Huawei prowadzi w wyścigu smartwatchy. Rynek urządzeń naręcznych wchodzi w fazę nasycenia
Globalne dostawy urządzeń naręcznych wzrosły rok do roku tylko o 2,2%, do 47,05 mln sztuk. Huawei utrzymał pierwsze miejsce z udziałem 20,2%, dzięki szerokiej ofercie i koncentracji na długim czasie pracy baterii.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą DeepSeek-V4-ProObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Globalne dostawy urządzeń naręcznych wzrosły rok do roku tylko o 2,2%, do 47,05 mln sztuk.
Huawei utrzymał pierwsze miejsce z udziałem 20,2%, dzięki szerokiej ofercie i koncentracji na długim czasie pracy baterii.
Rynek przechodzi w fazę konkurencji o istniejących użytkowników. Wygrywać mają marki wyspecjalizowane w konkretnych zastosowaniach, takich jak sport, zdrowie, ekosystem urządzeń lub długa praca na baterii.
What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the perThe contrasting design philosophies between endurance and raw performance are reshaping the smartwatch market.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the per. Article summary: Here are the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market, based on the IDC report published June 11, 2026, and supporting analysis from TechInsights and other sources.. Topic tags: general, general web, user generated, government. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026, Huawei to Lead Volume, Apple to Lead Value. Basic band and watch, another subset of wrist wearable grew 7% YoY in 20" source context "SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026 ..." Reference image 2: visual subject "#### Huawei and Apple continue to rule
openai.com
Globalny rynek urządzeń noszonych na nadgarstku wyraźnie zwalnia. Według najnowszego raportu International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker w pierwszym kwartale 2026 r. dostawy smartwatchy i opasek wyniosły 47,05 mln sztuk — o 2,2% więcej niż rok wcześniej . Dane opublikowane 11 czerwca 2026 r. pokazują, że rynek dojrzewa: producenci nie mogą już liczyć na masowy napływ nowych użytkowników, dlatego coraz większe znaczenie mają wyróżniające funkcje, lojalność wobec ekosystemu i wyspecjalizowane zastosowania .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Huawei prowadzi w wyścigu smartwatchy. Rynek urządzeń naręcznych wchodzi w fazę nasycenia"?
Globalne dostawy urządzeń naręcznych wzrosły rok do roku tylko o 2,2%, do 47,05 mln sztuk.
What are the key points to validate first?
Globalne dostawy urządzeń naręcznych wzrosły rok do roku tylko o 2,2%, do 47,05 mln sztuk. Huawei utrzymał pierwsze miejsce z udziałem 20,2%, dzięki szerokiej ofercie i koncentracji na długim czasie pracy baterii.
What should I do next in practice?
Rynek przechodzi w fazę konkurencji o istniejących użytkowników. Wygrywać mają marki wyspecjalizowane w konkretnych zastosowaniach, takich jak sport, zdrowie, ekosystem urządzeń lub długa praca na baterii.
Huawei prowadzi w wyścigu smartwatchy. Rynek urządzeń naręcznych wchodzi w fazę nasycenia
Globalne dostawy urządzeń naręcznych wzrosły rok do roku tylko o 2,2%, do 47,05 mln sztuk. Huawei utrzymał pierwsze miejsce z udziałem 20,2%, dzięki szerokiej ofercie i koncentracji na długim czasie pracy baterii.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą DeepSeek-V4-ProObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Globalne dostawy urządzeń naręcznych wzrosły rok do roku tylko o 2,2%, do 47,05 mln sztuk.
Huawei utrzymał pierwsze miejsce z udziałem 20,2%, dzięki szerokiej ofercie i koncentracji na długim czasie pracy baterii.
Rynek przechodzi w fazę konkurencji o istniejących użytkowników. Wygrywać mają marki wyspecjalizowane w konkretnych zastosowaniach, takich jak sport, zdrowie, ekosystem urządzeń lub długa praca na baterii.
