800G jest produktem wdrażanym na dużą skalę, 1,6T wchodzi w fazę szerokiego zwiększania dostaw, natomiast 3,2T i szybsze rozwiązania pozostają głównie na etapie próbek oraz walidacji u klientów. Kluczowe staje się nie tylko tempo modułu, lecz także kompromis między poborem energii, zasięgiem, serwisowalnością i dług...
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What will China’s 27th China International Optoelectronic Expo (CIOE), opening September 9, 2026, in Shenzhen, reveal about the AI-driven up. Article summary: CIOE 2026 shows that AI networking is moving from a simple “faster pluggable transceiver” cycle to an architecture change: 800G is the shipping-volume product, 1.6T is entering broader deployment, and 3.2T-plus optical e. Topic tags: general, general web, user generated, news, documentation. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, water
Targi CIOE 2026 w Shenzhen pokazały, że sieci dla centrów danych obsługujących AI dochodzą do granicy, przy której samo zwiększanie szybkości modułów wkładanych do panelu czołowego przestaje wystarczać. Praktyczny obraz rynku jest dość wyraźny: 800G jest już skalowany komercyjnie, 1,6T wchodzi w fazę szerokiego wdrażania, zaś produkty 3,2T, 6,4T i 12,8T służą przede wszystkim jako demonstratory, próbki i technologie poddawane walidacji przez klientów. 2
10
12
To istotne, bo obecny cykl wzrostu optyki dla AI jest przede wszystkim historią o interkonektach i energii. Im większa przepustowość, tym krótszą drogę powinien pokonać najszybszy sygnał elektryczny, zanim zostanie zamieniony w światło.
CIOE podaje, że moduły 800G osiągnęły produkcję na dużą skalę, a rok 2026 jest kluczowy dla zwiększania skali modułów 1,6T. Jednocześnie rozwiązania od 3,2T wzwyż pozostają na etapie próbek i walidacji u klientów. 2
12
To rozróżnienie jest ważniejsze niż sama lista coraz wyższych prędkości prezentowanych na stoiskach:
CIOE przytacza prognozę LightCounting, według której moduły 800G i 1,6T mogą w 2026 r. wygenerować łącznie około 14,6 mld USD, czyli około 64% rynku modułów optycznych. To prognoza, a nie wynik zrealizowanej sprzedaży, ale dobrze obrazuje koncentrację popytu na najwyższych faktycznie wdrażanych prędkościach. 4
Tradycyjny moduł optyczny jest montowany przy panelu czołowym urządzenia. Sygnał o wysokiej szybkości musi więc przejść od układu ASIC przełącznika lub systemu obliczeniowego przez ścieżki PCB, złącza, a czasem dodatkowe elementy kondycjonujące, zanim dotrze do optyki.
Wraz ze wzrostem szybkości pojedynczych linii projektanci muszą coraz trudniej godzić tłumienie, integralność sygnału, wymagania korekcji, zapas termiczny i zużycie energii. CIOE wskazuje NPO oraz CPO jako podejścia, które ograniczają straty szybkiego sygnału elektrycznego przez umieszczenie silnika optycznego blisko krzemu przełączającego; uznaje je za ważne ścieżki po przekroczeniu bariery 1,6T. 12
Nie oznacza to nagłego wyparcia modułów wymiennych. Bardziej prawdopodobna jest stopniowa zmiana architektury, w której różne rozwiązania obsługują różne warunki pracy.
LPO (linear pluggable optics, liniowa optyka wymienna) zachowuje formę wymiennego modułu, ale wykorzystuje architekturę liniową zamiast procesora DSP w module. Zaletą są niższy pobór energii i opóźnienia przy połączeniach krótkiego zasięgu. Ceną jest konieczność zapewnienia wyjątkowo dobrej jakości kanału elektrycznego po stronie hosta. CIOE ocenia, że LPO zyskuje uznanie w krótkich połączeniach dzięki niskiemu poborowi energii i małym opóźnieniom. 12
NPO (near-packaged optics, optyka blisko pakietu) umieszcza silnik optyczny w pobliżu ASIC przełącznika. Radykalnie skraca to odcinek elektryczny, zachowując większą modułowość niż pełna integracja CPO. Wśród eksponatów CIOE znalazły się silniki NPO o przepustowości 3,2T i 6,4T, w tym silnik 6,4T NPO firmy Accelink wymieniony w przewodniku targowym. 1
13
CPO (co-packaged optics, optyka współpakietowana) integruje optykę z pakietem przełącznika albo umieszcza ją tuż obok niego. Najmocniej ogranicza zasięg szybkiego połączenia elektrycznego, lecz komplikuje projekt termiczny, uzysk produkcyjny, naprawy i serwis w terenie. Dlatego CPO należy traktować jako opcję architektury całego systemu, a nie uniwersalnego następcę wymiennych transceiverów.
