanlar var.
En iyi salt kod yazıcısı ve fiyat-performans şampiyonu: DeepSeek V4 Pro Max
Eğer işiniz yoğun olarak kod üretmek, rekabetçi programlama yapmak veya en ekonomik çözümü arıyorsanız, DeepSeek tartışmasız lider. LiveCodeBench (%93.5) ve Codeforces (3206) puanları bu alandaki en iyi sonuçlar . Üstelik $0.87'lik çıkış token fiyatıyla rakipsiz . Ancak, NIST raporundaki bağımsız testlerle kendi testleri arasındaki farkı göz önünde bulundurmakta fayda var .
En iyi akıl yürütme ve matematik dehası: Qwen 3.7 Max
GPQA Diamond (%92.4) ve HMMT (%97.1) gibi testlerdeki liderliği, Qwen'i karmaşık bilimsel akıl yürütme, ileri düzey matematik ve çok adımlı mantık gerektiren işler için en doğru adres yapıyor . Terminal ve çok dilli yazılım testlerindeki başarısı da onu "ajan" olarak kullanmak için ideal kılıyor. Fiyatı en yükseği olsa da, sunduğu derinlik bazı senaryolar için buna değer.
Araştırma ve araç kullanımı şampiyonu: Kimi K2.6 Thinking
Modelin asıl gücü, internete bağlanıp araştırma yapabildiğinde ortaya çıkıyor. "İnsanlığın Son Sınavı"nda araçlarla %54.0 ve DeepSearchQA'de 92.5 F1 skoru alarak, derinlemesine araştırma ve bilgi sentezi gerektiren görevlerde en iyisi olduğunu kanıtlıyor . Ayrıca açık kaynaklı olması, onu özelleştirilebilir kılıyor. Sadece bağlam penceresinin (256K) rakiplerine göre biraz daha kısa olduğunu unutmayın .