TSMC:s rapport för Q2 2026: Allt du behöver veta inför vinstsläppet den 16 juli
TSMC rapporterar för Q2 2026 den 16 juli. Konsensus för vinsten per ADR ligger på 3,81 dollar och intäkterna väntas landa på 39,0–40,2 miljarder dollar, vilket innebär en tillväxt på cirka 32 procent jämfört med föreg...
Publicerad avRedigerad med DeepSeek-V4-FlashBilder genererade med GPT Image 1.5
TSMC rapporterar för Q2 2026 den 16 juli. Konsensus för vinsten per ADR ligger på 3,81 dollar och intäkterna väntas landa på 39,0–40,2 miljarder dollar, vilket innebär en tillväxt på cirka 32 procent jämfört med föreg...
Bruttomarginalen förväntas bli 65,5–67,5 procent, vilket följer på rekordet 66,2 procent från Q1.
Investeringarna för helåret 2026 väntas nå 56 miljarder dollar – den största årliga kapitalbudgeten i halvledarbranschens historia.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) håller sin resultatpresentation för andra kvartalet 2026 den 16 juli klockan 14:00 taiwanesisk tid. Tyst period råder från 6 juli till 15 juli . Rapporttillfället kommer mitt i den mest aggressiva kapacitetsutbyggnaden i företagets historia, driven av en omättlig efterfrågan på AI-chip och upprampningen av den banbrytande 2nm-processen (N2). Här är en faktagranskad genomgång av vad analytiker och investerare fokuserar på.
Förväntade siffror för Q2 2026
Analytikernas konsensus och bolagets egna prognoser pekar mot ett kvartal med rekord eller nära rekord.
Vinst per ADR: Konsensus är 3,81 dollar per ADR-enhet, baserat på estimat från fem analytiker, med en spridning på 3,67–4,20 dollar . En annan sammanställning visar konsensus på 3,78 dollar per ADR . Som jämförelse rapporterade TSMC för Q1 2026 en GAAP-vinst på 3,49 dollar per ADR .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC:s rapport för Q2 2026: Allt du behöver veta inför vinstsläppet den 16 juli"?
TSMC rapporterar för Q2 2026 den 16 juli. Konsensus för vinsten per ADR ligger på 3,81 dollar och intäkterna väntas landa på 39,0–40,2 miljarder dollar, vilket innebär en tillväxt på cirka 32 procent jämfört med föreg...
What are the key points to validate first?
TSMC rapporterar för Q2 2026 den 16 juli. Konsensus för vinsten per ADR ligger på 3,81 dollar och intäkterna väntas landa på 39,0–40,2 miljarder dollar, vilket innebär en tillväxt på cirka 32 procent jämfört med föreg... Bruttomarginalen förväntas bli 65,5–67,5 procent, vilket följer på rekordet 66,2 procent från Q1.
What should I do next in practice?
Investeringarna för helåret 2026 väntas nå 56 miljarder dollar – den största årliga kapitalbudgeten i halvledarbranschens historia.
TSMC:s rapport för Q2 2026: Allt du behöver veta inför vinstsläppet den 16 juli
TSMC rapporterar för Q2 2026 den 16 juli. Konsensus för vinsten per ADR ligger på 3,81 dollar och intäkterna väntas landa på 39,0–40,2 miljarder dollar, vilket innebär en tillväxt på cirka 32 procent jämfört med föreg...
Publicerad avRedigerad med DeepSeek-V4-FlashBilder genererade med GPT Image 1.5
TSMC rapporterar för Q2 2026 den 16 juli. Konsensus för vinsten per ADR ligger på 3,81 dollar och intäkterna väntas landa på 39,0–40,2 miljarder dollar, vilket innebär en tillväxt på cirka 32 procent jämfört med föreg...
Bruttomarginalen förväntas bli 65,5–67,5 procent, vilket följer på rekordet 66,2 procent från Q1.
