Här följer en genomgång av vilken blockchain som vann inom respektive kategori i maj 2026, baserat på tillgänglig data.
Solana satte rekord för rå stablecoin-avvecklingsvolym under månaderna före maj 2026. I februari 2026 hanterade Solana cirka 650 miljarder dollar i stablecoin-transaktioner över 28 dagar – mer än en tredubbling jämfört med den tidigare toppen och den högsta månadssiffran för någon blockchain vid den tidpunkten . Under Q1 2026 avvecklade Solana 8,3 biljoner dollar över alla stablecoins, vilket motsvarade 75 procent av all kryptoavvecklingsvolym för kvartalet – för första gången förbi Ethereum .
Denna fart höll i sig in i maj. Solanas dagliga DEX-handelsvolym steg med 79 procent under månaden och gick om Ethereum på det nyckelmåttet . Solanas höga genomströmning och låga avgifter, i kombination med starka betalningsspår från USDC och PYUSD, fortsatte att driva oproportionerligt stora transaktionsvolymer i förhållande till dess stablecoin-utbud på cirka 15–16 miljarder dollar .
BNB Chain dominerade globala stablecoin-transaktioner i antal, och hanterade cirka 40 procent av alla stablecoin-transaktioner samtidigt som man bara hade cirka 5 procent av det totala stablecoin-utbudet. I februari 2026 hade BNB Chain 15,1 miljoner unika stablecoin-avsändare, fler än Tron (8,8 miljoner) och Ethereum (5,4 miljoner). Låga avgifter och protokolluppgraderingar, tillsammans med aktiva DeFi-protokoll som PancakeSwap och Venus, drev den höga transaktionshastigheten . Detta mönster höll sannolikt i sig även i maj 2026.
I maj 2026 var Tron fortfarande den obestridda ledaren inom stablecoin-avvecklingar när det gäller utbud, och hade nästan 91 miljarder dollar i stablecoin-marknadsvärde på sitt nätverk . Trons totala stablecoin-utbud nådde 86,02 miljarder dollar i slutet av Q1 2026, där USDT stod för över 97 procent av utbudet . Under Q1 2026 hanterade Tron cirka 2,04 biljoner dollar i USDT-on-chain-avvecklingar, med ett genomsnitt på 23 miljarder dollar dagligen . Under 2025 stod Tron för cirka 235–375 miljarder dollar i transaktioner, vilket gjorde nätverket till den dominerande enskilda betalningskanalen sett till volym .
En analytiker noterade att Tron genererar de högsta protokollintäkterna bland större blockchains, drivet av sin dominerande ställning inom remitteringar i tillväxtmarknader och småvärdiga överföringar .
Ethereum är fortfarande den blockchain som har störst stablecoin-utbud – cirka 60 procent av allt stablecoin-utbud (cirka 163–166 miljarder dollar) . Ethereum avvecklade 18,8 biljoner dollar i stablecoin-volym under 2025 . Etherums styrka ligger i DeFi, tokenisering av verkliga tillgångar (RWA) och institutionell användning snarare än högfrekventa småvärdesöverföringar .
I maj 2026 förblev Etherums stablecoin-marknadsvärde exceptionellt starkt, och låg över 164 miljarder dollar under hela veckan som slutade den 19 maj och nådde nästan 166 miljarder dollar den 19 maj .
I maj 2026 meddelade Polygon att nätverket hade passerat 2,5 biljoner dollar i kumulativ stablecoin-överföringsvolym, en viktig milstolpe för en icke-EVM L2-kedja . Polygon registrerade cirka 79,25 miljarder dollar i stablecoin-transaktionsvolym under maj 2026 ensamt, vilket gjorde månaden till den näst högsta i nätverkets historia .
Den bredare stablecoin-marknaden i maj 2026 präglades av flera makrotrender:
Stablecoin-användningen i maj 2026 var kraftigt snedvriden mot utvecklingsmarknader:
| Mått | Ledare i maj 2026 | Nyckeltal |
|---|---|---|
| Månatlig avvecklingsvolym (rå) | Solana | ~650 miljarder USD/mån (februari rekord) |
| Antal transaktioner | BNB Chain | ~40% av alla stablecoin-transaktioner |
| Stablecoin-avvecklingsdominans | Tron | ~91 miljarder USD i marknadsvärde on-chain |
| Stablecoin-utbud som innehas | Ethereum | ~60% / ~163–166 miljarder USD |
| Kumulativ volymmiljolpe | Polygon | 2,5 biljoner USD totalt |
| DEX-volymtillväxt | Solana | +79% i maj, gick om Ethereum |
En stor del av den råa on-chain-volymen inkluderar botstyrd aktivitet och wash trading. En rapport från Boston Consulting Group uppskattar att endast cirka 7 procent av cirka 62 biljoner dollar i årliga stablecoin-överföringar representerar verklig ekonomisk aktivitet (cirka 4,2 biljoner dollar) . Den justerade eller "organiska" volymledaren kan skilja sig från de råa siffrorna ovan. När man utvärderar vilken blockchain som verkligen ledde i meningsfull ekonomisk aktivitet spelar dessa justeringar roll.
För maj 2026 finns det inget enskilt svar på frågan om vilken blockchain som ledde stablecoin-transaktionerna. Solana ledde i rå avvecklingsvolym och DEX-aktivitet. BNB Chain ledde i antal transaktioner och användarräckvidd. Tron förblev kungen av stablecoin-avvecklingsutbud och remitteringar i tillväxtmarknader. Ethereum innehade mest stablecoin-värde och dominerade institutionell DeFi-användning. Den verkliga historien är inte en enda ledare utan en snabbt fragmenterande och mognande marknad där olika blockchains tjänar olika användningsområden.
