Båda bolagen gynnades av en kraftigt ökande inhemsk efterfrågan på AI-chip som inte omfattas av USA:s exportkontroller, vilket gör att kinesiska teknikföretag kan köpa icke-restriktiva chip med mogen nod och specialchip inom landet . Högre volymer av levererade kiselskivor (wafer), stigande genomsnittliga försäljningspriser (ASP) och ett kapacitetsutnyttjande på över 93% bidrog tillsammans till vinstökningen .
SMIC rapporterade rekordresultat inom flera nyckeltal:
| Nyckeltal | Q2 2026 | Q2 2025 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 006 MUSD | 2 209 MUSD | +36,1% jämfört med föregående år |
| Nettovinst (hänförlig till aktieägare) | 479 MUSD | 132,5 MUSD | +261,7% jämfört med föregående år |
| Bruttomarginal | 25,3% | 20,4% | +4,9 procentenheter jämfört med föregående år |
| Vinst per aktie | 0,06 USD | 0,02 USD | +200% jämfört med föregående år |
SMIC:s omsättning passerade för första gången 3-miljardersstrecket och slog analytikernas konsensusestimat på 2,85 miljarder dollar (enligt LSEG) samt bolagets egen prognos . Bruttoresultatet steg med 69% till 760,6 miljoner dollar, jämfört med 449,8 miljoner dollar ett år tidigare .
SMIC:s med-VD Zhao Haijun förklarade den kraftiga tillväxten med en ”explosionsartad efterfrågan på AI-relaterade stödchip” och noterade att bolaget förväntar sig en sekventiell omsättningsökning på 2–4% under Q3 2026, med en bruttomarginal på 26–28% .
Även Hua Hong uppnådde rekordomsättning och en dramatisk förbättring av lönsamheten:
| Nyckeltal | Q2 2026 | Q2 2025 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 717,5 MUSD | 566,1 MUSD | +26,8% jämfört med föregående år |
| Nettovinst (hänförlig till aktieägare) | 38,6 MUSD | 8,0 MUSD | +385,9% jämfört med föregående år |
| Bruttomarginal | 16,5% | 10,9% | +5,6 procentenheter jämfört med föregående år |
| Vinst per aktie (grund) | 0,022 USD | 0,006 USD | +267% jämfört med föregående år |
Bolaget vände från en tidigare förlusttrend till en rekordhög nettovinst. Bruttoresultatet för kvartalet steg med 92,2% jämfört med föregående år till 118,4 miljoner dollar, drivet av starkare waferleveranser, högre priser och nästan fullt kapacitetsutnyttjande i såväl 8-tums- som 12-tumsfabrikerna .
Ledningen guidar för Q3 2026 en omsättning på 770–780 miljoner dollar och en bruttomarginal på 16–18%, med hänvisning till en robust AI-driven efterfrågan och pågående kapacitetsutbyggnad, inklusive integrationen av Huali Microelectronics .
Flera sammanlänkade faktorer drev vinstökningen för båda foundries:
1. Överspillningseffekt från inhemsk AI-chip efterfrågan. Kinesiska teknikföretag ökar sina inköp av inhemskt producerade chip som faller utanför USA:s exportrestriktioner, vilket driver order på både mogen nod och specialiserade halvledare. Denna efterfrågan har varit en direkt följd av de teknologiska restriktionerna mellan USA och Kina, som begränsar SMIC:s tillgång till avancerad EUV-litografiutrustning .
2. Högre wafervolymer och stigande priser. Båda bolagen rapporterade betydande volymökningar under kvartalet och kunde höja priserna i ett tight kapacitetsläge. SMIC:s wafervolymer och genomsnittspriser ökade båda, samtidigt som produktmixen förbättrades . Hua Hong angav på samma sätt ”ökade waferleveranser och förbättrade ASP” som de främsta intäktsdrivarna .
