Przychody Xiaomi w II kwartale 2026 spadły o 6,1% rok do roku, do 108,9 mld RMB, a skorygowany zysk netto zmniejszył się o 42,6%, do 6,2 mld RMB. Firma odnotowała rekordową średnią cenę sprzedaży smartfona, utrzymała miejsce w globalnej pierwszej trójce przez 24.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the main positive and negative developments in Xiaomi Corp. (XIACF)’s Q2 2026 earnings, including its record smartphone average se. Article summary: Xiaomi’s Q2 2026 showed strong strategic progress in premium smartphones, AI, overseas retail and EV scale, but component inflation and weaker demand compressed profitability. Revenue was RMB108.9 billion, down 6.1% year. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Wyniki Xiaomi za II kwartał 2026 pokazują firmę, która konsekwentnie przechodzi od taniego producenta smartfonów do dostawcy urządzeń premium, samochodów elektrycznych i usług opartych na sztucznej inteligencji. Ta transformacja przynosi konkretne efekty, ale na razie odbywa się kosztem rentowności.
Przychody grupy wyniosły 108,9 mld RMB, czyli o 6,1% mniej niż rok wcześniej. Skorygowany zysk netto spadł o 42,6%, do 6,2 mld RMB, a marża brutto całej grupy zmniejszyła się do 19,8%. Wyniki były również słabsze od oczekiwań analityków. 1
4
Xiaomi osiągnęło rekordową średnią cenę sprzedaży smartfona (ASP). Pomogły w tym zmiana struktury oferty na droższe modele oraz podwyżki cen. Dzięki temu firma częściowo ograniczyła wpływ rosnących kosztów pamięci, ale nie zdołała go całkowicie zneutralizować.
Marża brutto segmentu smartfonów spadła do 8,5%, z 11,5% rok wcześniej. 1
5 Przychody ze sprzedaży telefonów zmniejszyły się o 7,5%, do 42,1 mld RMB, a liczba wysłanych urządzeń również spadła.
10
To sugeruje, że Xiaomi świadomie zrezygnowało z części wolumenu, aby nie walczyć o udział w rynku za pomocą nierentownych obniżek. Rekordowy ASP potwierdza, że strategia przesuwania oferty w stronę segmentu premium przynosi efekty. Spadek marży pokazuje jednak, że siła cenowa firmy wciąż nie wystarcza, gdy koszty kluczowych komponentów pozostają wysokie.
Mimo niższej sprzedaży ilościowej Xiaomi utrzymało miejsce w pierwszej trójce światowego rynku smartfonów przez 24. kwartał z rzędu. W 53 krajach i regionach firma również zajmowała pozycję w pierwszej trójce. 5
6
Jednym z ciekawszych pozytywnych sygnałów był rozwój modelu językowego Xiaomi MiMo-V2.5. Na platformie OpenRouter model zajął w sierpniu pierwsze miejsce na świecie pod względem tygodniowego wykorzystania tokenów. Według dostępnych danych jego użycie wzrosło ponad sześciokrotnie w ciągu dwóch miesięcy, a Xiaomi zaczęło zarabiać na wywołaniach API i planach tokenowych. 5
6
17
To ważne dla strategii firmy, która chce łączyć AI z całym ekosystemem urządzeń, a nie traktować modelu jako odrębnego projektu badawczego. Trzeba jednak zachować proporcje: przychody z AI są nadal na wczesnym etapie i nie stanowią jeszcze istotnego źródła wyniku całej grupy.
Xiaomi kontynuowało międzynarodową ekspansję sprzedaży detalicznej i otworzyło w tym okresie ponad 640 nowych sklepów. 7
8
23 Większa sieć punktów sprzedaży może wspierać dystrybucję smartfonów, a jednocześnie ułatwiać oferowanie zagranicznym klientom urządzeń inteligentnego domu i innych produktów IoT.
