På IFA 2026 har Intels Panther Lake/Core Ultra Series 3 lämnat segmentet för exklusiva AI datorer och börjat dyka upp i konsumentlaptops, företagsinriktade 2 i 1 datorer, reparerbara modeller och minidatorer. Acemagic F2A är det mest detaljerat specificerade exemplet: Core Ultra X7 358H, Arc B390 grafik, 32 GB fastl...
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 TerraBilder genererade med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How is Intel’s 18A-based Panther Lake/Core Ultra Series 3 platform gaining momentum at IFA 2026 across consumer laptops, enterprise converti. Article summary: Intel’s Panther Lake/Core Ultra Series 3 is gaining traction as a broad 2026 client platform rather than a niche “AI PC” part: it is appearing in mainstream consumer notebooks, commercial convertibles, repair-focused lap. Topic tags: general, general web, education. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake nu
Intel Panther Lake – som säljs under namnet Core Ultra Series 3 – hittar nu vägen till betydligt fler typer av datorer än exklusiva AI-laptops. Lanseringar kring IFA 2026 visar hur datortillverkare använder plattformen i vanliga bärbara datorer, företagsinriktade konvertibler, en reparationsfokuserad laptop och en välutrustad minidator.
Det är det tydligaste tecknet på att plattformen får fart. Däremot bevisar det ännu inte att Panther Lake är bäst i varje test av prestanda eller batteritid.
Acemagic F2A placerar en Core Ultra X7 358H i ett minidatorchassi på 128 × 128 × 37 mm. Intel-versionen har en processor med 16 kärnor och 16 trådar, turbofrekvens upp till 4,8 GHz, integrerad Arc B390-grafik och en NPU med upp till 50 TOPS. Acemagic uppger upp till 180 TOPS sammanlagd AI-prestanda för CPU, GPU och NPU. 28
Grundkonfigurationen har 32 GB fastlött LPDDR5X-minne och en NVMe-SSD på 1 TB. Bland anslutningarna finns USB4, HDMI 2.1, DisplayPort, dubbla 2,5GbE-nätverksportar, fyra USB-A-portar och en USB-C-port med DisplayPort 1.4 och upp till 100 W strömförsörjning. Arbetsminnet går inte att uppgradera. 24
28
F2A illustrerar därmed plattformens flexibilitet: den integrerade grafiken och AI-hårdvaran kan användas i en kompakt stationär dator utan separat grafikkort. Siffran 180 TOPS är dock ett mått för hela plattformen, inte enbart NPU:n och inte ett verkligt riktmärke för generativ AI. 28
Underlaget innehåller detaljerade och användbara specifikationer för F2A, men saknar tillräckligt tillförlitliga uppgifter för att publicera exakta data om F7A:s processor, grafik, minne, lagring, portar, pris eller tillgänglighet. F7A bör alltså inte antas ha samma konfiguration som F2A.
Asus har lagt till en Panther Lake-baserad 14-tumsvariant av Vivobook i Kina, där den säljs som Fearless 14. Rapporteringen pekar på 24 GB minne, en skärm med hög uppdateringsfrekvens och ett kampanjpris på 6 499 yuan, omkring 970 dollar enligt den angivna omräkningen. Det är en Kinamodell, inte en bekräftad global konfiguration. 33
Den bredare Vivobook 14-serien för 2026 kan konfigureras med upp till Core Ultra 7 Series 3. Det stärker bilden av att Panther Lake når traditionella tunna och lätta datorer, snarare än att reserveras för de dyraste modellerna. 39
Acer Vero 16 kombinerar Core Ultra Series 3/Panther Lake med en 16-tumsdesign där servicebarhet står i centrum. Modellen anges kunna få upp till 32 GB LPDDR5X-minne, upp till 512 GB PCIe Gen 4 NVMe-lagring och skärm med antingen 1 920 × 1 200 eller 2 880 × 1 800 bildpunkter. 9
Den stora skillnaden ligger i åtkomst och reparation. Undersidan kan öppnas utan verktyg, medan batteriet och SSD:n kan bytas av användaren. Acer beskriver också löstagbara portskydd och gångjärn, och säger att datorn har utformats för processoruppgraderingar under minst två generationer. Själva processoruppgraderingen ska dock göras på ett Acer-servicecenter, inte som ett CPU-byte hemma vid skrivbordet. 6
