Samsung inledde kommersiell massproduktion och leveranser av HBM4 den 12 februari 2026, som första företag i världen . I slutet av juni 2026 – drygt 130 dagar senare – hade de kumulativa försäljningssiffrorna passerat 1 miljard dollar (cirka 1,54 biljoner won) . Industrikällor tillskriver den snabba uppgången en explosionsartad efterfrågan från AI-sektorn; Samsung rapporterar att den befintliga HBM4-produktionskapaciteten redan är fulltecknad av kunder . De kumulativa försäljningssiffrorna förväntas överstiga 1,2 miljarder dollar vid utgången av juni , och vissa analytiker spår att Samsungs HBM4-intäkter kan nå 10 miljarder dollar kumulativt i takt med att användningen ökar under 2026 .
Samsungs officiella specifikationer, bekräftade av oberoende rapportering, visar ett generationssprång i prestanda :
Bandbredd: Upp till 3 300 GB/s (3,3 TB/s) per stack, vilket är en 2,7-faldig förbättring jämfört med HBM3E .
Dataöverföringshastighet: En konsekvent 11,7 Gbps per pin i standarddrift, med en maximal kapacitet på upp till 13 Gbps – cirka 22 procent högre än HBM3E:s maxhastighet på 9,6 Gbps och 46 procent över JEDEC-baslinjen .
I/O-pinnar: Samsung har fördubblat antalet pinnar från 1 024 till 2 048 pinnar, vilket möjliggör den massiva bandbreddsökningen .
Kapacitet: Nuvarande 12-hög stackar erbjuder 36 GB per stack, med 16-hög 48 GB stackar planerade .
Processteknik: Byggd på Samsungs 6:e generationens 10nm-klass 1c DRAM med en 4nm foundry-baserad logikbas, som integrerar mer logikfunktionalitet vid basen av minnesstacken för förbättrad energieffektivitet och prestanda .
Energieffektivitet: Upp till 40 procent bättre än tidigare generationer, enligt Samsung .
JEDEC-efterlevnad: Samsung uppger att HBM4 överträffar både JEDEC-standarden och Nvidias krav .
Konkurrenslandskapet har förändrats dramatiskt med ankomsten av HBM4:
Baslinjen före HBM4 (HBM3/HBM3E-eran):
HBM4-generationen – rollerna har bytts:
Förbehåll: Trots Samsungs första-fördel i HBM4 har SK Hynix fortfarande en ledande total HBM-marknadsandel från tidigare generationer och djupa, långvariga relationer med Nvidia . Counterpoint Research uppskattar att SK Hynix kommer att ta cirka 54 procent av den totala HBM4-marknaden under 2026, Samsung 28 procent och Micron 18 procent – prognoser som kan ändras i takt med att Samsung ökar takten . HBM4-konkurrensen är fortfarande i ett tidigt skede.
Samsung genomför en aggressiv, mångfacetterad kapacitetsutbyggnad :
50 procent kapacitetsökning under 2026: Samsung planerar att öka den totala HBM-produktionen med cirka 50 procent, med målet cirka 250 000 wafers per månad i slutet av 2026, upp från nuvarande cirka 170 000 .
Pyeongtaek Campus (P4): Samsung konverterar sin P4-linje till en HBM4-fokuserad tillverkningsbas, med fasvis installation av utrustning som startar 2026 för 1c DRAM-produktion. Den första fasen kan säkra cirka 60 000 wafers per månad i ny kapacitet under första halvåret 2026 .
P5-megafabrik påskyndad: Samsung flyttade fram P5 Fab 2:s grundläggning till juli 2026 (sex månader före schemat), med kommersiell drift planerad till 2029. Renrummets färdigställande flyttades fram till tredje kvartalet 2026 .
Cheonan-linjer: Ordförande Lee Jae-yong inspekterade personligen Cheonans HBM-linjer i juni 2026, vilket signalerar högsta ledningens prioritering av HBM-rampen .
Foundry-allokering: Över 50 procent av Samsungs foundry-kapacitet i Pyeongtaek rapporteras vara allokerad till intern HBM4-basdie-produktion, snarare än externa foundry-kunder – en intern resursprioritering som är unik för Samsungs vertikalt integrerade modell .
Även SK Hynix skalar upp med egna kapacitetsökningar under 2026, men Samsungs takt är markant mer aggressiv .
Efterfrågan på HBM4 drivs av Nvidias Blackwell- och Rubin-plattformar för AI-acceleration, samt molnleverantörer som utvecklar egna AI-chipp . Viktiga signaler:
Kapplöpningen sträcker sig redan bortom HBM4:
HBM4E (7:e generationen):
Anpassat HBM och differentierade chipp:
Samsung har tagit en tidig ledning inom HBM4 med branschens första massproduktion, första 1-miljardersmilstolpe (efter bara fyra månader) och första HBM4E-prover – en stark återhämtning från sin tidigare position i HBM3/HBM3E. Men SK Hynix förblir den totala HBM-marknadsledaren med djupa Nvidia-relationer och svarar aggressivt med egna HBM4E-prover. HBM4-generationen formas som en tvåmannakapplöpning (med Micron vid sidan), och nästa front är HBM4E och anpassade chipp, där Samsungs foundry-integration kan ge en strategisk fördel.
