CoinGeckos treasury-tracker visar 20 spårade företag med en sammanlagd innehav på 18 483 376 SOL, värda cirka 1,36 miljarder dollar per den 22 juni 2026. Detta motsvarar cirka 2,94 % av Solanas totala utbud . Fem av dessa företag står för merparten av värdet .
| Mått | Detalj |
|---|---|
| Nuvarande innehav | ~7 013 536 SOL (per 22 juni) |
| Marknadsvärde | ~516 miljoner dollar vid ~73,60 $/SOL |
| Genomsnittligt anskaffningspris | ~232,08 dollar per token |
| Total anskaffningskostnad | ~1,59 miljarder dollar |
Strategi: Forward Industries har satsat (stakat) hela sitt Solana-innehav, vilket genererat en brutto-APY på mellan 6,5 % och 7,2 % sedan starten. De ackumulerade staking-belöningarna har överstigit 112 171 SOL . Bolaget har inga företagsskulder, vilket ledningen ser som en strategisk fördel .
Orealiserade förluster: I mitten av maj 2026, när SOL handlades nära 91 dollar, hade Forward en orealiserad förlust på cirka 983 miljoner till 1 miljard dollar . Den 20 juni, med SOL på cirka 71,75 dollar, hade pappersförlusten ökat ytterligare . Bolaget rapporterade en nettoförlust på 585,65 miljoner dollar för första kvartalet av räkenskapsåret 2026, varav 560,2 miljoner dollar hänförligt till nedskrivningar av digitala tillgångar . Intäkterna mer än fyrdubblades till 13,0 miljoner dollar (jämfört med 3,1 miljoner dollar föregående år), drivet av staking-aktiviteter . Forward Industries DAT-innehav (Digital Asset Treasury) utgör nu cirka 3 % av cirkulerande SOL-utbud .
| Mått | Detalj |
|---|---|
| Nuvarande innehav | 2 223 074 SOL (per 22 juni) |
| Marknadsvärde | ~163,6 miljoner dollar |
| SOL per aktie (SPS) | 0,0670 per den 13 maj 2026 – en ökning med 108 % jämfört med föregående år |
| Totalt konverterat innehav | ~2 294 576 SOL och SOL-ekvivalenter per den 13 maj |
Strategi: DeFi Development Corp. är det första amerikanska börsnoterade företaget med en uttalad treasury-strategi som bygger på att ackumulera och sammansätta Solana. Bolaget följer SOL per aktie (SPS) som sitt viktigaste prestationsmått och har ett långsiktigt mål på 1,0 SPS i december 2028 . Över 15 % av SOL-innehaven är utplacerade on-chain för avkastning, och bolaget genomför aktieåterköp för att öka SPS . Det innehar också över 656 000 dfdvSOL, en tokeniserad version av sin treasury-position .
Finansiellt: Intäkterna för Q1 2026 uppgick till 4,49 miljoner dollar, vilket slog analytikernas förväntningar på 3,50 miljoner dollar. GAAP EPS på -8,47 dollar missade dock förväntningarna på -0,25 dollar med bred marginal, vilket återspeglar SOL:s kursnedgång . Bolaget bekräftade sin SPS-prognos för juni 2026 på 0,075 och noterade en 108-procentig ökning av SPS jämfört med föregående år, trots nedgången på marknaden .
| Mått | Detalj |
|---|---|
| Totalt treasury-SOL (före försäljning) | ~530 251 SOL (per 3 februari 2026) |
| Sammansättning | 402 004 rå SOL + 37 043 jitoSOL + 81 149 STKESOL |
| Senaste försäljning | Sålde 65 001 SOL (~12,4 % av innehaven) den 9 juni 2026 till ~87,88 CAD per token |
| Användning av likvider | ~5,7 miljoner CAD för att betala av skulder och minska hävstången |
| Innehav efter försäljning | ~456 173 SOL kvar |
Strategi: SOL Strategies driver Solana-validatorer och infrastruktur. Bolaget slutförde nyligen förvärvet av HoudiniSwap LLC för 18 miljoner dollar den 1 juni 2026, finansierat via DeFi-protokoll utan att sälja treasury-SOL . Bolaget övergick från ett Bitcoin-fokuserat holdingbolag till ett Solana-fokuserat under den tidigare vd:n Leah Wald, som avgick i september 2025 efter att ha lett omställningen .
