SMIC redovisade en rad rekordsiffror. Omsättningen landade på 3,01 miljarder dollar, en ökning med 36 % jämfört med samma kvartal föregående år och 20 % mer än föregående kvartal – första gången bolaget passerar 3-miljardersstrecket på ett kvartal .
Nettointäkten hänförlig till aktieägarna uppgick till 479,2 miljoner dollar, mer än en tredubbling (+261,7 % jämfört med föregående år) och långt över analytikernas förväntningar på cirka 257 miljoner dollar . Bruttovinsten steg till 760,6 miljoner dollar, upp 69 % från i fjol , och bruttomarginalen förbättrades till 25,3 % – klart över snittprognosen på 21,4 % .
Efterfrågan drevs av AI-relaterade kretsar som tillverkas på mogna noder (äldre, specialiserade halvledare). SMIC fångade upp order när de globala storfabrikerna (tier-1-foundries) prioriterade avancerad kapacitet för AI-acceleratorer, vilket öppnade dörren för beställningar av AI-kringkretsar, kretsar för datorer, industri och fordon .
SMIC guidar för en omsättningsökning på 2–4 % under Q3 (till cirka 3,07–3,13 miljarder dollar) och en bruttomarginal som förbättras ytterligare till 26–28 % . Co-VD Zhao Haijun har meddelat att bolaget har höjt priserna för den mest efterfrågade kapaciteten och aktivt överväger att investera i ytterligare produktionsutrustning, eftersom AI-order har överskridit tidigare prognoser . Bolaget räknar med fortsatt stark efterfrågan från AI och datacenter under andra halvan av 2026 .
Även Hua Hong Grace Semiconductor levererade rekordsiffror. Omsättningen nådde 717,5 miljoner dollar, en ökning med 26,8 % jämfört med föregående år och 8,6 % mer än föregående kvartal – över bolagets egen prognos på 690–700 miljoner dollar .
Nettointäkten hänförlig till aktieägarna steg till 30,6 miljoner dollar, en hisnande ökning med 385,9 % jämfört med föregående år och 84,6 % mer än föregående kvartal . Bruttomarginalen förbättrades till 16,5 %, upp 5,6 procentenheter från föregående år och 3,5 procentenheter från föregående kvartal .
President Peng Bai förklarade att AI-efterfrågan nu sprider sig från minneskretsar till logik, analog, mikrokontrollers (MCU), inbyggt/fristående icke-flyktigt minne, krafthalvledare och RF (radiofrekvens), vilket skapar en obalans mellan utbud och efterfrågan, särskilt inom MCU- och minnesområden som är kopplade till AI .
Hua Hong guidar för en omsättning på 770–780 miljoner dollar under Q3 (fortsatt sekventiell tillväxt) och en bruttomarginal på 16–18 %. Ledningen uppger att cirka 60 % av intäktsökningen förväntas komma från högre genomsnittspriser och 40 % från högre volym . Bolaget kör sina fabriker på full kapacitet för att möta inhemsk AI-efterfrågan och fortsätter att bygga ut kapaciteten, bland annat genom att öka takten i fabrik 9A i Wuxi .
Båda foundries (kontraktstillverkarna) kör nu sina fabriker på maxkapacitet, eftersom kinesiska teknikjättar och startups kappas om att säkra AI-kretsar som inte omfattas av USA:s exportkontroller . Styrkan inom mogna noder och specialsegment belyser en bredare dynamik: när den globala foundrie-industrin prioriterar avancerade noder för AI-acceleratorer har efterfrågan på äldre och specialiserade kretsar – kraftstyrning, analogt, MCU och inbyggt minne – kaskaderat till Kinas ledande tillverkare, som är väl positionerade för att fånga upp den affären .
Med SMIC som guidar för bruttomarginaler över 26 % och Hua Hong som håller marginaler i mitten av tonårsintervallet, pekar den närmaste framtiden på att AI-cykeln har ytterligare växlar kvar för båda bolagen.
Denna artikel är baserad på rapporter från Wall Street Journal, MarketWatch, Reuters, South China Morning Post och officiella finansrapporter publicerade i augusti 2026.
