Nebius höjer sina priser från 1 oktober med cirka 17 procent för H100 och upp till 21 procent för B300, vilket tyder på att efterfrågan på tillgänglig AI kapacitet fortsatt överstiger utbudet. Bolagets uppgifter om Blackwell auktioner 15–20 procent över tidigare toppnivåer och efterfrågan in i första halvåret 2028 s...
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 TerraBilder genererade med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What does Nebius’s approximately 20% GPU-cloud price increase effective October 1—including H100 pricing rising from $3.85 to $4.50 per GPU-. Article summary: Nebius’s price action is a strong signal that near-term AI-compute demand exceeds deployable supply—not merely that GPUs are expensive. Customers appear willing to accept materially higher rates, including for older H100. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Nebius senaste prishöjning i GPU-molnet bör främst läsas som en signal om brist på driftsatt AI-kapacitet. Det handlar inte enbart om tillgången på grafikprocessorer (GPU:er), utan också om el, datacenterutrymme, kylning, nätverk och färdigbyggda kluster som kunder faktiskt kan använda nu.
Bolaget ska höja priserna för sin behovsbaserade GPU-kapacitet från den 1 oktober. Det är den andra höjningen på tre månader, något som även Reuters har rapporterat. 29
31
| GPU | Tidigare pris per GPU-timme | Nytt pris från 1 oktober | Förändring |
|---|---|---|---|
| Nvidia H100 | 3,85 dollar | 4,50 dollar | cirka 17 % |
| Nvidia H200 | 4,50 dollar | 5,40 dollar | 20 % |
| Nvidia B200 | 7,15 dollar | 8,50 dollar | cirka 19 % |
| Nvidia B300 | 7,85 dollar | 9,50 dollar | cirka 21 % |
För B300 uppges den sammanlagda prishöjningen sedan tidigare under året vara omkring 56 procent. 1
31
33
Att både den äldre H100 och nyare Blackwell-produkter blir dyrare är väsentligt. Det talar för att trängseln inte är begränsad till den allra senaste generationen av acceleratorer. Köparna betalar mer för användbar AI-kapacitet genom hela produktutbudet.
En molnleverantör kan höja sin listpris av flera skäl. Mer avslöjande är vad som sker när bolaget försöker fördela begränsad kapacitet genom budgivning.
Nebius ledning har sagt att manuella prisjusteringar inte räckte för att få balans mellan efterfrågan och utbud. Därför började bolaget använda auktioner för Blackwell-kapacitet. I en experimentell auktion betalade kunder enligt bolaget ungefär 15–20 procent över de tidigare högsta priserna. 17
18
Det fastställer inte ett generellt marknadspris: auktionsvolymer, kundmix och avtalsvillkor är inte offentliga. Men det är en tydlig indikation på att vissa kunder budar om snabb tillgång till kapacitet, snarare än att enbart jämföra prislistor.
Vid investerarkonferenser i september uppgav Nebius att bolaget har sikt över efterfrågan mer än 24 månader framåt och att kunder redan beställer kapacitet för första halvåret 2028. 18
Det är betydelsefullt eftersom det antyder att kapacitetstillgången ses som en strategisk begränsning. Kunder verkar vilja säkra beräkningskraft före leverans, snarare än att behandla GPU-molnet som en kortsiktig och lätt utbytbar kostnad.
Samtidigt är efterfrågesynlighet inte samma sak som intäkter som redan har redovisats, eller ett bevis för att varje förfrågan blir ett avtal. AI-infrastrukturköp kan ändras när efterfrågan på modeller, finansieringsvillkor, hårdvaruplattformar och byggtider förändras.
Nebius redovisade AI Cloud-intäkter på cirka 575 miljoner dollar under andra kvartalet, en ökning med 514 procent jämfört med året före. Rapporter om resultatet angav också ett justerat EBITDA på 236,2 miljoner dollar. 2
38
Siffrorna är förenliga med en verksamhet med hög tillväxt och hög kapacitetsanvändning. De ska dock inte tillskrivas den senaste prishöjningen, som börjar gälla först senare.
Bolaget har dessutom annonserat en senior säkerställd kreditfacilitet på omkring 775 miljoner dollar. Finansieringen säkerställs av driftsatt GPU-infrastruktur och avtalade kassaflöden från en kund med kreditvärdighet av investment grade. Nebius säger att pengarna ska påskynda den globala utbyggnaden av molnplattformen. 54
Affären visar att GPU-infrastruktur som redan genererar intäkter, tillsammans med kontrakterade kassaflöden, kan användas för tillgångsbaserad finansiering. Den understryker samtidigt branschens centrala konflikt: att möta efterfrågan kräver mycket stora investeringar innan kapaciteten går att sälja.