What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the perThe contrasting design philosophies between endurance and raw performance are reshaping the smartwatch market.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the per. Article summary: Here are the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market, based on the IDC report published June 11, 2026, and supporting analysis from TechInsights and other sources.. Topic tags: general, general web, user generated, government. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026, Huawei to Lead Volume, Apple to Lead Value. Basic band and watch, another subset of wrist wearable grew 7% YoY in 20" source context "SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026 ..." Reference image 2: visual subject "#### Huawei and Apple continue to rule
openai.com
Globalny rynek urządzeń noszonych na nadgarstku wyraźnie zwalnia. Według najnowszego raportu International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker w pierwszym kwartale 2026 r. dostawy smartwatchy i opasek wyniosły 47,05 mln sztuk — o 2,2% więcej niż rok wcześniej . Dane opublikowane 11 czerwca 2026 r. pokazują, że rynek dojrzewa: producenci nie mogą już liczyć na masowy napływ nowych użytkowników, dlatego coraz większe znaczenie mają wyróżniające funkcje, lojalność wobec ekosystemu i wyspecjalizowane zastosowania .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Huawei prowadzi w wyścigu smartwatchy. Rynek urządzeń naręcznych wchodzi w fazę nasycenia"?
Globalne dostawy urządzeń naręcznych wzrosły rok do roku tylko o 2,2%, do 47,05 mln sztuk.
What are the key points to validate first?
Globalne dostawy urządzeń naręcznych wzrosły rok do roku tylko o 2,2%, do 47,05 mln sztuk. Huawei utrzymał pierwsze miejsce z udziałem 20,2%, dzięki szerokiej ofercie i koncentracji na długim czasie pracy baterii.
What should I do next in practice?
Rynek przechodzi w fazę konkurencji o istniejących użytkowników. Wygrywać mają marki wyspecjalizowane w konkretnych zastosowaniach, takich jak sport, zdrowie, ekosystem urządzeń lub długa praca na baterii.
Niewielki wzrost całego rynku skrywa dużą różnicę między kategoriami. Dostawy smartwatchy sięgnęły 37,03 mln sztuk, co oznacza wzrost o 4,8% rok do roku . Tymczasem proste opaski fitness osiągnęły wynik 10,02 mln sztuk — o 6,1% mniej niż w analogicznym okresie .
IDC wskazuje na kilka przyczyn słabości opasek: część popytu została zrealizowana wcześniej, wzrosły koszty magazynowania komponentów, a tanie smartwatche kosztujące mniej niż 100 dolarów oferują dziś znacznie więcej funkcji za podobne pieniądze .
W efekcie rynek przybiera kształt „hantli”. Dobrze radzą sobie zarówno najtańsze urządzenia, kupowane z powodu podstawowych potrzeb, jak i modele premium za ponad 300 dolarów, które przyciągają zaawansowanym monitorowaniem zdrowia oraz funkcjami sztucznej inteligencji działającymi bezpośrednio na urządzeniu . Największa presja spada na segment średni.
Huawei liderem, Apple odrabia straty
Ranking producentów z pierwszego kwartału pokazuje rynek pełen kontrastów :
Huawei: 9,50 mln sztuk, 20,2% udziału, spadek o 4,6% rok do roku. Chiński producent utrzymał globalną pozycję lidera, choć jego dostawy były nieco niższe niż w bardzo mocnym pierwszym kwartale 2025 r. Przewagę zapewniają mu szerokie portfolio produktów oraz silna pozycja w Chinach.
Apple: 8,00 mln sztuk, 17,0% udziału, wzrost o 13,2%. Apple wyraźnie odbiło, korzystając z promocji cenowych i programów odkupu urządzeń, szczególnie na ważnym dla marki rynku chińskim . Pozycjonowanie premium pomaga też lepiej absorbować rosnące koszty komponentów .
