Main Capital Partners slår rekord – stänger på €5,25 miljarder i två nya fonder
Main Capital Partners stängde den 24 juni 2026 två nya fonder – Main Capital IX (€4,0 miljarder) och Main Foundation III (€1,25 miljarder) – på sammanlagt €5,25 miljarder, vilket är den största private equity insamlin... Befintliga investerare (LPs) återinvesterade med en re up rate på över 120 %, bland annat Hamilt...
Publicerad avRedigerad med DeepSeek-V4-FlashBilder genererade med GPT Image 1.5
Main Capital Partners stängde den 24 juni 2026 två nya fonder – Main Capital IX (€4,0 miljarder) och Main Foundation III (€1,25 miljarder) – på sammanlagt €5,25 miljarder, vilket är den största private equity insamlin...
Befintliga investerare (LPs) återinvesterade med en re up rate på över 120 %, bland annat Hamilton Lane, samtidigt som nya investerare från Nordamerika, Europa, Mellanöstern och Asien tillkom.
Fonden satsar konträrt mot AI paniken: tesen är att AI skapar tillväxt för mission critical affärsprogramvara, inte störningar.
Search & fact-check with cited sources for What key details were announced about Main Capital Partners' latest fund closes, including the fuMain Capital Partners closed its largest funds to date in June 2026, reaching a combined €5.25 billion across two vehicles.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key details were announced about Main Capital Partners' latest fund closes, including the fu. Article summary: Here are the key details announced on June 24, 2026, about Main Capital Partners' latest dual fund close:. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual
openai.com
Den 24 juni 2026 meddelade Main Capital Partners att man stängt två nya buyout-fonder – Main Capital IX och Main Foundation III – med sammanlagda åtaganden på €5,25 miljarder (cirka 60 miljarder svenska kronor). Insamlingen, som genomfördes på mindre än sex månader, är den största private equity-insamlingen någonsin i Nederländerna och lyfter företagets totala förvaltade kapital till över €12 miljarder .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Main Capital Partners slår rekord – stänger på €5,25 miljarder i två nya fonder"?
Main Capital Partners stängde den 24 juni 2026 två nya fonder – Main Capital IX (€4,0 miljarder) och Main Foundation III (€1,25 miljarder) – på sammanlagt €5,25 miljarder, vilket är den största private equity insamlin...
What are the key points to validate first?
Main Capital Partners stängde den 24 juni 2026 två nya fonder – Main Capital IX (€4,0 miljarder) och Main Foundation III (€1,25 miljarder) – på sammanlagt €5,25 miljarder, vilket är den största private equity insamlin... Befintliga investerare (LPs) återinvesterade med en re up rate på över 120 %, bland annat Hamilton Lane, samtidigt som nya investerare från Nordamerika, Europa, Mellanöstern och Asien tillkom.
What should I do next in practice?
Fonden satsar konträrt mot AI paniken: tesen är att AI skapar tillväxt för mission critical affärsprogramvara, inte störningar.
Main Capital Partners slår rekord – stänger på €5,25 miljarder i två nya fonder
Main Capital Partners stängde den 24 juni 2026 två nya fonder – Main Capital IX (€4,0 miljarder) och Main Foundation III (€1,25 miljarder) – på sammanlagt €5,25 miljarder, vilket är den största private equity insamlin... Befintliga investerare (LPs) återinvesterade med en re up rate på över 120 %, bland annat Hamilt...
Publicerad avRedigerad med DeepSeek-V4-FlashBilder genererade med GPT Image 1.5
Main Capital Partners stängde den 24 juni 2026 två nya fonder – Main Capital IX (€4,0 miljarder) och Main Foundation III (€1,25 miljarder) – på sammanlagt €5,25 miljarder, vilket är den största private equity insamlin...
Befintliga investerare (LPs) återinvesterade med en re up rate på över 120 %, bland annat Hamilton Lane, samtidigt som nya investerare från Nordamerika, Europa, Mellanöstern och Asien tillkom.
Fonden satsar konträrt mot AI paniken: tesen är att AI skapar tillväxt för mission critical affärsprogramvara, inte störningar.
