De fem största leverantörerna av företags SSD:er omsatte cirka 37,59 miljarder dollar i andra kvartalet 2026 – en ökning med 103,6 procent från första kvartalet. Samsung behöll förstaplatsen med omkring 14,35 miljarder dollar och 35,1 procents marknadsandel, hjälpt av 176 lagers QLC och PCIe 5.0.
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 LunaBilder genererade med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did the global enterprise SSD market perform in Q2 2026 amid surging AI data-center investment and supply shortages, including the combi. Article summary: Q2 2026 was an exceptional enterprise-SSD upcycle: the top five suppliers generated about $37.59 billion, up 103.6% from Q1, as AI data-center storage demand collided with tight NAND supply and sharply higher contract pr. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
AI-boomen har vänt upp och ned på marknaden för företags-SSD:er. Under andra kvartalet 2026 nådde de fem största globala leverantörerna sammanlagt cirka 37,59 miljarder dollar i intäkter – 103,6 procent mer än i första kvartalet. Bakom lyftet låg både stora inköp från datacenter och kraftigt stigande avtalspriser på NAND-minne när tillgången inte räckte till. 1
Samsung var fortsatt störst på företags-SSD:er med omkring 14,35 miljarder dollar i intäkter och en marknadsandel på 35,1 procent. Tillväxten stöddes av större leveranser av 176-lagers QLC-SSD:er och en högre andel produkter med PCIe 5.0. 1
10
Nordamerikanska molnleverantörer började samtidigt flytta sina datacenter från PCIe 4.0 till PCIe 5.0, vilket gynnade Samsung. Företagets möjlighet att leverera både DRAM och NAND gjorde det enklare att köpa minnesprodukter och företags-SSD:er från samma leverantör. 12
Samsung växte även på den bredare NAND-marknaden, där intäkterna steg 70,7 procent till nästan 23,06 miljarder dollar. Trots det minskade bolagets marknadsandel från 31,6 till 29,3 procent, eftersom konkurrenterna växte ännu snabbare. 2
8
Micron hade den starkaste sekventiella tillväxten bland de ledande leverantörerna av företags-SSD:er. Intäkterna ökade 126,3 procent till cirka 6,98 miljarder dollar, vilket placerade bolaget på tredje plats. 5
10
På NAND-marknaden som helhet nådde Micron 11,85 miljarder dollar, en ökning med 99,2 procent från kvartalet före. Därmed passerade bolaget Kioxia och tog tredjeplatsen bland de fem största NAND-varumärkena. 2
3
Micron har styrt mer av produktionen mot högkapacitets-SSD:er för datacenter och HBM, i stället för produkter för konsumentmarknaden med lägre marginaler. Bolaget gynnades också av ökade leveranser av stora 232-lagers QLC-produkter och beskrevs som långt framme i utvecklingen och valideringen av PCIe 6.0-SSD:er för företagskunder. 10
12
SK hynix-koncernen, inklusive dotterbolaget Solidigm, hamnade på andra plats på företags-SSD-marknaden med intäkter på mer än 8,63 miljarder dollar. Försäljningen ökade 85,9 procent från föregående kvartal. 1
5
Produktmixen gjorde att koncernen kunde dra nytta av två delar av AI-lagringsboomen: SK hynix ökade leveranserna av sin 321-lagers TLC-teknik, medan Solidigm fortsatte att få starka order på högkapacitets-SSD:er med QLC. 10
12
På den bredare NAND-marknaden omsatte koncernen mer än 14,27 miljarder dollar, upp 89,5 procent från första kvartalet. Marknadsandelen steg från 17,6 till 18,2 procent, vilket visar att SK hynix och Solidigm växte snabbare än marknaden som helhet. 2
8
Kioxias NAND-intäkter ökade 79,9 procent till cirka 10,72 miljarder dollar. Högre NAND-priser och fortsatt upptrappning av företagets BiCS8-produkter bidrog till utvecklingen. Kioxia blev därmed fyra på den bredare NAND-marknaden efter att Micron gått om bolaget. 2
3
Kioxia hade samtidigt cirka 4,64 miljarder dollar i intäkter från företags-SSD:er, enligt TrendForce-baserad rapportering. Bolagets 218-lagersprodukter började få certifiering hos ledande nordamerikanska molnkunder, samtidigt som Kioxia ökade sin andel av inköpen från servervarumärken. 24
SanDisks NAND-intäkter uppgick till cirka 8,97 miljarder dollar, en ökning med 50,7 procent från kvartalet före. Det var den långsammaste tillväxttakten bland de fem största NAND-varumärkena. AI-efterfrågan lyfte de genomsnittliga försäljningspriserna, men ökningen i levererade databitar var mer begränsad än hos konkurrenterna. 3
23
Det finns däremot ingen tillförlitlig, separat siffra för SanDisks intäkter från företags-SSD:er i andra kvartalet. NAND-intäkterna ska därför inte beskrivas som bolagets totala eSSD-försäljning.
