Xiaomis justerade nettovinst föll 42,6 procent till 6,2 miljarder yuan under andra kvartalet 2026, medan intäkterna minskade 6,1 procent till 108,9 miljarder yuan. Mobilintäkterna sjönk 7,5 procent till 42,1 miljarder yuan.
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 LunaBilder genererade med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Xiaomi report about its second-quarter 2026 financial performance and outlook, including the 42.6% year-on-year decline in adjusted. Article summary: Xiaomi reported a weaker-than-expected second quarter, as exceptionally high memory and component costs and tougher competition sharply compressed its core smartphone and tablet profitability. It argued that the worst sm. Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Xiaomis resultat för andra kvartalet 2026 visar hur snabbt stigande minnes- och komponentkostnader kan urholka lönsamheten i bolagets viktigaste verksamhet. Den justerade nettovinsten föll 42,6 procent jämfört med samma kvartal i fjol, till 6,2 miljarder yuan. Intäkterna minskade samtidigt 6,1 procent till 108,9 miljarder yuan. Båda siffrorna missade analytikernas förväntningar. 1
4
Bolagets plan för att vända utvecklingen bygger på två spår: att invänta en lugnare utveckling för minnespriserna och att flytta en större del av tillväxtberättelsen mot elbilar, artificiell intelligens och andra nya verksamheter.
Försäljningen och den justerade vinsten var båda svagare än väntat:
Nedgången i leveranser var Xiaomis andra kvartal i rad med minskade mobilvolymer. 1 Det tyder på att problemet inte bara handlar om att färre telefoner säljs. Kostnaden för att driva den kvarvarande mobilverksamheten har också ökat kraftigt.
Xiaomi uppgav att historiskt höga priser på minneskretsar och andra komponenter pressade marginalerna. Samtidigt gjorde den hårdare konkurrensen det svårt att föra över hela kostnadsökningen på kunderna. Ett högre genomsnittligt försäljningspris när bolaget satsar mer på premiumtelefoner kan hjälpa, men effekten försvinner snabbt om lagrings- och andra komponentkostnader stiger ännu mer. 1
3
Xiaomi är särskilt känsligt för stigande minnespriser eftersom mer än hälften av bolagets telefoner säljs för mindre än 200 dollar, enligt rapporteringen om resultatet. Det ger mindre utrymme att absorbera högre kostnader utan att antingen höja priserna eller acceptera tunnare marginaler. 1
Följden blev att mobilverksamhetens bruttomarginal krympte från 11,5 procent under jämförelsekvartalet till 8,5 procent. Det skedde samtidigt som både intäkterna och leveranserna minskade. 1
Ledningens prognos var mer hoppfull än kvartalssiffrorna. Xiaomi bedömer att takten i minnesprisökningarna kommer att avta under andra halvåret och menar att den värsta pressen på mobilverksamheten kan vara över. 1
Bolaget har justerat produktmixen och tidplanen för sina lanseringar som svar på kostnadsläget. Det kan göra det lättare att hantera tillgången på komponenter och skydda lönsamheten. Återhämtningen beror dock fortfarande på att minneskostnaderna faktiskt stabiliseras och att konkurrensen tillåter Xiaomi att hålla uppe priserna.
Andra halvåret blir därför ett test av Xiaomis antaganden, inte en garanterad vändning. Bolaget har pekat ut en möjlig lättnad, men leveranserna och marginalerna för smarttelefoner blir de tydligaste måtten på om kostnadspressen verkligen håller på att avta.
Xiaomi använder sina nyare verksamheter för att minska beroendet av en mogen och mättad smarttelefonmarknad. Elbilar, AI och andra nya initiativ stod tillsammans för 23 procent av intäkterna, jämfört med 18,3 procent tidigare. Intäkterna från smarta elbilar ökade samtidigt 15,9 procent till 23,9 miljarder yuan. 1
4
Diversifieringen ger Xiaomi fler möjliga tillväxtvägar när den kinesiska bilmarknaden försvagas och inhemska konkurrenter expanderar allt mer aggressivt utomlands. 1 Den förändrar också hur investerare kan komma att värdera bolaget: den kortsiktiga svagheten i mobilverksamheten vägs i allt högre grad mot storleken och den framtida potentialen i elbilar och AI.