Investeringarna för helåret 2026 väntas nå 56 miljarder dollar – den största årliga kapitalbudgeten i halvledarbranschens historia.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) håller sin resultatpresentation för andra kvartalet 2026 den 16 juli klockan 14:00 taiwanesisk tid. Tyst period råder från 6 juli till 15 juli . Rapporttillfället kommer mitt i den mest aggressiva kapacitetsutbyggnaden i företagets historia, driven av en omättlig efterfrågan på AI-chip och upprampningen av den banbrytande 2nm-processen (N2). Här är en faktagranskad genomgång av vad analytiker och investerare fokuserar på.
Förväntade siffror för Q2 2026
Analytikernas konsensus och bolagets egna prognoser pekar mot ett kvartal med rekord eller nära rekord.
Vinst per ADR: Konsensus är 3,81 dollar per ADR-enhet, baserat på estimat från fem analytiker, med en spridning på 3,67–4,20 dollar . En annan sammanställning visar konsensus på 3,78 dollar per ADR . Som jämförelse rapporterade TSMC för Q1 2026 en GAAP-vinst på 3,49 dollar per ADR .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC:s rapport för Q2 2026: Allt du behöver veta inför vinstsläppet den 16 juli"?
TSMC rapporterar för Q2 2026 den 16 juli. Konsensus för vinsten per ADR ligger på 3,81 dollar och intäkterna väntas landa på 39,0–40,2 miljarder dollar, vilket innebär en tillväxt på cirka 32 procent jämfört med föreg...
What are the key points to validate first?
TSMC rapporterar för Q2 2026 den 16 juli. Konsensus för vinsten per ADR ligger på 3,81 dollar och intäkterna väntas landa på 39,0–40,2 miljarder dollar, vilket innebär en tillväxt på cirka 32 procent jämfört med föreg... Bruttomarginalen förväntas bli 65,5–67,5 procent, vilket följer på rekordet 66,2 procent från Q1.
What should I do next in practice?
Investeringarna för helåret 2026 väntas nå 56 miljarder dollar – den största årliga kapitalbudgeten i halvledarbranschens historia.
Intäkter: TSMC:s egen prognos anger Q2-intäkter på mellan 39,0 och 40,2 miljarder dollar, vilket innebär cirka 32 procents årstillväxt och 10 procents sekventiell tillväxt vid mittpunkten . Konsensus har klustrat kring 40,1 miljarder dollar .
Bruttomarginal: Ledningen har guidat för en bruttomarginal på 65,5 till 67,5 procent. Detta följer på rekordet 66,2 procent från Q1 2026 . Även om vissa analytiker har modellerat bruttomarginaler som närmar sig eller överstiger 68 procent, är påståendet om "närmar sig 70 procent" inte bekräftat av officiella prognoser eller publicerad konsensus – ledningens tak är 67,5 procent, vilket gör en 70-procentig marginal till ett ovanligt hausseartat scenario .
Rörelsemarginal: Prognostiserad till 56,5–58,5 procent .
Investerare kommer att fokusera på om TSMC:s ledning justerar sin redan uppgraderade helårsprognos för 2026.
Intäktsökning 2026: Under Q1-rapporten i april höjde TSMC sin helårsprognos till "tillväxt på över 30 procent" i dollar, upp från tidigare "nära 30 procent" . Analytiker förväntar sig att telefonkonferensen den 16 juli ger mer detaljer om hur utfallet ligger i förhållande till den höjda prognosen, och om ytterligare en uppjustering är möjlig .
Kapitalutgifter (Capex) 2026: TSMC har guidat för en capex på 52 till 56 miljarder dollar för 2026, den största årliga kapitalbudgeten i halvledarbranschens historia . Finanschef Wendell Huang bekräftade i april att utgifterna kommer att vara i den övre delen av intervallet . Beloppet 56 miljarder dollar är den vanligast angivna övre gränsen .