Nebius hyr ut servrar byggda kring Nvidias acceleratorer. Fortsatt starka hyrespriser är därför ett stödjande tecken på att GPU:erna behåller knapphet och ekonomiskt värde även efter att de installerats i molnmiljöer. Det kan i sin tur stödja fortsatt efterfrågan på acceleratorer och tillhörande system.
Den långsiktiga risken är att utbudet hinner ikapp. Både hyperskaliga molnbolag och specialiserade AI-moln bygger ut aggressivt. Ett framtida överutbud av elklara GPU-kluster kan pressa både beläggningsgrad och hyrespriser.
För specialiserade AI-molnoperatörer är signalen positiv om de redan har installerade GPU:er, nätverk, el och kundåtaganden. Begränsad direkt tillgänglig kapacitet kan förbättra ekonomin i nya kluster och ge utrymme att höja priserna på kortsiktig kapacitet.
Investerare såg initialt Nebius besked som relevant även för konkurrenter. Rapporter uppgav att IREN och CoreWeave steg i förhandeln efter nyheten. 2
32
Men effekten är inte automatisk. Dessa bolag är fortfarande exponerade mot kapitalintensitet, skuldsättning, koncentrerade kundrelationer, förseningar i utbyggnaden och snabb teknisk värdeminskning. Ett högt listpris hjälper inte ett datacenter som saknar elanslutning eller inte är färdigställt.
De mest värdefulla anläggningarna är inte tomma datacenterbyggnader. Det är platser med säkrad el, tillstånd, kylning, nätverksanslutning och en trovärdig leveransplan.
I en trång marknad kan GPU-molnoperatörer vilja ha längre åtaganden, expansionsoptioner och snabb tillgång till el. Ägare till sällsynta anläggningar för hög effekttäthet kan samtidigt vilja ha längre hyresavtal, kostnadsövervältring och starkare åtaganden från hyresgäster.
Därför är utbudssituationen större än själva GPU:erna. Elanslutningar, kylning, tillstånd, byggnation och nätverk kan var och en begränsa hur fort en operatör kan omvandla inköpta acceleratorer till fakturerbar beräkningskapacitet.
Större GPU-kluster kräver omfattande höghastighetsnätverk, switchar, transceivrar och optiska komponenter. Fler klusterbyggen skapar därmed en rimlig medvind för leverantörskedjan inom nätverk.
Tillgängliga uppgifter visar däremot inte någon specifik intäktseffekt för enskilda bolag inom optisk kommunikation. Slutsatsen är därför riktad mot branschen i stort, inte en bekräftelse för ett visst företag.
Den långsiktiga efterfrågan ger stora köpare skäl att reservera kapacitet tidigare och sprida inköpen mellan egna datacenter, hyperskaliga moln och specialiserade GPU-moln. Nebius kreditfacilitet stöds av kassaflöden från en namnlös kund med investment grade-rating, medan rapportering kring bolaget har kopplat stora kontrakt till Microsoft och Meta. 54
50
Men underlaget här kvantifierar inte Microsofts nuvarande GPU-installationer och visar inte att just denna prishöjning har förändrat företagets inköpsstrategi.
De mest användbara signalerna blir faktiska utfall, snarare än offentliga listpriser:
Nebius prishöjning är alltså en tydlig kortsiktig efterfrågesignal, men inte ett bevis på att priserna för GPU-moln kommer att stiga för alltid. Den visar att utbudet fortfarande är begränsat där kunderna behöver kapaciteten mest: i färdiga AI-kluster med el, tillgängliga nu. Vändpunkten kommer när branschens utbyggnad hinner ikapp efterfrågan – eller bygger för mycket. 17
18
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Nebius höjer sina priser från 1 oktober med cirka 17 procent för H100 och upp till 21 procent för B300, vilket tyder på att efterfrågan på tillgänglig AI kapacitet fortsatt överstiger utbudet.
Nebius höjer sina priser från 1 oktober med cirka 17 procent för H100 och upp till 21 procent för B300, vilket tyder på att efterfrågan på tillgänglig AI kapacitet fortsatt överstiger utbudet. Bolagets uppgifter om Blackwell auktioner 15–20 procent över tidigare toppnivåer och efterfrågan in i första halvåret 2028 stärker bilden, men är inte ett mått på hela marknaden.
Vinnarna är främst aktörer med färdiga, elförsörjda GPU kluster. Den stora risken är att den snabba utbyggnaden senare pressar beläggning och hyrespriser.