Sam segment IoT wypadł jednak słabiej niż rok wcześniej. Porównanie obciąża wyjątkowo wysoka baza z poprzedniego okresu, kiedy chińskie subsydia konsumenckie pobudziły popyt. Oznacza to, że spadek przychodów IoT nie musi w pełni oddawać tempa zagranicznej ekspansji, ale pokazuje, że nowe inicjatywy nie zrekompensowały trudniejszego otoczenia. 4
W II kwartale Xiaomi dostarczyło 104 199 samochodów elektrycznych — o 28,2% więcej niż rok wcześniej. Był to szósty kolejny kwartał wzrostu dostaw w ujęciu rocznym. Łączna liczba dostarczonych aut z serii SU7 przekroczyła 500 000 sztuk. 3
7
13
14
Segment inteligentnych samochodów elektrycznych, AI i innych nowych inicjatyw wygenerował 24,9 mld RMB przychodów, co oznacza wzrost o 17,1% rok do roku. Z tej kwoty 23,9 mld RMB pochodziło z samochodów elektrycznych, a 1,0 mld RMB z pozostałych powiązanych działalności, w tym przychodów z AI generowanych przez serię modeli MiMo. 17
Problem w tym, że segment nadal przynosił około 2,6 mld RMB straty operacyjnej, mimo 19,2-procentowej marży brutto. 4
7
11
17
Rentowność biznesu motoryzacyjnego pozostaje zmienna. Na wynik wpłynął między innymi większy udział tańszych dostaw modeli SU7. Premiera SUV-a SkyNomad poszerzyła ofertę Xiaomi o samochód z napędem o zwiększonym zasięgu, ale jego wpływ na marże będzie zależał od ostatecznej ceny, konfiguracji i kosztów produkcji. 6
14
15
Mocny wzrost dostaw potwierdza popyt i zdolność do zwiększania skali. Nie jest jeszcze dowodem na trwałą, przewidywalną rentowność segmentu EV.
Usługi internetowe Xiaomi osiągnęły rekordową liczbę około 770 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. Segment wygenerował 9,0 mld RMB przychodów, a jego marża brutto wyniosła 76,8%. 6
12
13
To najważniejszy element wysokomarżowy w modelu biznesowym Xiaomi. Duża baza użytkowników pozwala firmie zarabiać nie tylko na pierwszej sprzedaży telefonu, samochodu czy urządzenia IoT, lecz także na usługach cyfrowych i monetyzacji całego ekosystemu.
Największym krótkoterminowym zagrożeniem są koszty pamięci i innych komponentów. Xiaomi stoi przed trudnym wyborem: podnosić ceny, ryzykując dalsze osłabienie popytu i utratę udziałów, albo absorbować wzrost kosztów i pozwalać, by marże spadały. Wyniki za II kwartał pokazały, że lepszy miks produktów i podwyżki cen łagodzą problem, ale go nie rozwiązują. 1
4
6
Spadek sprzedaży smartfonów oznacza również, że ochrona ekonomiki pojedynczego urządzenia odbywa się kosztem wolumenu. Taka dyscyplina może być korzystna, jeśli popyt na droższe modele się utrzyma. Jeśli jednak konsumenci pozostaną ostrożni, Xiaomi będzie musiało mierzyć się jednocześnie z niższą liczbą sprzedanych telefonów i presją na marże.
Kierownictwo firmy pozostaje ostrożne przed III kwartałem 2026. Wskazuje na słabe ożywienie popytu konsumenckiego, nasilającą się konkurencję oraz utrzymującą się presję kosztową po stronie komponentów. Reuters podał również, że zarówno przychody, jak i skorygowany zysk minęły się z konsensusem rynkowym. 1
II kwartał 2026 nie był ani prostym kwartałem wzrostu, ani jednoznacznym ostrzeżeniem przed kryzysem. Xiaomi zrobiło postępy w segmencie smartfonów premium, AI, sprzedaży zagranicznej, samochodów elektrycznych i usług internetowych, ale podstawowa działalność sprzętowa znalazła się pod silną presją kosztową.
Najmocniejsze pozytywne sygnały to rekordowy ASP smartfonów, 24. z rzędu kwartał w globalnej pierwszej trójce, 104 199 dostarczonych aut, rosnące wykorzystanie MiMo-V2.5 oraz rekordowa aktywność użytkowników usług internetowych. Po stronie ryzyka pozostają marża smartfonów na poziomie 8,5%, spadek wolumenu telefonów, strata operacyjna nowych segmentów w wysokości 2,6 mld RMB i niepewna rentowność biznesu EV.
Długoterminowa historia dywersyfikacji Xiaomi staje się coraz bardziej wiarygodna, ale nie usuwa ryzyka cyklicznego. W kolejnym kwartale kluczowe będzie to, czy presja na koszty pamięci zacznie słabnąć, popyt na smartfony się ustabilizuje, a rosnąca sprzedaż samochodów przełoży się na bardziej regularny zysk operacyjny. 1
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Przychody Xiaomi w II kwartale 2026 spadły o 6,1% rok do roku, do 108,9 mld RMB, a skorygowany zysk netto zmniejszył się o 42,6%, do 6,2 mld RMB.
Przychody Xiaomi w II kwartale 2026 spadły o 6,1% rok do roku, do 108,9 mld RMB, a skorygowany zysk netto zmniejszył się o 42,6%, do 6,2 mld RMB. Firma odnotowała rekordową średnią cenę sprzedaży smartfona, utrzymała miejsce w globalnej pierwszej trójce przez 24.
Najważniejszym problemem pozostają koszty pamięci: marża brutto na smartfonach spadła do 8,5%, a nowe segmenty, w tym auta elektryczne i AI, nadal przynoszą stratę operacyjną.