Uppgången för företags-SSD:er var en del av en större återhämtning. De fem största börsnoterade NAND-varumärkena hade sammanlagt 68,87 miljarder dollar i intäkter under andra kvartalet, en ökning med 77 procent från första kvartalet. 2
3
9
Marknaden drevs av en ovanlig kombination av hög efterfrågan och begränsat utbud. Molnleverantörerna fortsatte att köpa lagring till AI-infrastruktur, samtidigt som NAND-tillverkarna hade ont om kapacitet och kunde förhandla fram högre avtalspriser. Leverantörerna prioriterade dessutom företagsprodukter med högre marginaler, vilket förbättrade intäktsmixen och lönsamheten. 2
10
TrendForce pekade på flera faktorer som kunde hålla efterfrågan på en hög nivå under tredje kvartalet:
Sådana system behöver lagring med både hög kapacitet och hög prestanda, vid sidan av acceleratorer och arbetsminne. När AI-utbyggnaden blir större blir företags-SSD:er därför en central del av infrastrukturinvesteringen – inte bara ett kompletterande lagringsköp. 14
17
Kina kan på medellång sikt förändra konkurrensbilden. Högre produktion hos kinesiska leverantörer och växande efterfrågan från kinesiska molnaktörer kan styra om volymer och påverka leverantörernas marknadsandelar. Den tillgängliga rapporteringen visar dock inte att detta omedelbart skulle ta bort prispremien på kvalificerade, avancerade företags-SSD:er för ledande AI-infrastruktur. 17
Den största begränsningen är inte efterfrågan, utan hur lång tid det tar att bygga ut minneskapaciteten. Micron har sagt att marknaden kan förbli ansträngd efter kalenderåret 2027, eftersom AI-efterfrågan ökar inom flera minnessegment samtidigt som strukturella begränsningar bromsar utbyggnaden. Tillgången kan förbättras gradvis under 2028, men Micron har ännu ingen tydlig bild av när utbudet fullt ut kommer ikapp efterfrågan. 26
34
Micron räknade med omkring 10 miljarder dollar i investeringar under det fjärde kvartalet, vilket illustrerar storleken på den insats som krävs för att möta bristen. 26 Nya fabriker och annan produktionskapacitet kan inte tas i drift över en natt. Därför lär investeringarna inte snabbt pressa ned priserna på NAND, DRAM eller HBM.
För köpare av AI-infrastruktur innebär det att kostnaderna för lagring och minne kan förbli höga samtidigt som serverutbyggnaden fortsätter. För tillverkarna skapar bristen däremot starkare prissättningsmakt och ett tydligt incitament att investera i fabriker, avancerad paketering och NAND med fler lager.
Den stora osäkerheten handlar om tidpunkten: efterfrågan kommer nu, medan svaret i form av ny kapacitet tar flera år.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
De fem största leverantörerna av företags SSD:er omsatte cirka 37,59 miljarder dollar i andra kvartalet 2026 – en ökning med 103,6 procent från första kvartalet.
De fem största leverantörerna av företags SSD:er omsatte cirka 37,59 miljarder dollar i andra kvartalet 2026 – en ökning med 103,6 procent från första kvartalet. Samsung behöll förstaplatsen med omkring 14,35 miljarder dollar och 35,1 procents marknadsandel, hjälpt av 176 lagers QLC och PCIe 5.0.
Micron stod för den snabbaste tillväxten bland de stora leverantörerna, medan SK hynix och Solidigm tillsammans blev tvåa.