Här följer en genomgång av vilken blockchain som vann inom respektive kategori i maj 2026, baserat på tillgänglig data.
Solana satte rekord för rå stablecoin-avvecklingsvolym under månaderna före maj 2026. I februari 2026 hanterade Solana cirka 650 miljarder dollar i stablecoin-transaktioner över 28 dagar – mer än en tredubbling jämfört med den tidigare toppen och den högsta månadssiffran för någon blockchain vid den tidpunkten . Under Q1 2026 avvecklade Solana 8,3 biljoner dollar över alla stablecoins, vilket motsvarade 75 procent av all kryptoavvecklingsvolym för kvartalet – för första gången förbi Ethereum .
Denna fart höll i sig in i maj. Solanas dagliga DEX-handelsvolym steg med 79 procent under månaden och gick om Ethereum på det nyckelmåttet . Solanas höga genomströmning och låga avgifter, i kombination med starka betalningsspår från USDC och PYUSD, fortsatte att driva oproportionerligt stora transaktionsvolymer i förhållande till dess stablecoin-utbud på cirka 15–16 miljarder dollar .
BNB Chain dominerade globala stablecoin-transaktioner i antal, och hanterade cirka 40 procent av alla stablecoin-transaktioner samtidigt som man bara hade cirka 5 procent av det totala stablecoin-utbudet. I februari 2026 hade BNB Chain 15,1 miljoner unika stablecoin-avsändare, fler än Tron (8,8 miljoner) och Ethereum (5,4 miljoner). Låga avgifter och protokolluppgraderingar, tillsammans med aktiva DeFi-protokoll som PancakeSwap och Venus, drev den höga transaktionshastigheten . Detta mönster höll sannolikt i sig även i maj 2026.
I maj 2026 var Tron fortfarande den obestridda ledaren inom stablecoin-avvecklingar när det gäller utbud, och hade nästan 91 miljarder dollar i stablecoin-marknadsvärde på sitt nätverk . Trons totala stablecoin-utbud nådde 86,02 miljarder dollar i slutet av Q1 2026, där USDT stod för över 97 procent av utbudet . Under Q1 2026 hanterade Tron cirka 2,04 biljoner dollar i USDT-on-chain-avvecklingar, med ett genomsnitt på 23 miljarder dollar dagligen . Under 2025 stod Tron för cirka 235–375 miljarder dollar i transaktioner, vilket gjorde nätverket till den dominerande enskilda betalningskanalen sett till volym .
En analytiker noterade att Tron genererar de högsta protokollintäkterna bland större blockchains, drivet av sin dominerande ställning inom remitteringar i tillväxtmarknader och småvärdiga överföringar .
Ethereum är fortfarande den blockchain som har störst stablecoin-utbud – cirka 60 procent av allt stablecoin-utbud (cirka 163–166 miljarder dollar) . Ethereum avvecklade 18,8 biljoner dollar i stablecoin-volym under 2025 . Etherums styrka ligger i DeFi, tokenisering av verkliga tillgångar (RWA) och institutionell användning snarare än högfrekventa småvärdesöverföringar .
I maj 2026 förblev Etherums stablecoin-marknadsvärde exceptionellt starkt, och låg över 164 miljarder dollar under hela veckan som slutade den 19 maj och nådde nästan 166 miljarder dollar den 19 maj .
I maj 2026 meddelade Polygon att nätverket hade passerat 2,5 biljoner dollar i kumulativ stablecoin-överföringsvolym, en viktig milstolpe för en icke-EVM L2-kedja . Polygon registrerade cirka 79,25 miljarder dollar i stablecoin-transaktionsvolym under maj 2026 ensamt, vilket gjorde månaden till den näst högsta i nätverkets historia .
Den bredare stablecoin-marknaden i maj 2026 präglades av flera makrotrender:
Stablecoin-användningen i maj 2026 var kraftigt snedvriden mot utvecklingsmarknader:
| Mått | Ledare i maj 2026 | Nyckeltal |
|---|---|---|
| Månatlig avvecklingsvolym (rå) | Solana | ~650 miljarder USD/mån (februari rekord) |
| Antal transaktioner | BNB Chain | ~40% av alla stablecoin-transaktioner |
| Stablecoin-avvecklingsdominans | Tron | ~91 miljarder USD i marknadsvärde on-chain |
| Stablecoin-utbud som innehas | Ethereum | ~60% / ~163–166 miljarder USD |
| Kumulativ volymmiljolpe | Polygon | 2,5 biljoner USD totalt |
| DEX-volymtillväxt | Solana | +79% i maj, gick om Ethereum |
En stor del av den råa on-chain-volymen inkluderar botstyrd aktivitet och wash trading. En rapport från Boston Consulting Group uppskattar att endast cirka 7 procent av cirka 62 biljoner dollar i årliga stablecoin-överföringar representerar verklig ekonomisk aktivitet (cirka 4,2 biljoner dollar) . Den justerade eller "organiska" volymledaren kan skilja sig från de råa siffrorna ovan. När man utvärderar vilken blockchain som verkligen ledde i meningsfull ekonomisk aktivitet spelar dessa justeringar roll.
För maj 2026 finns det inget enskilt svar på frågan om vilken blockchain som ledde stablecoin-transaktionerna. Solana ledde i rå avvecklingsvolym och DEX-aktivitet. BNB Chain ledde i antal transaktioner och användarräckvidd. Tron förblev kungen av stablecoin-avvecklingsutbud och remitteringar i tillväxtmarknader. Ethereum innehade mest stablecoin-värde och dominerade institutionell DeFi-användning. Den verkliga historien är inte en enda ledare utan en snabbt fragmenterande och mognande marknad där olika blockchains tjänar olika användningsområden.