3. Kapacitetsutnyttjande över 93%. SMIC rapporterade ett kapacitetsutnyttjande på 93,7% under Q2 2026, upp från 92,5% under Q2 2025 . Hua Hongs fabriksutnyttjande låg kvar på nära 100% mitt i en tight försörjning för MCU- och minnesproduktion .
4. Styrka inom mogen nod och specialchip. SMIC, som inte har tillgång till avancerade EUV-verktyg på grund av USA:s exportkontroller, gynnades av robusta order på äldre och specialiserade noder som används i AI-, IoT- och krafthanteringschip. Hua Hong såg på motsvarande sätt stark tillväxt inom sina plattformar för inbyggt/fristående icke-flyktigt minne, krafthalvledare, logik/RF samt analoga/krafthanterings IC .
SMIC:s Q2 2026-resultat överträffade analytikernas förväntningar med bred marginal. Nettovinsten på 479,2 miljoner dollar var nästan dubbelt så hög som analytikernas genomsnittliga estimat på 253,4 miljoner dollar (LSEG) och slog Visible Alpha-konsensus på 283,1 miljoner dollar . Bolagets bruttomarginal på 25,3% överträffade också den egna prognosen på 20–22% .
Hua Hongs aktie steg med 3,08% efter rapporten . Båda bolagen lämnade starka prognoser för Q3 2026, vilket speglar en fortsatt optimism om att den AI-drivna efterfrågan på inhemskt producerade chip kommer att hålla i sig mot bakgrund av de pågående teknikspänningarna mellan USA och Kina.
Det finns dock risker. Geopolitiska exportkontroller kan komma att skärpas ytterligare, och aggressiva kapitalinvesteringar i ny produktionskapacitet kan pressa framtida marginaler . SMIC guidar en sekventiell omsättningstillväxt på 2–4% under Q3 – långsammare än Q2:s 20-procentiga sekventiella tillväxt – samtidigt som bolaget förväntar sig en högre bruttomarginal på 26–28% .
Båda bolagen gynnades av en kraftigt ökande inhemsk efterfrågan på AI-chip som inte omfattas av USA:s exportkontroller, vilket gör att kinesiska teknikföretag kan köpa icke-restriktiva chip med mogen nod och specialchip inom landet . Högre volymer av levererade kiselskivor (wafer), stigande genomsnittliga försäljningspriser (ASP) och ett kapacitetsutnyttjande på över 93% bidrog tillsammans till vinstökningen .
SMIC rapporterade rekordresultat inom flera nyckeltal:
| Nyckeltal | Q2 2026 | Q2 2025 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 006 MUSD | 2 209 MUSD | +36,1% jämfört med föregående år |
| Nettovinst (hänförlig till aktieägare) | 479 MUSD | 132,5 MUSD | +261,7% jämfört med föregående år |
| Bruttomarginal | 25,3% | 20,4% | +4,9 procentenheter jämfört med föregående år |
| Vinst per aktie | 0,06 USD | 0,02 USD | +200% jämfört med föregående år |
SMIC:s omsättning passerade för första gången 3-miljardersstrecket och slog analytikernas konsensusestimat på 2,85 miljarder dollar (enligt LSEG) samt bolagets egen prognos . Bruttoresultatet steg med 69% till 760,6 miljoner dollar, jämfört med 449,8 miljoner dollar ett år tidigare .
SMIC:s med-VD Zhao Haijun förklarade den kraftiga tillväxten med en ”explosionsartad efterfrågan på AI-relaterade stödchip” och noterade att bolaget förväntar sig en sekventiell omsättningsökning på 2–4% under Q3 2026, med en bruttomarginal på 26–28% .
