Omsättningen föll 6,1 procent till 108,9 miljarder RMB, medan den justerade nettovinsten minskade 42,6 procent till 6,2 miljarder RMB. Xiaomi behöll en topp tre position på den globala smartphonemarknaden för 24:e kvartalet i rad, samtidigt som elbilsleveranserna ökade 28,2 procent till 104 199 fordon.
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 LunaBilder genererade med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the main positive and negative developments in Xiaomi Corp. (XIACF)’s Q2 2026 earnings, including its record smartphone average se. Article summary: Xiaomi’s Q2 2026 showed strong strategic progress in premium smartphones, AI, overseas retail and EV scale, but component inflation and weaker demand compressed profitability. Revenue was RMB108.9 billion, down 6.1% year. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Xiaomis rapport för andra kvartalet 2026 visar en tydlig dragkamp. Företaget fortsätter att röra sig mot dyrare smartphones och bygger samtidigt upp verksamheter inom artificiell intelligens och elbilar. Men expansionen kostar på kort sikt: omsättningen sjönk 6,1 procent jämfört med samma kvartal året före till 108,9 miljarder RMB, den justerade nettovinsten föll 42,6 procent till 6,2 miljarder RMB och koncernens bruttomarginal minskade till 19,8 procent. Resultatet var dessutom sämre än analytikernas förväntningar. 1
4
Xiaomi nådde en rekordhög genomsnittlig försäljning per smartphone, så kallad ASP. Det berodde på en produktmix med fler dyrare modeller samt prishöjningar. Åtgärderna dämpade effekten av de stigande minneskostnaderna, men räckte inte för att förhindra att mobilverksamhetens bruttomarginal föll till 8,5 procent, jämfört med 11,5 procent ett år tidigare. 1
5
Resultatet pekar på ett mer medvetet val: Xiaomi försöker inte längre jaga försäljningsvolym till varje pris. Både leveranser och intäkter från smartphones minskade på årsbasis när bolaget prioriterade lönsamheten per enhet i en tuff efterfråge- och konkurrensmiljö. 1
10
För investerare är mobilverksamheten därför den viktigaste kortsiktiga temperaturmätaren. Den rekordhöga ASP:n visar att premiumstrategin får genomslag, medan marginalfallet visar att Xiaomis prissättningskraft fortfarande är begränsad när komponentkostnaderna är höga.
Den rekordhöga ASP:n tyder på att Xiaomi har flyttat produktmixen mot dyrare modeller. Prishöjningarna gav dessutom ett visst skydd mot den dyrare minneskomponenten. Xiaomi behöll samtidigt sin plats bland världens tre största smartphonemärken för 24:e kvartalet i rad och låg bland topp tre i 53 länder och regioner. 5
6
Det visar på en förbättrad produktposition och ett starkt globalt genomslag även om antalet sålda telefoner minskade. Brasklappen är att en högre ASP inte gav bättre lönsamhet i mobilsegmentet under kvartalet – kostnadsinflationen åt upp en stor del av fördelen.
Xiaomis stora språkmodell MiMo-V2.5 fick snabbt ökad användning på OpenRouter. I augusti rankades modellen högst globalt i veckovis tokenanvändning, och användningen uppgavs ha ökat mer än sex gånger på två månader. Modellen började också generera intäkter genom API-anrop och tokenplaner. 5
6
17
Strategiskt är detta viktigt eftersom Xiaomi försöker koppla AI till sitt bredare enhetsekosystem, snarare än att behandla modellen som ett fristående forskningsprojekt. Intäkterna från AI är dock fortfarande i ett tidigt skede och användningssiffrorna ska ännu inte ses som ett bevis på någon större resultateffekt.
Xiaomi fortsatte att bygga ut sitt internationella ekosystem och öppnade mer än 640 nya butiker under perioden. 7
8
23 Ett större butiksnät kan både underlätta distributionen av smartphones och ge bolaget fler möjligheter att sälja uppkopplade hemprodukter och annan IoT-utrustning på utländska marknader.