Nebius höjer sina priser från 1 oktober med cirka 17 procent för H100 och upp till 21 procent för B300, vilket tyder på att efterfrågan på tillgänglig AI kapacitet fortsatt överstiger utbudet. Bolagets uppgifter om Blackwell auktioner 15–20 procent över tidigare toppnivåer och efterfrågan in i första halvåret 2028 s...
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 TerraBilder genererade med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What does Nebius’s approximately 20% GPU-cloud price increase effective October 1—including H100 pricing rising from $3.85 to $4.50 per GPU-. Article summary: Nebius’s price action is a strong signal that near-term AI-compute demand exceeds deployable supply—not merely that GPUs are expensive. Customers appear willing to accept materially higher rates, including for older H100. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Nebius senaste prishöjning i GPU-molnet bör främst läsas som en signal om brist på driftsatt AI-kapacitet. Det handlar inte enbart om tillgången på grafikprocessorer (GPU:er), utan också om el, datacenterutrymme, kylning, nätverk och färdigbyggda kluster som kunder faktiskt kan använda nu.
Bolaget ska höja priserna för sin behovsbaserade GPU-kapacitet från den 1 oktober. Det är den andra höjningen på tre månader, något som även Reuters har rapporterat. 29
31
| GPU | Tidigare pris per GPU-timme | Nytt pris från 1 oktober | Förändring |
|---|---|---|---|
| Nvidia H100 | 3,85 dollar | 4,50 dollar | cirka 17 % |
| Nvidia H200 | 4,50 dollar | 5,40 dollar | 20 % |
| Nvidia B200 | 7,15 dollar | 8,50 dollar | cirka 19 % |
| Nvidia B300 | 7,85 dollar | 9,50 dollar | cirka 21 % |
För B300 uppges den sammanlagda prishöjningen sedan tidigare under året vara omkring 56 procent. 1
31
33
Att både den äldre H100 och nyare Blackwell-produkter blir dyrare är väsentligt. Det talar för att trängseln inte är begränsad till den allra senaste generationen av acceleratorer. Köparna betalar mer för användbar AI-kapacitet genom hela produktutbudet.
En molnleverantör kan höja sin listpris av flera skäl. Mer avslöjande är vad som sker när bolaget försöker fördela begränsad kapacitet genom budgivning.
Nebius ledning har sagt att manuella prisjusteringar inte räckte för att få balans mellan efterfrågan och utbud. Därför började bolaget använda auktioner för Blackwell-kapacitet. I en experimentell auktion betalade kunder enligt bolaget ungefär 15–20 procent över de tidigare högsta priserna. 17
18
Det fastställer inte ett generellt marknadspris: auktionsvolymer, kundmix och avtalsvillkor är inte offentliga. Men det är en tydlig indikation på att vissa kunder budar om snabb tillgång till kapacitet, snarare än att enbart jämföra prislistor.
Vid investerarkonferenser i september uppgav Nebius att bolaget har sikt över efterfrågan mer än 24 månader framåt och att kunder redan beställer kapacitet för första halvåret 2028. 18
Det är betydelsefullt eftersom det antyder att kapacitetstillgången ses som en strategisk begränsning. Kunder verkar vilja säkra beräkningskraft före leverans, snarare än att behandla GPU-molnet som en kortsiktig och lätt utbytbar kostnad.
Samtidigt är efterfrågesynlighet inte samma sak som intäkter som redan har redovisats, eller ett bevis för att varje förfrågan blir ett avtal. AI-infrastrukturköp kan ändras när efterfrågan på modeller, finansieringsvillkor, hårdvaruplattformar och byggtider förändras.
Nebius redovisade AI Cloud-intäkter på cirka 575 miljoner dollar under andra kvartalet, en ökning med 514 procent jämfört med året före. Rapporter om resultatet angav också ett justerat EBITDA på 236,2 miljoner dollar. 2
38
Siffrorna är förenliga med en verksamhet med hög tillväxt och hög kapacitetsanvändning. De ska dock inte tillskrivas den senaste prishöjningen, som börjar gälla först senare.
Bolaget har dessutom annonserat en senior säkerställd kreditfacilitet på omkring 775 miljoner dollar. Finansieringen säkerställs av driftsatt GPU-infrastruktur och avtalade kassaflöden från en kund med kreditvärdighet av investment grade. Nebius säger att pengarna ska påskynda den globala utbyggnaden av molnplattformen. 54
Affären visar att GPU-infrastruktur som redan genererar intäkter, tillsammans med kontrakterade kassaflöden, kan användas för tillgångsbaserad finansiering. Den understryker samtidigt branschens centrala konflikt: att möta efterfrågan kräver mycket stora investeringar innan kapaciteten går att sälja.