Xiaomi: 8,00 mln sztuk, 16,9% udziału, spadek o 6,9%. Firma pozostała tuż za Apple, ale jej duża zależność od tanich opasek stała się obciążeniem, gdy ten segment zaczął się kurczyć. Smartwatche Xiaomi radziły sobie lepiej, lecz nie zdołały zrekompensować spadku w podstawowej kategorii .
Samsung: 2,70 mln sztuk, około 5,7% udziału, spadek o 20,7%. Tak głęboki spadek był w dużej mierze związany z cyklem produktowym. Kluczowa dla rocznej strategii firmy seria Galaxy Watch8 nie została wprowadzona w pierwszym kwartale, więc Samsung nie miał nowego flagowego modelu, który napędzałby sprzedaż .
Garmin: 2,40 mln sztuk, około 5,1% udziału, wzrost o 12,7%. Garmin wyróżnił się na tle całego rynku. Koncentracja na sporcie wyczynowym i użytkownikach aktywnych na świeżym powietrzu pozwala firmie bronić wyspecjalizowanej niszy .
Dlaczego Huawei pozostaje na szczycie?
Przewaga Huawei nie opiera się na jednym bestsellerze. Firma zbudowała wielopoziomową ofertę, która ma obejmować różne potrzeby i poziomy cenowe .
WATCH GT Runner 2 oznacza powrót Huawei do segmentu zegarków dla zaawansowanych biegaczy po pięcioletniej przerwie .
Seria Band 11 wypełnia lukę w najtańszym segmencie i ma przyciągać osoby kupujące pierwsze urządzenie naręczne .
Fit 5 i Fit 5 Pro obsługują segment średni i wyższy, a Watch Ultimate Design celuje w kategorię ultra-premium. Z kolei WatchBuds 2 testuje bardziej nietypowe zastosowania .
Istotą tej strategii jest podejście „smartwatch przede wszystkim”. Około 53% dostaw urządzeń naręcznych Huawei stanowią właściwe smartwatche. To jedyny producent z pierwszej piątki, którego wolumen jest zdominowany przez bardziej zaawansowane zegarki, a nie proste opaski . Silny popyt w Chinach i rosnąca obecność na rynkach zagranicznych dodatkowo wzmacniają tę pozycję .
Huawei stawia na baterię, Samsung na moc i czujniki
Analiza rozbiórki urządzeń przeprowadzona przez TechInsights pokazuje, że za rynkowym podziałem stoją również odmienne decyzje konstrukcyjne . W badanych zegarkach Xiaomi, Samsunga i Huawei największym pojedynczym składnikiem kosztu materiałowego (BOM) był wyświetlacz, odpowiadający za 22,6–32,3% całkowitego kosztu urządzenia .
Różnice widać przede wszystkim w podejściu do procesora i zarządzania energią:
Huawei priorytetowo traktuje wydajność energetyczną i czas pracy baterii. Energooszczędne układy oraz zoptymalizowane oprogramowanie pozwalają modelom takim jak Watch GT 4 działać od 7 do 14 dni na jednym ładowaniu . Dla użytkownika najważniejszą korzyścią ma być rzadsze sięganie po ładowarkę.
Samsung stawia na wydajne podzespoły, zaawansowane czujniki zdrowotne i integrację z ekosystemem Galaxy. W wersji LTE modelu Galaxy Watch8 zastosowano własny, wykonany w procesie 3 nm procesor Exynos W1000. Sam układ odpowiada za niemal 22% kosztu urządzenia i ma obsługiwać bogatsze aplikacje, szybsze przetwarzanie danych z czujników oraz bardziej złożone pomiary zdrowotne . Ceną za tę filozofię jest większy udział wyświetlacza i układu obliczeniowego w kosztach BOM oraz krótszy czas pracy na baterii .
Nie jest to prosty podział na rozwiązanie lepsze i gorsze. Huawei zakłada, że użytkownik najbardziej doceni wytrzymałość i długi czas pracy, a Samsung — możliwości sprzętowe, rozbudowane funkcje zdrowotne i płynne działanie w ramach jednego ekosystemu.