Den övergripande utvecklingen inom IoT var däremot svagare. Intäkterna minskade jämfört med föregående år, då jämförelseperioden gynnades av konsumentsubventioner i Kina. Det gör nedgången svårare att tolka: den internationella expansionen fortsatte, men kunde inte fullt ut kompensera för den ovanligt starka jämförelsebasen. 4
Xiaomi levererade 104 199 elbilar under andra kvartalet, en ökning med 28,2 procent från året före. Det var sjätte kvartalet i rad med tillväxt på årsbasis. De sammanlagda leveranserna av SU7-serien passerade dessutom 500 000 fordon. 3
7
13
14
Segmentet för smarta elbilar, AI och andra nya initiativ omsatte 24,9 miljarder RMB, upp 17,1 procent på årsbasis. Smartbilar stod för 23,9 miljarder RMB, medan övriga relaterade verksamheter – däribland AI-intäkter från MiMo-serien – bidrog med 1,0 miljard RMB. 17
Lanseringen av den laddhybridliknande räckviddsförlängda SUV-modellen SkyNomad breddade dessutom Xiaomis modellutbud på bilmarknaden. 6
14
Internettjänsterna nådde ett rekord på omkring 770 miljoner månatliga aktiva användare. Segmentet omsatte 9,0 miljarder RMB och hade en bruttomarginal på 76,8 procent, vilket gör det till en viktig källa till återkommande intäkter med hög marginal. 6
12
13
Affären fungerar som en motvikt till Xiaomis hårdvarukategorier, där marginalerna är lägre. Den visar också den ekonomiska poängen med bolagets ekosystem: en stor installerad användarbas kan skapa intäkter även efter det första köpet av en telefon, bil eller uppkopplad produkt.
Det mest direkta resultatproblemet var de högre kostnaderna för minne och andra komponenter. Mobilernas bruttomarginal föll till 8,5 procent trots prishöjningar och en dyrare produktmix. För koncernen som helhet minskade marginalen till 19,8 procent från 22,5 procent under motsvarande period året före. 1
4
6
Risken handlar inte bara om att komponenterna blir dyrare. Höjer Xiaomi priserna för kraftigt kan efterfrågan försvagas ytterligare eller marknadsandelar gå förlorade. Tar bolaget i stället kostnadsökningen själv blir marginalerna lidande. Andra kvartalet visade att produktmix och prissättning kan mildra effekten, men inte eliminera den.
Intäkterna från smartphones sjönk 7,5 procent på årsbasis till 42,1 miljarder RMB, samtidigt som leveranserna minskade. 10 Ledningens fokus på lönsamhet framför volym kan skydda bolaget från olönsamma rabatter, men gör Xiaomi mer sårbart om efterfrågan på premiumtelefoner inte återhämtar sig snabbt.
Kvartalet kan därför tolkas på två sätt. Xiaomi visar större disciplin i produktlönsamheten, men strategin bekräftar också att efterfrågan är så pass svår att bolaget måste välja mellan fler sålda enheter och bättre marginaler.
Segmentet för smarta elbilar, AI och andra nya initiativ redovisade en rörelseförlust på omkring 2,6 miljarder RMB, trots intäkter på 24,9 miljarder RMB och en bruttomarginal på 19,2 procent. 4
7
11
17
Investeringarna kan vara nödvändiga för att bygga skala inom både bilar och AI, men de belastar den samlade lönsamheten här och nu. Den centrala frågan är om växande elbilsvolymer så småningom kan ge varaktiga stordriftsfördelar utan att bolaget samtidigt måste fortsätta lägga stora summor på expansion, forskning och nya lanseringar.
Leveranserna växte kraftigt, men lönsamheten var mindre förutsägbar. Segmentets bruttomarginal rapporterades till 19,2 procent och påverkades av produktmix och prissättning, bland annat av ett större inslag av billigare SU7-leveranser. 7
15
17
SkyNomad tillför ytterligare en osäkerhetsfaktor. Modellen breddar Xiaomis möjliga kundbas på bilmarknaden, men dess framtida bidrag till marginalerna beror på pris, utrustningsnivå och tillverkningskostnader. Q2 visar därför stark efterfrågan och ökande skala – men ännu inte en stabil lönsamhetsprofil för elbilarna.
Ledningen pekade på en svag återhämtning i konsumentefterfrågan, hårdare konkurrens och fortsatt kostnadspress för komponenter som orsaker till att det kortsiktiga verksamhetstrycket kan bestå in i tredje kvartalet 2026. Reuters rapporterade också att både omsättning och justerad vinst missade konsensusprognoserna. 1
Det begränsar hur långt investerare kan dra slutsatser från de positiva strategiska signalerna. AI-användningen, elbilsleveranserna och den högre ASP:n för smartphones är uppmuntrande, men det omedelbara resultatet avgörs fortfarande främst av kostnadsutvecklingen och efterfrågan.