Najbardziej prawdopodobny scenariusz to współistnienie klasycznych modułów wymiennych z DSP, LPO, NPO i CPO — zależnie od zasięgu, zużycia energii, wymogów serwisowych oraz ryzyka operacyjnego.
Prezentacje na CIOE wskazują, że chińscy dostawcy przechodzą od pokazywania koncepcji do połączenia produktów dostarczanych na rynek z coraz bardziej konkretnymi silnikami nowej generacji.
Warto rozróżniać status produktu: publiczna demonstracja, próbka, walidacja u klienta i dostawy wolumenowe to odmienne etapy. Według własnej oceny CIOE większość produktów od 3,2T wzwyż znajduje się nadal na wcześniejszych etapach tej sekwencji. 2
Przesuwanie optyki bliżej układów obliczeniowych nie oznacza końca miedzi. Oznacza raczej, że miedź jest wykorzystywana tam, gdzie jej ekonomika i profil energetyczny na krótkim dystansie pozostają korzystne.
NVIDIA opisuje szafę Vera Rubin NVL72 jako system z modułowym szkieletem/backplane’em z kabli miedzianych: do czterech wstępnie zintegrowanych kaset kablowych łączy poszczególne tace. 49 Luxshare rozwija technologie interkonektów elektrycznych 224G i 448G, w tym CPC, NPC, kasety kablowe oraz produkty dla szybkich backplane’ów. Firma twierdzi, że jej technologia 448G CPC PCIe DAC może obniżyć całkowity pobór energii systemu o ponad 30%; jest to deklaracja producenta, a nie niezależnie potwierdzony wynik dla całego systemu.
52
Ten podział ról jest centralny dla projektowania szaf AI: miedź ma pozostać ekstremalnie krótka i precyzyjnie zaprojektowana, a optyka przejmować połączenia tam, gdzie dystans, łączna przepustowość lub zużycie energii czynią łącza elektryczne mniej praktycznymi.
Wątek CIOE wykracza poza pojedynczą szafę. W miarę jak obciążenia AI są rozdzielane między budynki, kampusy i obszary metropolitalne, rośnie też znaczenie parametrów włókna dla połączeń między centrami danych.
YOFC informuje o wyprodukowaniu ciągłego włókna z pustym rdzeniem o długości 91,2 km oraz o wdrożeniach takiego włókna w ponad 10 projektach komercyjnych i pilotażowych. 38 Osobne źródło podaje, że firma dostarczyła ponad 10 tys. włókno-kilometrów i raportowała tłumienie 0,04 dB/km.
34 Z kolei Hengtong zaprezentował na CIOE antyrezonansowe włókno z pustym rdzeniem.
12
Włókno z pustym rdzeniem nie zastępuje krótkich połączeń elektrycznych wewnątrz szafy. Jego zastosowanie jest inne: to rozwijająca się opcja dla łączy o mniejszych stratach i opóźnieniach na dłuższych trasach między centrami danych i w sieciach metropolitalnych.
Istotniejsze od kolejnej liczby terabitów na szyldzie stoiska będą następujące wskaźniki:
LightCounting prognozuje wzrost rynku transceiverów Ethernet o 65% w 2026 r., po silnym wzroście w dwóch poprzednich latach. 23 Głębszy przekaz CIOE nie brzmi jednak wyłącznie: „AI kupi więcej optyki”. Sprowadza się do przeprojektowania granicy między tym, gdzie kończy się połączenie elektryczne, a gdzie zaczyna optyczne.
Na razie 800G jest komercyjną kotwicą, a 1,6T — kolejną dużą falą wdrożeń. Wysyp demonstracji NPO, CPO i XPO wskazuje na następne ograniczenie: gdy bardzo szybkie kanały elektryczne nie mieszczą się już w budżetach strat, energii i temperatury, optyka musi przesunąć się bliżej krzemu obliczeniowego i przełączającego.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
800G jest produktem wdrażanym na dużą skalę, 1,6T wchodzi w fazę szerokiego zwiększania dostaw, natomiast 3,2T i szybsze rozwiązania pozostają głównie na etapie próbek oraz walidacji u klientów.
800G jest produktem wdrażanym na dużą skalę, 1,6T wchodzi w fazę szerokiego zwiększania dostaw, natomiast 3,2T i szybsze rozwiązania pozostają głównie na etapie próbek oraz walidacji u klientów. Kluczowe staje się nie tylko tempo modułu, lecz także kompromis między poborem energii, zasięgiem, serwisowalnością i długością połączenia elektrycznego — od modułów wymiennych po LPO, NPO i CPO.
LightCounting prognozuje wzrost rynku transceiverów Ethernet o 65% w 2026 r.; według cytowanej przez CIOE prognozy moduły 800G i 1,6T mają łącznie osiągnąć wartość ok.