Baserat på CoinGecko-data per den 22 juni 2026 innehade Upexi cirka 2 173 204 SOL, värda cirka 159,9 miljoner dollar, vilket gör det till den tredje största börsnoterade Solana-innehavaren . Tidigare rapporter från september 2025 indikerade att Upexi innehade cirka 2 miljoner SOL . Nuvarande specifikationer om eventuell planerad expansion av treasuryn kunde inte bekräftas från tillgängliga sökresultat från juni 2026.
CoinGeckos tracker listar också Sharps Technology (STSS.US) med 2 077 799 SOL (~152,9 miljoner dollar) och Solana Company (HSDT.US) med 2 064 717 SOL (~152,0 miljoner dollar) bland de fem främsta . Tillsammans med andra företag uppgår det sammanlagda värdet för alla 20 spårade enheter till 1,36 miljarder dollar i SOL .
Forward Industries står ensamt för cirka 1 miljard dollar i orealiserade förluster . När marknadsvärderingsförluster hos DeFi Development Corp. och andra företag läggs till, överstiger den sammanlagda institutionella pappersförlusten för Solana-treasury-företagen sannolikt 1,5 miljarder dollar per juni 2026, även om en exakt siffra inte fanns tillgänglig i källdata .
Treasury-bolagen beskriver uttryckligen sin strategi som en Solana-anpassad version av MicroStrategies Bitcoin-ackumuleringsmodell . Den viktigaste skillnaden: MicroStrategy innehar BTC utan avkastning, medan Solana-treasuries satsar (stakar) hela sina innehav och genererar 6,5–7,2 % brutto-APY . Denna avkastning kompenserar delvis för pappersförluster och genererar återkommande intäkter, men som en analys noterade var staking-intäkterna på 17,4 miljoner dollar en bråkdel av den orealiserade förlusten på digitala tillgångar på 560,2 miljoner dollar . Företag som Forward Industries betonar SOL-per-aktie-tillväxt (analogt med MicroStrategies BTC-per-aktie-mått) och har meddelat att de inte har några planer på att sälja .
SOL handlades nära 73 dollar den 20 juni 2026, långt under sin högsta nivå någonsin och långt under det genomsnittliga anskaffningspriset på cirka 232 dollar som Forward Industries har . Nedgången förklarar merparten av pappersförlusterna hos alla treasury-innehavare.
Den japanska spelutvecklaren Enish (TSE: 3667) sålde alla sina Bitcoin-innehav den 9 juni 2026 och bytte till en Solana-fokuserad DAT 2.0 aktiv treasury-strategi som innefattar staking och validatorverksamhet . Detta speglar en växande trend där företag går från passiva Bitcoin-treasuries till avkastningsbärande Solana-treasuries.
| Företag | Ticker | SOL-innehav (juni 2026) | Ungefärligt värde | Strategihöjdpunkt |
|---|---|---|---|---|
| Forward Industries | FWDI | ~7 013 536 | 516 miljoner USD | 100 % satsat, 6,5–7,2 % APY, ~1 miljard USD i orealiserad förlust |
| DeFi Development Corp | DFDV | ~2 223 074 | 164 miljoner USD | Sammansättning av SPS (108 % årlig tillväxt), on-chain-avkastning |
| Upexi | UPXI | ~2 173 204 | 160 miljoner USD | Tredje största innehavaren; ytterligare planer obekräftade |
| Sharps Technology | STSS | ~2 077 799 | 153 miljoner USD | — |
| Solana Company | HSDT | ~2 064 717 | 152 miljoner USD | Fokuserad på ekosystemdeltagande |
| SOL Strategies | HODL | ~456 173 (efter försäljning 9 juni) | ~33 miljoner USD | Sålde 12,4 % för att betala av skulder; validatorverksamhet |
Vissa siffror som nämns i marknadskommentarer – inklusive ett valfisks köp av 234 900 SOL för 16,5 miljoner dollar, Solana DEX-volym som överstiger NYSE, 5,5 miljoner dollar i utflöden från Solana-ETF:er och Circles prägling av 250 miljoner USDC på Solana – återfanns inte i tillgängliga sökresultat och är inte verifierbara med källdata. Dessutom kunde nuvarande innehav för Upexi utöver CoinGecko-ögonblicksbilden inte bekräftas från offentliggöranden i juni 2026.
Den offentliga Solana-treasury-modellen är fortfarande i sin linda, med totala spårade innehav som representerar mindre än 3 % av SOL:s cirkulerande utbud . Huruvida staking-avkastning på ett meningsfullt sätt kan kompensera för nedgångar i en utdragen björnmarknad är en öppen fråga som endast tiden och SOL:s prisutveckling kommer att besvara.
