AMD, Intel karşısında son dönemdeki en geniş kapsamlı ilerlemesini 2026’nın ikinci çeyreğinde kaydetti. Mercury Research tahminlerine göre AMD’nin PC ve sunucu işlemcilerini kapsayan standart x86 sevkiyatlarındaki payı %30,7’ye yükseldi. Bu, bir yıl öncesine göre 6,5 puanlık artış demek. Intel’in payı ise %69,3’e geriledi; şirket böylece 1995’ten bu yana ilk kez %70 seviyesinin altında kaldı.
2
8
Bu tablo AMD’nin Intel’i geride bıraktığı anlamına gelmiyor. Intel, sevkiyat hacminde hâlâ açık ara lider. Ancak AMD’nin kazanımları artık tek bir ürün grubuyla sınırlı değil; şirket masaüstü, dizüstü ve sunucu işlemcilerinin tamamında konumunu güçlendirdi.
2026’nın ikinci çeyreğinde x86 işlemci pazarı
| Segment |
AMD |
Intel |
| Toplam x86: PC ve sunucu işlemcileri |
%30,7 |
%69,3 |
| İstemci x86: masaüstü ve dizüstü |
%30,3 |
%69,7 |
| Masaüstü x86 |
%34,9 |
%65,1 |
| Mobil x86 |
%28,9 |
%71,1 |
| Sunucu işlemcileri, bildirilen karşılaştırma |
%34,5 |
%65,5 |
Buradaki oranlar, kullanımda olan bilgisayarların marka dağılımını değil, tedarik zincirine gönderilen işlemci adedini gösteriyor. Standart toplam x86 hesabı ayrıca yarı özel (semicustom), gömülü ve IoT ürünlerini kapsamıyor. Bu kategoriler eklendiğinde AMD’nin toplam payı %34,1’e, Intel’in payı ise %65,9’a yükseliyor ve geriliyor.
2
5
7
AMD, istemci işlemcilerinde ilk kez %30’u geçti
Tüketici tarafındaki en dikkat çekici eşik, masaüstü ve dizüstü bilgisayarların birlikte değerlendirildiği istemci işlemcileri pazarında aşıldı. AMD, x86 istemci CPU sevkiyatlarında %30,3 paya ulaşırken Intel %69,7’de kaldı. Mercury Research bu sonucu, AMD’nin bu kategoride ilk kez %30’un üzerine çıkması olarak değerlendiriyor.
2
4
AMD’nin ilerlemesi her iki ana segmentten geldi; ancak dizüstü bilgisayarlar daha güçlü katkı sağladı. AMD’nin mobil x86 sevkiyatlarındaki payı %28,9’a çıktı. Bu, yıllık bazda 8,4 puanlık artış anlamına geliyor. Intel’in mobil payı %71,1 olurken mobil işlemci sevkiyatları çeyrekten çeyreğe de iyileşti.
2
Masaüstü tarafında AMD’nin payı %34,9, Intel’in payı ise %65,1 olarak ölçüldü. Ancak bu sonuç, pazarın zor bir dönemden geçtiği bir çeyrekte elde edildi: Toplam masaüstü işlemcisi sevkiyatları yıllık bazda %20’den fazla düştü. Daha yüksek bilgisayar fiyatları ve yapay zekâ altyapısına yönelen GPU arzı, masaüstü pazarını baskıladı.
5
21
Bu ayrım önemli. AMD’nin pazar payı yükselmiş olsa da masaüstü pazarı genel olarak küçüldü. Dolayısıyla daha yüksek bir yüzde, AMD’nin mutlak olarak daha fazla masaüstü işlemcisi sattığı anlamına gelmeyebilir.
Sunucu pazarında AMD güçlendi, ancak hesaplama yöntemi fark yaratıyor
AMD, 2026’nın ikinci çeyreğinde bildirilen sunucu işlemcisi sevkiyatlarının %34,5’ini oluşturdu. Intel’in payı %65,5 seviyesinde kaldı. AMD’nin sunucu payı bir yıl önceki %27,3’lük seviyeye göre belirgin biçimde artarken toplam sunucu işlemcisi sevkiyatları da yıllık bazda yaklaşık %20 büyüdü.