SMIC redovisade en rad rekordsiffror. Omsättningen landade på 3,01 miljarder dollar, en ökning med 36 % jämfört med samma kvartal föregående år och 20 % mer än föregående kvartal – första gången bolaget passerar 3-miljardersstrecket på ett kvartal .
Nettointäkten hänförlig till aktieägarna uppgick till 479,2 miljoner dollar, mer än en tredubbling (+261,7 % jämfört med föregående år) och långt över analytikernas förväntningar på cirka 257 miljoner dollar . Bruttovinsten steg till 760,6 miljoner dollar, upp 69 % från i fjol , och bruttomarginalen förbättrades till 25,3 % – klart över snittprognosen på 21,4 % .
Efterfrågan drevs av AI-relaterade kretsar som tillverkas på mogna noder (äldre, specialiserade halvledare). SMIC fångade upp order när de globala storfabrikerna (tier-1-foundries) prioriterade avancerad kapacitet för AI-acceleratorer, vilket öppnade dörren för beställningar av AI-kringkretsar, kretsar för datorer, industri och fordon .
SMIC guidar för en omsättningsökning på 2–4 % under Q3 (till cirka 3,07–3,13 miljarder dollar) och en bruttomarginal som förbättras ytterligare till 26–28 % . Co-VD Zhao Haijun har meddelat att bolaget har höjt priserna för den mest efterfrågade kapaciteten och aktivt överväger att investera i ytterligare produktionsutrustning, eftersom AI-order har överskridit tidigare prognoser . Bolaget räknar med fortsatt stark efterfrågan från AI och datacenter under andra halvan av 2026 .
Även Hua Hong Grace Semiconductor levererade rekordsiffror. Omsättningen nådde 717,5 miljoner dollar, en ökning med 26,8 % jämfört med föregående år och 8,6 % mer än föregående kvartal – över bolagets egen prognos på 690–700 miljoner dollar .
Nettointäkten hänförlig till aktieägarna steg till 30,6 miljoner dollar, en hisnande ökning med 385,9 % jämfört med föregående år och 84,6 % mer än föregående kvartal . Bruttomarginalen förbättrades till 16,5 %, upp 5,6 procentenheter från föregående år och 3,5 procentenheter från föregående kvartal .
President Peng Bai förklarade att AI-efterfrågan nu sprider sig från minneskretsar till logik, analog, mikrokontrollers (MCU), inbyggt/fristående icke-flyktigt minne, krafthalvledare och RF (radiofrekvens), vilket skapar en obalans mellan utbud och efterfrågan, särskilt inom MCU- och minnesområden som är kopplade till AI .
Hua Hong guidar för en omsättning på 770–780 miljoner dollar under Q3 (fortsatt sekventiell tillväxt) och en bruttomarginal på 16–18 %. Ledningen uppger att cirka 60 % av intäktsökningen förväntas komma från högre genomsnittspriser och 40 % från högre volym . Bolaget kör sina fabriker på full kapacitet för att möta inhemsk AI-efterfrågan och fortsätter att bygga ut kapaciteten, bland annat genom att öka takten i fabrik 9A i Wuxi .
Båda foundries (kontraktstillverkarna) kör nu sina fabriker på maxkapacitet, eftersom kinesiska teknikjättar och startups kappas om att säkra AI-kretsar som inte omfattas av USA:s exportkontroller . Styrkan inom mogna noder och specialsegment belyser en bredare dynamik: när den globala foundrie-industrin prioriterar avancerade noder för AI-acceleratorer har efterfrågan på äldre och specialiserade kretsar – kraftstyrning, analogt, MCU och inbyggt minne – kaskaderat till Kinas ledande tillverkare, som är väl positionerade för att fånga upp den affären .
Med SMIC som guidar för bruttomarginaler över 26 % och Hua Hong som håller marginaler i mitten av tonårsintervallet, pekar den närmaste framtiden på att AI-cykeln har ytterligare växlar kvar för båda bolagen.
Denna artikel är baserad på rapporter från Wall Street Journal, MarketWatch, Reuters, South China Morning Post och officiella finansrapporter publicerade i augusti 2026.