En AI server innehåller omkring 15 000–25 000 MLCC:er, små flerskikts keramiska kondensatorer som stabiliserar strömförsörjningen kring processorer, minne och kraftsystem. Under första halvåret 2026 rapporterade Three Circle en omsättning på 6,423 miljarder yuan och en nettovinst på 1,932 miljarder yuan.
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 TerraBilder genererade med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How have Chaozhou Three-circle (Group), Fenghua and Viiyong—the “three musketeers” of Guangdong’s MLCC industry—benefited from the AI-comput. Article summary: AI infrastructure has turned MLCCs from a low-profile commodity into a power-delivery bottleneck: a mainstream AI server reportedly uses roughly 30,000 capacitors, far more than conventional servers. That is lifting volu. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
MLCC:er, eller flerskikts keramiska kondensatorer, är små komponenter med en avgörande funktion i AI-infrastruktur. De hjälper till att stabilisera och avkoppla strömmen nära processorer, minne och kraftmatningssystem. När AI-system får tätare och snabbare varierande effektbehov ökar också kondensatorinnehållet kraftigt: en AI-server uppges använda ungefär 15 000–25 000 MLCC:er. 53
Det har satt tre tillverkare i Guangdong i fokus: Chaozhou Three-Circle (Group), Fenghua Advanced Technology och Viiyong. Deras utveckling under första halvåret 2026 och deras expansionsplaner visar en tydlig förbättring i efterfrågan och produktmix. Samtidigt går det inte att förklara hela uppgången med AI ensam.
AI-hårdvara kräver både fler kondensatorer och mer avancerade specifikationer. MLCC:er med hög kapacitans, hög spänningstålighet, högfrekvensprestanda, låg impedans och hög driftsäkerhet behövs i serverkort, kraftsystem och utrustning för optisk kommunikation. För leverantörer som klarar de hårda kvalificeringskraven är AI-serverefterfrågan därmed mer värdefull än bred efterfrågan från konsumentelektronik. 17
53
Branschuppgången 2026 omfattar också bättre marknadsvillkor och prisåterhämtning för vissa MLCC-varianter. Resultaten stöds alltså av en kombination av AI-relaterad efterfrågan, fordonselektronik, industriell styrutrustning, optisk kommunikation och mer gynnsamma komponentpriser. 1
2
Chaozhou Three-Circle har sitt ursprung i en lokal fabrik för radiokomponenter som grundades 1970. Sedan dess har bolaget byggt upp en bred verksamhet inom avancerad elektronisk keramik: material, elektroniska komponenter, kommunikationsutrustning och utrustningsdelar. 20
18
AI-satsningen handlar inte bara om MLCC-volymer. Three-Circle har även komponenter inom optisk kommunikation, vilket ger bolaget exponering mot två centrala behov i datacenter: strömförsörjning i servrar och snabba optiska förbindelser mellan dem. 17
24
Under första halvåret 2026 redovisade bolaget en omsättning på 6,423 miljarder yuan, en ökning med 54,82 procent jämfört med året före. Nettovinsten hänförlig till aktieägarna blev 1,932 miljarder yuan, upp 56,18 procent, medan den justerade nettovinsten steg 69,66 procent. Bolaget pekade på ökad efterfrågan inom elektroniska komponenter och optisk kommunikation. För MLCC:er bidrog starkare kundacceptans, bättre branschläge, prisåterhämtning i vissa specifikationer och större försäljningsvolymer. 1
2
Den 9 juli 2026 noterades Three-Circle även i Hongkong och blev därmed ett A+H-noterat bolag, alltså noterat både på fastlandet och i Hongkong. Emissionen gav cirka 7,046 miljarder Hongkongdollar i nettolikvid. 20 Kapitalet kan ge större utrymme för teknikinvesteringar, automatisering och expansion utomlands, men den långsiktiga effekten avgörs av bolagets förmåga att vinna mark i högvärdiga produkter – inte av finansieringen i sig.
