Flera oberoende källor bekräftar att Arc G3 Extremes 3DMark Time Spy-poäng ligger i intervallet 6 500–6 700, vilket är cirka 60–67 procent högre än AMD:s Ryzen Z2 Extreme-konkurrenter . Tabellen nedan visar publicerade resultat:
| Enhet / Chip | 3DMark Time Spy-poäng |
|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ (Arc G3 Extreme) | 6 726 / 6 534 |
| ASUS ROG Ally X (Ryzen Z2 Extreme) | 4 029 / 4 033 |
| Lenovo Legion Go 2 (Ryzen Z2 Extreme) | 3 795 |
| MSI Claw 8 AI+ (Core Ultra 7 258V) | 3 882 |
I 3DMark Fire Strike är fördelen liknande: 12 358 jämfört med 9 141 för Z2 Extreme . Glappet i strålspårning är ännu större, med 3DMark Port Royal-poäng på 3 544 jämfört med 1 999 .
Cyberpunk 2077 är en utmärkande titel för Arc G3 Extreme. Tom's Hardware rapporterade en 20–30+ FPS-fördel jämfört med alla konkurrerande handhållna datorer vid 35W med Steam Deck-förinställningen . Engadget såg bildfrekvensökningar på 50–75 procent i spel jämfört med ROG Ally X och Legion Go 2 vid 35W och 1080p . MSI:s egna riktmärken gör anspråk på +54 procent högre FPS i Cyberpunk 2077 vid 1200p/Medium med XeSS 3 + MFG aktiverat jämfört med föregående generations Claw 8 AI+ .
Andra testade spel på MSI Claw 8 EX AI+ vid 35W (1200p, Hög förinställning, inbyggd upplösning utan uppskalning) visar liknande vinster:
Tom's Guide rapporterade att med XeSS 3 aktiverat – Super Resolution och Frame Generation – ökar gapet till Z2 Extreme avsevärt utöver den inbyggda rasterfördelen på cirka 43 procent vid 35W .
Intel hävdar – och flera recensioner bekräftar – att Arc G3 Extreme vid 17W levererar jämförbar prestanda som Ryzen Z2 Extreme vid 35W, vilket innebär ungefär hälften av strömförbrukningen för samma antal bildrutor . Vid lika 35W är fördelen 42–44 procent högre bildfrekvens . Tom's Hardware kallade det en "20 till 30+ FPS-fördel gentemot konkurrenterna i alla spel" . Tidiga PassMark-läckor visade prestanda för flerkärnig CPU +25 procent och DX12 3D-prestanda +14,6 procent jämfört med Ryzen Z2 Extreme .
| Enhet | Prisklass | Skärm | Viktiga funktioner |
|---|---|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ | 1 699–1 799 USD | 8-tums 120 Hz IPS LCD | 32 GB RAM, 1 TB SSD, Hall Effect-kontroller, Thunderbolt 4, butikstillgänglighet |
| OneXPlayer 3 | ~1 399–1 438 USD (Indiegogo early-bird) | 8,8-tums 144 Hz AMOLED, VRR, HDR | 85 Wh-batteri, 3-i-1-design (handhållen/surfplatta/bärbar dator), gräsrotsfinansieringsmodell |
Detta skapar en anmärkningsvärd värdekonflikt: MSI Claw 8 EX AI+ kostar cirka 400 dollar mer utan OLED-panel, medan OneXPlayer 3 erbjuder en höguppdaterad OLED till ett lägre startpris . MSI:s motivering inkluderar premiumkonstruktion, Hall Effect-kontroller, starkare haptik, Thunderbolt 4 och bred butikstillgänglighet jämfört med OneXPlayers gräsrotsfinansieringsmodell.
Arc G3 Extreme markerar Intels första specialbyggda systemkrets för handhållna datorer, med 3D Foveros-förpackning för att bunta ihop en beräknings-die (Intel 18A), GPU-die (Xe3 Battlemage) och I/O-die i ett enda paket optimerat för termiska och effektmässiga begränsningar . Detta är en direkt konkurrensutsättning mot AMD:s Ryzen Z2 Extreme som dominerar den handhållna marknaden via ASUS ROG Ally X, Lenovo Legion Go 2 och andra. Intel satsar på att överlägsen XeSS 3 AI-uppskalning, hårdvarubaserad strålspårningsprestanda och energieffektivitet vid låga TDP-nivåer (15–35W) kan vinna OEM-designkontrakt från Acer, MSI och OneXPlayer . De 160 TOPS totala AI-beräkningskapaciteten positionerar också plattformen för nästa generations AI-spelfunktioner .
