Aave V4 når 200 miljoner dollar i insättningar – så fungerar den nya arkitekturen
Aave V4:s insättningar på Ethereum nådde 200 miljoner dollar i slutet av juni 2026, med 60 miljoner dollar i aktiva lån – en fördubbling från 100 miljoner dollar månaden innan, allt inom tre månader från lanseringen d... Den avgörande innovationen är en nav eker arkitektur: ett centralt likviditetsnav samlar allt ka...
Publicerad avRedigerad med DeepSeek-V4-FlashBilder genererade med GPT Image 1.5
Aave V4:s insättningar på Ethereum nådde 200 miljoner dollar i slutet av juni 2026, med 60 miljoner dollar i aktiva lån – en fördubbling från 100 miljoner dollar månaden innan, allt inom tre månader från lanseringen d...
Den avgörande innovationen är en nav eker arkitektur: ett centralt likviditetsnav samlar allt kapital, medan modulära ekrar låter varje marknad ha egna riskparametrar, säkerhetsregler och likvidationslogik.
Aave kontrollerar fortfarande över 51 procent av DeFi utlåningsmarknaden (35,8 miljarder dollar i TVL i början av 2026), där V4 utgör en växande men liten del bredvid det äldre V3 protokollet (över 42 miljarder dollar...
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Aaves största protokolluppgradering på fem år har fått en snabb start. V4, som lanserades på Ethereums huvudnät den 30 mars 2026, såg sina insättningar öka till cirka 200 miljoner dollar i slutet av juni, en fördubbling från cirka 100 miljoner dollar månaden innan . Aktiva lån uppgick till ungefär 60 miljoner dollar . Den tillväxten – från cirka 25 miljoner dollar vid lansering till 200 miljoner dollar på mindre än tre månader – signalerar en stark tidig efterfrågan på V4:s omdesignade arkitektur .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4 når 200 miljoner dollar i insättningar – så fungerar den nya arkitekturen"?
Aave V4:s insättningar på Ethereum nådde 200 miljoner dollar i slutet av juni 2026, med 60 miljoner dollar i aktiva lån – en fördubbling från 100 miljoner dollar månaden innan, allt inom tre månader från lanseringen d...
What are the key points to validate first?
Aave V4:s insättningar på Ethereum nådde 200 miljoner dollar i slutet av juni 2026, med 60 miljoner dollar i aktiva lån – en fördubbling från 100 miljoner dollar månaden innan, allt inom tre månader från lanseringen d... Den avgörande innovationen är en nav eker arkitektur: ett centralt likviditetsnav samlar allt kapital, medan modulära ekrar låter varje marknad ha egna riskparametrar, säkerhetsregler och likvidationslogik.
What should I do next in practice?
Aave kontrollerar fortfarande över 51 procent av DeFi utlåningsmarknaden (35,8 miljarder dollar i TVL i början av 2026), där V4 utgör en växande men liten del bredvid det äldre V3 protokollet (över 42 miljarder dollar...
Aave V4 når 200 miljoner dollar i insättningar – så fungerar den nya arkitekturen
Aave V4:s insättningar på Ethereum nådde 200 miljoner dollar i slutet av juni 2026, med 60 miljoner dollar i aktiva lån – en fördubbling från 100 miljoner dollar månaden innan, allt inom tre månader från lanseringen d... Den avgörande innovationen är en nav eker arkitektur: ett centralt likviditetsnav samlar allt ka...
Publicerad avRedigerad med DeepSeek-V4-FlashBilder genererade med GPT Image 1.5
Aave V4:s insättningar på Ethereum nådde 200 miljoner dollar i slutet av juni 2026, med 60 miljoner dollar i aktiva lån – en fördubbling från 100 miljoner dollar månaden innan, allt inom tre månader från lanseringen d...
Den avgörande innovationen är en nav eker arkitektur: ett centralt likviditetsnav samlar allt kapital, medan modulära ekrar låter varje marknad ha egna riskparametrar, säkerhetsregler och likvidationslogik.
Aave kontrollerar fortfarande över 51 procent av DeFi utlåningsmarknaden (35,8 miljarder dollar i TVL i början av 2026), där V4 utgör en växande men liten del bredvid det äldre V3 protokollet (över 42 miljarder dollar...