Capex-prognos för 2027: Bank of America höjde sin capex-prognos för TSMC 2027 till 75 miljarder dollar (från 63 miljarder dollar), vilket är betydligt över marknadens konsensus på 65 miljarder dollar, med hänvisning till AI-chip efterfrågan . En specifik siffra på 73 miljarder dollar, som ibland förekommer i spekulationer, är inte bekräftad av primära källor; BofA:s publicerade estimat är 75 miljarder dollar . Barclays, i sin uppgradering från den 29 juni 2026, modellerade också en capex på 74 miljarder dollar för 2027 .
AI som drivkraft, prissättningskraft och aktiens utveckling
Den tematiska drivkraften bakom TSMC:s alla finansiella och operativa beslut är fortfarande AI.
AI som intäktsmotor: Högpresterande datorsystem (HPC), kategorin som omfattar de flesta AI-chip, stod för 58 procent av TSMC:s årliga intäkter. AI-relaterad efterfrågan beskrivs ofta av chefer och analytiker som "omättlig" .
Prissättningskraft: AI-boomen har gett TSMC betydande prissättningskraft. Kapaciteten vid de avancerade noderna (N3, N2) är ansträngd, och kunder konkurrerar om allokering, vilket gör att TSMC kan ta ut premiumpriser .
Aktierally: TSMC:s aktie har stigit kraftigt. Minst sex investmentbanker, inklusive Goldman Sachs och Macquarie Group, har höjt sina riktkurser efter aktiens uppgång i början av 2026 . Även om den exakta uppgången på 44 procent hittills i år inte återfanns i det direkt källbelagda materialet, är den i linje med det rapporterade rekordrallyt och analytikernas åtgärder .
Höjda riktkurser från Wall Street
Analytikersentimentet är överväldigande positivt inför Q2-rapporten. Flera storbanker har höjt sina riktkurser för TSMC-aktien (NYSE: TSM) under de senaste månaderna.
Barclays: Höjde riktkursen för TSMC till 625 dollar (från 470 dollar) den 29 juni 2026 och behöll en Övervikt-rekommendation. Analytikern Simon Coles beskrev TSMC som "ett av de bästa sätten att få AI-exponering" och modellerade capex på 56 miljarder dollar för 2026 och 74 miljarder dollar för 2027 .
Citigroup: Har blivit allt mer hausseartad. I slutet av mars 2026 höjde Citi sin riktkurs för TSMC till NT$2 800 (från NT$2 600), med hänvisning till accelererande AI-driven chip efterfrågan . Tidigare i januari 2026 höjde Citi också en riktkurs till NT$3 030 . Den specifika siffran T$3 800, som ibland diskuteras i forum, återfanns inte i det källbelagda materialet.
Goldman Sachs: Höjde sin riktkurs för TSMC med 35 procent till NT$2 330 i januari 2026, med hänvisning till förväntningar om ytterligare ett år av solid tillväxt .
GF Securities: Höjde sin riktkurs för TSMC till NT$2 808 (från NT$2 325) inför Q1-rapporten 2026 och behöll en Köp-rekommendation . Siffran NT$2 900, som förekommer i investerarsnack, är högre än detta bekräftade mål.
JPMorgan: Höjde sitt TSMC-mål med 24 procent till NT$2 100 i början av januari 2026 .
Vad investerare kommer att lyssna efter på telefonkonferensen den 16 juli
Utöver siffrorna kommer investerarna att lyssna extra noga efter uppdateringar om tre strategiska teman.
1. Tidsplan för 2-nanometer (N2)-produktionen
TSMC:s övergång till sin första gate-all-around (GAA)-transistorteknik (nanosheet) är den mest betydande teknikförändringen sedan FinFET.
Produktionsstatus: TSMC påbörjade volymproduktion av N2 (2nm-klass) under andra halvåret 2025. Massproduktion i hög volym startade i januari 2026 vid fabrikerna i Baoshan och Kaohsiung . I mars 2026 syntes N2-intäkterna för första gången i skala .
Aggressiv fabriksutbyggnad: Företaget håller samtidigt på att rampa upp fem 2nm-fabriker under 2026, den mest aggressiva kapacitetsutbyggnaden i TSMC:s historia, driven av HPC- och AI-efterfrågan .