Xiaomi planerar att gå in på den europeiska elbilsmarknaden 2027 och därmed bredda sin expansion till nya marknader. 1 Satsningen erbjuder en långsiktig möjlighet, men placerar också bolaget i en konkurrensutsatt och kapitalintensiv bransch där skala, regleringar och genomförande blir avgörande.
Kvartalet pekar på ett bolag i förändring snarare än på en enkel efterfrågekollaps. Xiaomi är fortfarande lönsamt, men den centrala mobilverksamheten drabbades av en kraftig marginalchock när minneskostnaderna steg och konkurrensen hårdnade. 1
4
Bolagets återhämtningsscenario vilar på tre villkor:
Än så länge är bilden blandad. Xiaomis intäkter och justerade vinst föll tydligt, och leveranserna av smarttelefoner minskade för andra kvartalet i rad. Samtidigt ger de växande elbils- och AI-verksamheterna bolaget en möjlig väg bortom den mättade mobilmarknaden. Nästa rapport blir viktig för att se om lägre komponenttryck faktiskt kan förvandlas till en bredare vinståterhämtning.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Xiaomis justerade nettovinst föll 42,6 procent till 6,2 miljarder yuan under andra kvartalet 2026, medan intäkterna minskade 6,1 procent till 108,9 miljarder yuan.
Xiaomis justerade nettovinst föll 42,6 procent till 6,2 miljarder yuan under andra kvartalet 2026, medan intäkterna minskade 6,1 procent till 108,9 miljarder yuan. Mobilintäkterna sjönk 7,5 procent till 42,1 miljarder yuan. Bruttomarginalen föll från 11,5 till 8,5 procent och leveranserna minskade 26 procent till 31,2 miljoner enheter.
Xiaomi uppgav att nya verksamheter stod för en större andel av intäkterna. Intäkterna från elbilar ökade 15,9 procent till 23,9 miljarder yuan, även om mobilmarknaden fortsatt var pressad.
Xiaomis justerade nettovinst föll 42,6 procent till 6,2 miljarder yuan under andra kvartalet 2026, medan intäkterna minskade 6,1 procent till 108,9 miljarder yuan. Mobilintäkterna sjönk 7,5 procent till 42,1 miljarder yuan.
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 LunaBilder genererade med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Xiaomi report about its second-quarter 2026 financial performance and outlook, including the 42.6% year-on-year decline in adjusted. Article summary: Xiaomi reported a weaker-than-expected second quarter, as exceptionally high memory and component costs and tougher competition sharply compressed its core smartphone and tablet profitability. It argued that the worst sm. Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Xiaomis resultat för andra kvartalet 2026 visar hur snabbt stigande minnes- och komponentkostnader kan urholka lönsamheten i bolagets viktigaste verksamhet. Den justerade nettovinsten föll 42,6 procent jämfört med samma kvartal i fjol, till 6,2 miljarder yuan. Intäkterna minskade samtidigt 6,1 procent till 108,9 miljarder yuan. Båda siffrorna missade analytikernas förväntningar. 1
4
Bolagets plan för att vända utvecklingen bygger på två spår: att invänta en lugnare utveckling för minnespriserna och att flytta en större del av tillväxtberättelsen mot elbilar, artificiell intelligens och andra nya verksamheter.
Försäljningen och den justerade vinsten var båda svagare än väntat:
Nedgången i leveranser var Xiaomis andra kvartal i rad med minskade mobilvolymer. 1 Det tyder på att problemet inte bara handlar om att färre telefoner säljs. Kostnaden för att driva den kvarvarande mobilverksamheten har också ökat kraftigt.