800G jest produktem wdrażanym na dużą skalę, 1,6T wchodzi w fazę szerokiego zwiększania dostaw, natomiast 3,2T i szybsze rozwiązania pozostają głównie na etapie próbek oraz walidacji u klientów. Kluczowe staje się nie tylko tempo modułu, lecz także kompromis między poborem energii, zasięgiem, serwisowalnością i dług...
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What will China’s 27th China International Optoelectronic Expo (CIOE), opening September 9, 2026, in Shenzhen, reveal about the AI-driven up. Article summary: CIOE 2026 shows that AI networking is moving from a simple “faster pluggable transceiver” cycle to an architecture change: 800G is the shipping-volume product, 1.6T is entering broader deployment, and 3.2T-plus optical e. Topic tags: general, general web, user generated, news, documentation. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, water
Targi CIOE 2026 w Shenzhen pokazały, że sieci dla centrów danych obsługujących AI dochodzą do granicy, przy której samo zwiększanie szybkości modułów wkładanych do panelu czołowego przestaje wystarczać. Praktyczny obraz rynku jest dość wyraźny: 800G jest już skalowany komercyjnie, 1,6T wchodzi w fazę szerokiego wdrażania, zaś produkty 3,2T, 6,4T i 12,8T służą przede wszystkim jako demonstratory, próbki i technologie poddawane walidacji przez klientów. 2
10
12
To istotne, bo obecny cykl wzrostu optyki dla AI jest przede wszystkim historią o interkonektach i energii. Im większa przepustowość, tym krótszą drogę powinien pokonać najszybszy sygnał elektryczny, zanim zostanie zamieniony w światło.
CIOE podaje, że moduły 800G osiągnęły produkcję na dużą skalę, a rok 2026 jest kluczowy dla zwiększania skali modułów 1,6T. Jednocześnie rozwiązania od 3,2T wzwyż pozostają na etapie próbek i walidacji u klientów. 2
12
To rozróżnienie jest ważniejsze niż sama lista coraz wyższych prędkości prezentowanych na stoiskach:
CIOE przytacza prognozę LightCounting, według której moduły 800G i 1,6T mogą w 2026 r. wygenerować łącznie około 14,6 mld USD, czyli około 64% rynku modułów optycznych. To prognoza, a nie wynik zrealizowanej sprzedaży, ale dobrze obrazuje koncentrację popytu na najwyższych faktycznie wdrażanych prędkościach. 4
Tradycyjny moduł optyczny jest montowany przy panelu czołowym urządzenia. Sygnał o wysokiej szybkości musi więc przejść od układu ASIC przełącznika lub systemu obliczeniowego przez ścieżki PCB, złącza, a czasem dodatkowe elementy kondycjonujące, zanim dotrze do optyki.
Wraz ze wzrostem szybkości pojedynczych linii projektanci muszą coraz trudniej godzić tłumienie, integralność sygnału, wymagania korekcji, zapas termiczny i zużycie energii. CIOE wskazuje NPO oraz CPO jako podejścia, które ograniczają straty szybkiego sygnału elektrycznego przez umieszczenie silnika optycznego blisko krzemu przełączającego; uznaje je za ważne ścieżki po przekroczeniu bariery 1,6T. 12
Nie oznacza to nagłego wyparcia modułów wymiennych. Bardziej prawdopodobna jest stopniowa zmiana architektury, w której różne rozwiązania obsługują różne warunki pracy.
LPO (linear pluggable optics, liniowa optyka wymienna) zachowuje formę wymiennego modułu, ale wykorzystuje architekturę liniową zamiast procesora DSP w module. Zaletą są niższy pobór energii i opóźnienia przy połączeniach krótkiego zasięgu. Ceną jest konieczność zapewnienia wyjątkowo dobrej jakości kanału elektrycznego po stronie hosta. CIOE ocenia, że LPO zyskuje uznanie w krótkich połączeniach dzięki niskiemu poborowi energii i małym opóźnieniom. 12
NPO (near-packaged optics, optyka blisko pakietu) umieszcza silnik optyczny w pobliżu ASIC przełącznika. Radykalnie skraca to odcinek elektryczny, zachowując większą modułowość niż pełna integracja CPO. Wśród eksponatów CIOE znalazły się silniki NPO o przepustowości 3,2T i 6,4T, w tym silnik 6,4T NPO firmy Accelink wymieniony w przewodniku targowym. 1
13
CPO (co-packaged optics, optyka współpakietowana) integruje optykę z pakietem przełącznika albo umieszcza ją tuż obok niego. Najmocniej ogranicza zasięg szybkiego połączenia elektrycznego, lecz komplikuje projekt termiczny, uzysk produkcyjny, naprawy i serwis w terenie. Dlatego CPO należy traktować jako opcję architektury całego systemu, a nie uniwersalnego następcę wymiennych transceiverów.