Kundefterfrågan: 2nm-kapaciteten är enligt uppgift fullbokad. Apple uppges ha säkrat mer än hälften av den initiala kapaciteten, med Qualcomm som en annan tidig kund . AMD, Google och AWS planerar produktionsstarter under 2026 och 2027 .
Framtida noder: N2P (en förbättrad version med strömförsörjning från baksidan) och N2X (optimerad för HPC) är planerade för volymproduktion under andra halvåret 2026 . A16-noden (1,6nm) är på spår för volymproduktion under andra halvåret 2026 .
2. AI/HPC-orderläge och åtstramning av leveranser
HPC är redan den dominerande intäktsdrivaren, och rapporten kommer att visa om efterfrågetrenden accelererar.
Investerare kommer att hålla utkik efter kommentarer om huruvida AI-efterfrågan absorberar den enorma nya N2- och N3-kapaciteten, och om det finns tecken på en åtstramning av utbud och efterfrågan som skulle kunna motivera ytterligare prishöjningar .
Åtstramningen omfattar även avancerad förpackningsteknik (CoWoS), som är avgörande för AI-acceleratorer som NVIDIA:s GPU:er.
3. Långsiktigt bruttomarginalmål och hållbarhet
TSMC levererade en rekordhög bruttomarginal på 66,2 procent under Q1 2026 . Viktiga marginalfrågor för rapporten:
N3 lönsamhet: N3 förväntas korsa företagets genomsnittliga lönsamhetsmarginal under andra halvåret 2026, vilket ger en strukturell medvind för bruttomarginalerna .
Hållbarhet över 65 procent: Q2-prognosen på 65,5–67,5 procent indikerar förtroende för att upprätthålla marginaler väl över historiska genomsnitt. Analytiker kommer att undersöka om detta är hållbart under andra halvåret när N2-rampningskostnaderna och avskrivningarna är som högst.
Inget bekräftat 70-procentigt mål: Det är viktigt att notera att TSMC:s ledning inte har satt ett explicit långsiktigt bruttomarginalmål på 70 procent i tillgängliga prognoser . Även om vissa analytiker har modellerat bruttomarginaler som närmar sig 69–70 procent (t.ex. en prenumerantnot som projicerade 69,9 procent för Q3 ), är dessa estimat ovanligt hausseartade, inte ledningens prognos.
Verifieringsnoteringar om centrala påståenden
Påstående
Verifieringsstatus
Källa
Vinstkonsensus 3,81 USD/ADR
Bekräftad
Intäkter cirka 40 miljarder USD
Bekräftad (prognos 39,0–40,2 mdr USD)
Bruttomarginal närmar sig 70 %
Ej bekräftad – ledningens prognostiserade intervall toppar på 67,5 %
Helårsintäktsökning höjd till >30 %
Bekräftad
Capex 2026 cirka 56 mdr USD
Bekräftad (intervall 52–56 mdr USD, utgifter i övre delen)
Intäkter: TSMC:s egen prognos anger Q2-intäkter på mellan 39,0 och 40,2 miljarder dollar, vilket innebär cirka 32 procents årstillväxt och 10 procents sekventiell tillväxt vid mittpunkten . Konsensus har klustrat kring 40,1 miljarder dollar .
Bruttomarginal: Ledningen har guidat för en bruttomarginal på 65,5 till 67,5 procent. Detta följer på rekordet 66,2 procent från Q1 2026 . Även om vissa analytiker har modellerat bruttomarginaler som närmar sig eller överstiger 68 procent, är påståendet om "närmar sig 70 procent" inte bekräftat av officiella prognoser eller publicerad konsensus – ledningens tak är 67,5 procent, vilket gör en 70-procentig marginal till ett ovanligt hausseartat scenario .
Rörelsemarginal: Prognostiserad till 56,5–58,5 procent .
Investerare kommer att fokusera på om TSMC:s ledning justerar sin redan uppgraderade helårsprognos för 2026.