Fenghua Advanced Technology, med bas i Zhaoqing, var en tidig kinesisk MLCC-tillverkare och tog 1985 in en komplett produktionslinje från USA. 17 I dag är bolagets relevans i AI-cykeln kopplad till skiftet från standardkomponenter för konsumentprodukter till MLCC:er med högre kapacitans och spänning, samt produkter för fordon, industri och andra tillämpningar med höga tillförlitlighetskrav.
Fenghua har uppgett att bolaget utvecklar MLCC:er, motstånd och induktorer mot högre kapacitans, spänning, precision och driftsäkerhet för marknader som AI-beräkningar och fordonselektronik. 2
Under första halvåret 2026 nådde omsättningen 3,50 miljarder yuan, upp 26,28 procent på årsbasis. Nettovinsten hänförlig till aktieägarna blev 290 miljoner yuan, en ökning med 74,01 procent. Under andra kvartalet uppgick nettovinsten till 202 miljoner yuan, omkring 127 procent högre än under första kvartalet. 1
9
Men bolagets egna uppgifter nyanserar bilden av ett rent AI-case. Högklassiga MLCC-produkter stod för omkring 40 procent av MLCC-intäkterna under halvåret, medan MLCC-verksamheten som helhet svarade för omkring 40 procent av koncernens omsättning. 10 Fenghua gynnas således av AI-relaterad efterfrågan och en bättre produktmix, men också av en diversifierad portfölj inom passiva komponenter och tillväxt inom bland annat fordons- och industrimarknader.
Viiyong, formellt Guangdong Viiyong Electronic Technology, grundades 2017 och har sitt huvudkontor i Luoding i Yunfu, Guangdong. Bolaget är specialiserat på högpresterande MLCC:er. 32
Till skillnad från de två noterade etablerade aktörerna har Viiyong byggt sin position som specialist. I IPO-materialet lyfts miniatyrisering, hög kapacitans och hög driftsäkerhet fram, med produkter för konsument-, industri- och fordonsmarknaderna. Enligt Frost & Sullivan-data i prospektet var bolaget 2024 störst i Kina och näst störst globalt, efter Murata, räknat i försäljningsvolym för ultraminiatyriserade MLCC:er. 33
För AI-servrar är förmågan att tillverka högkapacitetsprodukter med mycket precis skiktning och laminering särskilt relevant. I rapportering om börsplanerna uppges Viiyong ha utvecklat en process med fler än 1 200 lager och ha inlett serieleveranser av relevanta modeller till ledande servertillverkare. 21
Shenzhenbörsen tog den 28 april 2026 emot bolagets IPO-ansökan för ChiNext-listan. Den planerade kapitalanskaffningen på 1,675 miljarder yuan är till stor del avsedd för utbyggnad av kapacitet för högpresterande MLCC:er. 21 I det tillgängliga underlaget finns ingen jämförbar offentlig delårsrapport för första halvåret 2026. Viiyongs AI-exponering bedöms därför främst utifrån teknik, kundkvalificeringar och planerad kapacitet – snarare än redovisad halvårsvinst.
Bolagen finns i olika delar av Guangdong: Three-Circle i Chaozhou, Fenghua i Zhaoqing och Viiyong i Luoding i Yunfu. Branschrapportering beskriver dem tillsammans som Guangdongs MLCC-”tre musketörer” och som en del av Kinas största och mest kompletta kluster för elektroniska komponenter. 17
Deras olikheter är tydliga:
Tillsammans visar de hur AI-infrastruktur drar med sig efterfrågan långt utanför själva GPU:erna och servrarna. Materialteknik, precisionsproduktion, produktkvalificering och optiska förbindelser blir alla viktiga delar av värdekedjan.