Vero 16 väntas lanseras utanför Nordamerika under första kvartalet 2027. Prisuppgifterna har varit ofullständiga eller motstridiga mellan rapporterna, så regionala slutpriser bör tills vidare ses som obekräftade. 6
9
Dells Pro 7-familj erbjuder Core Ultra Series 3 i 13- och 14-tumsdatorer, både vanliga bärbara modeller och 2-i-1-varianter, parallellt med AMD-alternativ. 2-i-1-datorerna får Gorilla Glass-pekskärmar från kant till kant, och serien uppges stödja aktiv penna. 50
I Dells amerikanska webbshop började den konfigurerbara Intel-baserade Pro 7 13 2-in-1 på 2 524,72 dollar. En listad konfiguration med Core Ultra 7 365 vPro hade en NPU på 49 TOPS, 16 GB inbyggt LPDDR5X-8533-minne och ett batteri på 55,8 Wh. Priser och konfigurationer i Dells butik kan ändras över tid och skiljer sig mellan marknader. 59
För produktfamiljen anger Dell minneshastigheter på upp till 8 533 MT/s, valfri PCIe Gen 5-lagring, förbättrad kylning och upp till 55 TOPS beroende på processorval. Det är tillverkarens egna specifikationer, inte oberoende uppmätta resultat. 55
Det finns tester av den närbesläktade Pro 7 14, men det tillgängliga underlaget etablerar ingen motsvarande oberoende testsvit eller uppmätt batteritid specifikt för Pro 7 13 2-in-1. Köpare bör därför skilja Dells påståenden om prestanda och batteritid från verifierade resultat för just konvertibeln. Formfaktorn har också en nackdel: modellen uppges väga 1,38 kg och vara upp till 17,95 mm tjock, jämfört med 1,19 kg för den vanliga 13-tumsmodellen. 61
Utbudet spänner från en konsumentlaptop i Kina för cirka 970 dollar till en företagskonvertibel som startar över 2 500 dollar i Dells amerikanska konfigurator, en reparationsinriktad 16-tummare och en kompakt minidator. Det är en betydligt bredare produktflora än vid en renodlad prestige- eller nischlansering. Skillnaderna mellan datorerna ligger alltmer i chassi, skärm, serviceupplägg, anslutningar, minne och företagsfunktioner – inte bara i processorklass. 33
59
6
28
F2A:s Arc B390 är ett exempel på den mer avancerade Xe3-konfigurationen för integrerad grafik. Acemagic uppger stöd för upp till fyra skärmar och 8K-utmatning. 28 Det ger minidatorer mer spelrum utan separat grafik, men är inte ett bevis för att integrerad grafik kan ersätta dedikerade grafikkort i alla långvariga spel-, renderings- eller professionella arbetslaster.
NPU:er på 47–50 TOPS i de listade 13-tumsmodellerna från Dell och i F2A motsvarar den typ av lokal AI-kapacitet som förknippas med Copilot+-datorer. 58
28 Men en systemnivåsiffra som Acemagics 180 TOPS summerar kapaciteten i CPU, GPU och NPU. Den säger något om vilka beräkningsblock som finns tillgängliga, men förutsäger inte direkt hur snabbt en enskild AI-applikation körs.
28
Panther Lakes genomslag på IFA 2026 är konkret eftersom plattformen dyker upp i flera PC-kategorier och prislägen: vanliga konsumentlaptops, företagsinriktade konvertibler, reparerbara bärbara datorer och minidatorer. Nästa prövning är mer praktisk än marknadsföringsmässig: oberoende tester av batteritid, uthållig CPU- och GPU-prestanda, värmeutveckling, mjukvarukompatibilitet och lokala AI-arbetsflöden kommer att avgöra hur mycket den breda OEM-uppslutningen faktiskt betyder för köparen.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
På IFA 2026 har Intels Panther Lake/Core Ultra Series 3 lämnat segmentet för exklusiva AI datorer och börjat dyka upp i konsumentlaptops, företagsinriktade 2 i 1 datorer, reparerbara modeller och minidatorer.
På IFA 2026 har Intels Panther Lake/Core Ultra Series 3 lämnat segmentet för exklusiva AI datorer och börjat dyka upp i konsumentlaptops, företagsinriktade 2 i 1 datorer, reparerbara modeller och minidatorer. Acemagic F2A är det mest detaljerat specificerade exemplet: Core Ultra X7 358H, Arc B390 grafik, 32 GB fastlött minne, 1 TB lagring och upp till 180 TOPS i angiven sammanlagd AI kapacitet.
Acer Vero 16 använder Panther Lake för att särskilja sig med reparerbarhet: verktygsfri åtkomst, utbytbart batteri och SSD samt planerade processoruppgraderingar under minst två generationer.