Även Hua Hong uppnådde rekordomsättning och en dramatisk förbättring av lönsamheten:
| Nyckeltal | Q2 2026 | Q2 2025 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 717,5 MUSD | 566,1 MUSD | +26,8% jämfört med föregående år |
| Nettovinst (hänförlig till aktieägare) | 38,6 MUSD | 8,0 MUSD | +385,9% jämfört med föregående år |
| Bruttomarginal | 16,5% | 10,9% | +5,6 procentenheter jämfört med föregående år |
| Vinst per aktie (grund) | 0,022 USD | 0,006 USD | +267% jämfört med föregående år |
Bolaget vände från en tidigare förlusttrend till en rekordhög nettovinst. Bruttoresultatet för kvartalet steg med 92,2% jämfört med föregående år till 118,4 miljoner dollar, drivet av starkare waferleveranser, högre priser och nästan fullt kapacitetsutnyttjande i såväl 8-tums- som 12-tumsfabrikerna .
Ledningen guidar för Q3 2026 en omsättning på 770–780 miljoner dollar och en bruttomarginal på 16–18%, med hänvisning till en robust AI-driven efterfrågan och pågående kapacitetsutbyggnad, inklusive integrationen av Huali Microelectronics .
Flera sammanlänkade faktorer drev vinstökningen för båda foundries:
1. Överspillningseffekt från inhemsk AI-chip efterfrågan. Kinesiska teknikföretag ökar sina inköp av inhemskt producerade chip som faller utanför USA:s exportrestriktioner, vilket driver order på både mogen nod och specialiserade halvledare. Denna efterfrågan har varit en direkt följd av de teknologiska restriktionerna mellan USA och Kina, som begränsar SMIC:s tillgång till avancerad EUV-litografiutrustning .
2. Högre wafervolymer och stigande priser. Båda bolagen rapporterade betydande volymökningar under kvartalet och kunde höja priserna i ett tight kapacitetsläge. SMIC:s wafervolymer och genomsnittspriser ökade båda, samtidigt som produktmixen förbättrades . Hua Hong angav på samma sätt ”ökade waferleveranser och förbättrade ASP” som de främsta intäktsdrivarna .
3. Kapacitetsutnyttjande över 93%. SMIC rapporterade ett kapacitetsutnyttjande på 93,7% under Q2 2026, upp från 92,5% under Q2 2025 . Hua Hongs fabriksutnyttjande låg kvar på nära 100% mitt i en tight försörjning för MCU- och minnesproduktion .
4. Styrka inom mogen nod och specialchip. SMIC, som inte har tillgång till avancerade EUV-verktyg på grund av USA:s exportkontroller, gynnades av robusta order på äldre och specialiserade noder som används i AI-, IoT- och krafthanteringschip. Hua Hong såg på motsvarande sätt stark tillväxt inom sina plattformar för inbyggt/fristående icke-flyktigt minne, krafthalvledare, logik/RF samt analoga/krafthanterings IC .
SMIC:s Q2 2026-resultat överträffade analytikernas förväntningar med bred marginal. Nettovinsten på 479,2 miljoner dollar var nästan dubbelt så hög som analytikernas genomsnittliga estimat på 253,4 miljoner dollar (LSEG) och slog Visible Alpha-konsensus på 283,1 miljoner dollar . Bolagets bruttomarginal på 25,3% överträffade också den egna prognosen på 20–22% .
Hua Hongs aktie steg med 3,08% efter rapporten . Båda bolagen lämnade starka prognoser för Q3 2026, vilket speglar en fortsatt optimism om att den AI-drivna efterfrågan på inhemskt producerade chip kommer att hålla i sig mot bakgrund av de pågående teknikspänningarna mellan USA och Kina.
Det finns dock risker. Geopolitiska exportkontroller kan komma att skärpas ytterligare, och aggressiva kapitalinvesteringar i ny produktionskapacitet kan pressa framtida marginaler . SMIC guidar en sekventiell omsättningstillväxt på 2–4% under Q3 – långsammare än Q2:s 20-procentiga sekventiella tillväxt – samtidigt som bolaget förväntar sig en högre bruttomarginal på 26–28% .