Chiny napędzają rynek, danych dla USA brakuje
Chiny były najważniejszym motorem wzrostu globalnego rynku urządzeń naręcznych w pierwszym kwartale 2026 r. Na tamtejszy rynek trafiło 18,14 mln sztuk, o 3,5% więcej niż rok wcześniej . Szczególnie szybko rosły dwa segmenty:
smartwatche dla dorosłych: 8,88 mln sztuk, wzrost o 15,3% ;
smartwatche dla dzieci: 4,42 mln sztuk, wzrost o 22,4% .
Jednocześnie dostawy podstawowych opasek spadły w Chinach o 22,2%, do 4,83 mln sztuk .
Specyfiką chińskiego rynku pozostaje duża wrażliwość na programy dopłat i subsydiów państwowych. Promocje oraz decyzje dotyczące wsparcia zakupów mogą więc silnie wpływać na tempo sprzedaży poszczególnych marek — i mają pozostać ważnym czynnikiem również w dalszej części 2026 r.
Dostępne źródła nie przedstawiają osobno danych dla Stanów Zjednoczonych za ten kwartał. IDC wspomina jednak o niewielkim ożywieniu w obu Amerykach, w tym w Ameryce Łacińskiej, podczas gdy popyt w pozostałych regionach pozostawał stonowany .
Koniec wyścigu na same specyfikacje
IDC opisuje obecną sytuację jako wejście rynku w fazę konkurencji o „dopracowanie bazy użytkowników” — czyli o większą wartość generowaną przez osoby, które już mają urządzenia naręczne . W praktyce oznacza to odejście od modelu, w którym wzrost zapewniało przede wszystkim pozyskiwanie nowych klientów.
Według prognoz całkowite dostawy urządzeń noszonych wzrosną w 2026 r. tylko o 2,2%. Ograniczeniem pozostają problemy z podażą pamięci, które wywierają presję na wzrost średnich cen sprzedaży . W 2027 r. tempo wzrostu ma przyspieszyć nieznacznie, do 2,8%, gdy sytuacja podażowa zacznie się poprawiać .
W dojrzewającym rynku coraz wyraźniej wyłaniają się dwa typy firm:
zwycięzcy, którzy zawłaszczają konkretny przypadek użycia — Garmin sport wyczynowy, Huawei długi czas pracy na baterii, a Apple integrację z ekosystemem premium;
przegrani, którzy nadal konkurują głównie ogólną listą parametrów i nie potrafią jasno odpowiedzieć, dlaczego użytkownik powinien wybrać właśnie ich produkt.
Wniosek IDC jest jednoznaczny: samo dokładanie kolejnych specyfikacji nie wystarczy. Następny etap rywalizacji będzie rozstrzygał się wokół algorytmów zdrowotnych, przywiązania do ekosystemu oraz wyspecjalizowanych zastosowań — od sportu wyczynowego po wsparcie osób z chorobami przewlekłymi .
accio.com
Huawei Watch Fit 3 trends: What's driving 2025 demand?
Niewielki wzrost całego rynku skrywa dużą różnicę między kategoriami. Dostawy smartwatchy sięgnęły 37,03 mln sztuk, co oznacza wzrost o 4,8% rok do roku . Tymczasem proste opaski fitness osiągnęły wynik 10,02 mln sztuk — o 6,1% mniej niż w analogicznym okresie .
IDC wskazuje na kilka przyczyn słabości opasek: część popytu została zrealizowana wcześniej, wzrosły koszty magazynowania komponentów, a tanie smartwatche kosztujące mniej niż 100 dolarów oferują dziś znacznie więcej funkcji za podobne pieniądze .
W efekcie rynek przybiera kształt „hantli”. Dobrze radzą sobie zarówno najtańsze urządzenia, kupowane z powodu podstawowych potrzeb, jak i modele premium za ponad 300 dolarów, które przyciągają zaawansowanym monitorowaniem zdrowia oraz funkcjami sztucznej inteligencji działającymi bezpośrednio na urządzeniu . Największa presja spada na segment średni.