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Aaves största protokolluppgradering på fem år har fått en snabb start. V4, som lanserades på Ethereums huvudnät den 30 mars 2026, såg sina insättningar öka till cirka 200 miljoner dollar i slutet av juni, en fördubbling från cirka 100 miljoner dollar månaden innan . Aktiva lån uppgick till ungefär 60 miljoner dollar . Den tillväxten – från cirka 25 miljoner dollar vid lansering till 200 miljoner dollar på mindre än tre månader – signalerar en stark tidig efterfrågan på V4:s omdesignade arkitektur .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4 når 200 miljoner dollar i insättningar – så fungerar den nya arkitekturen"?
Aave V4:s insättningar på Ethereum nådde 200 miljoner dollar i slutet av juni 2026, med 60 miljoner dollar i aktiva lån – en fördubbling från 100 miljoner dollar månaden innan, allt inom tre månader från lanseringen d...
What are the key points to validate first?
Aave V4:s insättningar på Ethereum nådde 200 miljoner dollar i slutet av juni 2026, med 60 miljoner dollar i aktiva lån – en fördubbling från 100 miljoner dollar månaden innan, allt inom tre månader från lanseringen d... Den avgörande innovationen är en nav eker arkitektur: ett centralt likviditetsnav samlar allt kapital, medan modulära ekrar låter varje marknad ha egna riskparametrar, säkerhetsregler och likvidationslogik.
What should I do next in practice?
Aave kontrollerar fortfarande över 51 procent av DeFi utlåningsmarknaden (35,8 miljarder dollar i TVL i början av 2026), där V4 utgör en växande men liten del bredvid det äldre V3 protokollet (över 42 miljarder dollar...
Men dessa siffror berättar bara en del av historien. Beloppet på cirka 200 miljoner dollar avser enbart V4:s nya Ethereum-distribution. Aaves äldre V3-protokoll, som finns på 14+ kedjor, hade fortfarande över 42 miljarder dollar i insättningar i slutet av mars 2026 . V4 är framtiden, men V3 är fortfarande den stora kassakon.
Tillväxtkurva: Från 25 miljoner till 200 miljoner dollar på tre månader
V4:s insättningstillväxt skedde i tydliga faser, med en säkerhetsincident och en snabb återhämtning :
Slutet av mars 2026 (Lansering): V4 gick live med försiktiga utbuds- och lånetak, från cirka 25 miljoner dollar i insättningar .
Början av maj 2026: Totalt låst värde (TVL) steg 150 procent till en topp på cirka 105 miljoner dollar, drivet av efterfrågan från tidiga användare .
Slutet av maj 2026 (Efter en säkerhetsincident): En cross-chain bridge-exploit som påverkade rsETH-säkerheter spred sig till Aaves WETH-marknader. TVL sjönk till cirka 75 miljoner dollar när hävstänger avvecklades . En samordnad "DeFi United"-insats återställde stabiliteten .
Slutet av maj 2026 (Milsten): Trots bakslaget passerade V4 sin första stora milstolpe på 100 miljoner dollar i totala insättningar. DAO godkände tre på varandra följande takhöjningar och aktiverade de första incitamentskampanjerna för frxUSD och USDG .
Slutet av juni 2026: Insättningarna fördubblades igen till cirka 200 miljoner dollar, med 60 miljoner dollar i aktiva lån – en månatlig tillväxttakt på ungefär 2x .
Sammanhang: Även vid 200 miljoner dollar utgör V4 mindre än 0,5 procent av Aaves totala protokollomfattande insättningar (V3 + V4 ~42+ miljarder dollar). Uppgraderingen är fortfarande i ett kontrollerat tidigt skede .
Arkitektoniska förändringar: Varför nav-eker-modellen är viktig
Den enskilt största förändringen från V3 till V4 är arkitekturen. V3 använde en "en pool per kedja"-modell – varje kedja hade sin egen isolerade likviditetspool, vilket splittrade kapitalet . V4 ersätter detta med en Nav och Eker-design :
Likviditetsnav (Hub): Ett enda centralt kontrakt som håller alla insatta tillgångar och hanterar enhetlig redovisning . Kapital som tillförs via valfri Eker flödar till Navet och blir tillgängligt för alla anslutna Ekrar .
Ekrar (Spokes): Modulära, oberoende utlåningsmiljöer som kan distribueras separat. Varje Eker har sina egna säkerhetstyper, riskparametrar och likvidationsregler . Det innebär att styrningen kan lansera en ny utlåningsmarknad – till exempel för en ny tillgångsklass eller institutionellt bruk – utan att flytta likviditet eller påverka Navet .
Nuvarande distribution: Tre Nav (Core, Prime, Plus) och elva Ekrar är live, vilket möjliggör isolerad likviditetsdirigering över olika säkerhetskategorier .