CoinGeckos treasury-tracker visar 20 spårade företag med en sammanlagd innehav på 18 483 376 SOL, värda cirka 1,36 miljarder dollar per den 22 juni 2026. Detta motsvarar cirka 2,94 % av Solanas totala utbud . Fem av dessa företag står för merparten av värdet .
| Mått | Detalj |
|---|---|
| Nuvarande innehav | ~7 013 536 SOL (per 22 juni) |
| Marknadsvärde | ~516 miljoner dollar vid ~73,60 $/SOL |
| Genomsnittligt anskaffningspris | ~232,08 dollar per token |
| Total anskaffningskostnad | ~1,59 miljarder dollar |
Strategi: Forward Industries har satsat (stakat) hela sitt Solana-innehav, vilket genererat en brutto-APY på mellan 6,5 % och 7,2 % sedan starten. De ackumulerade staking-belöningarna har överstigit 112 171 SOL . Bolaget har inga företagsskulder, vilket ledningen ser som en strategisk fördel .
Orealiserade förluster: I mitten av maj 2026, när SOL handlades nära 91 dollar, hade Forward en orealiserad förlust på cirka 983 miljoner till 1 miljard dollar . Den 20 juni, med SOL på cirka 71,75 dollar, hade pappersförlusten ökat ytterligare . Bolaget rapporterade en nettoförlust på 585,65 miljoner dollar för första kvartalet av räkenskapsåret 2026, varav 560,2 miljoner dollar hänförligt till nedskrivningar av digitala tillgångar . Intäkterna mer än fyrdubblades till 13,0 miljoner dollar (jämfört med 3,1 miljoner dollar föregående år), drivet av staking-aktiviteter . Forward Industries DAT-innehav (Digital Asset Treasury) utgör nu cirka 3 % av cirkulerande SOL-utbud .
| Mått | Detalj |
|---|---|
| Nuvarande innehav | 2 223 074 SOL (per 22 juni) |
| Marknadsvärde | ~163,6 miljoner dollar |
| SOL per aktie (SPS) | 0,0670 per den 13 maj 2026 – en ökning med 108 % jämfört med föregående år |
| Totalt konverterat innehav | ~2 294 576 SOL och SOL-ekvivalenter per den 13 maj |
Strategi: DeFi Development Corp. är det första amerikanska börsnoterade företaget med en uttalad treasury-strategi som bygger på att ackumulera och sammansätta Solana. Bolaget följer SOL per aktie (SPS) som sitt viktigaste prestationsmått och har ett långsiktigt mål på 1,0 SPS i december 2028 . Över 15 % av SOL-innehaven är utplacerade on-chain för avkastning, och bolaget genomför aktieåterköp för att öka SPS . Det innehar också över 656 000 dfdvSOL, en tokeniserad version av sin treasury-position .
Finansiellt: Intäkterna för Q1 2026 uppgick till 4,49 miljoner dollar, vilket slog analytikernas förväntningar på 3,50 miljoner dollar. GAAP EPS på -8,47 dollar missade dock förväntningarna på -0,25 dollar med bred marginal, vilket återspeglar SOL:s kursnedgång . Bolaget bekräftade sin SPS-prognos för juni 2026 på 0,075 och noterade en 108-procentig ökning av SPS jämfört med föregående år, trots nedgången på marknaden .
| Mått | Detalj |
|---|---|
| Totalt treasury-SOL (före försäljning) | ~530 251 SOL (per 3 februari 2026) |
| Sammansättning | 402 004 rå SOL + 37 043 jitoSOL + 81 149 STKESOL |
| Senaste försäljning | Sålde 65 001 SOL (~12,4 % av innehaven) den 9 juni 2026 till ~87,88 CAD per token |
| Användning av likvider | ~5,7 miljoner CAD för att betala av skulder och minska hävstången |
| Innehav efter försäljning | ~456 173 SOL kvar |
Strategi: SOL Strategies driver Solana-validatorer och infrastruktur. Bolaget slutförde nyligen förvärvet av HoudiniSwap LLC för 18 miljoner dollar den 1 juni 2026, finansierat via DeFi-protokoll utan att sälja treasury-SOL . Bolaget övergick från ett Bitcoin-fokuserat holdingbolag till ett Solana-fokuserat under den tidigare vd:n Leah Wald, som avgick i september 2025 efter att ha lett omställningen .
