Resultaten kom in under marknadens förväntningar. Analytiker hade i genomsnitt räknat med en justerad nettovinst på omkring 6,6 miljarder RMB, medan en konsensusprognos för omsättningen låg på cirka 112,2 miljarder RMB.
Den rapporterade nettovinsten minskade mindre kraftigt än det justerade resultatet: till 9,46 miljarder RMB, ned 20,5 procent på årsbasis. Koncernens bruttomarginal sjönk samtidigt till 19,8 procent, från 22,5 procent ett år tidigare. Högre komponentkostnader och hård konkurrens pekades ut som centrala orsaker.
Smartphoneintäkterna föll 7,5 procent till 42,1 miljarder RMB. Xiaomi levererade 31,2 miljoner smartphones, vilket var 26,5 procent färre än under motsvarande kvartal 2025. Nedgången hängde bland annat samman med att bolaget drog ned på leveranserna av modeller i mellan- och lågprissegmenten. Även svagare efterfrågan i en miljö med stigande komponentkostnader bidrog.
Pressen syntes tydligt i lönsamheten. Smartphoneverksamhetens bruttomarginal föll till 8,5 procent, från 11,5 procent året innan.
Xiaomi försökte kompensera genom högre priser och en förskjutning mot dyrare modeller. Det genomsnittliga försäljningspriset steg därför 25,9 procent till rekordnivån 1 351 RMB. Premiumtelefoner stod för 32,1 procent av Xiaomis smartphoneförsäljning i Kina.
Prisökningarna och det rikare produktutbudet räckte dock inte för att väga upp de högre kostnaderna för minne och andra komponenter. Kombinationen av högre snittpris, färre sålda enheter och lägre marginal tyder på att premiumstrategin främst dämpade intäktstappet – den vände inte utvecklingen i smartphoneaffären.
Det tillgängliga källmaterialet beskriver högre minneskostnader som en viktig faktor, men visar inte självständigt hur stor del av bristen som kan kopplas till specifika minnestillverkares produktions- eller leveransprioriteringar. Påståenden om att Samsung och SK Hynix i viss utsträckning prioriterade minnen för AI-datacenter framför mobilminne kan därför inte kvantifieras med det underlag som finns här.
Segmentet Smart EV, AI och andra nya initiativ omsatte 24,9 miljarder RMB under kvartalet, en ökning med 17,1 procent från året före. Av detta kom 23,9 miljarder RMB från smarta elbilar och 1,0 miljard RMB från övriga relaterade verksamheter, däribland AI-intäkter kopplade till Xiaomis MiMo-serie av stora språkmodeller.
Xiaomi levererade 104 199 fordon under kvartalet. De sammanlagda leveranserna av SU7-serien passerade samtidigt 500 000 bilar, enligt resultatsammanställningen.
Tillväxten krävde fortsatt stora investeringar. Segmentet redovisade en rörelseförlust på 2,6 miljarder RMB och en bruttomarginal på 19,2 procent. Eftersom segmentet även omfattar AI och andra nya initiativ går förlusten inte att läsa som ett rent resultat för Xiaomis biltillverkning.
Xiaomi uppgav att den värsta kostnadspressen på smartphoneverksamheten hade passerat och att ökningen i minnespriser väntades bromsa in under andra halvåret 2026.
Bolaget siktar dessutom på 550 000 fordonsleveranser under helåret. Den nya SUV-serien SkyNomad, med modellerna N70 Max och N90 Max, väntas lanseras i september. I Xiaomis officiella börsmeddelande angavs förköpspriser på 259 900 RMB respektive 299 900 RMB.
Xiaomis fortsatta utveckling hänger därför på två saker: om minneskostnaderna stabiliseras tillräckligt för att återställa smartphone-marginalerna, och om den snabbt växande elbilsverksamheten kan börja ge uthålliga vinster. Andra kvartalet visar att bolaget skalar upp – men ännu inte att de nya affärerna har blivit lönsamma.