Intäktsökning 2026: Under Q1-rapporten i april höjde TSMC sin helårsprognos till "tillväxt på över 30 procent" i dollar, upp från tidigare "nära 30 procent" . Analytiker förväntar sig att telefonkonferensen den 16 juli ger mer detaljer om hur utfallet ligger i förhållande till den höjda prognosen, och om ytterligare en uppjustering är möjlig .
Kapitalutgifter (Capex) 2026: TSMC har guidat för en capex på 52 till 56 miljarder dollar för 2026, den största årliga kapitalbudgeten i halvledarbranschens historia . Finanschef Wendell Huang bekräftade i april att utgifterna kommer att vara i den övre delen av intervallet . Beloppet 56 miljarder dollar är den vanligast angivna övre gränsen .
Capex-prognos för 2027: Bank of America höjde sin capex-prognos för TSMC 2027 till 75 miljarder dollar (från 63 miljarder dollar), vilket är betydligt över marknadens konsensus på 65 miljarder dollar, med hänvisning till AI-chip efterfrågan . En specifik siffra på 73 miljarder dollar, som ibland förekommer i spekulationer, är inte bekräftad av primära källor; BofA:s publicerade estimat är 75 miljarder dollar . Barclays, i sin uppgradering från den 29 juni 2026, modellerade också en capex på 74 miljarder dollar för 2027 .
AI som drivkraft, prissättningskraft och aktiens utveckling
Den tematiska drivkraften bakom TSMC:s alla finansiella och operativa beslut är fortfarande AI.
AI som intäktsmotor: Högpresterande datorsystem (HPC), kategorin som omfattar de flesta AI-chip, stod för 58 procent av TSMC:s årliga intäkter. AI-relaterad efterfrågan beskrivs ofta av chefer och analytiker som "omättlig" .
Prissättningskraft: AI-boomen har gett TSMC betydande prissättningskraft. Kapaciteten vid de avancerade noderna (N3, N2) är ansträngd, och kunder konkurrerar om allokering, vilket gör att TSMC kan ta ut premiumpriser .
Aktierally: TSMC:s aktie har stigit kraftigt. Minst sex investmentbanker, inklusive Goldman Sachs och Macquarie Group, har höjt sina riktkurser efter aktiens uppgång i början av 2026 . Även om den exakta uppgången på 44 procent hittills i år inte återfanns i det direkt källbelagda materialet, är den i linje med det rapporterade rekordrallyt och analytikernas åtgärder .
Höjda riktkurser från Wall Street
Analytikersentimentet är överväldigande positivt inför Q2-rapporten. Flera storbanker har höjt sina riktkurser för TSMC-aktien (NYSE: TSM) under de senaste månaderna.
Barclays: Höjde riktkursen för TSMC till 625 dollar (från 470 dollar) den 29 juni 2026 och behöll en Övervikt-rekommendation. Analytikern Simon Coles beskrev TSMC som "ett av de bästa sätten att få AI-exponering" och modellerade capex på 56 miljarder dollar för 2026 och 74 miljarder dollar för 2027 .
Citigroup: Har blivit allt mer hausseartad. I slutet av mars 2026 höjde Citi sin riktkurs för TSMC till NT$2 800 (från NT$2 600), med hänvisning till accelererande AI-driven chip efterfrågan . Tidigare i januari 2026 höjde Citi också en riktkurs till NT$3 030 . Den specifika siffran T$3 800, som ibland diskuteras i forum, återfanns inte i det källbelagda materialet.
Goldman Sachs: Höjde sin riktkurs för TSMC med 35 procent till NT$2 330 i januari 2026, med hänvisning till förväntningar om ytterligare ett år av solid tillväxt .
GF Securities: Höjde sin riktkurs för TSMC till NT$2 808 (från NT$2 325) inför Q1-rapporten 2026 och behöll en Köp-rekommendation . Siffran NT$2 900, som förekommer i investerarsnack, är högre än detta bekräftade mål.