Siffrorna för 2026 visar att större MLCC-volymer och bättre priser redan syns i bolagens resultat. Men en hållbar AI-fördel kräver mer än att gynnas av en cyklisk bristsituation. Leverantörerna måste konsekvent klara de strikta kraven på prestanda och kvalificering för servrar, kraftmatning och optiska tillämpningar.
TrendForce bedömer att kinesiska MLCC-leverantörer får fler godkännanden och gör framsteg i låg- och mellansegmenten, medan japanska och sydkoreanska företag fortsatt dominerar den mest avancerade delen av AI-servermarknaden. 34 Den centrala frågan är därför vilka bolag som kan omvandla dagens efterfrågan till återkommande designvinster i premiumprodukter – inte bara vilka som gynnas av en bred prisåterhämtning.
Just nu representerar Guangdongs MLCC-trio tre varianter av samma AI-infrastrukturtrend: Three-Circle har levererat den starkaste rapporterade resultatutvecklingen och fått tillgång till Hongkongs kapitalmarknad, Fenghua har omsatt produktuppgraderingar i snabb vinsttillväxt och Viiyong försöker ta specialistvägen genom teknik och kapacitetsutbyggnad. AI-vågen har höjt insatserna för samtliga, men deras förmåga att konkurrera i toppsegmentet blir nästa avgörande kapitel.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
En AI server innehåller omkring 15 000–25 000 MLCC:er, små flerskikts keramiska kondensatorer som stabiliserar strömförsörjningen kring processorer, minne och kraftsystem.
En AI server innehåller omkring 15 000–25 000 MLCC:er, små flerskikts keramiska kondensatorer som stabiliserar strömförsörjningen kring processorer, minne och kraftsystem. Under första halvåret 2026 rapporterade Three Circle en omsättning på 6,423 miljarder yuan och en nettovinst på 1,932 miljarder yuan.
AI är en viktig drivkraft, men bolagens lyft speglar också fordons och industrielektronik, optisk kommunikation samt återhämtade priser på vissa MLCC specifikationer.
En AI server innehåller omkring 15 000–25 000 MLCC:er, små flerskikts keramiska kondensatorer som stabiliserar strömförsörjningen kring processorer, minne och kraftsystem. Under första halvåret 2026 rapporterade Three Circle en omsättning på 6,423 miljarder yuan och en nettovinst på 1,932 miljarder yuan.
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 TerraBilder genererade med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How have Chaozhou Three-circle (Group), Fenghua and Viiyong—the “three musketeers” of Guangdong’s MLCC industry—benefited from the AI-comput. Article summary: AI infrastructure has turned MLCCs from a low-profile commodity into a power-delivery bottleneck: a mainstream AI server reportedly uses roughly 30,000 capacitors, far more than conventional servers. That is lifting volu. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
MLCC:er, eller flerskikts keramiska kondensatorer, är små komponenter med en avgörande funktion i AI-infrastruktur. De hjälper till att stabilisera och avkoppla strömmen nära processorer, minne och kraftmatningssystem. När AI-system får tätare och snabbare varierande effektbehov ökar också kondensatorinnehållet kraftigt: en AI-server uppges använda ungefär 15 000–25 000 MLCC:er. 53
Det har satt tre tillverkare i Guangdong i fokus: Chaozhou Three-Circle (Group), Fenghua Advanced Technology och Viiyong. Deras utveckling under första halvåret 2026 och deras expansionsplaner visar en tydlig förbättring i efterfrågan och produktmix. Samtidigt går det inte att förklara hela uppgången med AI ensam.
