Justerad nettovinst föll 43 procent till 6,22 miljarder yuan och omsättningen minskade 6,1 procent. AI datacenter prioriterades av minnesleverantörer, vilket drev upp priserna på minneskretsar och andra komponenter.
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 LunaBilder genererade med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What caused Xiaomi Corp.’s adjusted net income to plunge 43% to 6.22 billion yuan and revenue to fall 6.1% in the June 2026 quarter, how did. Article summary: Xiaomi’s June quarter decline was primarily a smartphone margin and volume shock: scarce, more expensive memory raised handset costs just as demand weakened, while Xiaomi deliberately cut lower margin mid and low end shi. Topic tags: general web, ai, regulation, marketing, growth. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, char
Xiaomis svaga juni-kvartal var framför allt en kombinerad volym- och marginalsmäll för mobilverksamheten. Minnesbristen gjorde telefonerna dyrare att tillverka samtidigt som efterfrågan försvagades. Dessutom valde Xiaomi medvetet att minska leveranserna av modeller i mellan- och lågprissegmentet, där marginalerna är lägre. Resultatet blev lägre omsättning, sämre kostnadstäckning och bolagets tredje vinstnedgång i rad. 3
4
Den globala efterfrågan på minneskretsar har ökat kraftigt i takt med utbyggnaden av AI-datacenter. Stora AI-kunder har kunnat säkra kapacitet genom fleråriga avtal till höga priser. Det har gett dem företräde framför tillverkare av konsumentelektronik och gjort minnet dyrare och svårare att få tag på för mobilbolag som Xiaomi. 10
Effekten märktes på hela smartphonemarknaden. Högre komponentkostnader tvingade tillverkarna att höja priserna, särskilt på modeller i instegs- och mellansegmenten. Samtidigt föll de globala smartphoneleveranserna med 11 procent under andra kvartalet, till den lägsta nivån för ett andra kvartal sedan 2013. 5
10
För Xiaomi innebar situationen högre kostnader för både minne och andra komponenter, vilket pressade marginalerna. Bolaget höjde priserna och styrde produktmixen mot dyrare telefoner, men prisökningarna gjorde samtidigt efterfrågan svagare bland mer priskänsliga kunder. 2
3
5
9
Xiaomis smartphoneintäkter sjönk med 7,5 procent till 42,1 miljarder yuan. Leveranserna föll samtidigt med 26,5 procent till 31,2 miljoner enheter. Bolaget uppgav att det hade dragit ned på leveranserna av mellan- och lågprismodeller, medan svag global efterfrågan, stigande komponentpriser och hård konkurrens förstärkte nedgången. 4
Detta var den kraftigaste nedgången bland de fem största smartphonemärkena under kvartalet. Xiaomi var särskilt utsatt eftersom en stor del av försäljningen traditionellt har legat i priskänsliga segment.
Den dyrare produktmixen höjde Xiaomis genomsnittliga försäljningspris till rekordnivå, men det räckte inte för att kompensera för det stora tappet i antal sålda telefoner. 2
4
Xiaomi försöker inte längre vara en renodlad mobiltillverkare. Smartphones, AIoT-produkter – uppkopplade produkter för hemmet – och elbilar ger bolaget flera intäktsben och möjlighet att sälja produkter inom samma ekosystem. 3
7
Strategin innebär dock också högre kapitalbehov. Samtidigt som den tidigare volymdrivna mobilaffären pressas måste Xiaomi finansiera en kapitalkrävande expansion inom bilar. Elbilarna växer snabbt, men det är ännu inte säkert att försäljningstillväxten kan omvandlas till uthållig lönsamhet. 3
5
Marknaden verkar i viss mån se förbi det svaga kvartalet eftersom Xiaomi har signalerat att den värsta kostnadspressen på mobilverksamheten kan vara över. Bolaget räknar med att prisökningarna på minneskretsar ska bromsa under andra halvåret. Samtidigt väntas elbilarna stå för en större andel av koncernens intäkter. 1
2
Det finns också tecken på att Xiaomis premiummix förbättras. Bolaget behöll sin globala topp tre-position inom smartphones för 24:e kvartalet i rad, medan leveranserna av smarta elbilar steg till 104 199 under andra kvartalet, en ökning med 28,2 procent jämfört med året före. 2
6
Det kan bidra till att förklara varför Xiaomis Hongkongnoterade aktie steg med omkring 20 procent sedan slutet av juni. Kursuppgången speglar dock främst marknadens förväntningar – inte ett bevis på att en varaktig lönsamhetsvändning redan är säkrad.