Framtida fas: Cross-chain-likviditetsfungibilitet är planerad för senare faser, vilket innebär att Ekrar på olika kedjor så småningom kommer att dra från samma globala likviditetspool .
Säkerhetsinvestering: Uppgraderingen genomgick 345 dagars rigorös säkerhetsgranskning med en budget på 1,5 miljoner dollar .
Denna arkitektur ger tre konkreta fördelar jämfört med V3: mer flexibel riskhantering (isolerad risk per Eker), enklare stöd för nya tillgångsklasser och kapitaleffektivitetsvinster från delad likviditet .
Det bredare DeFi-utlåningslandskapet: Aaves dominans i siffror
Aave är fortfarande den dominerande kraften inom DeFi-utlåning med bred marginal, även om konkurrenter växer :
Aaves protokollomfattande TVL nådde en topp på 75 miljarder dollar 2025 (det högsta någonsin för ett DeFi-protokoll) och slutade 2025 på 55 miljarder dollar, en ökning med 57 procent jämfört med året innan .
I början av 2026 hade Aave cirka 51,3 procent av hela DeFi-utlåningsmarknaden (35,8 miljarder dollar i TVL) , och ett uppskattat 82 procent av alla utestående lån på Ethereum.
Den samlade DeFi-utlåningssektorn ligger på cirka 75–80 miljarder dollar i TVL i mitten av 2026, upp från cirka 50 miljarder dollar i början av 2025 .
Viktiga konkurrenter: Morpho Blue (~11,8 miljarder dollar i TVL), Spark (~6,8 miljarder dollar), Compound V3 (~2,7 miljarder dollar) . Morpho har särskilt vuxit från 2 miljarder dollar till över 10 miljarder dollar genom institutionell adoption .
Aaves likviditetsvallgrav över 14+ kedjor och djupaste revisionshistorik är fortfarande strukturella fördelar . Morpho har dock gått om Aave på Base's utlåningsmarknad (1 miljard dollar mot 539 miljoner dollar) och stöder fler kedjor (29 mot 19) .
Aaves framtidsambitioner: Tre pelare för 2026
Grundaren Stani Kulechovs masterplan för 2026 vilar på tre pelare :
Aave V4 – Nav-eker-uppgraderingen, med cross-chain-likviditet som nästa fas . V4 är grunden för skalning.
Horizon – En institutionell plattform för verkliga tillgångar (RWA) som redan lockat över 550 miljoner dollar i insättningar för tokeniserade tillgångar .
Aave App – En mobilförstärkt konsumentapplikation för att driva mainstream-användning utanför kryptoinbitade användare .
Den strategiska inramningen positionerar Aave som mer än en DeFi-långivare – målet är att bli ett "grundläggande kreditlager på kedjan" som betjänar både kryptoinbitade och institutionella marknader . Kumulativ utlåningsvolym har redan passerat 1 biljon dollar, och protokollet har historiskt sett hanterat över 3,33 biljoner dollar i totala insättningar .
Men dessa siffror berättar bara en del av historien. Beloppet på cirka 200 miljoner dollar avser enbart V4:s nya Ethereum-distribution. Aaves äldre V3-protokoll, som finns på 14+ kedjor, hade fortfarande över 42 miljarder dollar i insättningar i slutet av mars 2026 . V4 är framtiden, men V3 är fortfarande den stora kassakon.
Tillväxtkurva: Från 25 miljoner till 200 miljoner dollar på tre månader
V4:s insättningstillväxt skedde i tydliga faser, med en säkerhetsincident och en snabb återhämtning :
Slutet av mars 2026 (Lansering): V4 gick live med försiktiga utbuds- och lånetak, från cirka 25 miljoner dollar i insättningar .
Början av maj 2026: Totalt låst värde (TVL) steg 150 procent till en topp på cirka 105 miljoner dollar, drivet av efterfrågan från tidiga användare .
Slutet av maj 2026 (Efter en säkerhetsincident): En cross-chain bridge-exploit som påverkade rsETH-säkerheter spred sig till Aaves WETH-marknader. TVL sjönk till cirka 75 miljoner dollar när hävstänger avvecklades . En samordnad "DeFi United"-insats återställde stabiliteten .
Slutet av maj 2026 (Milsten): Trots bakslaget passerade V4 sin första stora milstolpe på 100 miljoner dollar i totala insättningar. DAO godkände tre på varandra följande takhöjningar och aktiverade de första incitamentskampanjerna för frxUSD och USDG .