De fem största leverantörerna av företags SSD:er omsatte cirka 37,59 miljarder dollar i andra kvartalet 2026 – en ökning med 103,6 procent från första kvartalet. Samsung behöll förstaplatsen med omkring 14,35 miljarder dollar och 35,1 procents marknadsandel, hjälpt av 176 lagers QLC och PCIe 5.0.
Publicerad avRedigerad med GPT-5.6 LunaBilder genererade med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did the global enterprise SSD market perform in Q2 2026 amid surging AI data-center investment and supply shortages, including the combi. Article summary: Q2 2026 was an exceptional enterprise-SSD upcycle: the top five suppliers generated about $37.59 billion, up 103.6% from Q1, as AI data-center storage demand collided with tight NAND supply and sharply higher contract pr. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
AI-boomen har vänt upp och ned på marknaden för företags-SSD:er. Under andra kvartalet 2026 nådde de fem största globala leverantörerna sammanlagt cirka 37,59 miljarder dollar i intäkter – 103,6 procent mer än i första kvartalet. Bakom lyftet låg både stora inköp från datacenter och kraftigt stigande avtalspriser på NAND-minne när tillgången inte räckte till. 1
Samsung var fortsatt störst på företags-SSD:er med omkring 14,35 miljarder dollar i intäkter och en marknadsandel på 35,1 procent. Tillväxten stöddes av större leveranser av 176-lagers QLC-SSD:er och en högre andel produkter med PCIe 5.0. 1
10
Nordamerikanska molnleverantörer började samtidigt flytta sina datacenter från PCIe 4.0 till PCIe 5.0, vilket gynnade Samsung. Företagets möjlighet att leverera både DRAM och NAND gjorde det enklare att köpa minnesprodukter och företags-SSD:er från samma leverantör. 12
Samsung växte även på den bredare NAND-marknaden, där intäkterna steg 70,7 procent till nästan 23,06 miljarder dollar. Trots det minskade bolagets marknadsandel från 31,6 till 29,3 procent, eftersom konkurrenterna växte ännu snabbare. 2
8
Micron hade den starkaste sekventiella tillväxten bland de ledande leverantörerna av företags-SSD:er. Intäkterna ökade 126,3 procent till cirka 6,98 miljarder dollar, vilket placerade bolaget på tredje plats. 5
10
På NAND-marknaden som helhet nådde Micron 11,85 miljarder dollar, en ökning med 99,2 procent från kvartalet före. Därmed passerade bolaget Kioxia och tog tredjeplatsen bland de fem största NAND-varumärkena. 2
3
Micron har styrt mer av produktionen mot högkapacitets-SSD:er för datacenter och HBM, i stället för produkter för konsumentmarknaden med lägre marginaler. Bolaget gynnades också av ökade leveranser av stora 232-lagers QLC-produkter och beskrevs som långt framme i utvecklingen och valideringen av PCIe 6.0-SSD:er för företagskunder. 10
12
SK hynix-koncernen, inklusive dotterbolaget Solidigm, hamnade på andra plats på företags-SSD-marknaden med intäkter på mer än 8,63 miljarder dollar. Försäljningen ökade 85,9 procent från föregående kvartal. 1
5
Produktmixen gjorde att koncernen kunde dra nytta av två delar av AI-lagringsboomen: SK hynix ökade leveranserna av sin 321-lagers TLC-teknik, medan Solidigm fortsatte att få starka order på högkapacitets-SSD:er med QLC. 10
12
På den bredare NAND-marknaden omsatte koncernen mer än 14,27 miljarder dollar, upp 89,5 procent från första kvartalet. Marknadsandelen steg från 17,6 till 18,2 procent, vilket visar att SK hynix och Solidigm växte snabbare än marknaden som helhet. 2
8
Kioxias NAND-intäkter ökade 79,9 procent till cirka 10,72 miljarder dollar. Högre NAND-priser och fortsatt upptrappning av företagets BiCS8-produkter bidrog till utvecklingen. Kioxia blev därmed fyra på den bredare NAND-marknaden efter att Micron gått om bolaget. 2
3
Kioxia hade samtidigt cirka 4,64 miljarder dollar i intäkter från företags-SSD:er, enligt TrendForce-baserad rapportering. Bolagets 218-lagersprodukter började få certifiering hos ledande nordamerikanska molnkunder, samtidigt som Kioxia ökade sin andel av inköpen från servervarumärken. 24
SanDisks NAND-intäkter uppgick till cirka 8,97 miljarder dollar, en ökning med 50,7 procent från kvartalet före. Det var den långsammaste tillväxttakten bland de fem största NAND-varumärkena. AI-efterfrågan lyfte de genomsnittliga försäljningspriserna, men ökningen i levererade databitar var mer begränsad än hos konkurrenterna. 3
23
Det finns däremot ingen tillförlitlig, separat siffra för SanDisks intäkter från företags-SSD:er i andra kvartalet. NAND-intäkterna ska därför inte beskrivas som bolagets totala eSSD-försäljning.