Om Xiaomi lyckas sälja fler dyrare modeller kan bolaget skydda både intäkter och bruttomarginal även om de totala leveranserna förblir låga. Men nya kostnadsökningar eller ytterligare prishöjningar kan leda till ännu svagare efterfrågan. 2
4
SkyNomad-serien breddar Xiaomis elbilsutbud från batteridrivna modeller till stora SUV:ar för familjer. Det ger bolaget en möjlig ny försäljningsmotor på en mycket konkurrensutsatt kinesisk bilmarknad. Xiaomi planerar dessutom en lansering i Europa nästa år. 1
7
Serien använder så kallad räckviddsförlängarteknik: en förbränningsmotor fungerar som generator för att ladda batteriet, i stället för att driva hjulen direkt. Tekniken kan göra modellerna attraktiva för köpare som vill ha eldrift men är oroliga för räckvidd och laddinfrastruktur.
I ett positivt scenario får SkyNomad snabbt genomslag, elbilsleveranserna fortsätter öka och nya premiummobiler lyckas väga upp för svagare lågprismobiler. Lugnare minnespriser skulle då ge ytterligare stöd åt marginalerna. 2
4
Risken är att den kinesiska bilmarknaden förblir ett priskrig. Den inhemska bilförsäljningen hade minskat tio månader i följd fram till juli, vilket kan pressa både priser och fordonsmarginaler. 1
8
En internationell expansion kan sprida Xiaomis efterfrågan, men tullar, nationella godkännanden, säkerhetskrav och ökad granskning av kinesiska elbilar kan höja kostnaderna, fördröja lanseringar och begränsa bolagets möjligheter att sätta priser. Det tillgängliga underlaget visar inte vilken exakt ekonomisk effekt dessa hinder får för Xiaomi.
Xiaomis återhämtning handlar sannolikt mindre om att återfå den gamla lågprisvolymen och mer om att visa att premiummobiler och en skalbar, regelanpassad elbilsverksamhet kan växa utan att marginalerna offras. Nya telefoner, fortsatt tillväxt för elbilar och framför allt SkyNomad samt den planerade utlandsexpansionen blir därför avgörande för om dagens investeraroptimism håller.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Justerad nettovinst föll 43 procent till 6,22 miljarder yuan och omsättningen minskade 6,1 procent.
Justerad nettovinst föll 43 procent till 6,22 miljarder yuan och omsättningen minskade 6,1 procent. AI datacenter prioriterades av minnesleverantörer, vilket drev upp priserna på minneskretsar och andra komponenter.
Xiaomis smartphonetransporter föll 26,5 procent till 31,2 miljoner enheter efter färre leveranser av mellan och lågprismodeller.
Justerad nettovinst föll 43 procent till 6,22 miljarder yuan och omsättningen minskade 6,1 procent. AI datacenter prioriterades av minnesleverantörer, vilket drev upp priserna på minneskretsar och andra komponenter.
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 LunaBilder genererade med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What caused Xiaomi Corp.’s adjusted net income to plunge 43% to 6.22 billion yuan and revenue to fall 6.1% in the June 2026 quarter, how did. Article summary: Xiaomi’s June quarter decline was primarily a smartphone margin and volume shock: scarce, more expensive memory raised handset costs just as demand weakened, while Xiaomi deliberately cut lower margin mid and low end shi. Topic tags: general web, ai, regulation, marketing, growth. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, char
Xiaomis svaga juni-kvartal var framför allt en kombinerad volym- och marginalsmäll för mobilverksamheten. Minnesbristen gjorde telefonerna dyrare att tillverka samtidigt som efterfrågan försvagades. Dessutom valde Xiaomi medvetet att minska leveranserna av modeller i mellan- och lågprissegmentet, där marginalerna är lägre. Resultatet blev lägre omsättning, sämre kostnadstäckning och bolagets tredje vinstnedgång i rad. 3
4
Den globala efterfrågan på minneskretsar har ökat kraftigt i takt med utbyggnaden av AI-datacenter. Stora AI-kunder har kunnat säkra kapacitet genom fleråriga avtal till höga priser. Det har gett dem företräde framför tillverkare av konsumentelektronik och gjort minnet dyrare och svårare att få tag på för mobilbolag som Xiaomi. 10
Effekten märktes på hela smartphonemarknaden. Högre komponentkostnader tvingade tillverkarna att höja priserna, särskilt på modeller i instegs- och mellansegmenten. Samtidigt föll de globala smartphoneleveranserna med 11 procent under andra kvartalet, till den lägsta nivån för ett andra kvartal sedan 2013. 5
10
För Xiaomi innebar situationen högre kostnader för både minne och andra komponenter, vilket pressade marginalerna. Bolaget höjde priserna och styrde produktmixen mot dyrare telefoner, men prisökningarna gjorde samtidigt efterfrågan svagare bland mer priskänsliga kunder. 2
3
5
9
Xiaomis smartphoneintäkter sjönk med 7,5 procent till 42,1 miljarder yuan. Leveranserna föll samtidigt med 26,5 procent till 31,2 miljoner enheter. Bolaget uppgav att det hade dragit ned på leveranserna av mellan- och lågprismodeller, medan svag global efterfrågan, stigande komponentpriser och hård konkurrens förstärkte nedgången. 4
Detta var den kraftigaste nedgången bland de fem största smartphonemärkena under kvartalet. Xiaomi var särskilt utsatt eftersom en stor del av försäljningen traditionellt har legat i priskänsliga segment.