Samsung inledde kommersiell massproduktion och leveranser av HBM4 den 12 februari 2026, som första företag i världen . I slutet av juni 2026 – drygt 130 dagar senare – hade de kumulativa försäljningssiffrorna passerat 1 miljard dollar (cirka 1,54 biljoner won) . Industrikällor tillskriver den snabba uppgången en explosionsartad efterfrågan från AI-sektorn; Samsung rapporterar att den befintliga HBM4-produktionskapaciteten redan är fulltecknad av kunder . De kumulativa försäljningssiffrorna förväntas överstiga 1,2 miljarder dollar vid utgången av juni , och vissa analytiker spår att Samsungs HBM4-intäkter kan nå 10 miljarder dollar kumulativt i takt med att användningen ökar under 2026 .
Samsungs officiella specifikationer, bekräftade av oberoende rapportering, visar ett generationssprång i prestanda :
Bandbredd: Upp till 3 300 GB/s (3,3 TB/s) per stack, vilket är en 2,7-faldig förbättring jämfört med HBM3E .
Dataöverföringshastighet: En konsekvent 11,7 Gbps per pin i standarddrift, med en maximal kapacitet på upp till 13 Gbps – cirka 22 procent högre än HBM3E:s maxhastighet på 9,6 Gbps och 46 procent över JEDEC-baslinjen .
I/O-pinnar: Samsung har fördubblat antalet pinnar från 1 024 till 2 048 pinnar, vilket möjliggör den massiva bandbreddsökningen .
Kapacitet: Nuvarande 12-hög stackar erbjuder 36 GB per stack, med 16-hög 48 GB stackar planerade .
Processteknik: Byggd på Samsungs 6:e generationens 10nm-klass 1c DRAM med en 4nm foundry-baserad logikbas, som integrerar mer logikfunktionalitet vid basen av minnesstacken för förbättrad energieffektivitet och prestanda .
Energieffektivitet: Upp till 40 procent bättre än tidigare generationer, enligt Samsung .
JEDEC-efterlevnad: Samsung uppger att HBM4 överträffar både JEDEC-standarden och Nvidias krav .
Konkurrenslandskapet har förändrats dramatiskt med ankomsten av HBM4:
Baslinjen före HBM4 (HBM3/HBM3E-eran):
HBM4-generationen – rollerna har bytts:
Förbehåll: Trots Samsungs första-fördel i HBM4 har SK Hynix fortfarande en ledande total HBM-marknadsandel från tidigare generationer och djupa, långvariga relationer med Nvidia . Counterpoint Research uppskattar att SK Hynix kommer att ta cirka 54 procent av den totala HBM4-marknaden under 2026, Samsung 28 procent och Micron 18 procent – prognoser som kan ändras i takt med att Samsung ökar takten . HBM4-konkurrensen är fortfarande i ett tidigt skede.
Samsung genomför en aggressiv, mångfacetterad kapacitetsutbyggnad :
50 procent kapacitetsökning under 2026: Samsung planerar att öka den totala HBM-produktionen med cirka 50 procent, med målet cirka 250 000 wafers per månad i slutet av 2026, upp från nuvarande cirka 170 000 .
Pyeongtaek Campus (P4): Samsung konverterar sin P4-linje till en HBM4-fokuserad tillverkningsbas, med fasvis installation av utrustning som startar 2026 för 1c DRAM-produktion. Den första fasen kan säkra cirka 60 000 wafers per månad i ny kapacitet under första halvåret 2026 .
P5-megafabrik påskyndad: Samsung flyttade fram P5 Fab 2:s grundläggning till juli 2026 (sex månader före schemat), med kommersiell drift planerad till 2029. Renrummets färdigställande flyttades fram till tredje kvartalet 2026 .
Cheonan-linjer: Ordförande Lee Jae-yong inspekterade personligen Cheonans HBM-linjer i juni 2026, vilket signalerar högsta ledningens prioritering av HBM-rampen .
Foundry-allokering: Över 50 procent av Samsungs foundry-kapacitet i Pyeongtaek rapporteras vara allokerad till intern HBM4-basdie-produktion, snarare än externa foundry-kunder – en intern resursprioritering som är unik för Samsungs vertikalt integrerade modell .
Även SK Hynix skalar upp med egna kapacitetsökningar under 2026, men Samsungs takt är markant mer aggressiv .
Efterfrågan på HBM4 drivs av Nvidias Blackwell- och Rubin-plattformar för AI-acceleration, samt molnleverantörer som utvecklar egna AI-chipp . Viktiga signaler:
Kapplöpningen sträcker sig redan bortom HBM4:
HBM4E (7:e generationen):
Anpassat HBM och differentierade chipp:
Samsung har tagit en tidig ledning inom HBM4 med branschens första massproduktion, första 1-miljardersmilstolpe (efter bara fyra månader) och första HBM4E-prover – en stark återhämtning från sin tidigare position i HBM3/HBM3E. Men SK Hynix förblir den totala HBM-marknadsledaren med djupa Nvidia-relationer och svarar aggressivt med egna HBM4E-prover. HBM4-generationen formas som en tvåmannakapplöpning (med Micron vid sidan), och nästa front är HBM4E och anpassade chipp, där Samsungs foundry-integration kan ge en strategisk fördel.