Ethereums utbud ökade med 20 125,33 ETH under de sju dagarna fram till den 29 augusti 2026 och nådde cirka 121,99 miljoner ETH. Validatorer fick 20 515,08 nya ETH, medan endast 389,76 ETH förbrändes genom EIP 1559.
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 LunaBilder genererade med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Ethereum’s circulating supply change during the week ending August 29, 2026, what were the respective amounts of validator issuance. Article summary: Ethereum’s circulating supply rose by 20,125.33 ETH in the seven days through August 29, reaching roughly 121.99 million ETH. Validator issuance was 20,515.08 ETH while EIP-1559 burned only 389.76 ETH, so issuance exceed. Topic tags: general, documentation, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, waterm
Ethereums totala utbud ökade med 20 125,33 ETH under de sju dagarna fram till den 29 augusti 2026. Utbudet uppgick då till omkring 121,99 miljoner ETH. Bakom ökningen låg 20 515,08 ETH i utgivning till validatorer, jämfört med endast 389,76 ETH som förbrändes genom EIP-1559. Utgivningen var därmed ungefär 53 gånger större än förbränningen. 6
I relation till hela utbudet är veckoförändringen liten: cirka 0,016 procent. Det handlar alltså inte om någon dramatisk utbudschock, men siffrorna ger en tydlig bild av Ethereums aktuella ekonomiska balans. När transaktionsavgifterna är låga kan nya ETH till validatorer väga betydligt tyngre än den mängd som protokollet tar bort ur cirkulation.
Ethereums utbud styrs av två motsatta flöden. Proof-of-stake-validatorer får nyskapade ETH som ersättning för att säkra nätverket. Samtidigt förbränns den så kallade basavgiften i transaktioner permanent genom EIP-1559. Nettoförändringen är skillnaden mellan dessa två flöden. 7
För den aktuella veckan såg beräkningen ut så här:
Förbränningen är nära kopplad till efterfrågan på blockutrymme. När många vill använda Ethereum samtidigt stiger gasavgifterna och mer ETH förbränns. Under lugnare perioder, med lägre avgifter och mindre trängsel, kan validatorernas utgivning i stället överstiga förbränningen.
Det innebär att Ethereum kan vara inflatoriskt under perioder med låg aktivitet och deflatoriskt när användningen av huvudnätet är hög. Den senaste veckans siffror beskriver därför främst ett tillfälligt nätverksläge – inte en permanent förändring av Ethereums penningpolitik.
The Merge, som slutfördes i september 2022, flyttade Ethereum från proof of work till proof of stake. Efter övergången försvann utgivningen på exekveringslagret, och validatorbelöningar blev den huvudsakliga källan till nya ETH. Ethereum.org beskriver förändringen som en kraftig minskning av nyutgivningen jämfört med eran med kryptomining.
Under perioder med hög aktivitet på huvudnätet kunde den lägre utgivningen ändå neutraliseras – eller överträffas – av EIP-1559-förbränningen. När gasavgifterna sedan sjönk minskade också mängden ETH som förstördes. Ethereum har därför växlat mellan inflation och deflation, snarare än att följa en fast utveckling i en enda riktning.
Långsiktiga uppskattningar pekar nu på en måttlig nettoökning. I rapporter från februari 2026 bedömdes utbudet ha vuxit med omkring 950 000 ETH sedan The Merge, medan den annualiserade nettoinflationen låg nära 0,23 procent. Exakta siffror kan skilja sig mellan olika mätverktyg och datum, och bör därför ses som uppskattningar snarare än som ett oföränderligt totalvärde.
Samma mönster syntes redan under mitten av 2024. Då ökade Ethereums utbud enligt rapporter under nästan 72 dagar i följd, med nära 50 000 nya ETH. Låga basavgifter var en central förklaring.