AI-hårdvara kräver både fler kondensatorer och mer avancerade specifikationer. MLCC:er med hög kapacitans, hög spänningstålighet, högfrekvensprestanda, låg impedans och hög driftsäkerhet behövs i serverkort, kraftsystem och utrustning för optisk kommunikation. För leverantörer som klarar de hårda kvalificeringskraven är AI-serverefterfrågan därmed mer värdefull än bred efterfrågan från konsumentelektronik. 17
53
Branschuppgången 2026 omfattar också bättre marknadsvillkor och prisåterhämtning för vissa MLCC-varianter. Resultaten stöds alltså av en kombination av AI-relaterad efterfrågan, fordonselektronik, industriell styrutrustning, optisk kommunikation och mer gynnsamma komponentpriser. 1
2
Chaozhou Three-Circle har sitt ursprung i en lokal fabrik för radiokomponenter som grundades 1970. Sedan dess har bolaget byggt upp en bred verksamhet inom avancerad elektronisk keramik: material, elektroniska komponenter, kommunikationsutrustning och utrustningsdelar. 20
18
AI-satsningen handlar inte bara om MLCC-volymer. Three-Circle har även komponenter inom optisk kommunikation, vilket ger bolaget exponering mot två centrala behov i datacenter: strömförsörjning i servrar och snabba optiska förbindelser mellan dem. 17
24
Under första halvåret 2026 redovisade bolaget en omsättning på 6,423 miljarder yuan, en ökning med 54,82 procent jämfört med året före. Nettovinsten hänförlig till aktieägarna blev 1,932 miljarder yuan, upp 56,18 procent, medan den justerade nettovinsten steg 69,66 procent. Bolaget pekade på ökad efterfrågan inom elektroniska komponenter och optisk kommunikation. För MLCC:er bidrog starkare kundacceptans, bättre branschläge, prisåterhämtning i vissa specifikationer och större försäljningsvolymer. 1
2
Den 9 juli 2026 noterades Three-Circle även i Hongkong och blev därmed ett A+H-noterat bolag, alltså noterat både på fastlandet och i Hongkong. Emissionen gav cirka 7,046 miljarder Hongkongdollar i nettolikvid. 20 Kapitalet kan ge större utrymme för teknikinvesteringar, automatisering och expansion utomlands, men den långsiktiga effekten avgörs av bolagets förmåga att vinna mark i högvärdiga produkter – inte av finansieringen i sig.
Fenghua Advanced Technology, med bas i Zhaoqing, var en tidig kinesisk MLCC-tillverkare och tog 1985 in en komplett produktionslinje från USA. 17 I dag är bolagets relevans i AI-cykeln kopplad till skiftet från standardkomponenter för konsumentprodukter till MLCC:er med högre kapacitans och spänning, samt produkter för fordon, industri och andra tillämpningar med höga tillförlitlighetskrav.
Fenghua har uppgett att bolaget utvecklar MLCC:er, motstånd och induktorer mot högre kapacitans, spänning, precision och driftsäkerhet för marknader som AI-beräkningar och fordonselektronik. 2
Under första halvåret 2026 nådde omsättningen 3,50 miljarder yuan, upp 26,28 procent på årsbasis. Nettovinsten hänförlig till aktieägarna blev 290 miljoner yuan, en ökning med 74,01 procent. Under andra kvartalet uppgick nettovinsten till 202 miljoner yuan, omkring 127 procent högre än under första kvartalet. 1
9
Men bolagets egna uppgifter nyanserar bilden av ett rent AI-case. Högklassiga MLCC-produkter stod för omkring 40 procent av MLCC-intäkterna under halvåret, medan MLCC-verksamheten som helhet svarade för omkring 40 procent av koncernens omsättning. 10 Fenghua gynnas således av AI-relaterad efterfrågan och en bättre produktmix, men också av en diversifierad portfölj inom passiva komponenter och tillväxt inom bland annat fordons- och industrimarknader.