På IFA 2026 har Intels Panther Lake/Core Ultra Series 3 lämnat segmentet för exklusiva AI datorer och börjat dyka upp i konsumentlaptops, företagsinriktade 2 i 1 datorer, reparerbara modeller och minidatorer. Acemagic F2A är det mest detaljerat specificerade exemplet: Core Ultra X7 358H, Arc B390 grafik, 32 GB fastl...
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 TerraBilder genererade med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How is Intel’s 18A-based Panther Lake/Core Ultra Series 3 platform gaining momentum at IFA 2026 across consumer laptops, enterprise converti. Article summary: Intel’s Panther Lake/Core Ultra Series 3 is gaining traction as a broad 2026 client platform rather than a niche “AI PC” part: it is appearing in mainstream consumer notebooks, commercial convertibles, repair-focused lap. Topic tags: general, general web, education. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake nu
Intel Panther Lake – som säljs under namnet Core Ultra Series 3 – hittar nu vägen till betydligt fler typer av datorer än exklusiva AI-laptops. Lanseringar kring IFA 2026 visar hur datortillverkare använder plattformen i vanliga bärbara datorer, företagsinriktade konvertibler, en reparationsfokuserad laptop och en välutrustad minidator.
Det är det tydligaste tecknet på att plattformen får fart. Däremot bevisar det ännu inte att Panther Lake är bäst i varje test av prestanda eller batteritid.
Acemagic F2A placerar en Core Ultra X7 358H i ett minidatorchassi på 128 × 128 × 37 mm. Intel-versionen har en processor med 16 kärnor och 16 trådar, turbofrekvens upp till 4,8 GHz, integrerad Arc B390-grafik och en NPU med upp till 50 TOPS. Acemagic uppger upp till 180 TOPS sammanlagd AI-prestanda för CPU, GPU och NPU. 28
Grundkonfigurationen har 32 GB fastlött LPDDR5X-minne och en NVMe-SSD på 1 TB. Bland anslutningarna finns USB4, HDMI 2.1, DisplayPort, dubbla 2,5GbE-nätverksportar, fyra USB-A-portar och en USB-C-port med DisplayPort 1.4 och upp till 100 W strömförsörjning. Arbetsminnet går inte att uppgradera. 24
28
F2A illustrerar därmed plattformens flexibilitet: den integrerade grafiken och AI-hårdvaran kan användas i en kompakt stationär dator utan separat grafikkort. Siffran 180 TOPS är dock ett mått för hela plattformen, inte enbart NPU:n och inte ett verkligt riktmärke för generativ AI. 28
Underlaget innehåller detaljerade och användbara specifikationer för F2A, men saknar tillräckligt tillförlitliga uppgifter för att publicera exakta data om F7A:s processor, grafik, minne, lagring, portar, pris eller tillgänglighet. F7A bör alltså inte antas ha samma konfiguration som F2A.
Asus har lagt till en Panther Lake-baserad 14-tumsvariant av Vivobook i Kina, där den säljs som Fearless 14. Rapporteringen pekar på 24 GB minne, en skärm med hög uppdateringsfrekvens och ett kampanjpris på 6 499 yuan, omkring 970 dollar enligt den angivna omräkningen. Det är en Kinamodell, inte en bekräftad global konfiguration. 33
Den bredare Vivobook 14-serien för 2026 kan konfigureras med upp till Core Ultra 7 Series 3. Det stärker bilden av att Panther Lake når traditionella tunna och lätta datorer, snarare än att reserveras för de dyraste modellerna. 39
Acer Vero 16 kombinerar Core Ultra Series 3/Panther Lake med en 16-tumsdesign där servicebarhet står i centrum. Modellen anges kunna få upp till 32 GB LPDDR5X-minne, upp till 512 GB PCIe Gen 4 NVMe-lagring och skärm med antingen 1 920 × 1 200 eller 2 880 × 1 800 bildpunkter. 9
Den stora skillnaden ligger i åtkomst och reparation. Undersidan kan öppnas utan verktyg, medan batteriet och SSD:n kan bytas av användaren. Acer beskriver också löstagbara portskydd och gångjärn, och säger att datorn har utformats för processoruppgraderingar under minst två generationer. Själva processoruppgraderingen ska dock göras på ett Acer-servicecenter, inte som ett CPU-byte hemma vid skrivbordet. 6