Search & fact-check with cited sources for What key details were announced about Main Capital Partners' latest fund closes, including the fuMain Capital Partners closed its largest funds to date in June 2026, reaching a combined €5.25 billion across two vehicles.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key details were announced about Main Capital Partners' latest fund closes, including the fu. Article summary: Here are the key details announced on June 24, 2026, about Main Capital Partners' latest dual fund close:. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual
openai.com
Den 24 juni 2026 meddelade Main Capital Partners att man stängt två nya buyout-fonder – Main Capital IX och Main Foundation III – med sammanlagda åtaganden på €5,25 miljarder (cirka 60 miljarder svenska kronor). Insamlingen, som genomfördes på mindre än sex månader, är den största private equity-insamlingen någonsin i Nederländerna och lyfter företagets totala förvaltade kapital till över €12 miljarder .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Main Capital Partners slår rekord – stänger på €5,25 miljarder i två nya fonder"?
Main Capital Partners stängde den 24 juni 2026 två nya fonder – Main Capital IX (€4,0 miljarder) och Main Foundation III (€1,25 miljarder) – på sammanlagt €5,25 miljarder, vilket är den största private equity insamlin...
What are the key points to validate first?
Main Capital Partners stängde den 24 juni 2026 två nya fonder – Main Capital IX (€4,0 miljarder) och Main Foundation III (€1,25 miljarder) – på sammanlagt €5,25 miljarder, vilket är den största private equity insamlin... Befintliga investerare (LPs) återinvesterade med en re up rate på över 120 %, bland annat Hamilton Lane, samtidigt som nya investerare från Nordamerika, Europa, Mellanöstern och Asien tillkom.
What should I do next in practice?
Fonden satsar konträrt mot AI paniken: tesen är att AI skapar tillväxt för mission critical affärsprogramvara, inte störningar.
Denna faktagranskade artikel går igenom alla viktiga detaljer: fondernas storlek, investerarsammansättning, historisk avkastning och den konträra AI-strategi som vd och CIO Charly Zwemstra driver.
Fondernas namn och storlek
Båda fonderna stängde vid sina respektive tak (hard caps):
Main Capital IX (flaggskeppsfond): €4,0 miljarder
Main Foundation III (sidofond): €1,25 miljarder
Sammanlagt: €5,25 miljarder
Main Capital IX är mer än dubbelt så stor som föregångaren Main Capital VIII, som samlade in €1,9 miljarder 2024 . Även Main Foundation III mer än fördubblades jämfört med föregående fond .
Totalt förvaltat kapital
Insamlingen lyfter Main Capitals förvaltade kapital till över €12 miljarder. Företaget investerar nu för över 200 institutionella investerares räkning .
Investerarsammansättning och re-up-rate
Re-up-rate över 120 %: Befintliga investerare (LPs) åtog sig mer kapital än i föregående insamling, vilket visar på ett starkt förtroende för Mains strategi .
Återkommande investerare: Hamilton Lane, en global private markets-investerare, var bland dem som återinvesterade .
Global spridning: Båda fonderna lockade åtaganden från statliga fonder, pensionsfonder och försäkringsbolag från Nordamerika, Europa, Mellanöstern och Asien .
Växande närvaro i USA: I föregående insamling (Main Capital VIII 2024) kom cirka 25 % av åtagandena från amerikanska investerare; 2026 års fonder fortsätter den internationella expansionen .
Historisk avkastning
38 avyttringar med en vägd genomsnittlig bruttoavkastning på 3,6 gånger investerat kapital. (Vissa källor anger 4,7x; här används det lägre och mer konservativa 3,6x, som förekommer i flera trovärdiga källor .)
Över 300 portföljbolag investerade i genom åren .
Mer än 20 års erfarenhet: Företaget grundades 2003 .
Geografiskt fokus och sektorer
Kärnmarknader: Benelux, DACH (Tyskland, Österrike, Schweiz), Norden, Frankrike och Nordamerika .
Nysatsning på Storbritannien: Företaget meddelade planer på att gå in på den brittiska marknaden med de nya fonderna .
Exklusivt sektorsfokus: Endast B2B-programvara (enterprise software). Main inriktar sig på SaaS, cybersäkerhet, digital hälsa, fintech, legal tech, govtech och HR/lönesystem . Strategin är buy-and-build – man förvärvar majoritets- eller kontrollerande ägarandelar i lönsamma B2B-programvaruföretag. Man gör inte minoritetsinvesteringar i tillväxtbolag eller venture .
AI-strategi: ”Satsar mot AI-paniken”
Main gör ett medvetet konträrt spel. Företagets syn, rapporterad av TNW och andra medier, är att medan börsmarknaderna fruktar att AI kommer att störa affärsprogramvaran, skapar AI i stället en ny tillväxtfront för den ”tråkiga” men kritiska affärsprogramvaran.