Xiaomis andra kvartal 2026 var varken ett renodlat tillväxtkvartal eller en enkel vinstvarning. Rapporten visar ett bolag som gör konkreta framsteg inom premiumtelefoner, AI, internationell distribution, elbilar och internetbaserade tjänster – samtidigt som den etablerade hårdvaruaffären utsätts för press.
De starkaste positiva signalerna var den rekordhöga ASP:n för smartphones, den 24:e raka topp-tre-placeringen globalt, 104 199 levererade elbilar, den tidiga intäktsgenereringen från MiMo-V2.5 och rekordnivån för internettjänsternas användarbas. De viktigaste problemen var mobilmarginalen på 8,5 procent, lägre telefonvolymer, rörelseförlusten på 2,6 miljarder RMB i de nyare verksamheterna och osäkerheten kring elbilarnas lönsamhet.
Den praktiska slutsatsen är att Xiaomis långsiktiga diversifieringsstrategi blir allt mer trovärdig. Men rapporten påminner samtidigt om att fler affärsområden inte tar bort konjunktur- och kostnadsriskerna. Inför nästa kvartal kommer fokus sannolikt att ligga på om minneskostnaderna lättar, om efterfrågan på smartphones stabiliseras och om elbilstillväxten börjar ge en jämnare rörelsevinst. 1
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Omsättningen föll 6,1 procent till 108,9 miljarder RMB, medan den justerade nettovinsten minskade 42,6 procent till 6,2 miljarder RMB.
Omsättningen föll 6,1 procent till 108,9 miljarder RMB, medan den justerade nettovinsten minskade 42,6 procent till 6,2 miljarder RMB. Xiaomi behöll en topp tre position på den globala smartphonemarknaden för 24:e kvartalet i rad, samtidigt som elbilsleveranserna ökade 28,2 procent till 104 199 fordon.
Den rekordhöga genomsnittliga försäljningen per smartphone visar att premiumiseringen går framåt – men bruttomarginalen för mobiler föll till 8,5 procent när minneskostnaderna steg.
Omsättningen föll 6,1 procent till 108,9 miljarder RMB, medan den justerade nettovinsten minskade 42,6 procent till 6,2 miljarder RMB. Xiaomi behöll en topp tre position på den globala smartphonemarknaden för 24:e kvartalet i rad, samtidigt som elbilsleveranserna ökade 28,2 procent till 104 199 fordon.
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 LunaBilder genererade med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the main positive and negative developments in Xiaomi Corp. (XIACF)’s Q2 2026 earnings, including its record smartphone average se. Article summary: Xiaomi’s Q2 2026 showed strong strategic progress in premium smartphones, AI, overseas retail and EV scale, but component inflation and weaker demand compressed profitability. Revenue was RMB108.9 billion, down 6.1% year. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Xiaomis rapport för andra kvartalet 2026 visar en tydlig dragkamp. Företaget fortsätter att röra sig mot dyrare smartphones och bygger samtidigt upp verksamheter inom artificiell intelligens och elbilar. Men expansionen kostar på kort sikt: omsättningen sjönk 6,1 procent jämfört med samma kvartal året före till 108,9 miljarder RMB, den justerade nettovinsten föll 42,6 procent till 6,2 miljarder RMB och koncernens bruttomarginal minskade till 19,8 procent. Resultatet var dessutom sämre än analytikernas förväntningar. 1
4
Xiaomi nådde en rekordhög genomsnittlig försäljning per smartphone, så kallad ASP. Det berodde på en produktmix med fler dyrare modeller samt prishöjningar. Åtgärderna dämpade effekten av de stigande minneskostnaderna, men räckte inte för att förhindra att mobilverksamhetens bruttomarginal föll till 8,5 procent, jämfört med 11,5 procent ett år tidigare. 1
5
Resultatet pekar på ett mer medvetet val: Xiaomi försöker inte längre jaga försäljningsvolym till varje pris. Både leveranser och intäkter från smartphones minskade på årsbasis när bolaget prioriterade lönsamheten per enhet i en tuff efterfråge- och konkurrensmiljö. 1
10
För investerare är mobilverksamheten därför den viktigaste kortsiktiga temperaturmätaren. Den rekordhöga ASP:n visar att premiumstrategin får genomslag, medan marginalfallet visar att Xiaomis prissättningskraft fortfarande är begränsad när komponentkostnaderna är höga.