Nebius hyr ut servrar byggda kring Nvidias acceleratorer. Fortsatt starka hyrespriser är därför ett stödjande tecken på att GPU:erna behåller knapphet och ekonomiskt värde även efter att de installerats i molnmiljöer. Det kan i sin tur stödja fortsatt efterfrågan på acceleratorer och tillhörande system.
Den långsiktiga risken är att utbudet hinner ikapp. Både hyperskaliga molnbolag och specialiserade AI-moln bygger ut aggressivt. Ett framtida överutbud av elklara GPU-kluster kan pressa både beläggningsgrad och hyrespriser.
För specialiserade AI-molnoperatörer är signalen positiv om de redan har installerade GPU:er, nätverk, el och kundåtaganden. Begränsad direkt tillgänglig kapacitet kan förbättra ekonomin i nya kluster och ge utrymme att höja priserna på kortsiktig kapacitet.
Investerare såg initialt Nebius besked som relevant även för konkurrenter. Rapporter uppgav att IREN och CoreWeave steg i förhandeln efter nyheten. 2
32
Men effekten är inte automatisk. Dessa bolag är fortfarande exponerade mot kapitalintensitet, skuldsättning, koncentrerade kundrelationer, förseningar i utbyggnaden och snabb teknisk värdeminskning. Ett högt listpris hjälper inte ett datacenter som saknar elanslutning eller inte är färdigställt.
De mest värdefulla anläggningarna är inte tomma datacenterbyggnader. Det är platser med säkrad el, tillstånd, kylning, nätverksanslutning och en trovärdig leveransplan.
I en trång marknad kan GPU-molnoperatörer vilja ha längre åtaganden, expansionsoptioner och snabb tillgång till el. Ägare till sällsynta anläggningar för hög effekttäthet kan samtidigt vilja ha längre hyresavtal, kostnadsövervältring och starkare åtaganden från hyresgäster.
Därför är utbudssituationen större än själva GPU:erna. Elanslutningar, kylning, tillstånd, byggnation och nätverk kan var och en begränsa hur fort en operatör kan omvandla inköpta acceleratorer till fakturerbar beräkningskapacitet.
Större GPU-kluster kräver omfattande höghastighetsnätverk, switchar, transceivrar och optiska komponenter. Fler klusterbyggen skapar därmed en rimlig medvind för leverantörskedjan inom nätverk.
Tillgängliga uppgifter visar däremot inte någon specifik intäktseffekt för enskilda bolag inom optisk kommunikation. Slutsatsen är därför riktad mot branschen i stort, inte en bekräftelse för ett visst företag.
Den långsiktiga efterfrågan ger stora köpare skäl att reservera kapacitet tidigare och sprida inköpen mellan egna datacenter, hyperskaliga moln och specialiserade GPU-moln. Nebius kreditfacilitet stöds av kassaflöden från en namnlös kund med investment grade-rating, medan rapportering kring bolaget har kopplat stora kontrakt till Microsoft och Meta. 54
50
Men underlaget här kvantifierar inte Microsofts nuvarande GPU-installationer och visar inte att just denna prishöjning har förändrat företagets inköpsstrategi.
De mest användbara signalerna blir faktiska utfall, snarare än offentliga listpriser:
Nebius prishöjning är alltså en tydlig kortsiktig efterfrågesignal, men inte ett bevis på att priserna för GPU-moln kommer att stiga för alltid. Den visar att utbudet fortfarande är begränsat där kunderna behöver kapaciteten mest: i färdiga AI-kluster med el, tillgängliga nu. Vändpunkten kommer när branschens utbyggnad hinner ikapp efterfrågan – eller bygger för mycket. 17
18
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Nebius höjer sina priser från 1 oktober med cirka 17 procent för H100 och upp till 21 procent för B300, vilket tyder på att efterfrågan på tillgänglig AI kapacitet fortsatt överstiger utbudet.
Nebius höjer sina priser från 1 oktober med cirka 17 procent för H100 och upp till 21 procent för B300, vilket tyder på att efterfrågan på tillgänglig AI kapacitet fortsatt överstiger utbudet. Bolagets uppgifter om Blackwell auktioner 15–20 procent över tidigare toppnivåer och efterfrågan in i första halvåret 2028 stärker bilden, men är inte ett mått på hela marknaden.
Vinnarna är främst aktörer med färdiga, elförsörjda GPU kluster. Den stora risken är att den snabba utbyggnaden senare pressar beläggning och hyrespriser.