Przychody Xiaomi w II kwartale 2026 spadły o 6,1% rok do roku, do 108,9 mld RMB, a skorygowany zysk netto zmniejszył się o 42,6%, do 6,2 mld RMB. Firma odnotowała rekordową średnią cenę sprzedaży smartfona, utrzymała miejsce w globalnej pierwszej trójce przez 24.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the main positive and negative developments in Xiaomi Corp. (XIACF)’s Q2 2026 earnings, including its record smartphone average se. Article summary: Xiaomi’s Q2 2026 showed strong strategic progress in premium smartphones, AI, overseas retail and EV scale, but component inflation and weaker demand compressed profitability. Revenue was RMB108.9 billion, down 6.1% year. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Wyniki Xiaomi za II kwartał 2026 pokazują firmę, która konsekwentnie przechodzi od taniego producenta smartfonów do dostawcy urządzeń premium, samochodów elektrycznych i usług opartych na sztucznej inteligencji. Ta transformacja przynosi konkretne efekty, ale na razie odbywa się kosztem rentowności.
Przychody grupy wyniosły 108,9 mld RMB, czyli o 6,1% mniej niż rok wcześniej. Skorygowany zysk netto spadł o 42,6%, do 6,2 mld RMB, a marża brutto całej grupy zmniejszyła się do 19,8%. Wyniki były również słabsze od oczekiwań analityków. 1
4
Xiaomi osiągnęło rekordową średnią cenę sprzedaży smartfona (ASP). Pomogły w tym zmiana struktury oferty na droższe modele oraz podwyżki cen. Dzięki temu firma częściowo ograniczyła wpływ rosnących kosztów pamięci, ale nie zdołała go całkowicie zneutralizować.
Marża brutto segmentu smartfonów spadła do 8,5%, z 11,5% rok wcześniej. 1
5 Przychody ze sprzedaży telefonów zmniejszyły się o 7,5%, do 42,1 mld RMB, a liczba wysłanych urządzeń również spadła.
10
To sugeruje, że Xiaomi świadomie zrezygnowało z części wolumenu, aby nie walczyć o udział w rynku za pomocą nierentownych obniżek. Rekordowy ASP potwierdza, że strategia przesuwania oferty w stronę segmentu premium przynosi efekty. Spadek marży pokazuje jednak, że siła cenowa firmy wciąż nie wystarcza, gdy koszty kluczowych komponentów pozostają wysokie.
Mimo niższej sprzedaży ilościowej Xiaomi utrzymało miejsce w pierwszej trójce światowego rynku smartfonów przez 24. kwartał z rzędu. W 53 krajach i regionach firma również zajmowała pozycję w pierwszej trójce. 5
6
Jednym z ciekawszych pozytywnych sygnałów był rozwój modelu językowego Xiaomi MiMo-V2.5. Na platformie OpenRouter model zajął w sierpniu pierwsze miejsce na świecie pod względem tygodniowego wykorzystania tokenów. Według dostępnych danych jego użycie wzrosło ponad sześciokrotnie w ciągu dwóch miesięcy, a Xiaomi zaczęło zarabiać na wywołaniach API i planach tokenowych. 5
6
17
To ważne dla strategii firmy, która chce łączyć AI z całym ekosystemem urządzeń, a nie traktować modelu jako odrębnego projektu badawczego. Trzeba jednak zachować proporcje: przychody z AI są nadal na wczesnym etapie i nie stanowią jeszcze istotnego źródła wyniku całej grupy.
Xiaomi kontynuowało międzynarodową ekspansję sprzedaży detalicznej i otworzyło w tym okresie ponad 640 nowych sklepów. 7
8
23 Większa sieć punktów sprzedaży może wspierać dystrybucję smartfonów, a jednocześnie ułatwiać oferowanie zagranicznym klientom urządzeń inteligentnego domu i innych produktów IoT.