Dencun-uppgraderingen introducerade blob-transaktioner genom EIP-4844. Det gav så kallade rollups – Layer 2-nätverk som hanterar transaktioner ovanpå Ethereum – ett billigare sätt att publicera data på huvudnätet. Uppgraderingen sänkte kostnaderna för Layer 2 och förbättrade skalbarheten, men minskade samtidigt avgiftstrycket från delar av Layer 2-aktiviteten på Ethereum.
Samtida rapportering visade att de genomsnittliga transaktionsavgifterna på Ethereum föll ungefär fyra gånger efter Dencun. De lägre avgifterna bidrog i sin tur till en kraftig minskning av mängden ETH som förbrändes.
Det finns alltså en tydlig avvägning: billigare Layer 2-transaktioner kan göra Ethereum mer användbart och tillgängligt, men samtidigt försvaga den avgiftsförbränning som tidigare bidrog till att göra ETH deflatoriskt.
Det betyder inte att ökad Layer 2-användning automatiskt kommer att göra ETH inflatoriskt för alltid. Om efterfrågan på Ethereums huvudnät återhämtar sig genom exempelvis decentraliserad finans, NFT:er eller annan avgiftsintensiv aktivitet kan högre basavgifter öka förbränningen tillräckligt för att åter väga upp validatorernas utgivning. 8
Ett förslag som har diskuterats är att förbränna en större andel av validatorernas belöningar när antalet stakade ETH ökar. I teorin skulle det minska mängden nya ETH som kommer ut i cirkulation och minska gapet mellan utgivning och förbränning. 3
Men åtgärden har en tydlig baksida: validatorernas avkastning skulle kunna minska. Det kan påverka incitamenten att delta i staking och därmed frågan om hur nätverket säkras.
En större belöningsförbränning vore därför ett val inom penningpolitiken, inte en automatisk lösning. Ethereum skulle behöva väga kontroll över utbudet mot nätverkssäkerhet och deltagande.
Ethereum följer inte Bitcoins modell med ett fast utgivningsschema. Bitcoin har en förutbestämd utgivning och ett tak på 21 miljoner bitcoin. Ethereum har inget motsvarande hårt utbudstak. I stället avgörs nettoförändringen av balansen mellan proof-of-stake-utgivning och den ETH som förbränns genom transaktionsavgifter. 11
Det gör Ethereums utbud mer känsligt för efterfrågan på nätverket. Hög aktivitet kan öka förbränningen och skapa deflationära perioder, medan låga avgifter låter validatorernas utgivning dra ifrån.
Den senaste veckans ökning bör därför främst ses som en signal om efterfrågan på Ethereums blockutrymme – inte som ett bevis på att ETH permanent har lämnat sin deflationära modell bakom sig.
De viktigaste faktorerna framöver är gasavgifterna på huvudnätet, nivån på EIP-1559-förbränningen, antalet deltagande validatorer och ekonomin kring Layer 2-data.
En varaktig återhämtning i avgiftsdrivande aktivitet kan minska eller vända nettoökningen. Om avgifterna fortsätter att vara låga kan Ethereum däremot förbli måttligt inflatoriskt.
För tillfället visar siffrorna från den 29 augusti en tydlig men liten obalans: 20 515,08 ETH skapades, medan 389,76 ETH förbrändes. Ethereums utbud växer – men både storleken och riktningen på förändringen är fortfarande beroende av hur mycket efterfrågan huvudnätet lyckas locka.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Ethereums utbud ökade med 20 125,33 ETH under de sju dagarna fram till den 29 augusti 2026 och nådde cirka 121,99 miljoner ETH.
Ethereums utbud ökade med 20 125,33 ETH under de sju dagarna fram till den 29 augusti 2026 och nådde cirka 121,99 miljoner ETH. Validatorer fick 20 515,08 nya ETH, medan endast 389,76 ETH förbrändes genom EIP 1559.
Utvecklingen visar hur Ethereums penningmängd påverkas av efterfrågan: validatorbelöningar skapar ETH, medan basavgifter i transaktioner tar bort ETH.