Huawei liderem, Apple odrabia straty
Ranking producentów z pierwszego kwartału pokazuje rynek pełen kontrastów :
Huawei: 9,50 mln sztuk, 20,2% udziału, spadek o 4,6% rok do roku. Chiński producent utrzymał globalną pozycję lidera, choć jego dostawy były nieco niższe niż w bardzo mocnym pierwszym kwartale 2025 r. Przewagę zapewniają mu szerokie portfolio produktów oraz silna pozycja w Chinach.
Apple: 8,00 mln sztuk, 17,0% udziału, wzrost o 13,2%. Apple wyraźnie odbiło, korzystając z promocji cenowych i programów odkupu urządzeń, szczególnie na ważnym dla marki rynku chińskim . Pozycjonowanie premium pomaga też lepiej absorbować rosnące koszty komponentów .
Xiaomi: 8,00 mln sztuk, 16,9% udziału, spadek o 6,9%. Firma pozostała tuż za Apple, ale jej duża zależność od tanich opasek stała się obciążeniem, gdy ten segment zaczął się kurczyć. Smartwatche Xiaomi radziły sobie lepiej, lecz nie zdołały zrekompensować spadku w podstawowej kategorii .
Samsung: 2,70 mln sztuk, około 5,7% udziału, spadek o 20,7%. Tak głęboki spadek był w dużej mierze związany z cyklem produktowym. Kluczowa dla rocznej strategii firmy seria Galaxy Watch8 nie została wprowadzona w pierwszym kwartale, więc Samsung nie miał nowego flagowego modelu, który napędzałby sprzedaż .
Garmin: 2,40 mln sztuk, około 5,1% udziału, wzrost o 12,7%. Garmin wyróżnił się na tle całego rynku. Koncentracja na sporcie wyczynowym i użytkownikach aktywnych na świeżym powietrzu pozwala firmie bronić wyspecjalizowanej niszy .
Dlaczego Huawei pozostaje na szczycie?
Przewaga Huawei nie opiera się na jednym bestsellerze. Firma zbudowała wielopoziomową ofertę, która ma obejmować różne potrzeby i poziomy cenowe .
WATCH GT Runner 2 oznacza powrót Huawei do segmentu zegarków dla zaawansowanych biegaczy po pięcioletniej przerwie .
Seria Band 11 wypełnia lukę w najtańszym segmencie i ma przyciągać osoby kupujące pierwsze urządzenie naręczne .
Fit 5 i Fit 5 Pro obsługują segment średni i wyższy, a Watch Ultimate Design celuje w kategorię ultra-premium. Z kolei WatchBuds 2 testuje bardziej nietypowe zastosowania .
Istotą tej strategii jest podejście „smartwatch przede wszystkim”. Około 53% dostaw urządzeń naręcznych Huawei stanowią właściwe smartwatche. To jedyny producent z pierwszej piątki, którego wolumen jest zdominowany przez bardziej zaawansowane zegarki, a nie proste opaski . Silny popyt w Chinach i rosnąca obecność na rynkach zagranicznych dodatkowo wzmacniają tę pozycję .
Huawei stawia na baterię, Samsung na moc i czujniki
Analiza rozbiórki urządzeń przeprowadzona przez TechInsights pokazuje, że za rynkowym podziałem stoją również odmienne decyzje konstrukcyjne . W badanych zegarkach Xiaomi, Samsunga i Huawei największym pojedynczym składnikiem kosztu materiałowego (BOM) był wyświetlacz, odpowiadający za 22,6–32,3% całkowitego kosztu urządzenia .
Różnice widać przede wszystkim w podejściu do procesora i zarządzania energią:
Huawei priorytetowo traktuje wydajność energetyczną i czas pracy baterii. Energooszczędne układy oraz zoptymalizowane oprogramowanie pozwalają modelom takim jak Watch GT 4 działać od 7 do 14 dni na jednym ładowaniu . Dla użytkownika najważniejszą korzyścią ma być rzadsze sięganie po ładowarkę.