Flera oberoende källor bekräftar att Arc G3 Extremes 3DMark Time Spy-poäng ligger i intervallet 6 500–6 700, vilket är cirka 60–67 procent högre än AMD:s Ryzen Z2 Extreme-konkurrenter . Tabellen nedan visar publicerade resultat:
| Enhet / Chip | 3DMark Time Spy-poäng |
|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ (Arc G3 Extreme) | 6 726 / 6 534 |
| ASUS ROG Ally X (Ryzen Z2 Extreme) | 4 029 / 4 033 |
| Lenovo Legion Go 2 (Ryzen Z2 Extreme) | 3 795 |
| MSI Claw 8 AI+ (Core Ultra 7 258V) | 3 882 |
I 3DMark Fire Strike är fördelen liknande: 12 358 jämfört med 9 141 för Z2 Extreme . Glappet i strålspårning är ännu större, med 3DMark Port Royal-poäng på 3 544 jämfört med 1 999 .
Cyberpunk 2077 är en utmärkande titel för Arc G3 Extreme. Tom's Hardware rapporterade en 20–30+ FPS-fördel jämfört med alla konkurrerande handhållna datorer vid 35W med Steam Deck-förinställningen . Engadget såg bildfrekvensökningar på 50–75 procent i spel jämfört med ROG Ally X och Legion Go 2 vid 35W och 1080p . MSI:s egna riktmärken gör anspråk på +54 procent högre FPS i Cyberpunk 2077 vid 1200p/Medium med XeSS 3 + MFG aktiverat jämfört med föregående generations Claw 8 AI+ .
Andra testade spel på MSI Claw 8 EX AI+ vid 35W (1200p, Hög förinställning, inbyggd upplösning utan uppskalning) visar liknande vinster:
Tom's Guide rapporterade att med XeSS 3 aktiverat – Super Resolution och Frame Generation – ökar gapet till Z2 Extreme avsevärt utöver den inbyggda rasterfördelen på cirka 43 procent vid 35W .
Intel hävdar – och flera recensioner bekräftar – att Arc G3 Extreme vid 17W levererar jämförbar prestanda som Ryzen Z2 Extreme vid 35W, vilket innebär ungefär hälften av strömförbrukningen för samma antal bildrutor . Vid lika 35W är fördelen 42–44 procent högre bildfrekvens . Tom's Hardware kallade det en "20 till 30+ FPS-fördel gentemot konkurrenterna i alla spel" . Tidiga PassMark-läckor visade prestanda för flerkärnig CPU +25 procent och DX12 3D-prestanda +14,6 procent jämfört med Ryzen Z2 Extreme .
| Enhet | Prisklass | Skärm | Viktiga funktioner |
|---|---|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ | 1 699–1 799 USD | 8-tums 120 Hz IPS LCD | 32 GB RAM, 1 TB SSD, Hall Effect-kontroller, Thunderbolt 4, butikstillgänglighet |
| OneXPlayer 3 | ~1 399–1 438 USD (Indiegogo early-bird) | 8,8-tums 144 Hz AMOLED, VRR, HDR | 85 Wh-batteri, 3-i-1-design (handhållen/surfplatta/bärbar dator), gräsrotsfinansieringsmodell |
Detta skapar en anmärkningsvärd värdekonflikt: MSI Claw 8 EX AI+ kostar cirka 400 dollar mer utan OLED-panel, medan OneXPlayer 3 erbjuder en höguppdaterad OLED till ett lägre startpris . MSI:s motivering inkluderar premiumkonstruktion, Hall Effect-kontroller, starkare haptik, Thunderbolt 4 och bred butikstillgänglighet jämfört med OneXPlayers gräsrotsfinansieringsmodell.
Arc G3 Extreme markerar Intels första specialbyggda systemkrets för handhållna datorer, med 3D Foveros-förpackning för att bunta ihop en beräknings-die (Intel 18A), GPU-die (Xe3 Battlemage) och I/O-die i ett enda paket optimerat för termiska och effektmässiga begränsningar . Detta är en direkt konkurrensutsättning mot AMD:s Ryzen Z2 Extreme som dominerar den handhållna marknaden via ASUS ROG Ally X, Lenovo Legion Go 2 och andra. Intel satsar på att överlägsen XeSS 3 AI-uppskalning, hårdvarubaserad strålspårningsprestanda och energieffektivitet vid låga TDP-nivåer (15–35W) kan vinna OEM-designkontrakt från Acer, MSI och OneXPlayer . De 160 TOPS totala AI-beräkningskapaciteten positionerar också plattformen för nästa generations AI-spelfunktioner .