18
29
Bununla birlikte, sunucu tarafındaki başlık rakamlar tamamen eşdeğer bir karşılaştırmaya dayanmıyor. Intel’in Data Center Group verileri, gömülü ağ ve depolama işlemcilerini de içeriyor. AMD’nin karşılaştırılabilir ürünleri ise bildirilen rakamlarda hariç tutuluyor. Mercury Research’ün düzeltilmiş hesabında yalnızca Intel Xeon SP ve AMD EPYC işlemcileri karşılaştırıldığında AMD’nin tahmini payı %46,4, Intel’in payı ise %53,6 oluyor.
2
32
Dolayısıyla AMD, bildirilen sunucu sevkiyatı adetlerinde hâlâ Intel’in gerisinde. Ancak düzeltilmiş karşılaştırma, çekirdek sunucu CPU pazarındaki rekabetin göründüğünden çok daha dengeli olabileceğine işaret ediyor. Bu fark, sunucu gelirleri ile birim bazlı pazar paylarının neden her zaman aynı hikâyeyi anlatmadığını da açıklıyor.
Intel’in Data Center Group geliri buna rağmen yıllık bazda %59 arttı. Bu durum, AMD’nin sevkiyat payını artırdığı bir dönemde Intel’in veri merkezi işinin de büyüdüğünü gösteriyor.
23 Intel ayrıca talebi karşılamak için ek üretim kapasitesine ve daha yüksek fabrika üretimine öncelik verdiğini açıkladı.
2
Intel için tablo ne ifade ediyor?
AMD’nin kazanımları, verilerin kapsadığı tüm büyük x86 segmentlerinde Intel’in liderliğini daralttı. Önemli olan yalnızca tek bir çeyrekteki yüzde değişimi değil; AMD’nin istemci CPU’larında %30’u geçmesi, düzeltilmiş çekirdek sunucu karşılaştırmasında Intel’e yaklaşması ve standart PC-sunucu x86 pazarında %30,7 ile rekor seviyeye ulaşmasının aynı dönemde gerçekleşmesi.
2
4
32
Yine de Intel, bildirilen birim sevkiyatlarında büyük bir üstünlüğe sahip. Bu nedenle ikinci çeyrek verileri, AMD’nin Intel’i devraldığını değil, Intel’in uzun süredir devam eden liderliğinin belirgin biçimde daraldığını gösteriyor.
x86 rekabetinin karşısında Arm tehdidi büyüyor
AMD ve Intel yalnızca birbirleriyle rekabet etmiyor. Arm tabanlı işlemciler, PC ve sunucu pazarlarında x86 mimarisinin karşısındaki alanı genişletiyor. Apple’ın M serisi, Qualcomm’un Snapdragon platformları, Nvidia’nın Vera işlemcileri ve büyük bulut hizmeti sağlayıcılarının kendi tasarladığı çipler bu eğilimin öne çıkan örnekleri arasında yer alıyor.
12
31
Mercury Research tahminlerine göre Arm tabanlı işlemciler, ikinci çeyrekte PC istemci CPU pazarında rekor %15,3 paya ulaştı.
12
31 Sunucu tarafında ise ayrı bir rapor Arm’ın payını %13,6 olarak veriyor; ancak bu rakam, sağlanan kaynaklarda PC istemci pazarındaki %15,3’lük oran kadar tutarlı biçimde belgelenmiyor.
29
Genel resim yine de net: AMD, Intel’den x86 payı alarak aradaki farkı kapatıyor. Aynı anda Arm tabanlı tasarımlar da PC ve sunucu pazarının sınırlarını genişletiyor. Bu nedenle gelecekteki rekabet yalnızca AMD ile Intel arasındaki pay değişimiyle değil, x86’nın Arm karşısındaki konumuyla da belirlenecek.