Resultaten kom in under marknadens förväntningar. Analytiker hade i genomsnitt räknat med en justerad nettovinst på omkring 6,6 miljarder RMB, medan en konsensusprognos för omsättningen låg på cirka 112,2 miljarder RMB.
Den rapporterade nettovinsten minskade mindre kraftigt än det justerade resultatet: till 9,46 miljarder RMB, ned 20,5 procent på årsbasis. Koncernens bruttomarginal sjönk samtidigt till 19,8 procent, från 22,5 procent ett år tidigare. Högre komponentkostnader och hård konkurrens pekades ut som centrala orsaker.
Smartphoneintäkterna föll 7,5 procent till 42,1 miljarder RMB. Xiaomi levererade 31,2 miljoner smartphones, vilket var 26,5 procent färre än under motsvarande kvartal 2025. Nedgången hängde bland annat samman med att bolaget drog ned på leveranserna av modeller i mellan- och lågprissegmenten. Även svagare efterfrågan i en miljö med stigande komponentkostnader bidrog.
Pressen syntes tydligt i lönsamheten. Smartphoneverksamhetens bruttomarginal föll till 8,5 procent, från 11,5 procent året innan.
Xiaomi försökte kompensera genom högre priser och en förskjutning mot dyrare modeller. Det genomsnittliga försäljningspriset steg därför 25,9 procent till rekordnivån 1 351 RMB. Premiumtelefoner stod för 32,1 procent av Xiaomis smartphoneförsäljning i Kina.
Prisökningarna och det rikare produktutbudet räckte dock inte för att väga upp de högre kostnaderna för minne och andra komponenter. Kombinationen av högre snittpris, färre sålda enheter och lägre marginal tyder på att premiumstrategin främst dämpade intäktstappet – den vände inte utvecklingen i smartphoneaffären.
Det tillgängliga källmaterialet beskriver högre minneskostnader som en viktig faktor, men visar inte självständigt hur stor del av bristen som kan kopplas till specifika minnestillverkares produktions- eller leveransprioriteringar. Påståenden om att Samsung och SK Hynix i viss utsträckning prioriterade minnen för AI-datacenter framför mobilminne kan därför inte kvantifieras med det underlag som finns här.
Segmentet Smart EV, AI och andra nya initiativ omsatte 24,9 miljarder RMB under kvartalet, en ökning med 17,1 procent från året före. Av detta kom 23,9 miljarder RMB från smarta elbilar och 1,0 miljard RMB från övriga relaterade verksamheter, däribland AI-intäkter kopplade till Xiaomis MiMo-serie av stora språkmodeller.
Xiaomi levererade 104 199 fordon under kvartalet. De sammanlagda leveranserna av SU7-serien passerade samtidigt 500 000 bilar, enligt resultatsammanställningen.
Tillväxten krävde fortsatt stora investeringar. Segmentet redovisade en rörelseförlust på 2,6 miljarder RMB och en bruttomarginal på 19,2 procent. Eftersom segmentet även omfattar AI och andra nya initiativ går förlusten inte att läsa som ett rent resultat för Xiaomis biltillverkning.
Xiaomi uppgav att den värsta kostnadspressen på smartphoneverksamheten hade passerat och att ökningen i minnespriser väntades bromsa in under andra halvåret 2026.
Bolaget siktar dessutom på 550 000 fordonsleveranser under helåret. Den nya SUV-serien SkyNomad, med modellerna N70 Max och N90 Max, väntas lanseras i september. I Xiaomis officiella börsmeddelande angavs förköpspriser på 259 900 RMB respektive 299 900 RMB.
Xiaomis fortsatta utveckling hänger därför på två saker: om minneskostnaderna stabiliseras tillräckligt för att återställa smartphone-marginalerna, och om den snabbt växande elbilsverksamheten kan börja ge uthålliga vinster. Andra kvartalet visar att bolaget skalar upp – men ännu inte att de nya affärerna har blivit lönsamma.