Ethereums utbud ökade med 20 125,33 ETH under de sju dagarna fram till den 29 augusti 2026 och nådde cirka 121,99 miljoner ETH. Validatorer fick 20 515,08 nya ETH, medan endast 389,76 ETH förbrändes genom EIP 1559.
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 LunaBilder genererade med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Ethereum’s circulating supply change during the week ending August 29, 2026, what were the respective amounts of validator issuance. Article summary: Ethereum’s circulating supply rose by 20,125.33 ETH in the seven days through August 29, reaching roughly 121.99 million ETH. Validator issuance was 20,515.08 ETH while EIP-1559 burned only 389.76 ETH, so issuance exceed. Topic tags: general, documentation, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, waterm
Ethereums totala utbud ökade med 20 125,33 ETH under de sju dagarna fram till den 29 augusti 2026. Utbudet uppgick då till omkring 121,99 miljoner ETH. Bakom ökningen låg 20 515,08 ETH i utgivning till validatorer, jämfört med endast 389,76 ETH som förbrändes genom EIP-1559. Utgivningen var därmed ungefär 53 gånger större än förbränningen. 6
I relation till hela utbudet är veckoförändringen liten: cirka 0,016 procent. Det handlar alltså inte om någon dramatisk utbudschock, men siffrorna ger en tydlig bild av Ethereums aktuella ekonomiska balans. När transaktionsavgifterna är låga kan nya ETH till validatorer väga betydligt tyngre än den mängd som protokollet tar bort ur cirkulation.
Ethereums utbud styrs av två motsatta flöden. Proof-of-stake-validatorer får nyskapade ETH som ersättning för att säkra nätverket. Samtidigt förbränns den så kallade basavgiften i transaktioner permanent genom EIP-1559. Nettoförändringen är skillnaden mellan dessa två flöden. 7
För den aktuella veckan såg beräkningen ut så här:
Förbränningen är nära kopplad till efterfrågan på blockutrymme. När många vill använda Ethereum samtidigt stiger gasavgifterna och mer ETH förbränns. Under lugnare perioder, med lägre avgifter och mindre trängsel, kan validatorernas utgivning i stället överstiga förbränningen.
Det innebär att Ethereum kan vara inflatoriskt under perioder med låg aktivitet och deflatoriskt när användningen av huvudnätet är hög. Den senaste veckans siffror beskriver därför främst ett tillfälligt nätverksläge – inte en permanent förändring av Ethereums penningpolitik.
The Merge, som slutfördes i september 2022, flyttade Ethereum från proof of work till proof of stake. Efter övergången försvann utgivningen på exekveringslagret, och validatorbelöningar blev den huvudsakliga källan till nya ETH. Ethereum.org beskriver förändringen som en kraftig minskning av nyutgivningen jämfört med eran med kryptomining.
Under perioder med hög aktivitet på huvudnätet kunde den lägre utgivningen ändå neutraliseras – eller överträffas – av EIP-1559-förbränningen. När gasavgifterna sedan sjönk minskade också mängden ETH som förstördes. Ethereum har därför växlat mellan inflation och deflation, snarare än att följa en fast utveckling i en enda riktning.
Långsiktiga uppskattningar pekar nu på en måttlig nettoökning. I rapporter från februari 2026 bedömdes utbudet ha vuxit med omkring 950 000 ETH sedan The Merge, medan den annualiserade nettoinflationen låg nära 0,23 procent. Exakta siffror kan skilja sig mellan olika mätverktyg och datum, och bör därför ses som uppskattningar snarare än som ett oföränderligt totalvärde.
Samma mönster syntes redan under mitten av 2024. Då ökade Ethereums utbud enligt rapporter under nästan 72 dagar i följd, med nära 50 000 nya ETH. Låga basavgifter var en central förklaring.