Uppgången för företags-SSD:er var en del av en större återhämtning. De fem största börsnoterade NAND-varumärkena hade sammanlagt 68,87 miljarder dollar i intäkter under andra kvartalet, en ökning med 77 procent från första kvartalet. 2
3
9
Marknaden drevs av en ovanlig kombination av hög efterfrågan och begränsat utbud. Molnleverantörerna fortsatte att köpa lagring till AI-infrastruktur, samtidigt som NAND-tillverkarna hade ont om kapacitet och kunde förhandla fram högre avtalspriser. Leverantörerna prioriterade dessutom företagsprodukter med högre marginaler, vilket förbättrade intäktsmixen och lönsamheten. 2
10
TrendForce pekade på flera faktorer som kunde hålla efterfrågan på en hög nivå under tredje kvartalet:
Sådana system behöver lagring med både hög kapacitet och hög prestanda, vid sidan av acceleratorer och arbetsminne. När AI-utbyggnaden blir större blir företags-SSD:er därför en central del av infrastrukturinvesteringen – inte bara ett kompletterande lagringsköp. 14
17
Kina kan på medellång sikt förändra konkurrensbilden. Högre produktion hos kinesiska leverantörer och växande efterfrågan från kinesiska molnaktörer kan styra om volymer och påverka leverantörernas marknadsandelar. Den tillgängliga rapporteringen visar dock inte att detta omedelbart skulle ta bort prispremien på kvalificerade, avancerade företags-SSD:er för ledande AI-infrastruktur. 17
Den största begränsningen är inte efterfrågan, utan hur lång tid det tar att bygga ut minneskapaciteten. Micron har sagt att marknaden kan förbli ansträngd efter kalenderåret 2027, eftersom AI-efterfrågan ökar inom flera minnessegment samtidigt som strukturella begränsningar bromsar utbyggnaden. Tillgången kan förbättras gradvis under 2028, men Micron har ännu ingen tydlig bild av när utbudet fullt ut kommer ikapp efterfrågan. 26
34
Micron räknade med omkring 10 miljarder dollar i investeringar under det fjärde kvartalet, vilket illustrerar storleken på den insats som krävs för att möta bristen. 26 Nya fabriker och annan produktionskapacitet kan inte tas i drift över en natt. Därför lär investeringarna inte snabbt pressa ned priserna på NAND, DRAM eller HBM.
För köpare av AI-infrastruktur innebär det att kostnaderna för lagring och minne kan förbli höga samtidigt som serverutbyggnaden fortsätter. För tillverkarna skapar bristen däremot starkare prissättningsmakt och ett tydligt incitament att investera i fabriker, avancerad paketering och NAND med fler lager.
Den stora osäkerheten handlar om tidpunkten: efterfrågan kommer nu, medan svaret i form av ny kapacitet tar flera år.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
De fem största leverantörerna av företags SSD:er omsatte cirka 37,59 miljarder dollar i andra kvartalet 2026 – en ökning med 103,6 procent från första kvartalet.
De fem största leverantörerna av företags SSD:er omsatte cirka 37,59 miljarder dollar i andra kvartalet 2026 – en ökning med 103,6 procent från första kvartalet. Samsung behöll förstaplatsen med omkring 14,35 miljarder dollar och 35,1 procents marknadsandel, hjälpt av 176 lagers QLC och PCIe 5.0.
Micron stod för den snabbaste tillväxten bland de stora leverantörerna, medan SK hynix och Solidigm tillsammans blev tvåa.