Baserat på CoinGecko-data per den 22 juni 2026 innehade Upexi cirka 2 173 204 SOL, värda cirka 159,9 miljoner dollar, vilket gör det till den tredje största börsnoterade Solana-innehavaren . Tidigare rapporter från september 2025 indikerade att Upexi innehade cirka 2 miljoner SOL . Nuvarande specifikationer om eventuell planerad expansion av treasuryn kunde inte bekräftas från tillgängliga sökresultat från juni 2026.
CoinGeckos tracker listar också Sharps Technology (STSS.US) med 2 077 799 SOL (~152,9 miljoner dollar) och Solana Company (HSDT.US) med 2 064 717 SOL (~152,0 miljoner dollar) bland de fem främsta . Tillsammans med andra företag uppgår det sammanlagda värdet för alla 20 spårade enheter till 1,36 miljarder dollar i SOL .
Forward Industries står ensamt för cirka 1 miljard dollar i orealiserade förluster . När marknadsvärderingsförluster hos DeFi Development Corp. och andra företag läggs till, överstiger den sammanlagda institutionella pappersförlusten för Solana-treasury-företagen sannolikt 1,5 miljarder dollar per juni 2026, även om en exakt siffra inte fanns tillgänglig i källdata .
Treasury-bolagen beskriver uttryckligen sin strategi som en Solana-anpassad version av MicroStrategies Bitcoin-ackumuleringsmodell . Den viktigaste skillnaden: MicroStrategy innehar BTC utan avkastning, medan Solana-treasuries satsar (stakar) hela sina innehav och genererar 6,5–7,2 % brutto-APY . Denna avkastning kompenserar delvis för pappersförluster och genererar återkommande intäkter, men som en analys noterade var staking-intäkterna på 17,4 miljoner dollar en bråkdel av den orealiserade förlusten på digitala tillgångar på 560,2 miljoner dollar . Företag som Forward Industries betonar SOL-per-aktie-tillväxt (analogt med MicroStrategies BTC-per-aktie-mått) och har meddelat att de inte har några planer på att sälja .
SOL handlades nära 73 dollar den 20 juni 2026, långt under sin högsta nivå någonsin och långt under det genomsnittliga anskaffningspriset på cirka 232 dollar som Forward Industries har . Nedgången förklarar merparten av pappersförlusterna hos alla treasury-innehavare.
Den japanska spelutvecklaren Enish (TSE: 3667) sålde alla sina Bitcoin-innehav den 9 juni 2026 och bytte till en Solana-fokuserad DAT 2.0 aktiv treasury-strategi som innefattar staking och validatorverksamhet . Detta speglar en växande trend där företag går från passiva Bitcoin-treasuries till avkastningsbärande Solana-treasuries.
| Företag | Ticker | SOL-innehav (juni 2026) | Ungefärligt värde | Strategihöjdpunkt |
|---|---|---|---|---|
| Forward Industries | FWDI | ~7 013 536 | 516 miljoner USD | 100 % satsat, 6,5–7,2 % APY, ~1 miljard USD i orealiserad förlust |
| DeFi Development Corp | DFDV | ~2 223 074 | 164 miljoner USD | Sammansättning av SPS (108 % årlig tillväxt), on-chain-avkastning |
| Upexi | UPXI | ~2 173 204 | 160 miljoner USD | Tredje största innehavaren; ytterligare planer obekräftade |
| Sharps Technology | STSS | ~2 077 799 | 153 miljoner USD | — |
| Solana Company | HSDT | ~2 064 717 | 152 miljoner USD | Fokuserad på ekosystemdeltagande |
| SOL Strategies | HODL | ~456 173 (efter försäljning 9 juni) | ~33 miljoner USD | Sålde 12,4 % för att betala av skulder; validatorverksamhet |
Vissa siffror som nämns i marknadskommentarer – inklusive ett valfisks köp av 234 900 SOL för 16,5 miljoner dollar, Solana DEX-volym som överstiger NYSE, 5,5 miljoner dollar i utflöden från Solana-ETF:er och Circles prägling av 250 miljoner USDC på Solana – återfanns inte i tillgängliga sökresultat och är inte verifierbara med källdata. Dessutom kunde nuvarande innehav för Upexi utöver CoinGecko-ögonblicksbilden inte bekräftas från offentliggöranden i juni 2026.
Den offentliga Solana-treasury-modellen är fortfarande i sin linda, med totala spårade innehav som representerar mindre än 3 % av SOL:s cirkulerande utbud . Huruvida staking-avkastning på ett meningsfullt sätt kan kompensera för nedgångar i en utdragen björnmarknad är en öppen fråga som endast tiden och SOL:s prisutveckling kommer att besvara.