AMD tog ett tydligt steg framåt mot Intel under andra kvartalet 2026. Enligt uppskattningar från Mercury Research stod AMD för 30,7 procent av leveranserna av vanliga x86-processorer till datorer och servrar. Det är en ökning med 6,5 procentenheter jämfört med samma kvartal året innan. Intel hade resterande 69,3 procent – första gången bolagets andel hamnar under 70 procent sedan 1995.
2
8
Det betyder dock inte att AMD har gått om Intel. Intel är fortfarande den klart största leverantören räknat i antal levererade processorer. Siffrorna visar däremot att AMD:s framgångar inte längre är begränsade till en enskild produktkategori. Bolaget tog andelar inom stationära datorer, bärbara datorer och servrar.
Så såg x86-marknaden ut under Q2 2026
| Segment |
AMD |
Intel |
| Hela x86-marknaden: datorer och servrar |
30,7 % |
69,3 % |
| Klientprocessorer: stationära och bärbara datorer |
30,3 % |
69,7 % |
| Stationära datorer |
34,9 % |
65,1 % |
| Bärbara datorer |
28,9 % |
71,1 % |
| Serverprocessorer, rapporterad jämförelse |
34,5 % |
65,5 % |
Det handlar om andel av processorleveranser i antal enheter, inte om hur stor andel av alla datorer som redan används har en AMD- eller Intel-processor. Den vanliga sammanställningen omfattar dessutom inte halvkundanpassade processorer, inbyggda lösningar eller IoT-produkter. När även dessa kategorier räknas in stiger AMD:s totala x86-andel till 34,1 procent, medan Intel hamnar på 65,9 procent.
2
5
7
AMD passerar 30 procent inom datorprocessorer
Den tydligaste milstolpen för konsumentmarknaden kom inom det så kallade klientsegmentet, alltså processorer för stationära och bärbara datorer. AMD nådde 30,3 procent av x86-leveranserna, mot Intels 69,7 procent. Det var första gången AMD passerade 30-procentsgränsen i kategorin.
2
4
AMD:s framsteg kom från båda delmarknaderna, men utvecklingen för bärbara datorer var starkast. AMD nådde 28,9 procent av leveranserna av mobila x86-processorer, en ökning med 8,4 procentenheter på ett år. Intel stod för 71,1 procent, samtidigt som AMD:s andel också förbättrades jämfört med föregående kvartal.
2
På marknaden för stationära datorer var AMD:s andel ännu högre: 34,9 procent, jämfört med Intels 65,1 procent. Resultatet kom dock under ett svagt kvartal för hela segmentet. De totala leveranserna av processorer till stationära datorer minskade med mer än 20 procent jämfört med året före, bland annat när högre datorpriser och begränsad tillgång på grafikkort pressade marknaden.
5
21
Det är en viktig skillnad. AMD ökade sin procentuella andel, men den stationära marknaden krympte samtidigt. En högre marknadsandel behöver därför inte betyda att AMD faktiskt levererade fler stationära processorer i absoluta tal.
Servermarknaden växer – men siffrorna är inte helt jämförbara
AMD stod för rapporterade 34,5 procent av serverprocessorleveranserna under kvartalet, mot Intels 65,5 procent. Året innan låg AMD på 27,3 procent. Samtidigt ökade de totala leveranserna av serverprocessorer med nästan 20 procent på årsbasis.
18
29
Serverjämförelsen behöver dock tolkas med viss försiktighet. Intels siffror för Data Center Group inkluderar processorer för inbyggda nätverks- och lagringslösningar, medan motsvarande produkter inte ingår i AMD:s rapporterade siffror. Om man i stället jämför Intel Xeon SP med AMD EPYC på en justerad grund skulle AMD:s uppskattade andel ha varit 46,4 procent, mot Intels 53,6 procent.
2
32
AMD låg alltså fortfarande efter Intel i den rapporterade leveransstatistiken, men den justerade jämförelsen pekar på en betydligt jämnare kamp inom de centrala serverprocessorerna. Skillnaden visar också varför intäkter och levererade enheter kan ge olika bilder av konkurrensen.
Intel hade samtidigt en kraftig tillväxt inom datacenter. Bolagets intäkter från Data Center Group ökade rapporterat med 59 procent på årsbasis, även om AMD växte snabbare sett till levererade serverprocessorer.
23 Intel uppgav dessutom att bolaget prioriterade mer produktionskapacitet och högre fabriksutnyttjande för att möta efterfrågan.
2
AMD minskar försprånget – men Intel leder fortfarande stort
AMD tog andelar från Intel inom samtliga större x86-segment som omfattas av uppgifterna. Det mest betydelsefulla är därför inte en enskild kvartalssiffra, utan kombinationen av flera rekord: AMD passerade 30 procent inom klientprocessorer, närmade sig Intel i den justerade jämförelsen av kärnmarknaden för servrar och nådde totalt 30,7 procent av standardmarknaden för x86-processorer.
2
4
32
Intel hade ändå ett tydligt övertag i rapporterade leveranser. Q2-siffrorna bör därför främst ses som ett tecken på att Intels försprång krymper – inte som att AMD har tagit över marknaden.
Dessutom kommer konkurrensen inte längre enbart från AMD. Arm-baserade processorer nådde en rekordandel på 15,3 procent av PC-marknaden under kvartalet, enligt Mercury Researchs uppskattningar. Apples processorer, Qualcomms Snapdragon-plattformar och andra Arm-baserade konstruktioner bidrar till att arkitekturen växer inom både persondatorer och servrar.
12
31
En separat rapport angav en Arm-andel på 13,6 procent inom servrar under kvartalet, men den uppgiften är mindre konsekvent dokumenterad i det tillgängliga underlaget än siffran för PC-marknaden.
29 Den övergripande utvecklingen är ändå tydlig: AMD och Intel konkurrerar om x86-andelar samtidigt som Arm-baserade processorer breddar konkurrensen runt hela marknaden.