Samsung stawia na wydajne podzespoły, zaawansowane czujniki zdrowotne i integrację z ekosystemem Galaxy. W wersji LTE modelu Galaxy Watch8 zastosowano własny, wykonany w procesie 3 nm procesor Exynos W1000. Sam układ odpowiada za niemal 22% kosztu urządzenia i ma obsługiwać bogatsze aplikacje, szybsze przetwarzanie danych z czujników oraz bardziej złożone pomiary zdrowotne . Ceną za tę filozofię jest większy udział wyświetlacza i układu obliczeniowego w kosztach BOM oraz krótszy czas pracy na baterii .
Nie jest to prosty podział na rozwiązanie lepsze i gorsze. Huawei zakłada, że użytkownik najbardziej doceni wytrzymałość i długi czas pracy, a Samsung — możliwości sprzętowe, rozbudowane funkcje zdrowotne i płynne działanie w ramach jednego ekosystemu.
Chiny napędzają rynek, danych dla USA brakuje
Chiny były najważniejszym motorem wzrostu globalnego rynku urządzeń naręcznych w pierwszym kwartale 2026 r. Na tamtejszy rynek trafiło 18,14 mln sztuk, o 3,5% więcej niż rok wcześniej . Szczególnie szybko rosły dwa segmenty:
smartwatche dla dorosłych: 8,88 mln sztuk, wzrost o 15,3% ;
smartwatche dla dzieci: 4,42 mln sztuk, wzrost o 22,4% .
Jednocześnie dostawy podstawowych opasek spadły w Chinach o 22,2%, do 4,83 mln sztuk .
Specyfiką chińskiego rynku pozostaje duża wrażliwość na programy dopłat i subsydiów państwowych. Promocje oraz decyzje dotyczące wsparcia zakupów mogą więc silnie wpływać na tempo sprzedaży poszczególnych marek — i mają pozostać ważnym czynnikiem również w dalszej części 2026 r.
Dostępne źródła nie przedstawiają osobno danych dla Stanów Zjednoczonych za ten kwartał. IDC wspomina jednak o niewielkim ożywieniu w obu Amerykach, w tym w Ameryce Łacińskiej, podczas gdy popyt w pozostałych regionach pozostawał stonowany .
Koniec wyścigu na same specyfikacje
IDC opisuje obecną sytuację jako wejście rynku w fazę konkurencji o „dopracowanie bazy użytkowników” — czyli o większą wartość generowaną przez osoby, które już mają urządzenia naręczne . W praktyce oznacza to odejście od modelu, w którym wzrost zapewniało przede wszystkim pozyskiwanie nowych klientów.
Według prognoz całkowite dostawy urządzeń noszonych wzrosną w 2026 r. tylko o 2,2%. Ograniczeniem pozostają problemy z podażą pamięci, które wywierają presję na wzrost średnich cen sprzedaży . W 2027 r. tempo wzrostu ma przyspieszyć nieznacznie, do 2,8%, gdy sytuacja podażowa zacznie się poprawiać .
W dojrzewającym rynku coraz wyraźniej wyłaniają się dwa typy firm:
zwycięzcy, którzy zawłaszczają konkretny przypadek użycia — Garmin sport wyczynowy, Huawei długi czas pracy na baterii, a Apple integrację z ekosystemem premium;
przegrani, którzy nadal konkurują głównie ogólną listą parametrów i nie potrafią jasno odpowiedzieć, dlaczego użytkownik powinien wybrać właśnie ich produkt.
Wniosek IDC jest jednoznaczny: samo dokładanie kolejnych specyfikacji nie wystarczy. Następny etap rywalizacji będzie rozstrzygał się wokół algorytmów zdrowotnych, przywiązania do ekosystemu oraz wyspecjalizowanych zastosowań — od sportu wyczynowego po wsparcie osób z chorobami przewlekłymi .
accio.com
Huawei Watch Fit 3 trends: What's driving 2025 demand?