Vero 16 väntas lanseras utanför Nordamerika under första kvartalet 2027. Prisuppgifterna har varit ofullständiga eller motstridiga mellan rapporterna, så regionala slutpriser bör tills vidare ses som obekräftade. 6
9
Dells Pro 7-familj erbjuder Core Ultra Series 3 i 13- och 14-tumsdatorer, både vanliga bärbara modeller och 2-i-1-varianter, parallellt med AMD-alternativ. 2-i-1-datorerna får Gorilla Glass-pekskärmar från kant till kant, och serien uppges stödja aktiv penna. 50
I Dells amerikanska webbshop började den konfigurerbara Intel-baserade Pro 7 13 2-in-1 på 2 524,72 dollar. En listad konfiguration med Core Ultra 7 365 vPro hade en NPU på 49 TOPS, 16 GB inbyggt LPDDR5X-8533-minne och ett batteri på 55,8 Wh. Priser och konfigurationer i Dells butik kan ändras över tid och skiljer sig mellan marknader. 59
För produktfamiljen anger Dell minneshastigheter på upp till 8 533 MT/s, valfri PCIe Gen 5-lagring, förbättrad kylning och upp till 55 TOPS beroende på processorval. Det är tillverkarens egna specifikationer, inte oberoende uppmätta resultat. 55
Det finns tester av den närbesläktade Pro 7 14, men det tillgängliga underlaget etablerar ingen motsvarande oberoende testsvit eller uppmätt batteritid specifikt för Pro 7 13 2-in-1. Köpare bör därför skilja Dells påståenden om prestanda och batteritid från verifierade resultat för just konvertibeln. Formfaktorn har också en nackdel: modellen uppges väga 1,38 kg och vara upp till 17,95 mm tjock, jämfört med 1,19 kg för den vanliga 13-tumsmodellen. 61
Utbudet spänner från en konsumentlaptop i Kina för cirka 970 dollar till en företagskonvertibel som startar över 2 500 dollar i Dells amerikanska konfigurator, en reparationsinriktad 16-tummare och en kompakt minidator. Det är en betydligt bredare produktflora än vid en renodlad prestige- eller nischlansering. Skillnaderna mellan datorerna ligger alltmer i chassi, skärm, serviceupplägg, anslutningar, minne och företagsfunktioner – inte bara i processorklass. 33
59
6
28
F2A:s Arc B390 är ett exempel på den mer avancerade Xe3-konfigurationen för integrerad grafik. Acemagic uppger stöd för upp till fyra skärmar och 8K-utmatning. 28 Det ger minidatorer mer spelrum utan separat grafik, men är inte ett bevis för att integrerad grafik kan ersätta dedikerade grafikkort i alla långvariga spel-, renderings- eller professionella arbetslaster.
NPU:er på 47–50 TOPS i de listade 13-tumsmodellerna från Dell och i F2A motsvarar den typ av lokal AI-kapacitet som förknippas med Copilot+-datorer. 58
28 Men en systemnivåsiffra som Acemagics 180 TOPS summerar kapaciteten i CPU, GPU och NPU. Den säger något om vilka beräkningsblock som finns tillgängliga, men förutsäger inte direkt hur snabbt en enskild AI-applikation körs.
28
Panther Lakes genomslag på IFA 2026 är konkret eftersom plattformen dyker upp i flera PC-kategorier och prislägen: vanliga konsumentlaptops, företagsinriktade konvertibler, reparerbara bärbara datorer och minidatorer. Nästa prövning är mer praktisk än marknadsföringsmässig: oberoende tester av batteritid, uthållig CPU- och GPU-prestanda, värmeutveckling, mjukvarukompatibilitet och lokala AI-arbetsflöden kommer att avgöra hur mycket den breda OEM-uppslutningen faktiskt betyder för köparen.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
På IFA 2026 har Intels Panther Lake/Core Ultra Series 3 lämnat segmentet för exklusiva AI datorer och börjat dyka upp i konsumentlaptops, företagsinriktade 2 i 1 datorer, reparerbara modeller och minidatorer.
På IFA 2026 har Intels Panther Lake/Core Ultra Series 3 lämnat segmentet för exklusiva AI datorer och börjat dyka upp i konsumentlaptops, företagsinriktade 2 i 1 datorer, reparerbara modeller och minidatorer. Acemagic F2A är det mest detaljerat specificerade exemplet: Core Ultra X7 358H, Arc B390 grafik, 32 GB fastlött minne, 1 TB lagring och upp till 180 TOPS i angiven sammanlagd AI kapacitet.
Acer Vero 16 använder Panther Lake för att särskilja sig med reparerbarhet: verktygsfri åtkomst, utbytbart batteri och SSD samt planerade processoruppgraderingar under minst två generationer.