Den rekordhöga ASP:n tyder på att Xiaomi har flyttat produktmixen mot dyrare modeller. Prishöjningarna gav dessutom ett visst skydd mot den dyrare minneskomponenten. Xiaomi behöll samtidigt sin plats bland världens tre största smartphonemärken för 24:e kvartalet i rad och låg bland topp tre i 53 länder och regioner. 5
6
Det visar på en förbättrad produktposition och ett starkt globalt genomslag även om antalet sålda telefoner minskade. Brasklappen är att en högre ASP inte gav bättre lönsamhet i mobilsegmentet under kvartalet – kostnadsinflationen åt upp en stor del av fördelen.
Xiaomis stora språkmodell MiMo-V2.5 fick snabbt ökad användning på OpenRouter. I augusti rankades modellen högst globalt i veckovis tokenanvändning, och användningen uppgavs ha ökat mer än sex gånger på två månader. Modellen började också generera intäkter genom API-anrop och tokenplaner. 5
6
17
Strategiskt är detta viktigt eftersom Xiaomi försöker koppla AI till sitt bredare enhetsekosystem, snarare än att behandla modellen som ett fristående forskningsprojekt. Intäkterna från AI är dock fortfarande i ett tidigt skede och användningssiffrorna ska ännu inte ses som ett bevis på någon större resultateffekt.
Xiaomi fortsatte att bygga ut sitt internationella ekosystem och öppnade mer än 640 nya butiker under perioden. 7
8
23 Ett större butiksnät kan både underlätta distributionen av smartphones och ge bolaget fler möjligheter att sälja uppkopplade hemprodukter och annan IoT-utrustning på utländska marknader.
Den övergripande utvecklingen inom IoT var däremot svagare. Intäkterna minskade jämfört med föregående år, då jämförelseperioden gynnades av konsumentsubventioner i Kina. Det gör nedgången svårare att tolka: den internationella expansionen fortsatte, men kunde inte fullt ut kompensera för den ovanligt starka jämförelsebasen. 4
Xiaomi levererade 104 199 elbilar under andra kvartalet, en ökning med 28,2 procent från året före. Det var sjätte kvartalet i rad med tillväxt på årsbasis. De sammanlagda leveranserna av SU7-serien passerade dessutom 500 000 fordon. 3
7
13
14
Segmentet för smarta elbilar, AI och andra nya initiativ omsatte 24,9 miljarder RMB, upp 17,1 procent på årsbasis. Smartbilar stod för 23,9 miljarder RMB, medan övriga relaterade verksamheter – däribland AI-intäkter från MiMo-serien – bidrog med 1,0 miljard RMB. 17
Lanseringen av den laddhybridliknande räckviddsförlängda SUV-modellen SkyNomad breddade dessutom Xiaomis modellutbud på bilmarknaden. 6
14
Internettjänsterna nådde ett rekord på omkring 770 miljoner månatliga aktiva användare. Segmentet omsatte 9,0 miljarder RMB och hade en bruttomarginal på 76,8 procent, vilket gör det till en viktig källa till återkommande intäkter med hög marginal. 6
12
13
Affären fungerar som en motvikt till Xiaomis hårdvarukategorier, där marginalerna är lägre. Den visar också den ekonomiska poängen med bolagets ekosystem: en stor installerad användarbas kan skapa intäkter även efter det första köpet av en telefon, bil eller uppkopplad produkt.
Det mest direkta resultatproblemet var de högre kostnaderna för minne och andra komponenter. Mobilernas bruttomarginal föll till 8,5 procent trots prishöjningar och en dyrare produktmix. För koncernen som helhet minskade marginalen till 19,8 procent från 22,5 procent under motsvarande period året före. 1
4
6
Risken handlar inte bara om att komponenterna blir dyrare. Höjer Xiaomi priserna för kraftigt kan efterfrågan försvagas ytterligare eller marknadsandelar gå förlorade. Tar bolaget i stället kostnadsökningen själv blir marginalerna lidande. Andra kvartalet visade att produktmix och prissättning kan mildra effekten, men inte eliminera den.