Enligt Main förändrar AI i snabb takt hur programvara byggs, säljs och skalas, vilket skapar AI-drivna tillväxtmöjligheter inom alla kärnvertikaler – hälsa, offentlig sektor, infrastruktur med mera . Företaget har publicerat en whitepaper med titeln ”Why Enterprise Software Is Well‑Positioned to Capitalize on a New Phase of AI‑Driven Growth” och använder ett eget ramverk för AI-påverkansanalys .
Investeringsstorlek
Aktieposter: €5 miljoner till €150 miljoner per investering .
Målbolagens företagsvärde: normalt i spannet €30 miljoner till €500 miljoner.
Strategisk motivering från vd och CIO Charly Zwemstra
Charly Zwemstra, som grundade företaget 2003 och är managing partner och CIO, satte in insamlingen i ett större sammanhang:
”Tråkigt är vackert”: Zwemstra menar att oglamorös, mission-critical affärsprogramvara – den som driver sjukhus, lönesystem, myndigheter och logistik – är precis där det bestående värdet finns de kommande tio åren. Han anser att denna sektor missförstås av börsmarknaderna .
Kontracyklisk övertygelse: Main samlade in en rekordsumma samtidigt som investerare är avvaktande inför programvarubranschen och satsar på att nedgången i programvaruaktier skapar en attraktiv ingångspunkt för buyout-investerare .
Bevisad repeterbarhet: Re-up-raten på över 120 % och att fonderna stängde vid taket på mindre än sex månader bekräftar att investerarna ser Mains modell – inriktad på lägre medelstora bolag med buy-and-build – som mycket repeterbar och motståndskraftig .
Fokus på lönsamma scale-ups: Main riktar in sig på lönsamma enterprise software-bolag i en fas där de kan växa internationellt och genom strategiska tilläggsförvärv .
Sammanfattning av investeringsparametrar
Parameter
Detalj
Fondnamn
Main Capital IX (€4,0B), Main Foundation III (€1,25B)
Sammanlagd storlek
€5,25 miljarder (~60 miljarder SEK)
Totalt förvaltat kapital
> €12 miljarder
Re-up-rate
> 120 %
Avyttringar / genomsnittlig avkastning
38 st, 3,6x brutto
Sektor
Endast B2B enterprise software (buy-and-build)
Geografier
Benelux, DACH, Norden, Frankrike, USA, Storbritannien (nytt)
Investeringsstorlek
€5M–€150M per investering
Målbolagens värde
€30M–€500M per bolag
AI-tes
Konträr: AI skapar tillväxt för ”tråkig” kärnprogramvara
Beskedet markerar en viktig tidpunkt för europeisk private equity: ett specialistbolag med en smal, repeterbar tes samlade in rekordkapital från en global investerarbas genom att satsa på att de mest värdefulla teknikinvesteringarna inte är de flashigaste, utan de mest nödvändiga.
thenextweb.com
Main Capital €5.25bn: betting against the AI panic - TNW
Denna faktagranskade artikel går igenom alla viktiga detaljer: fondernas storlek, investerarsammansättning, historisk avkastning och den konträra AI-strategi som vd och CIO Charly Zwemstra driver.
Fondernas namn och storlek
Båda fonderna stängde vid sina respektive tak (hard caps):
Main Capital IX (flaggskeppsfond): €4,0 miljarder
Main Foundation III (sidofond): €1,25 miljarder
Sammanlagt: €5,25 miljarder
Main Capital IX är mer än dubbelt så stor som föregångaren Main Capital VIII, som samlade in €1,9 miljarder 2024 . Även Main Foundation III mer än fördubblades jämfört med föregående fond .
Totalt förvaltat kapital
Insamlingen lyfter Main Capitals förvaltade kapital till över €12 miljarder. Företaget investerar nu för över 200 institutionella investerares räkning .
Investerarsammansättning och re-up-rate
Re-up-rate över 120 %: Befintliga investerare (LPs) åtog sig mer kapital än i föregående insamling, vilket visar på ett starkt förtroende för Mains strategi .
Återkommande investerare: Hamilton Lane, en global private markets-investerare, var bland dem som återinvesterade .
Global spridning: Båda fonderna lockade åtaganden från statliga fonder, pensionsfonder och försäkringsbolag från Nordamerika, Europa, Mellanöstern och Asien .
Växande närvaro i USA: I föregående insamling (Main Capital VIII 2024) kom cirka 25 % av åtagandena från amerikanska investerare; 2026 års fonder fortsätter den internationella expansionen .