Xiaomi uppgav att historiskt höga priser på minneskretsar och andra komponenter pressade marginalerna. Samtidigt gjorde den hårdare konkurrensen det svårt att föra över hela kostnadsökningen på kunderna. Ett högre genomsnittligt försäljningspris när bolaget satsar mer på premiumtelefoner kan hjälpa, men effekten försvinner snabbt om lagrings- och andra komponentkostnader stiger ännu mer. 1
3
Xiaomi är särskilt känsligt för stigande minnespriser eftersom mer än hälften av bolagets telefoner säljs för mindre än 200 dollar, enligt rapporteringen om resultatet. Det ger mindre utrymme att absorbera högre kostnader utan att antingen höja priserna eller acceptera tunnare marginaler. 1
Följden blev att mobilverksamhetens bruttomarginal krympte från 11,5 procent under jämförelsekvartalet till 8,5 procent. Det skedde samtidigt som både intäkterna och leveranserna minskade. 1
Ledningens prognos var mer hoppfull än kvartalssiffrorna. Xiaomi bedömer att takten i minnesprisökningarna kommer att avta under andra halvåret och menar att den värsta pressen på mobilverksamheten kan vara över. 1
Bolaget har justerat produktmixen och tidplanen för sina lanseringar som svar på kostnadsläget. Det kan göra det lättare att hantera tillgången på komponenter och skydda lönsamheten. Återhämtningen beror dock fortfarande på att minneskostnaderna faktiskt stabiliseras och att konkurrensen tillåter Xiaomi att hålla uppe priserna.
Andra halvåret blir därför ett test av Xiaomis antaganden, inte en garanterad vändning. Bolaget har pekat ut en möjlig lättnad, men leveranserna och marginalerna för smarttelefoner blir de tydligaste måtten på om kostnadspressen verkligen håller på att avta.
Xiaomi använder sina nyare verksamheter för att minska beroendet av en mogen och mättad smarttelefonmarknad. Elbilar, AI och andra nya initiativ stod tillsammans för 23 procent av intäkterna, jämfört med 18,3 procent tidigare. Intäkterna från smarta elbilar ökade samtidigt 15,9 procent till 23,9 miljarder yuan. 1
4
Diversifieringen ger Xiaomi fler möjliga tillväxtvägar när den kinesiska bilmarknaden försvagas och inhemska konkurrenter expanderar allt mer aggressivt utomlands. 1 Den förändrar också hur investerare kan komma att värdera bolaget: den kortsiktiga svagheten i mobilverksamheten vägs i allt högre grad mot storleken och den framtida potentialen i elbilar och AI.
Xiaomi planerar att gå in på den europeiska elbilsmarknaden 2027 och därmed bredda sin expansion till nya marknader. 1 Satsningen erbjuder en långsiktig möjlighet, men placerar också bolaget i en konkurrensutsatt och kapitalintensiv bransch där skala, regleringar och genomförande blir avgörande.
Kvartalet pekar på ett bolag i förändring snarare än på en enkel efterfrågekollaps. Xiaomi är fortfarande lönsamt, men den centrala mobilverksamheten drabbades av en kraftig marginalchock när minneskostnaderna steg och konkurrensen hårdnade. 1
4
Bolagets återhämtningsscenario vilar på tre villkor:
Än så länge är bilden blandad. Xiaomis intäkter och justerade vinst föll tydligt, och leveranserna av smarttelefoner minskade för andra kvartalet i rad. Samtidigt ger de växande elbils- och AI-verksamheterna bolaget en möjlig väg bortom den mättade mobilmarknaden. Nästa rapport blir viktig för att se om lägre komponenttryck faktiskt kan förvandlas till en bredare vinståterhämtning.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Xiaomis justerade nettovinst föll 42,6 procent till 6,2 miljarder yuan under andra kvartalet 2026, medan intäkterna minskade 6,1 procent till 108,9 miljarder yuan.
Xiaomis justerade nettovinst föll 42,6 procent till 6,2 miljarder yuan under andra kvartalet 2026, medan intäkterna minskade 6,1 procent till 108,9 miljarder yuan. Mobilintäkterna sjönk 7,5 procent till 42,1 miljarder yuan. Bruttomarginalen föll från 11,5 till 8,5 procent och leveranserna minskade 26 procent till 31,2 miljoner enheter.
Xiaomi uppgav att nya verksamheter stod för en större andel av intäkterna. Intäkterna från elbilar ökade 15,9 procent till 23,9 miljarder yuan, även om mobilmarknaden fortsatt var pressad.