JPMorgan: Höjde sitt TSMC-mål med 24 procent till NT$2 100 i början av januari 2026 .
Vad investerare kommer att lyssna efter på telefonkonferensen den 16 juli
Utöver siffrorna kommer investerarna att lyssna extra noga efter uppdateringar om tre strategiska teman.
1. Tidsplan för 2-nanometer (N2)-produktionen
TSMC:s övergång till sin första gate-all-around (GAA)-transistorteknik (nanosheet) är den mest betydande teknikförändringen sedan FinFET.
Produktionsstatus: TSMC påbörjade volymproduktion av N2 (2nm-klass) under andra halvåret 2025. Massproduktion i hög volym startade i januari 2026 vid fabrikerna i Baoshan och Kaohsiung . I mars 2026 syntes N2-intäkterna för första gången i skala .
Aggressiv fabriksutbyggnad: Företaget håller samtidigt på att rampa upp fem 2nm-fabriker under 2026, den mest aggressiva kapacitetsutbyggnaden i TSMC:s historia, driven av HPC- och AI-efterfrågan .
Kundefterfrågan: 2nm-kapaciteten är enligt uppgift fullbokad. Apple uppges ha säkrat mer än hälften av den initiala kapaciteten, med Qualcomm som en annan tidig kund . AMD, Google och AWS planerar produktionsstarter under 2026 och 2027 .
Framtida noder: N2P (en förbättrad version med strömförsörjning från baksidan) och N2X (optimerad för HPC) är planerade för volymproduktion under andra halvåret 2026 . A16-noden (1,6nm) är på spår för volymproduktion under andra halvåret 2026 .
2. AI/HPC-orderläge och åtstramning av leveranser
HPC är redan den dominerande intäktsdrivaren, och rapporten kommer att visa om efterfrågetrenden accelererar.
Investerare kommer att hålla utkik efter kommentarer om huruvida AI-efterfrågan absorberar den enorma nya N2- och N3-kapaciteten, och om det finns tecken på en åtstramning av utbud och efterfrågan som skulle kunna motivera ytterligare prishöjningar .
Åtstramningen omfattar även avancerad förpackningsteknik (CoWoS), som är avgörande för AI-acceleratorer som NVIDIA:s GPU:er.
3. Långsiktigt bruttomarginalmål och hållbarhet
TSMC levererade en rekordhög bruttomarginal på 66,2 procent under Q1 2026 . Viktiga marginalfrågor för rapporten:
N3 lönsamhet: N3 förväntas korsa företagets genomsnittliga lönsamhetsmarginal under andra halvåret 2026, vilket ger en strukturell medvind för bruttomarginalerna .
Hållbarhet över 65 procent: Q2-prognosen på 65,5–67,5 procent indikerar förtroende för att upprätthålla marginaler väl över historiska genomsnitt. Analytiker kommer att undersöka om detta är hållbart under andra halvåret när N2-rampningskostnaderna och avskrivningarna är som högst.
Inget bekräftat 70-procentigt mål: Det är viktigt att notera att TSMC:s ledning inte har satt ett explicit långsiktigt bruttomarginalmål på 70 procent i tillgängliga prognoser . Även om vissa analytiker har modellerat bruttomarginaler som närmar sig 69–70 procent (t.ex. en prenumerantnot som projicerade 69,9 procent för Q3 ), är dessa estimat ovanligt hausseartade, inte ledningens prognos.
Verifieringsnoteringar om centrala påståenden
Påstående
Verifieringsstatus
Källa
Vinstkonsensus 3,81 USD/ADR
Bekräftad
Intäkter cirka 40 miljarder USD
Bekräftad (prognos 39,0–40,2 mdr USD)
Bruttomarginal närmar sig 70 %
Ej bekräftad – ledningens prognostiserade intervall toppar på 67,5 %
Helårsintäktsökning höjd till >30 %
Bekräftad
Capex 2026 cirka 56 mdr USD
Bekräftad (intervall 52–56 mdr USD, utgifter i övre delen)