Viiyong, formellt Guangdong Viiyong Electronic Technology, grundades 2017 och har sitt huvudkontor i Luoding i Yunfu, Guangdong. Bolaget är specialiserat på högpresterande MLCC:er. 32
Till skillnad från de två noterade etablerade aktörerna har Viiyong byggt sin position som specialist. I IPO-materialet lyfts miniatyrisering, hög kapacitans och hög driftsäkerhet fram, med produkter för konsument-, industri- och fordonsmarknaderna. Enligt Frost & Sullivan-data i prospektet var bolaget 2024 störst i Kina och näst störst globalt, efter Murata, räknat i försäljningsvolym för ultraminiatyriserade MLCC:er. 33
För AI-servrar är förmågan att tillverka högkapacitetsprodukter med mycket precis skiktning och laminering särskilt relevant. I rapportering om börsplanerna uppges Viiyong ha utvecklat en process med fler än 1 200 lager och ha inlett serieleveranser av relevanta modeller till ledande servertillverkare. 21
Shenzhenbörsen tog den 28 april 2026 emot bolagets IPO-ansökan för ChiNext-listan. Den planerade kapitalanskaffningen på 1,675 miljarder yuan är till stor del avsedd för utbyggnad av kapacitet för högpresterande MLCC:er. 21 I det tillgängliga underlaget finns ingen jämförbar offentlig delårsrapport för första halvåret 2026. Viiyongs AI-exponering bedöms därför främst utifrån teknik, kundkvalificeringar och planerad kapacitet – snarare än redovisad halvårsvinst.
Bolagen finns i olika delar av Guangdong: Three-Circle i Chaozhou, Fenghua i Zhaoqing och Viiyong i Luoding i Yunfu. Branschrapportering beskriver dem tillsammans som Guangdongs MLCC-”tre musketörer” och som en del av Kinas största och mest kompletta kluster för elektroniska komponenter. 17
Deras olikheter är tydliga:
Tillsammans visar de hur AI-infrastruktur drar med sig efterfrågan långt utanför själva GPU:erna och servrarna. Materialteknik, precisionsproduktion, produktkvalificering och optiska förbindelser blir alla viktiga delar av värdekedjan.
Siffrorna för 2026 visar att större MLCC-volymer och bättre priser redan syns i bolagens resultat. Men en hållbar AI-fördel kräver mer än att gynnas av en cyklisk bristsituation. Leverantörerna måste konsekvent klara de strikta kraven på prestanda och kvalificering för servrar, kraftmatning och optiska tillämpningar.
TrendForce bedömer att kinesiska MLCC-leverantörer får fler godkännanden och gör framsteg i låg- och mellansegmenten, medan japanska och sydkoreanska företag fortsatt dominerar den mest avancerade delen av AI-servermarknaden. 34 Den centrala frågan är därför vilka bolag som kan omvandla dagens efterfrågan till återkommande designvinster i premiumprodukter – inte bara vilka som gynnas av en bred prisåterhämtning.
Just nu representerar Guangdongs MLCC-trio tre varianter av samma AI-infrastrukturtrend: Three-Circle har levererat den starkaste rapporterade resultatutvecklingen och fått tillgång till Hongkongs kapitalmarknad, Fenghua har omsatt produktuppgraderingar i snabb vinsttillväxt och Viiyong försöker ta specialistvägen genom teknik och kapacitetsutbyggnad. AI-vågen har höjt insatserna för samtliga, men deras förmåga att konkurrera i toppsegmentet blir nästa avgörande kapitel.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
En AI server innehåller omkring 15 000–25 000 MLCC:er, små flerskikts keramiska kondensatorer som stabiliserar strömförsörjningen kring processorer, minne och kraftsystem.
En AI server innehåller omkring 15 000–25 000 MLCC:er, små flerskikts keramiska kondensatorer som stabiliserar strömförsörjningen kring processorer, minne och kraftsystem. Under första halvåret 2026 rapporterade Three Circle en omsättning på 6,423 miljarder yuan och en nettovinst på 1,932 miljarder yuan.
AI är en viktig drivkraft, men bolagens lyft speglar också fordons och industrielektronik, optisk kommunikation samt återhämtade priser på vissa MLCC specifikationer.