Intäkterna från smartphones sjönk 7,5 procent på årsbasis till 42,1 miljarder RMB, samtidigt som leveranserna minskade. 10 Ledningens fokus på lönsamhet framför volym kan skydda bolaget från olönsamma rabatter, men gör Xiaomi mer sårbart om efterfrågan på premiumtelefoner inte återhämtar sig snabbt.
Kvartalet kan därför tolkas på två sätt. Xiaomi visar större disciplin i produktlönsamheten, men strategin bekräftar också att efterfrågan är så pass svår att bolaget måste välja mellan fler sålda enheter och bättre marginaler.
Segmentet för smarta elbilar, AI och andra nya initiativ redovisade en rörelseförlust på omkring 2,6 miljarder RMB, trots intäkter på 24,9 miljarder RMB och en bruttomarginal på 19,2 procent. 4
7
11
17
Investeringarna kan vara nödvändiga för att bygga skala inom både bilar och AI, men de belastar den samlade lönsamheten här och nu. Den centrala frågan är om växande elbilsvolymer så småningom kan ge varaktiga stordriftsfördelar utan att bolaget samtidigt måste fortsätta lägga stora summor på expansion, forskning och nya lanseringar.
Leveranserna växte kraftigt, men lönsamheten var mindre förutsägbar. Segmentets bruttomarginal rapporterades till 19,2 procent och påverkades av produktmix och prissättning, bland annat av ett större inslag av billigare SU7-leveranser. 7
15
17
SkyNomad tillför ytterligare en osäkerhetsfaktor. Modellen breddar Xiaomis möjliga kundbas på bilmarknaden, men dess framtida bidrag till marginalerna beror på pris, utrustningsnivå och tillverkningskostnader. Q2 visar därför stark efterfrågan och ökande skala – men ännu inte en stabil lönsamhetsprofil för elbilarna.
Ledningen pekade på en svag återhämtning i konsumentefterfrågan, hårdare konkurrens och fortsatt kostnadspress för komponenter som orsaker till att det kortsiktiga verksamhetstrycket kan bestå in i tredje kvartalet 2026. Reuters rapporterade också att både omsättning och justerad vinst missade konsensusprognoserna. 1
Det begränsar hur långt investerare kan dra slutsatser från de positiva strategiska signalerna. AI-användningen, elbilsleveranserna och den högre ASP:n för smartphones är uppmuntrande, men det omedelbara resultatet avgörs fortfarande främst av kostnadsutvecklingen och efterfrågan.
Xiaomis andra kvartal 2026 var varken ett renodlat tillväxtkvartal eller en enkel vinstvarning. Rapporten visar ett bolag som gör konkreta framsteg inom premiumtelefoner, AI, internationell distribution, elbilar och internetbaserade tjänster – samtidigt som den etablerade hårdvaruaffären utsätts för press.
De starkaste positiva signalerna var den rekordhöga ASP:n för smartphones, den 24:e raka topp-tre-placeringen globalt, 104 199 levererade elbilar, den tidiga intäktsgenereringen från MiMo-V2.5 och rekordnivån för internettjänsternas användarbas. De viktigaste problemen var mobilmarginalen på 8,5 procent, lägre telefonvolymer, rörelseförlusten på 2,6 miljarder RMB i de nyare verksamheterna och osäkerheten kring elbilarnas lönsamhet.
Den praktiska slutsatsen är att Xiaomis långsiktiga diversifieringsstrategi blir allt mer trovärdig. Men rapporten påminner samtidigt om att fler affärsområden inte tar bort konjunktur- och kostnadsriskerna. Inför nästa kvartal kommer fokus sannolikt att ligga på om minneskostnaderna lättar, om efterfrågan på smartphones stabiliseras och om elbilstillväxten börjar ge en jämnare rörelsevinst. 1
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Omsättningen föll 6,1 procent till 108,9 miljarder RMB, medan den justerade nettovinsten minskade 42,6 procent till 6,2 miljarder RMB.
Omsättningen föll 6,1 procent till 108,9 miljarder RMB, medan den justerade nettovinsten minskade 42,6 procent till 6,2 miljarder RMB. Xiaomi behöll en topp tre position på den globala smartphonemarknaden för 24:e kvartalet i rad, samtidigt som elbilsleveranserna ökade 28,2 procent till 104 199 fordon.
Den rekordhöga genomsnittliga försäljningen per smartphone visar att premiumiseringen går framåt – men bruttomarginalen för mobiler föll till 8,5 procent när minneskostnaderna steg.