Historisk avkastning
38 avyttringar med en vägd genomsnittlig bruttoavkastning på 3,6 gånger investerat kapital. (Vissa källor anger 4,7x; här används det lägre och mer konservativa 3,6x, som förekommer i flera trovärdiga källor .)
Över 300 portföljbolag investerade i genom åren .
Mer än 20 års erfarenhet: Företaget grundades 2003 .
Geografiskt fokus och sektorer
Kärnmarknader: Benelux, DACH (Tyskland, Österrike, Schweiz), Norden, Frankrike och Nordamerika .
Nysatsning på Storbritannien: Företaget meddelade planer på att gå in på den brittiska marknaden med de nya fonderna .
Exklusivt sektorsfokus: Endast B2B-programvara (enterprise software). Main inriktar sig på SaaS, cybersäkerhet, digital hälsa, fintech, legal tech, govtech och HR/lönesystem . Strategin är buy-and-build – man förvärvar majoritets- eller kontrollerande ägarandelar i lönsamma B2B-programvaruföretag. Man gör inte minoritetsinvesteringar i tillväxtbolag eller venture .
AI-strategi: ”Satsar mot AI-paniken”
Main gör ett medvetet konträrt spel. Företagets syn, rapporterad av TNW och andra medier, är att medan börsmarknaderna fruktar att AI kommer att störa affärsprogramvaran, skapar AI i stället en ny tillväxtfront för den ”tråkiga” men kritiska affärsprogramvaran.
Enligt Main förändrar AI i snabb takt hur programvara byggs, säljs och skalas, vilket skapar AI-drivna tillväxtmöjligheter inom alla kärnvertikaler – hälsa, offentlig sektor, infrastruktur med mera . Företaget har publicerat en whitepaper med titeln ”Why Enterprise Software Is Well‑Positioned to Capitalize on a New Phase of AI‑Driven Growth” och använder ett eget ramverk för AI-påverkansanalys .
Investeringsstorlek
Aktieposter: €5 miljoner till €150 miljoner per investering .
Målbolagens företagsvärde: normalt i spannet €30 miljoner till €500 miljoner.
Strategisk motivering från vd och CIO Charly Zwemstra
Charly Zwemstra, som grundade företaget 2003 och är managing partner och CIO, satte in insamlingen i ett större sammanhang:
”Tråkigt är vackert”: Zwemstra menar att oglamorös, mission-critical affärsprogramvara – den som driver sjukhus, lönesystem, myndigheter och logistik – är precis där det bestående värdet finns de kommande tio åren. Han anser att denna sektor missförstås av börsmarknaderna .
Kontracyklisk övertygelse: Main samlade in en rekordsumma samtidigt som investerare är avvaktande inför programvarubranschen och satsar på att nedgången i programvaruaktier skapar en attraktiv ingångspunkt för buyout-investerare .
Bevisad repeterbarhet: Re-up-raten på över 120 % och att fonderna stängde vid taket på mindre än sex månader bekräftar att investerarna ser Mains modell – inriktad på lägre medelstora bolag med buy-and-build – som mycket repeterbar och motståndskraftig .
Fokus på lönsamma scale-ups: Main riktar in sig på lönsamma enterprise software-bolag i en fas där de kan växa internationellt och genom strategiska tilläggsförvärv .
Sammanfattning av investeringsparametrar
Parameter
Detalj
Fondnamn
Main Capital IX (€4,0B), Main Foundation III (€1,25B)
Sammanlagd storlek
€5,25 miljarder (~60 miljarder SEK)
Totalt förvaltat kapital
> €12 miljarder
Re-up-rate
> 120 %
Avyttringar / genomsnittlig avkastning
38 st, 3,6x brutto
Sektor
Endast B2B enterprise software (buy-and-build)
Geografier
Benelux, DACH, Norden, Frankrike, USA, Storbritannien (nytt)
Investeringsstorlek
€5M–€150M per investering
Målbolagens värde
€30M–€500M per bolag
AI-tes
Konträr: AI skapar tillväxt för ”tråkig” kärnprogramvara
Beskedet markerar en viktig tidpunkt för europeisk private equity: ett specialistbolag med en smal, repeterbar tes samlade in rekordkapital från en global investerarbas genom att satsa på att de mest värdefulla teknikinvesteringarna inte är de flashigaste, utan de mest nödvändiga.
thenextweb.com
Main Capital €5.25bn: betting against the AI panic - TNW