Sam segment IoT wypadł jednak słabiej niż rok wcześniej. Porównanie obciąża wyjątkowo wysoka baza z poprzedniego okresu, kiedy chińskie subsydia konsumenckie pobudziły popyt. Oznacza to, że spadek przychodów IoT nie musi w pełni oddawać tempa zagranicznej ekspansji, ale pokazuje, że nowe inicjatywy nie zrekompensowały trudniejszego otoczenia. 4
W II kwartale Xiaomi dostarczyło 104 199 samochodów elektrycznych — o 28,2% więcej niż rok wcześniej. Był to szósty kolejny kwartał wzrostu dostaw w ujęciu rocznym. Łączna liczba dostarczonych aut z serii SU7 przekroczyła 500 000 sztuk. 3
7
13
14
Segment inteligentnych samochodów elektrycznych, AI i innych nowych inicjatyw wygenerował 24,9 mld RMB przychodów, co oznacza wzrost o 17,1% rok do roku. Z tej kwoty 23,9 mld RMB pochodziło z samochodów elektrycznych, a 1,0 mld RMB z pozostałych powiązanych działalności, w tym przychodów z AI generowanych przez serię modeli MiMo. 17
Problem w tym, że segment nadal przynosił około 2,6 mld RMB straty operacyjnej, mimo 19,2-procentowej marży brutto. 4
7
11
17
Rentowność biznesu motoryzacyjnego pozostaje zmienna. Na wynik wpłynął między innymi większy udział tańszych dostaw modeli SU7. Premiera SUV-a SkyNomad poszerzyła ofertę Xiaomi o samochód z napędem o zwiększonym zasięgu, ale jego wpływ na marże będzie zależał od ostatecznej ceny, konfiguracji i kosztów produkcji. 6
14
15
Mocny wzrost dostaw potwierdza popyt i zdolność do zwiększania skali. Nie jest jeszcze dowodem na trwałą, przewidywalną rentowność segmentu EV.
Usługi internetowe Xiaomi osiągnęły rekordową liczbę około 770 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. Segment wygenerował 9,0 mld RMB przychodów, a jego marża brutto wyniosła 76,8%. 6
12
13
To najważniejszy element wysokomarżowy w modelu biznesowym Xiaomi. Duża baza użytkowników pozwala firmie zarabiać nie tylko na pierwszej sprzedaży telefonu, samochodu czy urządzenia IoT, lecz także na usługach cyfrowych i monetyzacji całego ekosystemu.
Największym krótkoterminowym zagrożeniem są koszty pamięci i innych komponentów. Xiaomi stoi przed trudnym wyborem: podnosić ceny, ryzykując dalsze osłabienie popytu i utratę udziałów, albo absorbować wzrost kosztów i pozwalać, by marże spadały. Wyniki za II kwartał pokazały, że lepszy miks produktów i podwyżki cen łagodzą problem, ale go nie rozwiązują. 1
4
6
Spadek sprzedaży smartfonów oznacza również, że ochrona ekonomiki pojedynczego urządzenia odbywa się kosztem wolumenu. Taka dyscyplina może być korzystna, jeśli popyt na droższe modele się utrzyma. Jeśli jednak konsumenci pozostaną ostrożni, Xiaomi będzie musiało mierzyć się jednocześnie z niższą liczbą sprzedanych telefonów i presją na marże.
Kierownictwo firmy pozostaje ostrożne przed III kwartałem 2026. Wskazuje na słabe ożywienie popytu konsumenckiego, nasilającą się konkurencję oraz utrzymującą się presję kosztową po stronie komponentów. Reuters podał również, że zarówno przychody, jak i skorygowany zysk minęły się z konsensusem rynkowym. 1
II kwartał 2026 nie był ani prostym kwartałem wzrostu, ani jednoznacznym ostrzeżeniem przed kryzysem. Xiaomi zrobiło postępy w segmencie smartfonów premium, AI, sprzedaży zagranicznej, samochodów elektrycznych i usług internetowych, ale podstawowa działalność sprzętowa znalazła się pod silną presją kosztową.
Najmocniejsze pozytywne sygnały to rekordowy ASP smartfonów, 24. z rzędu kwartał w globalnej pierwszej trójce, 104 199 dostarczonych aut, rosnące wykorzystanie MiMo-V2.5 oraz rekordowa aktywność użytkowników usług internetowych. Po stronie ryzyka pozostają marża smartfonów na poziomie 8,5%, spadek wolumenu telefonów, strata operacyjna nowych segmentów w wysokości 2,6 mld RMB i niepewna rentowność biznesu EV.
Długoterminowa historia dywersyfikacji Xiaomi staje się coraz bardziej wiarygodna, ale nie usuwa ryzyka cyklicznego. W kolejnym kwartale kluczowe będzie to, czy presja na koszty pamięci zacznie słabnąć, popyt na smartfony się ustabilizuje, a rosnąca sprzedaż samochodów przełoży się na bardziej regularny zysk operacyjny. 1
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Przychody Xiaomi w II kwartale 2026 spadły o 6,1% rok do roku, do 108,9 mld RMB, a skorygowany zysk netto zmniejszył się o 42,6%, do 6,2 mld RMB.
Przychody Xiaomi w II kwartale 2026 spadły o 6,1% rok do roku, do 108,9 mld RMB, a skorygowany zysk netto zmniejszył się o 42,6%, do 6,2 mld RMB. Firma odnotowała rekordową średnią cenę sprzedaży smartfona, utrzymała miejsce w globalnej pierwszej trójce przez 24.
Najważniejszym problemem pozostają koszty pamięci: marża brutto na smartfonach spadła do 8,5%, a nowe segmenty, w tym auta elektryczne i AI, nadal przynoszą stratę operacyjną.