Slutet av juni 2026: Insättningarna fördubblades igen till cirka 200 miljoner dollar, med 60 miljoner dollar i aktiva lån – en månatlig tillväxttakt på ungefär 2x .
Sammanhang: Även vid 200 miljoner dollar utgör V4 mindre än 0,5 procent av Aaves totala protokollomfattande insättningar (V3 + V4 ~42+ miljarder dollar). Uppgraderingen är fortfarande i ett kontrollerat tidigt skede .
Arkitektoniska förändringar: Varför nav-eker-modellen är viktig
Den enskilt största förändringen från V3 till V4 är arkitekturen. V3 använde en "en pool per kedja"-modell – varje kedja hade sin egen isolerade likviditetspool, vilket splittrade kapitalet . V4 ersätter detta med en Nav och Eker-design :
Likviditetsnav (Hub): Ett enda centralt kontrakt som håller alla insatta tillgångar och hanterar enhetlig redovisning . Kapital som tillförs via valfri Eker flödar till Navet och blir tillgängligt för alla anslutna Ekrar .
Ekrar (Spokes): Modulära, oberoende utlåningsmiljöer som kan distribueras separat. Varje Eker har sina egna säkerhetstyper, riskparametrar och likvidationsregler . Det innebär att styrningen kan lansera en ny utlåningsmarknad – till exempel för en ny tillgångsklass eller institutionellt bruk – utan att flytta likviditet eller påverka Navet .
Nuvarande distribution: Tre Nav (Core, Prime, Plus) och elva Ekrar är live, vilket möjliggör isolerad likviditetsdirigering över olika säkerhetskategorier .
Framtida fas: Cross-chain-likviditetsfungibilitet är planerad för senare faser, vilket innebär att Ekrar på olika kedjor så småningom kommer att dra från samma globala likviditetspool .
Säkerhetsinvestering: Uppgraderingen genomgick 345 dagars rigorös säkerhetsgranskning med en budget på 1,5 miljoner dollar .
Denna arkitektur ger tre konkreta fördelar jämfört med V3: mer flexibel riskhantering (isolerad risk per Eker), enklare stöd för nya tillgångsklasser och kapitaleffektivitetsvinster från delad likviditet .
Det bredare DeFi-utlåningslandskapet: Aaves dominans i siffror
Aave är fortfarande den dominerande kraften inom DeFi-utlåning med bred marginal, även om konkurrenter växer :
Aaves protokollomfattande TVL nådde en topp på 75 miljarder dollar 2025 (det högsta någonsin för ett DeFi-protokoll) och slutade 2025 på 55 miljarder dollar, en ökning med 57 procent jämfört med året innan .
I början av 2026 hade Aave cirka 51,3 procent av hela DeFi-utlåningsmarknaden (35,8 miljarder dollar i TVL) , och ett uppskattat 82 procent av alla utestående lån på Ethereum.
Den samlade DeFi-utlåningssektorn ligger på cirka 75–80 miljarder dollar i TVL i mitten av 2026, upp från cirka 50 miljarder dollar i början av 2025 .
Viktiga konkurrenter: Morpho Blue (~11,8 miljarder dollar i TVL), Spark (~6,8 miljarder dollar), Compound V3 (~2,7 miljarder dollar) . Morpho har särskilt vuxit från 2 miljarder dollar till över 10 miljarder dollar genom institutionell adoption .
Aaves likviditetsvallgrav över 14+ kedjor och djupaste revisionshistorik är fortfarande strukturella fördelar . Morpho har dock gått om Aave på Base's utlåningsmarknad (1 miljard dollar mot 539 miljoner dollar) och stöder fler kedjor (29 mot 19) .
Aaves framtidsambitioner: Tre pelare för 2026
Grundaren Stani Kulechovs masterplan för 2026 vilar på tre pelare :
Aave V4 – Nav-eker-uppgraderingen, med cross-chain-likviditet som nästa fas . V4 är grunden för skalning.
Horizon – En institutionell plattform för verkliga tillgångar (RWA) som redan lockat över 550 miljoner dollar i insättningar för tokeniserade tillgångar .
Aave App – En mobilförstärkt konsumentapplikation för att driva mainstream-användning utanför kryptoinbitade användare .
Den strategiska inramningen positionerar Aave som mer än en DeFi-långivare – målet är att bli ett "grundläggande kreditlager på kedjan" som betjänar både kryptoinbitade och institutionella marknader . Kumulativ utlåningsvolym har redan passerat 1 biljon dollar, och protokollet har historiskt sett hanterat över 3,33 biljoner dollar i totala insättningar .