PivotalPath Composite Index steg med 7,3 procent under årets första sex månader 2026 – den åttonde bästa första halvårsperioden i indexets 29-åriga historia och långt över det historiska genomsnittet på 5,15 procent . Det var nästan en fördubbling jämfört med avkastningen på 4 procent första halvåret 2025 och den starkaste noteringen sedan 2013 .
Året inleddes brett: branschövergripande avkastning nådde cirka +4,3 procent i slutet av februari, med omkring 75 procent av fonderna som var lönsamma den månaden . Makrostrategier var särskilt starka i början av året och levererade cirka +4,15 procent i januari och +3,0 procent i februari .
Hedgefonder noterade sin tredje raka månadsuppgång i juni med en viktad genomsnittlig avkastning på 2,4 procent . Globala makrofonder ledde med 3,0 procents avkastning, tätt följda av aktiestrategier på 2,9 procent . Råvarufonder backade med 2,3 procent, medan trendföljande CTA-fonder (commodity trading advisors) var svagt negativa. Vinster i guld och silver motverkades till stor del av förluster i råolja, kaffe och australiensisk dollar .
Aktiehandlande hedgefonder avslutade juni med tvåsiffrig avkastning hittills i år, hjälpta av blankningspositioner i vissa trånga sektorer .
Fonder som administreras av Citco registrerade nettoinflöden på 13,6 miljarder dollar i juni, vilket gav en total på 70,4 miljarder dollar för första halvåret 2026 . Flertalet av dessa inflöden gick till multistrategifonder, som tog emot 9,1 miljarder dollar i juni och 43,4 miljarder dollar under hela halvåret .
Ser man till hela branschen uppgick nettoinflödena till 44,5 miljarder dollar under första kvartalet 2026 och nästan 90 miljarder dollar under de senaste två kvartalen – den starkaste tvåkvartalsperioden sedan 2007 . Totalt branschkapital nådde rekordnivån 5,22 biljoner dollar under första kvartalet 2026, den 14:e raka kvartalsuppgången . Detta följde på ett starkt 2025 då hedgefonder lockade till sig cirka 116 miljarder dollar i nettoinflöden, också den högsta årssiffran sedan 2007 .
Under hela första halvåret ledde teknikspecialister uppgången, som drog nytta av den fortsatta rallyn i halvledar- och AI-relaterade aktier . Globala makrostrategier var den starkaste övergripande strategikategorin med enastående avkastning och förblev den minst korrelerade med bredare marknader .
Även aktie long/short- och event-driven-strategier levererade starka resultat. CastleKnights event-driven-fond ledde alla enskilda fonder med en avkastning på 42,3 procent under första halvåret, medan Melqart Opportunities steg med 29,1 procent . Asienfokuserade aktieförvaltare dominerade resultatlistorna, med TAL China Focus som steg hela 95,1 procent . Noterbart är att mindre specialiserade hedgefonder i stor utsträckning överträffade många av de största multistrategijättarna under första halvåret .
Bland de stora multistrategiförvaltarna levererade Point72 (Steve Cohen) 3,4 procent i juni, vilket gav en avkastning på 14,5 procent första halvåret . Millennium steg 4,1 procent i juni och nådde 10,5 procent för halvåret, medan Schonfeld redovisade en uppgång på 2,5 procent i juni och 8,4 procent för halvåret .
Hedgefondernas återhämtning utspelade sig mot en ovanligt volatil makrobakgrund som i slutändan gynnade aktiva förvaltare:
Sammanfattningsvis skapade kombinationen av ett motståndskraftigt AI-lett aktierally, en avmattning i geopolitiska risker efter den inledande Iranskocken, starka företagsvinster och rekordhög IPO-/M&A-aktivitet en gynnsam miljö som drev både stark hedgefondavkastning och ihållande inflöden från investerare under första halvåret 2026.
PivotalPath Composite Index steg med 7,3 procent under årets första sex månader 2026 – den åttonde bästa första halvårsperioden i indexets 29-åriga historia och långt över det historiska genomsnittet på 5,15 procent . Det var nästan en fördubbling jämfört med avkastningen på 4 procent första halvåret 2025 och den starkaste noteringen sedan 2013 .
Året inleddes brett: branschövergripande avkastning nådde cirka +4,3 procent i slutet av februari, med omkring 75 procent av fonderna som var lönsamma den månaden . Makrostrategier var särskilt starka i början av året och levererade cirka +4,15 procent i januari och +3,0 procent i februari .
Hedgefonder noterade sin tredje raka månadsuppgång i juni med en viktad genomsnittlig avkastning på 2,4 procent . Globala makrofonder ledde med 3,0 procents avkastning, tätt följda av aktiestrategier på 2,9 procent . Råvarufonder backade med 2,3 procent, medan trendföljande CTA-fonder (commodity trading advisors) var svagt negativa. Vinster i guld och silver motverkades till stor del av förluster i råolja, kaffe och australiensisk dollar .
Aktiehandlande hedgefonder avslutade juni med tvåsiffrig avkastning hittills i år, hjälpta av blankningspositioner i vissa trånga sektorer .
Fonder som administreras av Citco registrerade nettoinflöden på 13,6 miljarder dollar i juni, vilket gav en total på 70,4 miljarder dollar för första halvåret 2026 . Flertalet av dessa inflöden gick till multistrategifonder, som tog emot 9,1 miljarder dollar i juni och 43,4 miljarder dollar under hela halvåret .
Ser man till hela branschen uppgick nettoinflödena till 44,5 miljarder dollar under första kvartalet 2026 och nästan 90 miljarder dollar under de senaste två kvartalen – den starkaste tvåkvartalsperioden sedan 2007 . Totalt branschkapital nådde rekordnivån 5,22 biljoner dollar under första kvartalet 2026, den 14:e raka kvartalsuppgången . Detta följde på ett starkt 2025 då hedgefonder lockade till sig cirka 116 miljarder dollar i nettoinflöden, också den högsta årssiffran sedan 2007 .
Under hela första halvåret ledde teknikspecialister uppgången, som drog nytta av den fortsatta rallyn i halvledar- och AI-relaterade aktier . Globala makrostrategier var den starkaste övergripande strategikategorin med enastående avkastning och förblev den minst korrelerade med bredare marknader .
Även aktie long/short- och event-driven-strategier levererade starka resultat. CastleKnights event-driven-fond ledde alla enskilda fonder med en avkastning på 42,3 procent under första halvåret, medan Melqart Opportunities steg med 29,1 procent . Asienfokuserade aktieförvaltare dominerade resultatlistorna, med TAL China Focus som steg hela 95,1 procent . Noterbart är att mindre specialiserade hedgefonder i stor utsträckning överträffade många av de största multistrategijättarna under första halvåret .
Bland de stora multistrategiförvaltarna levererade Point72 (Steve Cohen) 3,4 procent i juni, vilket gav en avkastning på 14,5 procent första halvåret . Millennium steg 4,1 procent i juni och nådde 10,5 procent för halvåret, medan Schonfeld redovisade en uppgång på 2,5 procent i juni och 8,4 procent för halvåret .
Hedgefondernas återhämtning utspelade sig mot en ovanligt volatil makrobakgrund som i slutändan gynnade aktiva förvaltare:
Sammanfattningsvis skapade kombinationen av ett motståndskraftigt AI-lett aktierally, en avmattning i geopolitiska risker efter den inledande Iranskocken, starka företagsvinster och rekordhög IPO-/M&A-aktivitet en gynnsam miljö som drev både stark hedgefondavkastning och ihållande inflöden från investerare under första halvåret 2026.