Den dyrare produktmixen höjde Xiaomis genomsnittliga försäljningspris till rekordnivå, men det räckte inte för att kompensera för det stora tappet i antal sålda telefoner. 2
4
Xiaomi försöker inte längre vara en renodlad mobiltillverkare. Smartphones, AIoT-produkter – uppkopplade produkter för hemmet – och elbilar ger bolaget flera intäktsben och möjlighet att sälja produkter inom samma ekosystem. 3
7
Strategin innebär dock också högre kapitalbehov. Samtidigt som den tidigare volymdrivna mobilaffären pressas måste Xiaomi finansiera en kapitalkrävande expansion inom bilar. Elbilarna växer snabbt, men det är ännu inte säkert att försäljningstillväxten kan omvandlas till uthållig lönsamhet. 3
5
Marknaden verkar i viss mån se förbi det svaga kvartalet eftersom Xiaomi har signalerat att den värsta kostnadspressen på mobilverksamheten kan vara över. Bolaget räknar med att prisökningarna på minneskretsar ska bromsa under andra halvåret. Samtidigt väntas elbilarna stå för en större andel av koncernens intäkter. 1
2
Det finns också tecken på att Xiaomis premiummix förbättras. Bolaget behöll sin globala topp tre-position inom smartphones för 24:e kvartalet i rad, medan leveranserna av smarta elbilar steg till 104 199 under andra kvartalet, en ökning med 28,2 procent jämfört med året före. 2
6
Det kan bidra till att förklara varför Xiaomis Hongkongnoterade aktie steg med omkring 20 procent sedan slutet av juni. Kursuppgången speglar dock främst marknadens förväntningar – inte ett bevis på att en varaktig lönsamhetsvändning redan är säkrad.
Om Xiaomi lyckas sälja fler dyrare modeller kan bolaget skydda både intäkter och bruttomarginal även om de totala leveranserna förblir låga. Men nya kostnadsökningar eller ytterligare prishöjningar kan leda till ännu svagare efterfrågan. 2
4
SkyNomad-serien breddar Xiaomis elbilsutbud från batteridrivna modeller till stora SUV:ar för familjer. Det ger bolaget en möjlig ny försäljningsmotor på en mycket konkurrensutsatt kinesisk bilmarknad. Xiaomi planerar dessutom en lansering i Europa nästa år. 1
7
Serien använder så kallad räckviddsförlängarteknik: en förbränningsmotor fungerar som generator för att ladda batteriet, i stället för att driva hjulen direkt. Tekniken kan göra modellerna attraktiva för köpare som vill ha eldrift men är oroliga för räckvidd och laddinfrastruktur.
I ett positivt scenario får SkyNomad snabbt genomslag, elbilsleveranserna fortsätter öka och nya premiummobiler lyckas väga upp för svagare lågprismobiler. Lugnare minnespriser skulle då ge ytterligare stöd åt marginalerna. 2
4
Risken är att den kinesiska bilmarknaden förblir ett priskrig. Den inhemska bilförsäljningen hade minskat tio månader i följd fram till juli, vilket kan pressa både priser och fordonsmarginaler. 1
8
En internationell expansion kan sprida Xiaomis efterfrågan, men tullar, nationella godkännanden, säkerhetskrav och ökad granskning av kinesiska elbilar kan höja kostnaderna, fördröja lanseringar och begränsa bolagets möjligheter att sätta priser. Det tillgängliga underlaget visar inte vilken exakt ekonomisk effekt dessa hinder får för Xiaomi.
Xiaomis återhämtning handlar sannolikt mindre om att återfå den gamla lågprisvolymen och mer om att visa att premiummobiler och en skalbar, regelanpassad elbilsverksamhet kan växa utan att marginalerna offras. Nya telefoner, fortsatt tillväxt för elbilar och framför allt SkyNomad samt den planerade utlandsexpansionen blir därför avgörande för om dagens investeraroptimism håller.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Justerad nettovinst föll 43 procent till 6,22 miljarder yuan och omsättningen minskade 6,1 procent.
Justerad nettovinst föll 43 procent till 6,22 miljarder yuan och omsättningen minskade 6,1 procent. AI datacenter prioriterades av minnesleverantörer, vilket drev upp priserna på minneskretsar och andra komponenter.
Xiaomis smartphonetransporter föll 26,5 procent till 31,2 miljoner enheter efter färre leveranser av mellan och lågprismodeller.