Najbardziej prawdopodobny scenariusz to współistnienie klasycznych modułów wymiennych z DSP, LPO, NPO i CPO — zależnie od zasięgu, zużycia energii, wymogów serwisowych oraz ryzyka operacyjnego.
Prezentacje na CIOE wskazują, że chińscy dostawcy przechodzą od pokazywania koncepcji do połączenia produktów dostarczanych na rynek z coraz bardziej konkretnymi silnikami nowej generacji.
Warto rozróżniać status produktu: publiczna demonstracja, próbka, walidacja u klienta i dostawy wolumenowe to odmienne etapy. Według własnej oceny CIOE większość produktów od 3,2T wzwyż znajduje się nadal na wcześniejszych etapach tej sekwencji. 2
Przesuwanie optyki bliżej układów obliczeniowych nie oznacza końca miedzi. Oznacza raczej, że miedź jest wykorzystywana tam, gdzie jej ekonomika i profil energetyczny na krótkim dystansie pozostają korzystne.
NVIDIA opisuje szafę Vera Rubin NVL72 jako system z modułowym szkieletem/backplane’em z kabli miedzianych: do czterech wstępnie zintegrowanych kaset kablowych łączy poszczególne tace. 49 Luxshare rozwija technologie interkonektów elektrycznych 224G i 448G, w tym CPC, NPC, kasety kablowe oraz produkty dla szybkich backplane’ów. Firma twierdzi, że jej technologia 448G CPC PCIe DAC może obniżyć całkowity pobór energii systemu o ponad 30%; jest to deklaracja producenta, a nie niezależnie potwierdzony wynik dla całego systemu.
52
Ten podział ról jest centralny dla projektowania szaf AI: miedź ma pozostać ekstremalnie krótka i precyzyjnie zaprojektowana, a optyka przejmować połączenia tam, gdzie dystans, łączna przepustowość lub zużycie energii czynią łącza elektryczne mniej praktycznymi.
Wątek CIOE wykracza poza pojedynczą szafę. W miarę jak obciążenia AI są rozdzielane między budynki, kampusy i obszary metropolitalne, rośnie też znaczenie parametrów włókna dla połączeń między centrami danych.
YOFC informuje o wyprodukowaniu ciągłego włókna z pustym rdzeniem o długości 91,2 km oraz o wdrożeniach takiego włókna w ponad 10 projektach komercyjnych i pilotażowych. 38 Osobne źródło podaje, że firma dostarczyła ponad 10 tys. włókno-kilometrów i raportowała tłumienie 0,04 dB/km.
34 Z kolei Hengtong zaprezentował na CIOE antyrezonansowe włókno z pustym rdzeniem.
12
Włókno z pustym rdzeniem nie zastępuje krótkich połączeń elektrycznych wewnątrz szafy. Jego zastosowanie jest inne: to rozwijająca się opcja dla łączy o mniejszych stratach i opóźnieniach na dłuższych trasach między centrami danych i w sieciach metropolitalnych.
Istotniejsze od kolejnej liczby terabitów na szyldzie stoiska będą następujące wskaźniki:
LightCounting prognozuje wzrost rynku transceiverów Ethernet o 65% w 2026 r., po silnym wzroście w dwóch poprzednich latach. 23 Głębszy przekaz CIOE nie brzmi jednak wyłącznie: „AI kupi więcej optyki”. Sprowadza się do przeprojektowania granicy między tym, gdzie kończy się połączenie elektryczne, a gdzie zaczyna optyczne.
Na razie 800G jest komercyjną kotwicą, a 1,6T — kolejną dużą falą wdrożeń. Wysyp demonstracji NPO, CPO i XPO wskazuje na następne ograniczenie: gdy bardzo szybkie kanały elektryczne nie mieszczą się już w budżetach strat, energii i temperatury, optyka musi przesunąć się bliżej krzemu obliczeniowego i przełączającego.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
800G jest produktem wdrażanym na dużą skalę, 1,6T wchodzi w fazę szerokiego zwiększania dostaw, natomiast 3,2T i szybsze rozwiązania pozostają głównie na etapie próbek oraz walidacji u klientów.
800G jest produktem wdrażanym na dużą skalę, 1,6T wchodzi w fazę szerokiego zwiększania dostaw, natomiast 3,2T i szybsze rozwiązania pozostają głównie na etapie próbek oraz walidacji u klientów. Kluczowe staje się nie tylko tempo modułu, lecz także kompromis między poborem energii, zasięgiem, serwisowalnością i długością połączenia elektrycznego — od modułów wymiennych po LPO, NPO i CPO.
LightCounting prognozuje wzrost rynku transceiverów Ethernet o 65% w 2026 r.; według cytowanej przez CIOE prognozy moduły 800G i 1,6T mają łącznie osiągnąć wartość ok.