Dencun-uppgraderingen introducerade blob-transaktioner genom EIP-4844. Det gav så kallade rollups – Layer 2-nätverk som hanterar transaktioner ovanpå Ethereum – ett billigare sätt att publicera data på huvudnätet. Uppgraderingen sänkte kostnaderna för Layer 2 och förbättrade skalbarheten, men minskade samtidigt avgiftstrycket från delar av Layer 2-aktiviteten på Ethereum.
Samtida rapportering visade att de genomsnittliga transaktionsavgifterna på Ethereum föll ungefär fyra gånger efter Dencun. De lägre avgifterna bidrog i sin tur till en kraftig minskning av mängden ETH som förbrändes.
Det finns alltså en tydlig avvägning: billigare Layer 2-transaktioner kan göra Ethereum mer användbart och tillgängligt, men samtidigt försvaga den avgiftsförbränning som tidigare bidrog till att göra ETH deflatoriskt.
Det betyder inte att ökad Layer 2-användning automatiskt kommer att göra ETH inflatoriskt för alltid. Om efterfrågan på Ethereums huvudnät återhämtar sig genom exempelvis decentraliserad finans, NFT:er eller annan avgiftsintensiv aktivitet kan högre basavgifter öka förbränningen tillräckligt för att åter väga upp validatorernas utgivning. 8
Ett förslag som har diskuterats är att förbränna en större andel av validatorernas belöningar när antalet stakade ETH ökar. I teorin skulle det minska mängden nya ETH som kommer ut i cirkulation och minska gapet mellan utgivning och förbränning. 3
Men åtgärden har en tydlig baksida: validatorernas avkastning skulle kunna minska. Det kan påverka incitamenten att delta i staking och därmed frågan om hur nätverket säkras.
En större belöningsförbränning vore därför ett val inom penningpolitiken, inte en automatisk lösning. Ethereum skulle behöva väga kontroll över utbudet mot nätverkssäkerhet och deltagande.
Ethereum följer inte Bitcoins modell med ett fast utgivningsschema. Bitcoin har en förutbestämd utgivning och ett tak på 21 miljoner bitcoin. Ethereum har inget motsvarande hårt utbudstak. I stället avgörs nettoförändringen av balansen mellan proof-of-stake-utgivning och den ETH som förbränns genom transaktionsavgifter. 11
Det gör Ethereums utbud mer känsligt för efterfrågan på nätverket. Hög aktivitet kan öka förbränningen och skapa deflationära perioder, medan låga avgifter låter validatorernas utgivning dra ifrån.
Den senaste veckans ökning bör därför främst ses som en signal om efterfrågan på Ethereums blockutrymme – inte som ett bevis på att ETH permanent har lämnat sin deflationära modell bakom sig.
De viktigaste faktorerna framöver är gasavgifterna på huvudnätet, nivån på EIP-1559-förbränningen, antalet deltagande validatorer och ekonomin kring Layer 2-data.
En varaktig återhämtning i avgiftsdrivande aktivitet kan minska eller vända nettoökningen. Om avgifterna fortsätter att vara låga kan Ethereum däremot förbli måttligt inflatoriskt.
För tillfället visar siffrorna från den 29 augusti en tydlig men liten obalans: 20 515,08 ETH skapades, medan 389,76 ETH förbrändes. Ethereums utbud växer – men både storleken och riktningen på förändringen är fortfarande beroende av hur mycket efterfrågan huvudnätet lyckas locka.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Ethereums utbud ökade med 20 125,33 ETH under de sju dagarna fram till den 29 augusti 2026 och nådde cirka 121,99 miljoner ETH.
Ethereums utbud ökade med 20 125,33 ETH under de sju dagarna fram till den 29 augusti 2026 och nådde cirka 121,99 miljoner ETH. Validatorer fick 20 515,08 nya ETH, medan endast 389,76 ETH förbrändes genom EIP 1559.
Utvecklingen visar hur Ethereums penningmängd påverkas av efterfrågan: validatorbelöningar skapar ETH, medan basavgifter i transaktioner tar bort ETH.